Νίσυρος: Εκεί που ο Μύθος είναι ζωντανός

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τα ψηφιδωτά "τα σπάνε" !!! Πολύ όμορφα.
Πανέμορφη πραγματικά η Νίσυρος. Όσον αφορά τα ψηφιδωτά να αναφέρω πως εάν κάτι λατρεύω απιστευτα στα Δωδεκάνησα είναι αυτά τα ψηφιδωτά που φτιάχνουν με τα χοχλακια (οπως τα λενε οι ντόπιοι) οι λαϊκοί τεχνίτες των νησιών με απίστευτο μεράκι. Τα θεωρώ κάτι σαν σήμα κατατεθέν των νησιών αυτών. Εκτός από τη Νίσυρο απίστευτα δείγματα αυτής της γραφής έχω δει σε όλη τη Ρόδο, στη Σύμη, στην Τήλο (το πλέον απίστευτο ίσως του είδους στο μοναστήρι του Αγίου Παντελεήμονα) και στην Κω. Δυστυχώς νομίζω πως σιγά σιγά αυτοί οι παραδοσιακοί καλλιτέχνες κ τεχνίτες όλο και λιγοστεύουν στα νησιά
 
Last edited by a moderator:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Θα γραψω και που μειναμε και που φαγαμε στο Μανδρακι.....:)

ί. Συνήθως κάναμε μπάνιο στους Χοχλάκους που σχεδόν πάντα είχαν κύμα
Μου ειπαν οτι ειναι πολυ ωραια οταν δεν εχει κυμα. Αλλα εδω σταθηκα ατυχη :(
Ουτε λογος βεβαια για να μπω!
Την γλυτωσα απο τον Πολυβωτη να τη βρω απο τον Ποσειδωνα; :D
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Η φωτογραφία αυτή, που είχα ανεβάσει σε προηγούμενο ποστ, είναι τραβηγμένη από το μπαλκονάκι του ξενοδοχείου που μέναμε. Είναι το Πορφυρίς, στο κέντρο του χωριού, 5΄με τα πόδια από τους Χοχλάκους, το οποίο είναι πολύ καθαρό, οι ιδιοκτήτες του συμπαθέστατοι και εξυπηρετικοί και το πρωινό του καλό (αν και χρειάζεται μικρή αναβάθμιση – ε, να τα λέμε όλα!). Σίγουρα πάντως θα ξαναμέναμε εδώ.
Για καφέ και ποτό έχει αρκετές επιλογές (καθε μέρα καθόμασταν αλλού).

Για φαγητό επίσης έχει πολλές. Εμείς φάγαμε δυό φορές εδώ:

IMG_20170830_195043.jpg


Βρίσκεται σ’ ένα από τα κεντρικά σοκάκια, πολύ κοντά στη πλατεία Ηλικιωμένης κι αν μέναμε περισσότερες ημέρες θα ξαναπηγαίναμε.
Εξαιρετικό φαγητό σε ελαφρώς γκουρμέ γεύσεις, που διατηρούν την χροιά του αυθεντικού-σπιτικού φαγητού. Πολύ καλή η σχέση ποιότητας-τιμής και άψογη εξυπηρέτηση.
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Προκειμένου να αποφύγουμε το πολύωρο ταξίδι με το καράβι, πήραμε την πρωινή πτήση για Κω, φθάσαμε στις 9.00΄ και με ταξί (15€) ήμασταν σε λίγα λεπτά στα Καρδάμαινα (υπάρχει και λεωφορείο αλλά δεν το ρισκάραμε) απ’ όπου φεύγουν για το Μανδράκι πολλά καραβάκια (5€). Όλα όμως την ίδια ώρα, στις 9.30΄ και φθάνουν απέναντι σε λιγότερο από 1 ώρα. Αν αργήσεις: Αύριο πάλι!!!

Τα καραβάκια της επιστροφής αναχωρούν καθημερινά στις 15.30΄ οπότε ανάλογα επιλέγει κανείς και την πτήση του. Η πτήση της επιστροφής μας ήταν στις 23.00΄, οπότε είχαμε αρκετό χρόνο για μια βόλτα και φαγητό στη πόλη της Κω.

Για τις μετακινήσεις μέσα στο νησί νοικιάσαμε αυτοκίνητο προς 35€/ημέρα. Υπάρχει και τοπικό λεωφορείο αλλά δεν ξέρω αν εξυπηρετεί. Φυσικά νοικιάζουν και μηχανάκια.

Ααααααχ! Αυτά τα μηχανάκια!!! :mad::icon_evil::icon_evil:
Κατά τη γνώμη μου είναι το Μεγάλο – ίσως μοναδικό – αλλά Μεγάλο αρνητικό στο Μανδράκι. Κινούνται όλη την ημέρα θορυβωδώς και ακατάπαυστα. Βεβαίως – βεβαίως υπάρχει απαγορευτικό αλλά ……

Εκεί που απολαμβάνεις το ποτό/καφέ σου ακούγοντας το κύμα ….. γρρρρρρρρρ περνάει δίπλα σου ένα … δύο … τρία …..!
Βαδίζεις στο ήσυχο σοκάκι χαζεύοντας αμέριμνος και ξαφνικά …. γρρρρρρρρρ ένα πίσω σου … ένα εμπρός σου….!
Στην απορία μου γιατί δεν τηρείται η απαγόρευση, τουλάχιστον για τους δυό μήνες του καλοκαιριού, μου απάντησαν πως … έτσι έχουν συνηθίσει οι ντόπιοι. :shock::confused:


Επίλογος
Για μένα η Νίσυρος ήταν μια αποκάλυψη και συγκαταλέγεται πλέον ανάμεσα στα αγαπημένα μου νησιά. Είναι πολύ καλή για οικογένειες, για μεμονωμένους επισκέπτες και για ζευγάρια κάθε ηλικίας.

Αν εσείς αναζητάτε διακοπές με έντονη νυχτερινή ζωή και πάρτι σε κλαμπ, τότε δεν είναι για σας.
Αν όμως αναζητάτε έναν ιδιαίτερο τόπο, που δεν έχει ακόμα αλλοτριωθεί από τον μαζικό τουρισμό, τότε πάρτε την απόφαση.

Ο Πολυβώτης κι ο Ποσειδώνας βρίσκονται εδώ – ολοζώντανοι και ζωηροί – και σας περιμένουν! :)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Υπέροχη ιστορία και φωτογραφίες!!! Νομίζω θα την λατρέψω τη Νίσυρο! Πάω μεθαύριο!!!
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια panius!

Καθώς τώρα το νησί δεν έχει καθόλου τουρισμό, περιμένουμε τις εντυπώσεις σου, που θα διαφέρουν από τις δικές μου. Τα Λουτρά ίσως τα βρεις κλειστά γιατί μου είπαν πως τον Σεπτέμβριο λειτουργούν δωρεάν για τους ντόπιους για 15 ημέρες και μετά κλείνουν. Το μαγαζί που τρώγαμε πάντως θα είναι ανοικτό.

Είμαι βέβαιη πως θα το αγαπήσεις αυτό το μέρος όπως κι εγώ. Καλά να περάσεις.:)
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Στην Παναγιά τη Σπηλιανή, Σεπτέμβρη του 2002, έγινα νονά για πρώτη και μοναδική φορά κι ερωτεύτηκα το νησί!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Πλήρες και εμπεριστατωμένο φωτορεπορτάζ για ένα απο τα πιό όμορφα νησιά της Δωδεκανήσου που είχα την τύχη να επισκεφθώ αρκετά χρόνια πριν αρχές του 2000.
Σε ευχαριστώ για τις όμορφες αναμνήσεις και τις ωραίες εικόνες που μου ξύπνησες αλλά και τις πλούσιες πληροφορίες που αποτελούν έναν πολύ χρήσιμο οδηγό για κάθε μελλοντικό επισκέπτη.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Πλήρες και εμπεριστατωμένο φωτορεπορτάζ για ένα απο τα πιό όμορφα νησιά της Δωδεκανήσου που είχα την τύχη να επισκεφθώ αρκετά χρόνια πριν αρχές του 2000.
Σε ευχαριστώ για τις όμορφες αναμνήσεις και τις ωραίες εικόνες που μου ξύπνησες αλλά και τις πλούσιες πληροφορίες που αποτελούν έναν πολύ χρήσιμο οδηγό για κάθε μελλοντικό επισκέπτη.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια @Thalassaki :)
Η Νίσυρος μπήκε στην καρδιά μου για πάντα!!!

ΥΓ: Το ''πάντα'' και το ''ποτέ'' είναι λέξεις που χρησιμοποιώ σπανιότατα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom