Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Εγώ σκέφτομαι να περιμένω να περάσει και ο Σεπτέμβρης και τα μέσα του Οκτώβρη και να αξιοποιήσω τα voucher για Ευρώπη για Χριστούγεννα ή Πρωτοχρονιά. Σίγουρα δεν ξέρουμε πως θα είναι η κατάσταση μέχρι τότε αλλά σε περίπτωση ακύρωσης πτήσεων τα voucher θα γίνουν ξανά voucher, σε περίπτωση γενικής απαγόρευσης τα voucher όπως φάνηκε τα προσφέρουν μόνες τους οι αεροπορικές και εννοείται όλα τα υπόλοιπα με δωρεάν ακύρωση.
Είναι λάθος η λογική μου;
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Καλησπέρα σας , εμείς είχαμε κλείσει εισιτήρια για Βουδαπέστη για τον Σεπτέμβριο αλλά στην Βουδαπέστη πριν λίγες μέρες ανακοίνωσαν το κλείσιμο των συνόρων για τον Σεπτέμβριο . Η Ryanair δεν ακυρώνει όμως την.πτήση δεν καταλαβαίνω γτ . Σε περίπτωση αλλαγής εισιτηρίων γτ τώρα μν αυτο προσφέρει αν ισχύουν τα ίδια γνωρίζετε αν γίνεται δεύτερη δωρεάν αλλαγή ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
αλλά σε περίπτωση ακύρωσης πτήσεων τα voucher θα γίνουν ξανά voucher, σε περίπτωση γενικής απαγόρευσης τα voucher όπως φάνηκε τα προσφέρουν μόνες τους οι αεροπορικές και εννοείται όλα τα υπόλοιπα με δωρεάν ακύρωση.
Είναι λάθος η λογική μου;
Η ταση ειναι να μη γινει γενικη απαγορευση πτησεων. Πολυ πιθανον να μεινεις με τον μουτζουρη, γιατι καποιες εταιρειες δεν ακυρωνουν τις πτησεις πλεον προκειμενου να εξυπηρετησουν επαναπατρισθεντες και σου ριχνουν την "ατομικη ευθυνη" που δεν μπορεις να ταξιδεψεις. Δες παρακατω την περιπτωση.

Καλησπέρα σας , εμείς είχαμε κλείσει εισιτήρια για Βουδαπέστη για τον Σεπτέμβριο αλλά στην Βουδαπέστη πριν λίγες μέρες ανακοίνωσαν το κλείσιμο των συνόρων για τον Σεπτέμβριο . Η Ryanair δεν ακυρώνει όμως την.πτήση δεν καταλαβαίνω γτ .
Δες πιο πανω την απαντηση.
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Μια απο τα ιδια....εχω πτηση για Βουδαπεστη 12/9 για 3-4 μερες....η πτηση θα γινει κανονικα και εμαθα οτι δε χρειαζεται να εχω μαζι μου τεστ για covid ουτε στην αναχωρηση ουτε και στην επιστροφη παρα μονο μια φορμα που θα συμπληρωσω ηλεκτρονικα απο το κινητο μου φευγοντας απο εκει προκειμενου να το δουν στην Ελλαδα.....να νιωσω ασφαλης και να παω? ή μηπως οχι?
Καλησπέρα , τώρα που έκλεισαν τα σύνορα ακύρωσαν την πτήση ; και εμείς είχαμε κλείσει για πιο Μετά και τίποτα ακόμα;

Η ταση ειναι να μη γινει γενικη απαγορευση πτησεων. Πολυ πιθανον να μεινεις με τον μουτζουρη, γιατι καποιες εταιρειες δεν ακυρωνουν τις πτησεις πλεον προκειμενου να εξυπηρετησουν επαναπατρισθεντες και σου ριχνουν την "ατομικη ευθυνη" που δεν μπορεις να ταξιδεψεις. Δες παρακατω την περιπτωση.


Δες πιο πανω την απαντηση.
Ευχαριστώ πολύ .
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Καλησπερα στην παρεα

Φετος ηταν η πιο περιεργη χρονια(ταξιδιωτικα) αφου περαν απο καποιες κοντινες εκδρομες με αυτοκινητο αυστηρα δεν πηγα πουθενα λογω του ιου..

Βλεπω οι περισσοτεροι δεν φοβουνται και μου κανει εντυπωση..Δε σας απασχολει καθολου?Εγω μονο που σκεφτομαι πιθανα ντραβαλα,απο την παραμικρη ακυρωση μεχρι το να κολλησουμε τον ιο,δεν εχω καν διαθεση να οργανωσω τιποτα
Αν σκεφτεσε οτι μπορει να κολλησεις το ιο,τοτε εκδρομες με αμαξι κοντινες γιατι εκανες;μαντεψε και εκει θα μπορουσες να κολλησεις πανευκολα!αν καποιος φοβατε μη κολλησει,τοτε δε κανει ουτε εκδρομες,ουτε διακοπες με κανενα μεσο...τωρα τα περι ακυρωσεων δυστυχως αν επιλεξεις να πας ενα ταξιδι αυτη την περιοδο,πρεπει να τα χεις κατα νου οτι μπορει να συμβουν...αλλα εχω να ομολογησω οτι παρολο που αγχωνομουν για το προσφατο ταξιδι μου στη Μαλτα,μη τυχον βγει κανα τεστ θετικο και μην τυχον πρεπει να μας φυγουν απειρα λεφτα για διαμονες εκει,δε το μετανιωσα καθολου διοτι ειδα μια χωρα με τοσο λιγο κοσμο,ανθρωπινα χωρις να ποδοπατιεσε και το απολαυσα οσο δε παει!εν κατακλειδι εχουν πολλα ρισκα αυτα τα ταξιδια εν μεσω κρισης κοβιντ αλλα τα θετικα υπερτερουν!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Θα πω κι εγω τον πονο μου. Έχω ένα 4ημεράκι φρη στο πρώτο 10ημερο του Οκτώβρη και μόλις είδα decent τιμές για Πίζα, με το σκεπτικό να πάω από εκεί Φλωρεντία. Η πτήση βέβαια είναι το απόγευμα της Παρασκευής με το μεσημέρι της Δευτέρας, οπότε στη Φλωρεντία θα πήγαινα Σάββατο πουρνό πουρνό και θα έφευγα Δευτέρα πρωί. Τρίβω τα μάτια μου με τις τιμές που βλέπω στο booking, από 70 ευρώ το δίκλινο με ιδιωτικό μπάνιο για 2 διανυκτερεύσεις, στο ιστορικό κέντρο και με δωρεάν ακύρωση!
Το ρίσκο με το τεστ λέω να το πάρω, δηλαδή να κάνω εκεί. Μέχρι τότε δε ξέρω τι θα ισχύει άλλωστε, όλα αλλάζουν. Το θέμα μου είναι: αξίζει η Φλωρεντία και όλο αυτό το ρίσκο για 2 μέρες μόνο ή να κάνω τα λεφτά μπύρες στο Glop?
Και είναι και το άλλο, το 2020 προσπάθησα δις να πάω Ιταλία και δεν έκατσε. Και δε ξέρω αν πρέπει να κλείσω και τρίτη φορά μπας και το πετύχω την τρίτη τη φαρμακερή ή μήπως απλά θα τριτώσει το κακό και πάλι δε θα πάω...
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Σωστα γιατι ειναι το ιδιο να μπεις σε ενα αυτοκινητο με τον ανθρωπο σου και να πας σε καποιες ησυχες παραλιες και χωρια χωρις πολυ κοσμο με το να μπεις σε λεωφορειο για το αεροδρομιο,να μπεις στο λεωφορειακι της πιστας,να μπεις στο αεροπλανο,ξανα τα δια για να βγεις και να φτασεις στην πολη,δλδ να εχεις ερθει σε επαφη με χιλιους ανθρωπους.....Τα υπολοιπα τα εγραψες και μονη σου περι αγχους...Οσο κ αν θελω και βλεπω τρελες τιμες αυτην την περιοδο,δε θα μπορουσα να θεσω σε κινδυνο τη ζωη μου..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
αξίζει η Φλωρεντία και όλο αυτό το ρίσκο για 2 μέρες...
Είναι δύο ξεχωριστά ερωτήματα.
Φυσικά και αξίζει, και ίσως πολύ περισσότερο τώρα χωρίς τον υπερτουρισμό.
Το άγχος όμως για τις ακυρώσεις, τα τεστ, τις καραντίνες κτλ αξίζει το κόπο;
Αυτό είναι που πρέπει να ζυγίσεις. Αν είναι χαμηλό το ρίσκο τότε ναι.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Είναι δύο ξεχωριστά ερωτήματα.
Φυσικά και αξίζει, και ίσως πολύ περισσότερο τώρα χωρίς τον υπερτουρισμό.
Το άγχος όμως για τις ακυρώσεις, τα τεστ, τις καραντίνες κτλ αξίζει το κόπο;
Αυτό είναι που πρέπει να ζυγίσεις. Αν είναι χαμηλό το ρίσκο τότε ναι.
Η ακύρωση δεν είναι θέμα, τα εισιτήρια αν ακυρωθούν θα τα κάνω κρεμαστάρια σαν όλα τα υπόλοιπα vouchers :haha: για μένα, για το φίλο μου το 80% του κόστους των εισιτηρίων θα είναι από προηγούμενα vouchers, οπότε εντάξει. Το ξενοδοχείο ακυρώνεται έως και 3 μέρες πριν την άφιξη. Η καραντίνα είναι το μεγαλύτερο θέμα προφανώς, λόγω του κόστους που θα προκύψει για τη διαμονή εκεί. Απλά σκέφτομαι ότι σε ένα μήνα ποιος ξέρει πώς θα είναι τα πράγματα. Βέβαια καλύτερα δε νομίζω να είναι, οπότε...

Όσο για τη Φλωρεντία, δεν το έθεσα σωστά. Ήθελα να πω, αξίζει να περάσω όλο αυτό για να πάω μόνο 2 μέρες στη Φλωρεντία ή και μεγάλο ρίσκο θα πάρω και δε θα δω τίποτα από την πόλη;
Εν πάσει περιπτώσει, σκέφτομαι να κλείσω απλά το ξενοδοχείο και να περιμένω μεχρι τελευταία στιγμή για αεροπορικά, αλλά τους λυπάμαι τους ανθρώπους να τους χαλάσω τζάμπα τη διαθεσιμότητα :(
 

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Θα πω κι εγω τον πονο μου. Έχω ένα 4ημεράκι φρη στο πρώτο 10ημερο του Οκτώβρη και μόλις είδα decent τιμές για Πίζα, με το σκεπτικό να πάω από εκεί Φλωρεντία. Η πτήση βέβαια είναι το απόγευμα της Παρασκευής με το μεσημέρι της Δευτέρας, οπότε στη Φλωρεντία θα πήγαινα Σάββατο πουρνό πουρνό και θα έφευγα Δευτέρα πρωί. Τρίβω τα μάτια μου με τις τιμές που βλέπω στο booking, από 70 ευρώ το δίκλινο με ιδιωτικό μπάνιο για 2 διανυκτερεύσεις, στο ιστορικό κέντρο και με δωρεάν ακύρωση!
Το ρίσκο με το τεστ λέω να το πάρω, δηλαδή να κάνω εκεί. Μέχρι τότε δε ξέρω τι θα ισχύει άλλωστε, όλα αλλάζουν. Το θέμα μου είναι: αξίζει η Φλωρεντία και όλο αυτό το ρίσκο για 2 μέρες μόνο ή να κάνω τα λεφτά μπύρες στο Glop?
Και είναι και το άλλο, το 2020 προσπάθησα δις να πάω Ιταλία και δεν έκατσε. Και δε ξέρω αν πρέπει να κλείσω και τρίτη φορά μπας και το πετύχω την τρίτη τη φαρμακερή ή μήπως απλά θα τριτώσει το κακό και πάλι δε θα πάω...
Αρχικα θα σου πω την αποψη μου.. για 2 μερες να παρεις τετοιο ρισκο δεν αξίζει..
να σου πω και την εμπειρια μου απο Φλωρεντια! κατσαμε περυσι εκει 2 μερες και ειμασταν στο τρεξιμο και παλι δεν προλαβαμε τα παντα (εβρεξε την 1η μερα οποτε ηταν και αυτος ενας παραγοντας) και να σου πω οτι πηγα Ιουνη μηνα, στο hotel andreas με 60ευρω την διανυκτερευση και απιστευτη θεα (μεσω booking) !!! οποτε το 70 δεν το λεω και ευκαιριαρα..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
70 σε 3αστερο με πρωινο στο κεντρο ειχαμε δωσει Αυγουστο στο ιστορκο κεντρο φυσικα. Δεν ειναι ευκαιρια για κορωνοιο και Οκτωβρη.
Γενικα δεν ειναι πολυ ακριβη.
Edit: αν εννοεις 70 για 2 βραδια, ναι ειναι ευκαιρια.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom