Γαλλία Νότια Γαλλία!

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.372
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Θα σου στείλω pm μόλις επιστρέψω από το τωρινό μου ταξίδι και όποια απορία έχεις,μακάρι να μπορέσω να στην λύσω!!φανταστική επιλογή να ξέρεις..
Τις πληροφορίες τις ζητάει δημόσια. Γιατί να τις στείλεις με προσωπικό μήνυμα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Ποιος Van Gogh ρε σεις; Σε όλη την Προβηγκία υπάρχει μόνο ένας πίνακάς του, σε ένα μουσείο στην Avignon. Όλα τα άλλα σχετιζόμενα αξιοθέατα έχουν να κάνουν με τα μέρη που έζησε ή που ζωγράφισε.
Πριν μια εβδομαδα ακριβως ημουν στην Πινακοθηκη Γουλανδρη στο Παγκρατι. Αυτη τη στιγμη εκτιθενται 3 πινακες του Βαν Γκογκ (οχι σημαντικοι). Πραγματικα δεν χρειαζεται να παει κανεις τοσο μακρια για να δει εναν πινακα.
Ομως η Νικαια μαλλον ειναι καλη βαση για να δει κανεις Μαρκ Σαγκαλ.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θα σου στείλω pm μόλις επιστρέψω από το τωρινό μου ταξίδι και όποια απορία έχεις,μακάρι να μπορέσω να στην λύσω!!φανταστική επιλογή να ξέρεις..
Να μας τα γράψεις εδώ. Τα μέρη αυτά έχουν ενδιαφέρον για πολλά μέλη του φόρουμ.
 

tsioteles

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας
Σκοπεύω να ταξιδέψω αεροπορικώς μέσα Νοεμβρίου στη Νίκαια Νότια Γαλλια για 6 μέρες και θα θελα οποιαδήποτε βοήθεια σχετικά με το που είναι καλό να διαμεινω αν είναι χρήσιμο να ενοικιασω αυτοκινητο (που η αλήθεια ειναι ότι με αγχωνει λίγο για αυτά που διαβάζω όσον αφορά το πάρκιν) σε ποιες περιοχές να κινηθώ για να δω ότι αξίζει να δει κανείς μέσα στο χρονικό αυτό διάστημα που έχω αναφέρει.
Ευχαριστώ πολύ
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Hôtel Albert 1er | 3-star hotel in Nice - Official Website
Είναι σε πολύ καλή θέση. Για πάρκινγκ έχει δίπλα επί πληρωμή. Είναι αυτό.
IMG_20191205_183648.jpg


Και έχεις αυτήν την θέα.
IMG_20191205_090531.jpg

Επίσης στο ίδιο κτήριο έχει μια υπέροχη μπυραρία με καλό φαγητό.
Τα μέρη που μπορείς να κινηθείς είναι πολλά. Ενδεικτικά αναφέρω, Μονακό,Eze, Antibes,
Grasse,Frejus, Saint Tropez,Beaulieu-sur-Mer,Σαιν-Πολ-ντε-Βανς κλπ.
 

tsioteles

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Hôtel Albert 1er | 3-star hotel in Nice - Official Website
Είναι σε πολύ καλή θέση. Για πάρκινγκ έχει δίπλα επί πληρωμή. Είναι αυτό.
View attachment 431322

Και έχεις αυτήν την θέα.
View attachment 431323
Επίσης στο ίδιο κτήριο έχει μια υπέροχη μπυραρία με καλό φαγητό.
Τα μέρη που μπορείς να κινηθείς είναι πολλά. Ενδεικτικά αναφέρω, Μονακό,Eze, Antibes,
Grasse,Frejus, Saint Tropez,Beaulieu-sur-Mer,Σαιν-Πολ-ντε-Βανς κλπ.
Σας ευχαριστω πολύ!
 

marinagr5

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Kαλησπέρα σε όλους και καλό μήνα!
Θα ήθελα την συμβουλή σας για Mασσαλία& Προβηγκία κατά τις 16 Αυγουστου.
Είναι high season ;Πιστέυετε θα δυσκολευτούμε απο κόσμο-κίνηση κλπ?
Ευχαριστώ :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.372
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Kαλησπέρα σε όλους και καλό μήνα!
Θα ήθελα την συμβουλή σας για Mασσαλία& Προβηγκία κατά τις 16 Αυγουστου.
Είναι high season ;Πιστέυετε θα δυσκολευτούμε απο κόσμο-κίνηση κλπ?
Ευχαριστώ :)
Να πάτε στα Πυρηναία, στη ΝΔ Γαλλία, είναι πιο υποφερτα απο πολυκοσμία!
 

gelastoproswpo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
γη του πυρρός
Καλησπέρα σας,
μετά από πολλά χρόνια που παρακολουθώ τις ιστορίες και τις συζητήσεις, αρκετά ταξίδια με πληροφορίες που μάζεψα από όλους σας (σας ευχαριστώ για αυτό), θα ήθελα να μου πείτε κάποιες συμβουλές - προτάσεις για ένα ταξίδι που προγραμματίζω.
Έκλεισα με τον σύντροφο μου στις 19.09-30.09 αεροπορικά για Μασσαλία. Έχουμε νοικιάσει αμάξι για τις μέρες αυτές ( από 21.09 και μετά).Το πρόγραμμα όπως το έχω σκεφτεί και έχω ψάξει λέω να είναι το εξής:

19.09-21.09 : Διαμονή και περιήγηση στη Μασσαλία
21.09 - εκδρομή στο κασσίς- calanques και από εκεί saint-troppe και cannes (Διαμονή canneς ή Νίκαια) από τον παραθαλάσσιο δρόμο
22.09- Nίκαια+ Μονακό ( επιστροφή από τον αυτοκινητόδρομο για aix en Provence)
22.09 βράδυ- 24.09 : aix en Provence. Να την δούμε για μια γρήγορη βόλτα στις 22 το βράδυ και όλη μέρα στις 23
24.09 - Oλοήμερη εκδρομή σε lourmarin-Roussillon- Gordes και άφιξη το βράδυ σε avignon
24.09- 26.09: διαμονή στην avignon. 25.09 Περιήγηση σε avignon, 26.09 εκδρομή στην Βaux Saint Remy
26.09-29.09: Διαμονή Αrles / 27.09 περιήγηση στην arles - 28.09 camargues εθνικό πάρκο ( δεν ξέρω αν βγαίνει εδώ και το μοντπελιε)
29.09- Μασσαλία τελευταία βόλτα επιστροφή του αυτοκινήτου και διαμονή δίπλα στο αεροδρόμιο λόγω πρωινής πτησης επιστροφής

Κάπως έτσι το σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό ή αν έχετε να μου προτείνεται κάτι να προσθέσω ή να αφαιρέσω!
Κάθε πρόταση είναι δεκτή και εννοείτε αν έχτε την διάθεση να μου προτείνεται και μέρη για φαγητό κτλ

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!
 

Attachments

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
526
Aix en Provence μπορείς να την δεις σε ένα απόγευμα.
Αν μπορείς πρόσθεσε και Νιμ στο πρόγραμμα
 

gelastoproswpo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
γη του πυρρός
Aix en Provence μπορείς να την δεις σε ένα απόγευμα.
Αν μπορείς πρόσθεσε και Νιμ στο πρόγραμμα
Σ ευχαριστώ πολύ! Οπότε λες να μην βάλω δύο βράδια στην αιξ; Απλά σκέφτομαι πως να βγει, ώστε να μην έχουμε άπειρες αλλαγές σε ξενοδοχεία! Ναι για την Νιμ θα προσπαθήσω να την προσθέσω, πιστεύω ότι αξίζει!
 

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
526
H Νιμ είναι μια καλή επιλογή να έχεις σαν βαση, σε μία ώρα το πολύ είσαι Μονπελιέ, Αβινιόν, Ορανζ, Ουζε, Αρλ και απέχει 100 χλμ από το αεροδρόμιο της Μασσαλίας. Δες και στο χάρτη πώς είναι η πόλη και που βρίσκεται σε σχέση με τις υπόλοιπες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom