Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.605
Likes
9.855
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ προσανατολιζομουν προς Λισσαβώνα-Σιντρα-Πορτο αλλά δεν ήθελα να προκαταβαλω την συζήτηση. Ρωσία είναι στις κόκκινες χώρες του χάρτη του scyscanner για ταξίδια από Ελλάδα, συν το μπλέξιμο με τις βιζες κλπ. Σκανδιναβία πλην Νορβηγίας μου φαίνεται αδιάφορη και ακριβή. Βαλκάνια τα κρατάω για το συνηθισμένο roadtrip. Τη Γαλλία τη σνομπαρω :p

Μόνο αστερίσκο αφήνω για κάτι εκτός Ευρώπης, μιας που δεν έχω πάει ποτέ, αλλά οι απαντήσεις σας μου σιγουρευουν την Πορτογαλία προς το παρόν.
Ένας έξτρα λόγος που επιβάλλεται να χρησιμοποιήσεις τα εισιτήριά σου στη Πορτογαλία είναι ότι εάν τα εισιτήρια είναι free of charge ανεξαρτήτως διαδρομής, τότε είναι το πιο value for money. Και αυτό γιατί είναι μακρινή πτήση που δύσκολα την βρίσκεις κάτω από 180-200 ευρώ με ΠΣΚ μέσα, με τις τωρινές τιμές.

Προτείνω Τετάρτη βράδυ 7 Απριλίου Αθήνα-Πόρτο, επιστροφή Δευτέρα 12 ή Τρίτη 13 Απριλίου από Λισαβόνα.
 
Last edited:

nikolastzan

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Περισσότερες πληροφορίες έχω γράψει πρόσφατα στην σχετική ταξιδιωτική ιστορία εδώ.
Ευαγγέλιο η ιστορία σου φίλε, θα την αξιοποιήσω δεόντως ως οδηγό εάν τελικά πάω Πορτογαλία. Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:

gkalla

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
6.713
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ευαγγέλιο η ιστόρία σου φίλε, θα τον αξιοποιήσω δεόντως ως οδηγό εάν τελικά πάω Πορτογαλία. Σε ευχαριστώ πολύ!
Χαχαχα
Ε όχι και ευαγγέλιο. Ευχαριστώ πάντως για τα καλά σου λόγια.
Άλλη επιλογή που σκεφτόμουν για 4-6 ημέρες είναι Ταλλίν μόνο (για 4 μέρες) ή Ταλλίν - Ελσίνκι (για 6 μέρες).
Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι ότι τα εισητήριά σου είναι το πολύ μέχρι τέλος Απρίλη οπότε θα έχει ακόμη αρκετό κρύο.
 

nikolastzan

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Χαχαχα
Ε όχι και ευαγγέλιο. Ευχαριστώ πάντως για τα καλά σου λόγια.
Άλλη επιλογή που σκεφτόμουν για 4-6 ημέρες είναι Ταλλίν μόνο (για 4 μέρες) ή Ταλλίν - Ελσίνκι (για 6 μέρες).
Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι ότι τα εισητήριά σου είναι το πολύ μέχρι τέλος Απρίλη οπότε θα έχει ακόμη αρκετό κρύο.
Δελεαστικο το Ταλίν-Εσλινκι, αλλά επιπλέον σύνορα ίσον επιπλέον τεστ, επιπλέον καραντίνα, επιπλέον έξοδα κλπ. Υπό άλλες συνθήκες θα αξιοποιουσα τα εισιτήρια για να πάω 10ημερο Ελσίνκι - Αγία Πετρούπολη - Ταλίν (φοιτητής είμαι, έχω μέρες στη διάθεσή μου), αλλά υπό τις παρούσες συνθήκες αυτό ακούγεται περισσότερο σαν ανέκδοτο :p

Παίζει και κάνα Κάιρο Αλεξάνδρεια στο μυαλό μου, αν και στο τέλος μάλλον θα επιλέξω το πιο ασφαλές (από άποψη προγραμματισμού) και όχι το πιο συναρπαστικό. Διαβάζω θρεντ στο φορουμ για ακυρωμενα ταξίδια και με πιάνει η καρδιά μου...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
6.713
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δελεαστικο το Ταλίν-Εσλινκι, αλλά επιπλέον σύνορα ίσον επιπλέον τεστ, επιπλέον καραντίνα, επιπλέον έξοδα κλπ. Υπό άλλες συνθήκες θα αξιοποιουσα τα εισιτήρια για να πάω 10ημερο Ελσίνκι - Αγία Πετρούπολη - Ταλίν (φοιτητής είμαι, έχω μέρες στη διάθεσή μου), αλλά υπό τις παρούσες συνθήκες αυτό ακούγεται περισσότερο σαν ανέκδοτο :p

Παίζει και κάνα Κάιρο Αλεξάνδρεια στο μυαλό μου, αν και στο τέλος μάλλον θα επιλέξω το πιο ασφαλές (από άποψη προγραμματισμού) και όχι το πιο συναρπαστικό. Διαβάζω θρεντ στο φορουμ για ακυρωμενα ταξίδια και με πιάνει η καρδιά μου...
Όπως κι αν έχει κανόνισε το ταξίδι προς το τέλος της περιόδου που είναι διαθέσιμα τα εισητήρια ώστε να αυξήσεις τις πιθανότητες σου να είναι πιο φυσιολογικό .
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
338
Likes
1.749
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος με τη Ryanair αν χρειάζεται τεστ για να πάω στο εξωτερικό ? Και αν χρειάζεται θέλει τεστ και για να βγω έξω αλλά και για να επιστρέψω?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.278
Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος με τη Ryanair αν χρειάζεται τεστ για να πάω στο εξωτερικό ? Και αν χρειάζεται θέλει τεστ και για να βγω έξω αλλά και για να επιστρέψω?
Στην επιστροφή χρειάζεται ανεξάρτητα από την αεροπορική εταιρεία.

Για το πήγαινε εξαρτάται από την χώρα προορισμού.Που πηγαίνεις;
 
Last edited:

Alex Loco

Member
Μηνύματα
338
Likes
1.749
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Στην επιστροφή χρειάζεται ανεξάρτητα από την αεροπορική εταιρεία.

Για το πήγαινε εξαρτάται από την χώρα προορισμού.Που πηγαίνεις;
Αν δε μου την ακυρώσουν πάλι Παρίσι
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
338
Likes
1.749
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Δύσκολος προορισμός.Για πότε είναι το εισιτήριο;Γενικά μπορείς να παρακολουθείς την κατάσταση από εδώ:

Re-open EU
Φεβρουαριο. Δε το εκλεισα ακόμα αλλά είμαι έτοιμος αν εξακρίβωσω οτι μπορώ να πάω. Ήδη μια φορα μου την ακύρωσαν
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.278
Φεβρουαριο. Δε το εκλεισα ακόμα αλλά είμαι έτοιμος αν εξακρίβωσω οτι μπορώ να πάω. Ήδη μια φορα μου την ακύρωσαν
Είναι αρκετά κοντά.Κοίταξε αναλυτικά τι ισχύει από πλευράς καραντίνας τώρα.Φυσικά τα δεδομένα μπορεί να αλλάξουν κάθε στιγμή και να γίνουν χειρότερα ή καλύτερα.Δεν νομίζω ότι θα αποφύγεις τα τεστ.Μπορείς να κάνεις τεστ στα αεροδρόμια(τουλάχιστον Ορλύ και Ντε Γκώλ) αλλά δεν ξέρω το κόστος τους.
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
338
Likes
1.749
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Είναι αρκετά κοντά.Κοίταξε αναλυτικά τι ισχύει από πλευράς καραντίνας τώρα.Φυσικά τα δεδομένα μπορεί να αλλάξουν κάθε στιγμή και να γίνουν χειρότερα ή καλύτερα.Δεν νομίζω ότι θα αποφύγεις τα τεστ.Μπορείς να κάνεις τεστ στα αεροδρόμια(τουλάχιστον Ορλύ και Ντε Γκώλ) αλλά δεν ξέρω το κόστος τους.
Σε ευχαριστω πολυ θα παρω ενα τηλεφωνο και την πρεσβεια να βγαλω καμια ακρη. Ελπιζω να πανε ολα καλα !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.098
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom