Ναύπλιο πληροφορίες

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Έχει δοκιμάσει κάποιος το 3Sixty?
Αξίζουν άραγε οι μοσχαρίσιες μπριζόλες του? :rolleyes-80:
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Είναι πολύ καλό το 360, βέβαια λίγο τσιμπημένες οι τιμές του αλλά αναμενόμενο :)
 

Fotinipap

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι με τον άντρα μου κι άλλο ένα ζευγαρι να επισκεφτούμε το Νάυπλιο για 3ημερο. Θα ήθελα συμβουλες για φαγητο και θάλασσα κοντά

Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Από παραλίες μέσα στη πόλη Αρβανιτια,λίγο πιο έξω η Καραθώνα και κάπως πιο μακριά Κονδύλι Όσο για φαγητό θα πρότεινα το 'σταβλο' και λίγο πιο έξω στο χωριό Πυργιώτικα το 'Λιτριβι' και το 'Αλωνια'.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
περυσι πηγαμε και μας αρεσε το."το όμορφο ταβερνάκι" Ωραια τα φαγητα με μεγαλη ποικιλια σε επιλογες ... και η Ζεος μαύρη απαστεριωτη μπυρα ..... αλλα πιο πολυ η τοποθεσια που ειναισ την παλια πολη... Για πιτσα φαγαμε στο Il Porto, Ναύπλιο - Κριτικές εστιατορίων - Tripadvisor και ηταν αρκετα καλη αν κ λεπτη σχετικα για τα γουστα μας... ηταν ομως η κλασικη ιταλικη... Για πιτα γυρο πηγαμε στο gyrokomeio! πολυ ωραιο και με ωραια τραπεζακια εξω!!! Γενικα θα φατε καλα παντου νομιζω....





Save
Call
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πού είναι αυτά τα χωριουδάκια και δεν τα έχουμε επισκεφθεί; ;):clap:

Στο Ναύπλιο για καλό φαγητό πάμε στο George, κάτω (βόρεια) από το αρχαιολογικό μουσείο. Είναι πολύ όμορφη η ατμόσφαιρα έξω, αν και οι τιμές του είναι λίγο τσιμπημένες.
Για πιο πρόχειρο φαγητό, πάμε για πίτσα στην Alfa, κοντά στο Γυροκομείο που έγραψε και η Ειρήνη (ωραίο σουβλάκι).

Για παγωτό είμαι φαν της Δωδώνης, οπότε, μιας και δεν έχει κοντά στο σπίτι μου, κάθε φορά που πάμε στην πόλη καλοκαίρι-φθηνόπωρο πηγαίνουμε εκεί (Πλατεία Συντάγματος). :icecream:

Για καφέ, έχοντας πάει κατά καιρούς σε όλα στον παραλιακό δρόμο, χρόνια τώρα έχουμε καταλήξει στο Ηλιοστάσιο, στο τέρμα της προκυμαίας, απέναντι από τον φάρο. Πέρα από τις τεράστιες και φρέσκιες κρέπες, δεν είναι το ένα τραπέζι πάνω στο άλλο (αυτό και πριν τον κορονοϊό), ενώ και το προσωπικό είναι αισθητά πιο ευγενικό από τις άλλες καφετέριες στον πεζόδρομο. Στα συν, πέρα από τη θέα πρώτο τραπέζι πίστα στο Μπούρτζι, και το ανεμπόδιστο ηλιοβασίλεμα. :cool:

Αν και μεγαλώσαμε με τα μπάνια στην Καραθώνα, πλέον δεν θα μπορούσα να την προτείνω, ούτε και πάω εκεί. Η ανεύθυνη αυτοδιοίκηση της περιοχής έχει ανοίξει χωματερή δίπλα στην παραλία (προφανώς δεν φαίνεται από τον δρόμο). :bash: :suicide:
Πέρα από τη μόλυνση στη θάλασσα, θα τη μυρίζετε, καθώς το 99% των φορών φυσούν στην περιοχή νοτιάδες και φέρνουν την μπόχα. Δεν ξέρω πώς συνεχίζει και μαζεύει κόσμο και ακόμα και οικογένειες με παιδιά, μάλλον όπως κι εγώ πριν μερικά χρόνια δε γνωρίζουν την ύπαρξη της χωματερής.
Για μπάνιο πηγαίναμε παλαιότερα στο Κίβερι, τα τελευταία 2-3 χρόνια πάμε Τολό. Αν είστε νέοι, έχει διάφορες πιο απομονωμένες παραλίες και στο πρώτο μισό του μονοπατιού που συνδέει Αρβανιτιά - Καραθώνα.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Επίσης για θαλασσινά θα πρότεινα τον Ρούλη στον παραλιακό δρόμο Ναυπλίου - Νέας Κίου στη Δαλαμανάρα, για ψάρι τον Ζούπατα και την Ψαροπούλα του Βαλσαμή στην Ν. Κίο, για ιταλικό εμείς πάμε πάντα στο Scuola και για παγωτό στον Κουστένη. Αν θέλετε να δοκιμάσετε μπογάνα (αρνί στη γάστρα) τότε στον Πανταζή στο Κεφαλάρι.
Από παραλίες για μένα η ωραιότερη είναι το Κονδύλι, μπορείτε επίσης να πάτε και Κάντια αλλά συνήθως πιάνει κύμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom