Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
70 σε 3αστερο με πρωινο στο κεντρο ειχαμε δωσει Αυγουστο στο ιστορκο κεντρο φυσικα. Δεν ειναι ευκαιρια για κορωνοιο και Οκτωβρη.
Γενικα δεν ειναι πολυ ακριβη.
Δεν είναι πιο φθηνή το καλοκαίρι γενικά; Αυτή την εντύπωση είχα. Επίσης, 70 το διημερο, 35/διανυκτερευση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Με 3 ωρες αναμονη στο Uffizzi για οποιον δεν ειχε κλεισει εισιτηριο, δεν μου φανηκε low season.
Η Ιταλια ειναι προορισμος κατοικων του Βορρα. Το καλοκαιρι γινεται χαμος.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Δεν είναι πιο φθηνή το καλοκαίρι γενικά; Αυτή την εντύπωση είχα. Επίσης, 70 το διημερο, 35/διανυκτερευση.
Είναι καλή τιμή.Βέβαια είναι λίγες οι 2 μέρες κατά την γνώμη μου.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Με 3 ωρες αναμονη στο Uffizzi για οποιον δεν ειχε κλεισει εισιτηριο, δεν μου φανηκε low season.
Η Ιταλια ειναι προορισμος κατοικων του Βορρα. Το καλοκαιρι γινεται χαμος.
Η Βενετία όμως είναι παραθαλάσσια. Δεν εννοώ να μην έχει καθόλου κόσμο, απλά να έχει περισσότερο τις άλλες εποχές, όπως συμβαίνει τουλ. με τις ισπανικές μη παραθαλάσσιες πόλεις (βλέπε Μαδρίτη).

υγ. εν πάσει περιπτώσει, αν και οι 2 μέρες είναι πολύ λίγες, δεν το συζητάω άλλο
κι έτσι, γλιτώνω και την 3η ακύρωση στην Ιταλία για το 2020
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Η ακύρωση δεν είναι θέμα, τα εισιτήρια αν ακυρωθούν θα
Προφανώς και αυτά δεν είναι τα μεγαλύτερα ρίσκα, όσο το θέμα καραντίνας κατά την επιστροφή (ειδικότερα αν δε το επιτρέπει η εργασία του καθενός), τα δεδομένα που συνεχώς αλλάζουν κτλ. Τα εισιτήρια ειδικά αν είναι και τόσο χαμηλές τιμές ας γίνουν και voucher, μικρό το κακό.
Στα του ταξιδιού είμαι μέσα φουλ, κάτι αντίστοιχο είχα κάνει κι εγώ. Φυσικά και μιλάμε για μια πόλη όπως η Φλωρεντία που όλα όσα μπορει να δει κανείς χρειάζονται πολύ χρόνο, όχι όμως ότι δε παίρνεις καλή γεύση της πόλης.
Άλλωστε γιατί να μη ξαναπάμε στο μέλλον; :cool:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Επςιδη εχω παει τις μισες φορες Ιταλια καλοκαιρι, δεν συγκρινεται ο κοσμος με την ανοιξη που πηγα. Εχει πολυ το καλοκαιρι γιατι οι περισσοτεροι κανουν τουρ η κρουαζιερες και συνδυαζουν και θαλασσα και ο,τι αλλο ειναι η Ιταλια, απο χωριουδακι ως Φλωρεντια.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Η Βενετία όμως είναι παραθαλάσσια. Δεν εννοώ να μην έχει καθόλου κόσμο, απλά να έχει περισσότερο τις άλλες εποχές, όπως συμβαίνει τουλ. με τις ισπανικές μη παραθαλάσσιες πόλεις (βλέπε Μαδρίτη).

υγ. εν πάσει περιπτώσει, αν και οι 2 μέρες είναι πολύ λίγες, δεν το συζητάω άλλο
κι έτσι, γλιτώνω και την 3η ακύρωση στην Ιταλία για το 2020
α καλα διάβασα γρήγορα
ufizzi είπες
πες ότι δεν το γραψα :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Λοιπον, αν το αποφασισεις προτεινω:
Δυνατοτητα ακυρωσης του ξενοδοχειου την προηγουμενη. Μη νιωθεις ενοχες, σχετικα αδειοι θα ειναι.
Μουσεια κλεισμενα απο το τηλεφωνο, χωρις προπληρωμη. Εμεις ετσι τα κλεισαμε και δεν φαγαμε ουρα, αλλα δεν προπληρωσαμε.
Αφου θα μετακινηθεις απο πολη σε πολη, κλεισε κατι ακυρωσιμο, πχ flixbus, γιατι τρενα ακυρωνονται μονο συγκεκριμενο ειδος, οχι τα φτηνοτερα.
Περι εξοπλισμου, οι γιατροι στα ΜΜΜ εκτος απο πολυ καλη μασκα, φορουν και προστατευτικα γυαλια, just saying.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Λοιπον, αν το αποφασισεις προτεινω:
Δυνατοτητα ακυρωσης του ξενοδοχειου την προηγουμενη. Μη νιωθεις ενοχες, σχετικα αδειοι θα ειναι.
Μουσεια κλεισμενα απο το τηλεφωνο, χωρις προπληρωμη. Εμεις ετσι τα κλεισαμε και δεν φαγαμε ουρα, αλλα δεν προπληρωσαμε.
Αφου θα μετακινηθεις απο πολη σε πολη, κλεισε κατι ακυρωσιμο, πχ flixbus, γιατι τρενα ακυρωνονται μονο συγκεκριμενο ειδος, οχι τα φτηνοτερα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά κάτι η κοινωνική κατακραυγή κάτι το άγχος της καραντίνας κάτι που τελικά δεν είναι και υπερτρελή προσφορά όπως νόμιζα, θα την αφήσω τη Φλωρεντία για άλλη φορά.

Πάλι στο Μπιλμπάο με βλέπω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά κάτι η κοινωνική κατακραυγή..... θα την αφήσω τη Φλωρεντία για άλλη φορά.

Πάλι στο Μπιλμπάο με βλέπω
Κριμα, μετα το https://www.travelstories.gr/community/threads/Αναίσθητη-στη-Βενετία.64264/ θα ειχαμε το VOL II "Αναισθητη στη Φλωρεντια" :p
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
πειτε μου και εμενα μια γνωμη... στις 9 του μηνα παω Παρισι.. εχω κλεισει ξενοδοχειο με δωρεαν ακυρωση το οποιο και θα ακυρωσω λογω κακων κριτικων.. το νεο που θα κλεισω να ειναι με δωρεαν ακυρωση?? υπαρχει περιπτωση να αλλαξει κατι σε 6 μερες?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
πειτε μου και εμενα μια γνωμη... στις 9 του μηνα παω Παρισι.. εχω κλεισει ξενοδοχειο με δωρεαν ακυρωση το οποιο και θα ακυρωσω λογω κακων κριτικων.. το νεο που θα κλεισω να ειναι με δωρεαν ακυρωση?? υπαρχει περιπτωση να αλλαξει κατι σε 6 μερες?
Αν υπάρχει η δυνατότητα για δωρεάν ακύρωση μέχρι την προηγούμενη,γιατί όχι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom