Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Καλησπέρα, καλώς ήρθες. Αφού δεν έχετε εμπειρία από ταξίδια, μάλλον διαλέξατε λάθος εποχή να ξεκινήσετε! Αλλά επειδή για όλα υπάρχει μία αρχή, η γνώμη μου είναι ότι σε προορισμούς που υπάρχουν απευθείας πτήσεις, τις προτιμάς. Με τη Vuleing/Iberia σε κανονικές συνθήκες θα έκανες τη δουλειά σου, αλλά τώρα δεν υπάρχουν οι συνθήκες αυτές και κανείς δεν μπορεί να σας εγγυηθεί τίποτα. Φαντάζομαι σκέφτεστε να προσγειωθείτε Βαρκελώνη και να φύγετε από Μαδρίτη (ή αντίστροφα). Εγώ μάλλον θα πήγαινα μόνο Μαδρίτη και πέριξ ή μόνο Βαρκελώνη, αν βέβαια είναι ανοιχτά τα μουσεία και η κυκλοφορία γίνεται χωρίς περιορισμούς. Όσο για συμβουλές για τους προορισμούς, υπάρχουν δεκάδες στο φόρουμ, με μια απλή αναζήτηση θα βρεις αυτό που ψάχνεις.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Καλημερα μετα απο καιρο! Να φανω αισιοδοξη και να ρωτησω για προορισμο το καλοκαιρι; Σε περιπτωση που εχουμε εμβολιαστοι με το συζυγο μου, που μπορουμε να παμε χωρις πολλες ταλαιπωριες;
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
μια και πιασαμε ισπανια μερια, τη Μαδριτη να την βγαλω απο το μυαλο; με τοση καραντινα , κατ ιθελω να ονειρευομαι... να ελπιζω....
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Υπάρχει περίπτωση να ακυρωθεί πχ μια απο τις πτήσεις και να ξεμείνουμε Μιλάνο(εκει κάνει ανταπόκριση) ή να καθυστερήσει μια πτήση και να χάσουμε την επόμενη?
Ναι, πάντα υπάρχει η περίπτωση αυτή (όταν τα εισιτήρια είναι μεμονωμένα, σαν της Ryanair, ξεμένεις στον ενδιάμεσο σταθμό, δε σε βάζουν δωρεάν σε επόμενες πτήσεις). Και λόγω της Covid εποχής, οι πιθανότητες για ακυρώσεις κι αλλαγές, ακόμα και τελευταία στιγμή, είναι ακόμα μεγαλύτερες. Δε θα το ρίσκαρα για κανέναν λόγο.
Τη Vueling θα επέλεγα αλλά, όπως προαναφέρθηκε, οι συνθήκες είναι έτσι κι αλλιώς περίεργες, δεν υπάρχει τίποτα το σίγουρο για καμιά εταιρία και κανέναν προορισμό.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Καλή εποχή να επιλέξεις να πας πρώτο ταξίδι και μάλιστα στην Ισπανία, που αλλάζει συνέχεια η κατάσταση, και μάλιστα με δυο πτήσεις, που σημαίνει ότι αν ακυρωθεί η μια, θα έχετε πρόβλημα. Εγώ ειχα πάει Βαρκελώνη μέσω Μιλανο, με ξεχωριστές πτήσεις και όχι μια ενιαία, όλα είχαν πάει καλά αλλά..άλλες εποχές τότε :cry: Θα μπορούσατε να διαλέξετε κάποιον πιο «safe» προορισμό όπου μπορείτε να φτάσετε με απευθείας πτήση...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εγώ θα προτιμούσα την απευθείας , δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα με τη vueling ποτέ, αν και αυτό δε λέει τίποτε. Το βασικό θα ήταν σε τέτοιες εποχές να αποφύγετε τις πτήσεις με ανταπόκριση, δύσκολο να πάνε όλα καλά.
 

AnastasiaSpir

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Ποιες πιο <<safe>> χώρες προτείνετε ; Ναι ξέρω ότι όλα είναι ρευστά αυτό το διάστημα αλλά με τους εμβολιασμούς ελπίζω μέχρι τον Ιούλιο τα πράγματα να είναι καλύτερα . Να πετύχουμε έστω ανοιχτά μαγαζιά και μουσεία. Για τα αεροπορικά προβληματίζομαι ακόμα.... η Ryanair μου φαίνεται κάπως πιο έμπιστη αεροπορική.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Ποιες πιο <<safe>> χώρες προτείνετε ; Ναι ξέρω ότι όλα είναι ρευστά αυτό το διάστημα αλλά με τους εμβολιασμούς ελπίζω μέχρι τον Ιούλιο τα πράγματα να είναι καλύτερα . Να πετύχουμε έστω ανοιχτά μαγαζιά και μουσεία. Για τα αεροπορικά προβληματίζομαι ακόμα.... η Ryanair μου φαίνεται κάπως πιο έμπιστη αεροπορική.
΄Οπως είπαν και οι άλλοι παραπάνω το αρνητικό είναι οι δύο πτήσεις.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ryanair, vueling, easyjet, aegean, iberia, wizzair ήταν οι εταιρείες με τις οποίες είχα κλείσει και εν τέλει ακυρώθηκαν λόγω κορονοϊού. Την καλύτερη εξυπηρέτηση την είχα από vueling. Ίσως να βοηθάει που είμαι Ισπανία οπότε τους πήρα τηλέφωνο και την επόμενη είδα τα λεφτά στο λογαριασμό μου, αλλά πραγματικά ήταν μια ευχάριστη έκπληξη (η δυσάρεστη από την άλλη ήταν η Aegean). Στο παρελθόν έχω πετάξει καμποσες φορές με vueling, δεν είχα ποτέ θέμα.

Κανείς δε μπορεί να ξέρει με σιγουριά, αλλά πιστεύω ότι τον Ιούλιο θα επιτρέπονται τα ταξίδια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα ισχύουν και οι πτήσεις σου. Συμφωνώ επομένως πως το πρόβλημα δεν είναι τόσο η χώρα όσο οι απευθείας πτήσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ryanair, vueling, easyjet, aegean, iberia, wizzair ήταν οι εταιρείες με τις οποίες είχα κλείσει και εν τέλει ακυρώθηκαν λόγω κορονοϊού. Την καλύτερη εξυπηρέτηση την είχα από vueling. Ίσως να βοηθάει που είμαι Ισπανία οπότε τους πήρα τηλέφωνο και την επόμενη είδα τα λεφτά στο λογαριασμό μου, αλλά πραγματικά ήταν μια ευχάριστη έκπληξη (η δυσάρεστη από την άλλη ήταν η Aegean). Στο παρελθόν έχω πετάξει καμποσες φορές με vueling, δεν είχα ποτέ θέμα.

Κανείς δε μπορεί να ξέρει με σιγουριά, αλλά πιστεύω ότι τον Ιούλιο θα επιτρέπονται τα ταξίδια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα ισχύουν και οι πτήσεις σου. Συμφωνώ επομένως πως το πρόβλημα δεν είναι τόσο η χώρα όσο οι απευθείας πτήσεις.
Γενικά έχουν καλή εξυπηρέτηση πελατών. Μια φίλη εργάζεται εκεί και μας λέει ότι και οι συνθήκες εργασίας δε συγκρίνονται με Ιμπεριες και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις.
 

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
΄Οπως είπαν και οι άλλοι παραπάνω το αρνητικό είναι οι δύο πτήσεις.
Ποιες πιο <<safe>> χώρες προτείνετε ; Ναι ξέρω ότι όλα είναι ρευστά αυτό το διάστημα αλλά με τους εμβολιασμούς ελπίζω μέχρι τον Ιούλιο τα πράγματα να είναι καλύτερα . Να πετύχουμε έστω ανοιχτά μαγαζιά και μουσεία. Για τα αεροπορικά προβληματίζομαι ακόμα.... η Ryanair μου φαίνεται κάπως πιο έμπιστη αεροπορική.
Και εγώ θα σου πρότεινα να μην μπλέξεις με ανταπόκριση στην πτήση. Δεδομένης της κατάστασης, αν έχεις να κάνεις με δύο πτήσεις, οι διαδικασίες για επιστροφή χρημάτων λόγω ακύρωσης θα είναι πιο χρονοβόρες και ίσως να μην βγάλεις καθόλου άκρη.
Την Ισπανία πρέπει οπωσδήποτε να την επισκεφθείτε, ειδικά τη Μαδρίτη και την Ανδαλουσία (έχω μια αδυναμία κατά εκεί!),
Αλλά για τώρα θα σου πρότεινα και εγώ ένα προορισμό με απευθείας πτήση.
Ψάξε για Ιταλία (Ρώμη, Μπολόνια, Νάπολη, Μιλάνο, Βενετία) που έχει απευθείας πτήσεις η Ryanair, Βουδαπέστη, που την επισκέφθηκα σχετικά πρόσφατα και μου άρεσε απίστευτα, όπου έχεις και δύο επιλογές για απευθείας πτήσεις (με Ryanair και wizzair), Βαρσοβία, επίσης με Ryanair(επίσης αγαπημένη μου) και φυσικά τα πιο δημοφιλή, Λονδίνο (Ryanair και easyJet) και Παρίσι (πετάει απευθείας η Ryanair στο Μποβέ, λίγο έξω από το Παρίσι)
Έχεις κ άλλες τόσες επιλογές για απευθείας πτήσεις που μπορείς να διαλέξεις και είσαι και λίγο πιο σίγουρη (όσο γίνεται έτσι όπως είναι τα πράγματα) για τις μετακινήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom