Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Τα μοντελα του IHME δειχνουν πως τελος Μαρτη θα αρχισει δειλα η κινητικοτητα τοσο σε Ευρωπη οσο και σε Ελλαδα, δηλαδη θα αρχισουμε να βγαινουμε απο τα λοκ νταουν. Εχω κι εγω εισιτηρια για Πασχα και μπορω να τα μεταφερω για καλοκαιρι και μαλλον θα το βαλω μπρος γιατι δεν εξελισσεται καλα ο χειμωνας. Οι πτησεις φυσικα γινονται και θα γινονται, αλλα αν μιλαμε για τουρισμο, σημασια εχει αν θα κινουμαστε ανετα και παντου οπου παμε
Εγω δεν μπορω να τα αλλάξω οποτε αναμένω..συμφωνώ πάντως ότι αν είναι να ταξιδέψουμε να είμαστε κάπως άνετα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Εγω δεν μπορω να τα αλλάξω οποτε αναμένω..συμφωνώ πάντως ότι αν είναι να ταξιδέψουμε να είμαστε κάπως άνετα
Επειδη ειχα τις ιδιες εγνοιες το καλοκαιρι και πετυχε το ταξιδι, αν κανεις προσαρμογες και κατεβασεις τον πηχυ απο πολυ φιλοδοξα σχεδια, δεν ειναι αδυνατον. Αφου μαλιστα
δεν ακυρωνονται, κανε ενα πλανο με μινιμουμ εκθεση σε πολλα κλειστα περιβαλλοντα και δεν αποκλειεται να βγει. Απλα μην προπληρωσεις τιποτε εξτρα πλην των εισιτηριων.
 

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Επειδη ειχα τις ιδιες εγνοιες το καλοκαιρι και πετυχε το ταξιδι, αν κανεις προσαρμογες και κατεβασεις τον πηχυ απο πολυ φιλοδοξα σχεδια, δεν ειναι αδυνατον. Αφου μαλιστα
δεν ακυρωνονται, κανε ενα πλανο με μινιμουμ εκθεση σε πολλα κλειστα περιβαλλοντα και δεν αποκλειεται να βγει. Απλα μην προπληρωσεις τιποτε εξτρα πλην των εισιτηριων.
Ναι εννοειται δεν θα κλείσω τίποτα και μακάρι να το κάνουμε το ταξιδάκι γιατί το έχουμε τοοοοοσο πολύ ανάγκη
 

nikolastzan

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα σε όλο το γκρούπ! Έφτιαξα σήμερα λογαριασμό για να ζητήσω τη γνώμη σας για το εξής ζήτημα:

Έχω στην κατοχή μου κουπόνι γνωστής αεροπορικής για 2 δωρεάν μετ'επιστροφής εισιτήρια για οποιαδήποτε απευθείας πτήση, με εξαργύργωση εώς τις 15/4/2020. Επισυνάπτω φωτογραφία με τους προορισμούς που περιλαμβάνονται, και εχω σημειώσει τις χώρες που έχω ήδη πάει.

Έχω κάνει αρκετή έρευνα, αλλά και πάλι θα ήθελα προτάσεις ταξιδιού, με νορμάλ μπάτζετ για 4-6 μέρες... Προφανώς ο προβληματισμός μου αφορά την πανδημία και τα μέτρα, αν και θέλω να πιστευω οτι μεχρι τα μέσα Απριλίου θα είναι πιο ηρεμα τα πράγματα. Πήγε κάποιος σε κάποιον προορισμό πρόσφατα και θεωρεί ότι είναι εφικτό το ταξιδι εκει αυτή την περίοδο; Κρίμα είναι να εχω δωρεάν αεροπορικά και να πάνε χαμένα...
 

Attachments

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπέρα σε όλο το γκρούπ! Έφτιαξα σήμερα λογαριασμό για να ζητήσω τη γνώμη σας για το εξής ζήτημα:

Έχω στην κατοχή μου κουπόνι γνωστής αεροπορικής για 2 δωρεάν μετ'επιστροφής εισιτήρια για οποιαδήποτε απευθείας πτήση, με εξαργύργωση εώς τις 15/4/2020. Επισυνάπτω φωτογραφία με τους προορισμούς που περιλαμβάνονται, και εχω σημειώσει τις χώρες που έχω ήδη πάει.

Έχω κάνει αρκετή έρευνα, αλλά και πάλι θα ήθελα προτάσεις ταξιδιού, με νορμάλ μπάτζετ για 4-6 μέρες... Προφανώς ο προβληματισμός μου αφορά την πανδημία και τα μέτρα, αν και θέλω να πιστευω οτι μεχρι τα μέσα Απριλίου θα είναι πιο ηρεμα τα πράγματα. Πήγε κάποιος σε κάποιον προορισμό πρόσφατα και θεωρεί ότι είναι εφικτό το ταξιδι εκει αυτή την περίοδο; Κρίμα είναι να εχω δωρεάν αεροπορικά και να πάνε χαμένα...
Νορμάλ μπάτζετ για 4-6 μέρες και δωρεάν εισιτήριο οπουδήποτε και με βάση τον χάρτη που έχεις φτιάξει, τότε το ταξίδι φωνάζει ασυζητητί Λισαβόνα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Έχω στην κατοχή μου κουπόνι γνωστής αεροπορικής για 2 δωρεάν μετ'επιστροφής εισιτήρια για οποιαδήποτε απευθείας πτήση, με εξαργύργωση εώς τις 15/4/2020. Επισυνάπτω φωτογραφία με τους προορισμούς που περιλαμβάνονται, και εχω σημειώσει τις χώρες που έχω ήδη πάει.

Έχω κάνει αρκετή έρευνα, αλλά και πάλι θα ήθελα προτάσεις ταξιδιού, με νορμάλ μπάτζετ για 4-6 μέρες... Προφανώς ο προβληματισμός μου αφορά την πανδημία και τα μέτρα, αν και θέλω να πιστευω οτι μεχρι τα μέσα Απριλίου θα είναι πιο ηρεμα τα πράγματα. Πήγε κάποιος σε κάποιον προορισμό πρόσφατα και θεωρεί ότι είναι εφικτό το ταξιδι εκει αυτή την περίοδο; Κρίμα είναι να εχω δωρεάν αεροπορικά και να πάνε χαμένα...
Αφού έχεις ανοιχτό εισιτήριο για οποιοδήποτε προορισμό, σε νορμάλ συνθήκες θα πρότεινα Αγία Πετρούπολη, λόγω σχέσης ποιότητας-τιμής. Αν όμως θέτεις τον covid19 ως παράμετρο, δοκίμασε Ελσίνκι. Στη θέση σου όμως δεν θα έσπαγα το κεφάλι μου και θα επέλεγα προορισμό τελευταία στιγμή, ανάλογα με τα τότε επιδημιολογικά δεδομένα της κάθε χώρας και αν πράγματι ισχύουν τα δρομολόγια. Για Λισαβόνα που γράφηκε, καλή επιλογή αν υπάρχουν δρομολόγια, και ίσως ακόμη καλύτερα Πόρτο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Αφού έχεις ανοιχτό εισιτήριο για οποιοδήποτε προορισμό, σε νορμάλ συνθήκες θα πρότεινα Αγία Πετρούπολη, λόγω σχέσης ποιότητας-τιμής. Αν όμως θέτεις τον covid19 ως παράμετρο, δοκίμασε Ελσίνκι. Στη θέση σου όμως δεν θα έσπαγα το κεφάλι μου και θα επέλεγα προορισμό τελευταία στιγμή, ανάλογα με τα τότε επιδημιολογικά δεδομένα της κάθε χώρας και αν πράγματι ισχύουν τα δρομολόγια. Για Λισαβόνα που γράφηκε, καλή επιλογή αν υπάρχουν δρομολόγια, και ίσως ακόμη καλύτερα Πόρτο.

Εξαιρετική επιλογή η Αγία Πετρούπολη μόνο που δεν έχει απευθείας η AEGEAN μέχρι τον Απρίλιο, άρα δεν θα μπορεί να χρησιμοποιήσει τα εισιτήρια. Για το Ελσίνκι εκτός του ότι είναι αδιάφορη πόλη, δεν είναι και καθόλου νορμάλ μπάτζετ. Όλη η Σκανδιναβία είναι πιο χαλαρή σε θέματα COVID, αλλά το μπάτζετ είναι αρκετά μεγαλύτερο.
 
Last edited:

nikos78

Member
Μηνύματα
41
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Λυών, Σπλιτ, Βουκουρέστι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Λοιπόν καλησπερα... Με κλεισμένα εισητηρια για Βιετνάμ με scoot, τι κάνουμε με τον ιό? Τα αφηνουμε και βλέπουμε η ψάχνουμε για άλλο προορισμό?
Καλημέρα και χρόνια πολλά!! Στην αντίστοιχη θέση βρέθηκα και εγώ πέρυσι τον Μάρτιο κλεισμένα εισιτήρια για Βιετνάμ 13 μέρες με Scoot, τα ακύρωσα γιατί η πανδημία ήταν στην αρχή της με επιστροφή όλων των χρημάτων ευτυχώς καθώς η εταιρεία έκανε αλλαγή στην πτήση της επιστροφής κατά μία ημέρα. Δεδομένου ότι τα χρήματα που θα σου επιστρέψουν αν τα ακυρώσεις λογικά θα είναι πολύ λίγα θα πρότεινα να μην τα ακυρώσεις προς το παρόν, να συνεχίσεις την προετοιμασία του ταξιδιού κανονικά ( και να μην πας δεν θα είναι χαμένος κόπος καθώς θα είσαι έτοιμος όταν αποφασίσεις να το πραγματοποιήσεις το συγκεκριμένο ταξίδι) και να αποφασίσεις όσο το δυνατόν την τελευταία στιγμή. Δες επίσης αν στους όρους όταν τα έκλεισες είχε δωρεάν αλλαγή ημερομηνίας, πολλές εταιρείες έδωσαν αυτή την δυνατότητα λόγω του ιού. Τέλος σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα οι χώρες της περιοχής έχουν επηρεαστεί πολύ λίγο από τον ιό (με την επιφύλαξη, πλην Σιγκαπούρης, οτι δίνουν σωστά δεδομένα).
Καλή ταξιδιωτική χρονιά σε όλους!!!!
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
199
Likes
911
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Αφού έχεις ανοιχτό εισιτήριο για οποιοδήποτε προορισμό, σε νορμάλ συνθήκες θα πρότεινα Αγία Πετρούπολη, λόγω σχέσης ποιότητας-τιμής. Αν όμως θέτεις τον covid19 ως παράμετρο, δοκίμασε Ελσίνκι. Στη θέση σου όμως δεν θα έσπαγα το κεφάλι μου και θα επέλεγα προορισμό τελευταία στιγμή, ανάλογα με τα τότε επιδημιολογικά δεδομένα της κάθε χώρας και αν πράγματι ισχύουν τα δρομολόγια. Για Λισαβόνα που γράφηκε, καλή επιλογή αν υπάρχουν δρομολόγια, και ίσως ακόμη καλύτερα Πόρτο.
Θα πρότεινα,αν υπάρχει η επιλογή Αθήνα-Πόρτο και στην επιστροφή Λισσαβώνα-Αθήνα...είναι μια καλή ιδέα,την οποία προσωπικα εφαρμόζω,προκειμένου ,να γλυτώνω χρόνο και χρήματα (εσωτερικές μετακινήσεις, επιστροφή από εναλλακτικό αεροδρόμιο..
 

nikolastzan

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ προσανατολιζομουν προς Λισσαβώνα-Σιντρα-Πορτο αλλά δεν ήθελα να προκαταβαλω την συζήτηση. Ρωσία είναι στις κόκκινες χώρες του χάρτη του scyscanner για ταξίδια από Ελλάδα, συν το μπλέξιμο με τις βιζες κλπ. Σκανδιναβία πλην Νορβηγίας μου φαίνεται αδιάφορη και ακριβή. Βαλκάνια τα κρατάω για το συνηθισμένο roadtrip. Τη Γαλλία τη σνομπαρω :p

Μόνο αστερίσκο αφήνω για κάτι εκτός Ευρώπης, μιας που δεν έχω πάει ποτέ, αλλά οι απαντήσεις σας μου σιγουρευουν την Πορτογαλία προς το παρόν.
 

Attachments

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ προσανατολιζομουν προς Λισσαβώνα-Σιντρα-Πορτο αλλά δεν ήθελα να προκαταβαλω την συζήτηση.
Ωραία επιλογή.

Καθώς όμως έλεγες στο αρχικό σου μήνυμα 4-6 ημέρες, θα σου έλεγα πως αν είναι τελικά 4 μείνε μόνο Λισαβόνα, Σίντρα. Αν είναι 6 τότε βάλε και το Πόρτο μέσα.

Επίσης επειδή οι απ' ευθείας πτήσεις για Πόρτο γίνονται μόνο 2 φορές την εβδομάδα θέλει προσεχτικό προγραμματισμό (Από Λισαβόνα έχει καθημερινές πτήσεις).
Η ώρα άφιξης δε στο Πόρτο αν κάνεις την πτήση Αθήνα - Πόρτο είναι τα μεσάνυχτα (23:40) οπότε στην πράξη χρεώνεσαι τσάμπα την πρώτη διανυκτέρευση. Αντίθετα η πτήση Πόρτο - Αθήνα φεύγει στις 00:30 οπότε είναι μάλλον πιο βολική για να κερδίσεις την τελευταία σου ημέρα εκεί.

Περισσότερες πληροφορίες έχω γράψει πρόσφατα στην σχετική ταξιδιωτική ιστορία εδώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom