Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Κατ αρχην χρονια μας πολλα και που θα παει θα ερθουν καλυτερες μερες. Λοιπον εγω εχω κλεισει ενα εισιτηριο για Μπογκοτα μεσω βαρκελωνης στις 20 ιανουαριου. Το ερωτημα μου ειναι, αν γινει εδω λοκ νταουν, αλλα η πτηση δεν ακυρωθει και η κολομβια δεχεται τουρισμο, θα μπορω να ταξιδεψω, ετσι δεν ειναι;
Βεβαια το εισιτηριο ειναι βγαλμενο με μιλια, οποτε και τελευταια στιγμη μπορω να ακυρωσω, αλλα δεν το θελω....
κ πέρυσι ΛΟΚ νταουν είχε κ ολοι ταξίδευαν στο Ντουμπάι, Αίγυπτο κ όπου .δεν θα έχεις θεμα
Κ πε
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Κατ αρχην χρονια μας πολλα και που θα παει θα ερθουν καλυτερες μερες. Λοιπον εγω εχω κλεισει ενα εισιτηριο για Μπογκοτα μεσω βαρκελωνης στις 20 ιανουαριου. Το ερωτημα μου ειναι, αν γινει εδω λοκ νταουν, αλλα η πτηση δεν ακυρωθει και η κολομβια δεχεται τουρισμο, θα μπορω να ταξιδεψω, ετσι δεν ειναι;
Βεβαια το εισιτηριο ειναι βγαλμενο με μιλια, οποτε και τελευταια στιγμη μπορω να ακυρωσω, αλλα δεν το θελω....
Το ενδεχόμενο lockdown εδώ, δεν επηρεάζει το ταξίδι σου στο εξωτερικό. Το μόνο που θα μπορούσε να επηρεάσει το ταξίδι σου είναι η περίπτωση που ακυρωθεί ή αλλάξει η ώρα πτήσης στο Αθήνα-Βαρκελώνη.
 
Μηνύματα
410
Likes
1.351
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Ωραια τα λεμε για εξωτερικο αλλα εδω θετω προβληματισμο για προορισμο κοντα μια ωρα απο την Αθηνα.Σχεδον σε ολους τους χειμερινους προορισμους εντος Ελλαδος που εψαξα στο booking τα περισσοτερα καταλυματα δεν εχουν δωρεαν ακυρωση και εχουν αμεση πληρωμη χωρις επιστροφη ή μερικη επιστροφη χρηματων.Βρηκα ενα τελειο σαλε στα Τρικαλα Κορινθιας με τζακι ολο πετρα για τις 3 Γεναρη για 2 ημερακι και η τυπισα στο τηλεφωνο μου ειπε οτι μαζι με την κρατηση θελει μια προκαταβολη 100 € .Η κατασταση δεν ξερω με τα μετρα πως θα εξελιχθει.Εχω ηδη ακυρωσει Βουδαπεστη 2 φορες οποτε ακυρωση και αλλη δεν τραβαει.Η κοπελα μου εχει ξετρελαθει με το δωματιο και εγω περιμενω πως και πως τη αποδραση.Αν τα δωσω πιστευεται θα τα χασω αν γινει το λοκνταουν?Εννοειται εξηγησα πως εχει η κατασταση ,αλλα εχουν και αυτοι τα πρωτοκολλα τους και μου ειπαν οτι γινεται χαμος και πληροτητα ειναι στα δωματια φουλ (πραμα που επιβεβαιωμενα για τους προορισμους αυτους χειμωνα ισχυει).Σας εχει τυχει τωρα που κλεινεται να το δειτε αυτο χειμωνα αυτες τις μερες?Για να σας προλαβω 2-3 αλλα καταλυμματα που πηρα και αλλου εχουν την ιδια πολιτικη.



Θυμαστε που ελεγα για τα Τρικαλα?Τελικα ουτε lockdown εγινε ουτε κατι αλλο.Τις μερες που ειχα κλεισει κολλησαμε ολοι κορονοιο οποτε μαντεψτε ακυρωσα και εκει.Πηρα τηλ να το μεταφερω σε αλλες ημερομηνιες και μου πανε ολο τον Γεναρη ειμαστε κλεισμενοι.Με πηγε τρενο πραγματικα απο το Σεπτεμβριο και μετα και δεν μπορω να σταυρωσω ουτε εκδρομη .Για το 2022 ειμαι φουλ αισιοδοξος ,εχω φουλ ορεξη για ταξιδια και θα σπασω το κυμα γκαντεμιας και ακυρωσεων ξεκινοντας απο τα Τρικαλα τον Φλεβαρη στη πρωτη διαθεσιμη ημερομηνια.Δεν υπαρχει περιπτωση να το χασω και αυτο .


Θα ερθουν καλυτερες μερες ανοιξη 2022 θα ηρεμησει η κατασταση ενα μπαμ γινεται τωρα μεχρι να κολλησουν ολοι μετα θα ξαναπεσει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.927
Likes
40.761
Θυμαστε που ελεγα για τα Τρικαλα?Τελικα ουτε lockdown εγινε ουτε κατι αλλο.Τις μερες που ειχα κλεισει κολλησαμε ολοι κορονοιο οποτε μαντεψτε ακυρωσα και εκει.Πηρα τηλ να το μεταφερω σε αλλες ημερομηνιες και μου πανε ολο τον Γεναρη ειμαστε κλεισμενοι.Με πηγε τρενο πραγματικα απο το Σεπτεμβριο και μετα και δεν μπορω να σταυρωσω ουτε εκδρομη .Για το 2022 ειμαι φουλ αισιοδοξος ,εχω φουλ ορεξη για ταξιδια και θα σπασω το κυμα γκαντεμιας και ακυρωσεων ξεκινοντας απο τα Τρικαλα τον Φλεβαρη στη πρωτη διαθεσιμη ημερομηνια.Δεν υπαρχει περιπτωση να το χασω και αυτο .


Θα ερθουν καλυτερες μερες ανοιξη 2022 θα ηρεμησει η κατασταση ενα μπαμ γινεται τωρα μεχρι να κολλησουν ολοι μετα θα ξαναπεσει.
Πολυ καλυτερα να υπολογιζεις για καλοκαιρακι.
Εγω ο,τι εχω κλεισει για Πασχα το εχω με ερωτηματικο για ξηλωμα.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πολυ καλυτερα να υπολογιζεις για καλοκαιρακι.
Εγω ο,τι εχω κλεισει για Πασχα το εχω με ερωτηματικο για ξηλωμα.
Θα συμφωνήσω, ως συνήθως, με την προλαλήσασα. Ήμουν φουριόζα και αισιόδοξη για το 2022 αλλά τώρα αρχίζω να φοβάμαι σοβαρά για τα ταξίδια 25ης Μαρτίου και Πάσχα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.927
Likes
40.761
Θα συμφωνήσω, ως συνήθως, με την προλαλήσασα. Ήμουν φουριόζα και αισιόδοξη για το 2022 αλλά τώρα αρχίζω να φοβάμαι σοβαρά για τα ταξίδια 25ης Μαρτίου και Πάσχα.
Σημερα μετρησα ποσα αεροπορικα εχω κλεισει για το 2022. Ειναι 19 διαδρομες (δεν ειναι τοσες πολλες γιατι συχνα ταξιδευουμε 2 ατομα). Ηδη εχουν ξηλωθει οι 3 με ελαχιστη χασουρα (μονο 24 ευρω) αλλα αν ξηλωθουν αλλα 4 το Πασχα, θα παγιωθει η τακτικη του 2021 που εκλεινα μονο για καλοκαιρι και δεν χαθηκε ουτε ευρω.
Απλα εχω το περιθωριο να χασω μερικα λεφτα εφοσον κλεινω πολλα δωρεαν και ρεφαρω.
 
Last edited:

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Saint Tropez
καλημέρα συνταξιδιώτες !! καιρό να τα πούμε...αλλά δυστυχώς μας "εγκλώβισαν" και επειδή κουράστηκα...έφτασα στο zenith μου...ρωτώ εσείσ θα πηγαίνατε τώρα αυτή την περίοδο Παρίσι?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
why not?
Πήγα τον Ιούλη, 1η μέρα που είχαν ανοίξει τα σύνορα για τουρίστες, έχοντας κάνει την 2η δόση αλλά δεν είχε περάσει το 14ημερο οπότε χρειαζόμουν τεστ για να επιστρεψω. Το μόνο σχετικό αγχος ήταν να μην βγει κανένα τεστ θετικό και χρειαστεί καραντινα εκεί αλλά οκ με σχετική προσοχή και αποφυγή το συνωστισμών (όσο γινόταν! πήγαμε disneyland αφού είχα κάνει το τεστ) όλα καλα.
Επιπλέον, δεδομένων των συνθηκών απολαύσαμε την πόλη περισσότερο καθώε δεν είχε πολύ κόσμο, δεν περιμέναμε σε καμια ούρα πχ, Λούβρο μπήκαμε χωρίς καν να περιμένουμε ούτε 1' αναμονη χωρις υπερβολές.
Αυτη την περίοδο θα έχει κρύο...μόνο αυτό θα με προβλημάτιζε! :)
 
Last edited:

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Saint Tropez
δεν ξέρω...ειλικρινά..βρίσκω τα εισητήρια σε ονειρικά απίστευτη τιμή και μπήκα στο τρυπάκι!!! :clap: το μόνο που με προβληματίζει (αν και 3 δόσεις εμβολιασμένοι και οι δύο) μην τύχει κάνενα θετικό αποτέλεσμα και πληρώνουμε καραντίνα!
Εμάς στην Κύπρο λίγο καλύτερα τα πράγματα...και στην ουσία καταντήσαμε μόνο δουλειά-σουπερμαρκετ-σπίτι ...αχχ δεν Μπορώ!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom