Ινδονησία Να επισκεφτώ έναν από τους ονειρεμένους μου προορισμούς: Τσεκ

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Όταν ήμουν φοιτήτρια δεν είχα τα χρήματα, από τότε που άρχισα να βγάζω τα τα δικά μου χρήματα δεν είχα το χρόνο...Πάντα, όμως, είχα τη διάθεση! Και οι ονειρεμένοι προορισμοί άρχιζαν και πλήθαιναν...Στο τέλος θα έφταναν τις 2 σελίδες και δεν θα είχα πάει σε κανέναν επειδή δεν θα είχα αρκετές μέρες άδεια για να φτιάξω ένα ταξίδι όπως το είχα φανταστεί (αν πάρεις 3 μήνες άδεια συνεχόμενα, σε απολύουν, ε?) . Και εκεί που κοιτούσα πάλι με ένα κατσούφιασμα πόσες μέρες απομένουν, ενώ είχα ταξιδέψει νοερά στις 5 ηπείρους με το φόρουμ, παίρνω το τηλέφωνο, ενημερώνω το αμόρε που πέταξε από τη χαρά του, και κάνω κράτηση για Μπαλί! Από τους πρώτους ονειρεμένους προορισμούς! 18-28 Αυγούστου, ουσιαστικά 8 μέρες, τίποτα δηλ. αλλά από το ολότελα?

Κάνοντας βουτιά σε όλα τα θέματα και τις ιστορίες για Μπαλί , ανεκτίμητο φόρουμ!, αποφασίσαμε να δούμε για αρχή τα βασικά, να μείνουμε κάπου 6 μέρες στο Ούμπουντ και κανα δυό, μάλλον, στο Γκίλι Μένο, ή αλλού, το πρόγραμμα είναι ανοιχτό, ακούω προτάσεις!
Επειδή έχει τόσα πανέμορφα μέρη εκεί κοντά, ήδη από τώρα μπαίνω στη διαδικασία να σκεφτώ πού δεν προλαβαίνω να πάω ώστε να τα επισκεφτώ την επόμενη φορά!

Αυτό το ταξίδι είναι πολύ σημαντικό για μένα, λόγω των δυσκολιών του... Απόφαση τελευταίας στιγμής, πιεσμένος χρόνος και χρήμα, περίγυρος να διαφωνεί «Μα θα κάνεις 25 ωρες ταξίδι και θα ξοδέψεις ό,τι έχεις μαζέψει για 8 μέρες διακοπές?» Αλλά το βλέπω και λίγο συμβολικά... Ξέρετε, ξεπερνάω εμπόδια, when life gives you lemons, make a lemonade και άλλα τέτοια φιλοσοφικά...;)

Θα εκτιμούσα κάποια σπέσιαλ tips λοιπόν από τους λάτρεις του Μπάλι! Για να μην σας κουράζω με επαναλήψεις, έχω κοιτάξει όλα τα θέματα και τις ιστορίες και έχω κρατήσει σημειώσεις, απλά προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα γεμάτο 8 ημερών (Ούμπουντ 6 +2?) Κάποια βοήθεια?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.305
Μια χαρά μου ακούγεται εμένα το πρόγραμμα και ακόμα πιο ωραίο που δε θα μείνεις στο χάλι του νότου. Επειδή είναι η πρώτη σου φορά σε μακρινό, συμφωνώ κι εγώ να πας στο Γκίλι Μένο....καλή προετοιμασία και καλά να περάσεις.

Και άσε τους άλλους να λένε, είναι αχαρακτήριστα αυτά που αραδιάζουν σαν δικαιολογίες. Κάνε τα όνειρά σου πράξη κοπέλα μου γιατί η ζωή είναι πολύ μικρή για μιζέριες...το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει, πίστεψέ με και θα ανοίξει ένας νέος κύκλος στη ζωή σου με περισσότερα μακρινά ταξίδια.
 

gabriel

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα-Μπόρα
Αγαπητή Στελλίνα, πήγα στο Μπαλί πέρυσι τέτοια εποχή περίπου...
Το σώμα μου επέστρεψε, η καρδιά μου όμως παρέμεινε εκεί...
Εγώ έμεινα 10 νύχτες στο Μπαλί (δε μου έφτασαν με την καμία) και 2 Σιγκαπούρη (έφτασαν μια χαρά).
Καταρχάς εγώ θα εξαντλούσα όλες τις μέρες μου στο Μπαλί.
Mετά τις 6 μέρες στο Ubud, προτείνω, με κλειστά μάτια, το Hotel Pan Pacific (πρώην Le Meridien). Δεν έχω λόγια γι αυτό το resort...
Luxury Hotel | Five Star Hotel | Pan Pacific Hotels & Resorts Official Site | Luxury Resorts & Five Star Accommodation
Βρίσκεται δίπλα από το μαγευτικό ναό Tanah Lot, ο οποίος έτσι κι αλλιώς είναι ένα από τα must see.
Προτάσεις για δραστηριότητες στο Μπαλί:
1) Η αγαπημένη μου εκδρομή ήταν στο βόρειο Μπαλί.Ξεκινήσαμε στις 3 το βράδυ για Lovina προκειμένου να δούμε την ανατολή του ήλιου σε ένα καραβάκι συντροφιά με τα δελφινάκια του Ινδικού.Απερίγραπτο σκηνικό!!! Στη συνέχεια ακολούθησε ξενάγηση στην πιο παρθένα και αυθεντική πλευρά του νησιού όπου η αγνότητα και η καλοσύνη των κατοίκων σε συνδυασμό με το μαγευτικό τοπίο σου προσφέρουν απλόχερα μία αίσθηση πληρότητας.Μη τη χάσεις!!!
2) Το rafting στον ποταμό Ayung ήταν άλλη μια μοναδική εμπειρία.Renata είχες απόλυτο δίκιο...Νόμιζα ότι πρωταγωνιστούσα σε περιπέτεια του Indiana Jones!!
Στη συνέχεια κάναμε και τη βόλτα με τους ελέφαντες, επίσης όμορφη εμπειρία.
3) Οπωσδήποτε μια επίσκεψη στο ναό Uluwatu και τα άτακτα μαιμουδάκια του!
Προτίμησε να πας απογευματινές ώρες, αφενός γιατι το ηλιοβασίλεμα εκεί είναι εκπληκτικό και αφετέρου γιατί τα μαιμουδάκια είναι πλέον χορτάτα και περισσότερο φιλικά με τους τουρίστες.Τέλος, λέει και ο χορός που ακολουθεί.
4) Τουλάχιστον ένα δείπνο στο Ku-De-Ta το οποίο το έχουν αναφέρει πολλοί, διόλου αδίκως. Κι εκεί το ηλιοβασίλεμα είναι εκπληκτικό...Μπορείς να πας και για ένα ποτάκι αλλά το φαγητό είναι πραγματικά το κάτι άλλο (και οι τιμές του το ίδιο όμως,για δεδομένα Μπαλί).

Αυτά μου ήρθαν πρώτα στο μυαλό, αν σκεφτώ κάτι άλλο θα επανέλθω..
Ελπίζω να βοήθησα.
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Μια χαρά μου ακούγεται εμένα το πρόγραμμα και ακόμα πιο ωραίο που δε θα μείνεις στο χάλι του νότου. Επειδή είναι η πρώτη σου φορά σε μακρινό, συμφωνώ κι εγώ να πας στο Γκίλι Μένο....καλή προετοιμασία και καλά να περάσεις.

Και άσε τους άλλους να λένε, είναι αχαρακτήριστα αυτά που αραδιάζουν σαν δικαιολογίες. Κάνε τα όνειρά σου πράξη κοπέλα μου γιατί η ζωή είναι πολύ μικρή για μιζέριες...το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει, πίστεψέ με και θα ανοίξει ένας νέος κύκλος στη ζωή σου με περισσότερα μακρινά ταξίδια.
Αγαπητέ GTS σ' ευχαριστώ για το μήνυμα συμπαράστασης! Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι και έτσι θέλω να ζήσω τη ζωή μου...by the way, την ιστορία σου την κοιτάω κάθε τρεις και λίγο, έχω σκοπό να ακολουθήσω πολλά από τα πράγματα που προτείνεις! Όσο για τις 2 μέρες, είμαι ανάμεσα σε Γκίλι Μένο και Νούσα Λεμπονγκάν...(εκτός εάν στην πορεία, δω και κάτι άλλο που θα μου κεντρίσει το ενδιαφέρον...)
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Αγαπητή Στελλίνα, πήγα στο Μπαλί πέρυσι τέτοια εποχή περίπου...
Το σώμα μου επέστρεψε, η καρδιά μου όμως παρέμεινε εκεί...
Εγώ έμεινα 10 νύχτες στο Μπαλί (δε μου έφτασαν με την καμία) και 2 Σιγκαπούρη (έφτασαν μια χαρά).
Καταρχάς εγώ θα εξαντλούσα όλες τις μέρες μου στο Μπαλί.
Mετά τις 6 μέρες στο Ubud, προτείνω, με κλειστά μάτια, το Hotel Pan Pacific (πρώην Le Meridien). Δεν έχω λόγια γι αυτό το resort...
Luxury Hotel | Five Star Hotel | Pan Pacific Hotels & Resorts Official Site | Luxury Resorts & Five Star Accommodation

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ gabriel για τις δραστηριότητες! Θα τα κοιτάξω όλα αυτά που μου προτείνεις και θα επανέρθω δριμύτερη με ερωτήσεις! :lol:
Όσο για το ξενοδοχείο, εκτός του ότι μου βγαίνει λίγο εκτός μπάτζετ, μάλλον θα προτιμούσα να μείνω σε κάποιο homestay, λίγο να αναμιχθώ περισσότερο με ντόπιους...(όσο αυτό είναι δυνατόν, θα μου άρεσε) Έχω κοιτάξει το BALI MOON και περιμένω απάντηση εδώ και καμμιά βδομάδα...

Και κανα δυο πρακτικές ερωτήσεις: Το εμβόλιο για ελονοσία που διάβασα σε έναν ταξιδιωτικό οδηγό, θεωρώ πως είναι υπερβολή...
Με διαδικαστικά απ' ότι κατάλαβα δεν χρειάζεται να ασχοληθώ, το διαβατήριο μου λήγει του χρόνου και βίζα θα βγάλουμε στο αεροδρόμιο εκεί. Ή μπορώ να βγάλω και από την πρεσβεία εδώ για να κερδίσω χρόνο? Να αλλάξω χρήματα σε δολλάρια και σε ρούπιες ή μόνο στο τελευταίο?
 

gabriel

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα-Μπόρα
Γεια σου και πάλι Στελλίνα!
Το homestay σίγουρα είναι μια καλή και οικονομική λύση,κι εγώ το σκέφτηκα αλλά δεν το τόλμησα και προτίμησα να δώσω κάτι παραπάνω και να ζήσω τη γκλαμουριά ενός 6αστερου ξενοδοχείου σε τιμή που στην Ελλάδα δίνεις για 3στερο και αν...

Λοιπόν, χάπια ελονοσίας σίγουρα δε χρειάζονται,αντικουνουπικό όμως πάρε σίγουρα!!!
Εγώ η τρελή κουβάλησα και φορητό raid γιατί τα κουνούπια μ εντοπίζουν σε απόσταση χιλιομέτρου!!!!

Δολλάρια δε χρειάζονται, καλύτερα να κάνεις όλες τις αγορές με το τοπικό νόμισμα,τις ρουπίες.Επίσης συμφέρει να αλλάξεις εκεί χρήματα,έχει καλύτερες ισοτιμίες. Κάνεις μια βόλτα,βλέπεις ανταλλακτήρια κι αλλάζεις όπου σε συμφέρει.Προσοχή μεγάλη όμως να γράφει "no commission".Να ξέρεις ότι ακόμη και στα ανταλλακτήρια μπορείς να κάνεις bargain, να παζαρεύεις δηλαδή την ισοτιμία,καλό εεεε? Και κάτι ακόμη εδώ που πρέπει να προσέξεις πολύ είναι ότι το χαρτονόμισμα των 10.000 μοιάζει πολύ με αυτό των 100.000 στο χρώμα, οπότε τα ματάκια ορθάνοιχτα!!!

Το διαβατήριο πρέπει να ισχύει τουλάχιστον για τους επόμενους 6 μήνες.
Η βίζα νομίζω ότι βγαίνει υποχρεωτικά κατά την άφιξη, μην ανησυχείς είναι πολύ συνοπτικές οι διαδικασίες, απ το αεροπλάνο συμπληρώνεις τα έντυπα.Γιατί να μπλέξεις με την ελληνική γραφειοκρατία?

Και τέλος,για τις extra μέρες αν και δεν έχω πάει, ψηφίζω τα Γκίλι.
Στο Λεμπογκάν είχαμε πάει ημερήσια κρουαζιέρα, δε θεωρώ ότι αξίζει για πάνω από 4 ώρες. Απλά έχει θάλασσα όπου μπορείς να κολυμπήσεις... Και η βόλτα με ημιυποβρύχιο όπου έβλεπες κοράλλια ήταν συμπαθητική...
Άσε που θέλει γερό στομάχι για να φτάσεις....Ταξιδέψαμε με 2όροφο πλοίο, και στην επιστροφή απ το κύμα σχεδόν όλοι οι επιβάτες ήταν με μια σακούλα στο χέρι...
Οι μόνοι που άκουσα ότι τη γλύτωσαν ήταν μια παρέα ρώσων που είχαν στρωθεί στις βότκες και στα χαρτιά, ένας γιαπωνέζος που προσπαθούσε να φωτογραφήσει τα κύματα, κι εγώ που με είχε πάρει ο ύπνος του καλού καιρού και τα έμαθα όλα εκ των υστέρων!!!!

Για οτιδήποτε άλλο θελήσεις, στη διάθεσή σου ! ! !
 

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Πασχα-Ανταρκτική

Αυτό το ταξίδι είναι πολύ σημαντικό για μένα, λόγω των δυσκολιών του... Απόφαση τελευταίας στιγμής, πιεσμένος χρόνος και χρήμα, περίγυρος να διαφωνεί «Μα θα κάνεις 25 ωρες ταξίδι και θα ξοδέψεις ό,τι έχεις μαζέψει για 8 μέρες διακοπές?» Αλλά το βλέπω και λίγο συμβολικά... Ξέρετε, ξεπερνάω εμπόδια, when life gives you lemons, make a lemonade και άλλα τέτοια φιλοσοφικά...


ετσι μια απο τα ιδια και εγω..το σκεφτομαι για να πω σε αλλους που θα πάω, γιατι αρχιζουν ολοι τα δικα τουσ.. και εγω το ήθελα πολύ καιρό ,κατάφερα και μάζεψα λεφτά και επιτέλους θα το πραγματοποιήσω, ότι και αν λένε οι άλλοι :cool: .είναι το πρώτο μου τόσο μακρινό ταξίδι και το χω ρίξει και εγώ στο διάβασμα :D.
αρχικά κοίταζα να μοιράσω τις μέρες και με κάπου αλλού αλλά στο τέλος αποφάσισα να περάσω οολες τις μέρεσ στο Μπαλί να το χορτάσω..αν και δε νομιζω να μου φτάσουν...:(
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
αρχικά κοίταζα να μοιράσω τις μέρες και με κάπου αλλού αλλά στο τέλος αποφάσισα να περάσω οολες τις μέρεσ στο Μπαλί να το χορτάσω..αν και δε νομιζω να μου φτάσουν...:(
Ποτε δεν φτανουν οι μερες σε τετοιου ειδους προορισμους.Οταν γυρνας στην Ελλαδα νομιζεις οτι εζησες ενα ονειρο που δεν θα σου φυγει απο το μυαλο μεχρι να ξαναπας.

Πιστευω καλα εκανες και εβαλες ολες τις μερες στο Μπαλι.
Καλα να περασεις.:p
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.305
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ gabriel για τις δραστηριότητες! Θα τα κοιτάξω όλα αυτά που μου προτείνεις και θα επανέρθω δριμύτερη με ερωτήσεις! :lol:
Όσο για το ξενοδοχείο, εκτός του ότι μου βγαίνει λίγο εκτός μπάτζετ, μάλλον θα προτιμούσα να μείνω σε κάποιο homestay, λίγο να αναμιχθώ περισσότερο με ντόπιους...(όσο αυτό είναι δυνατόν, θα μου άρεσε) Έχω κοιτάξει το BALI MOON και περιμένω απάντηση εδώ και καμμιά βδομάδα...

Και κανα δυο πρακτικές ερωτήσεις: Το εμβόλιο για ελονοσία που διάβασα σε έναν ταξιδιωτικό οδηγό, θεωρώ πως είναι υπερβολή...
Με διαδικαστικά απ' ότι κατάλαβα δεν χρειάζεται να ασχοληθώ, το διαβατήριο μου λήγει του χρόνου και βίζα θα βγάλουμε στο αεροδρόμιο εκεί. Ή μπορώ να βγάλω και από την πρεσβεία εδώ για να κερδίσω χρόνο? Να αλλάξω χρήματα σε δολλάρια και σε ρούπιες ή μόνο στο τελευταίο?
Αγαπητή μου, από το τρόπο που ψάχνεις το ταξίδι σου σε έχω συμπαθήσει πολύ...λοιπόν:

1. Μ'αρέσει που που θα μείνεις σε homestay. Δε μπορώ να διαφωνήσω περισσότερο με κάποιον που πάει σε τέτοια μαγικά μέρη και μένει σε 5άστερα και γιγάντια απρόσωπα ξενοδοχεία...καταστρέφουν την εμπειρία και ατμόσφαιρα του μέρους το οποίο νομίζουν ότι επισκέπτονται όντας αποστειρωμένοι. Αυτό που έχεις διαλέξει φαίνεται όμορφο και σε ήσυχη γειτονιά (σημαντικό στο Ubud που οι κεντρικοί δρόμοι είναι κόλαση από τη φασαρία και τη κίνηση). Αν δε σου απαντήσουν μην απελπίζεσαι: έχει πολλά όμορφα homestay και η αγαπημένη μου περιοχή είναι η οδός Jalan Kajeng: όπως βρίσκεσαι στη διασταύρωση των δύο κεντρικών δρόμων του Ubud (ακριβώς εκεί που είναι το Ubud Palace), κάνεις αριστερά (δυτικά δηλ.) και σε λίγα μέτρα δεξιά (βόρεια) υπάρχει ένα πανέμορφο δρομάκι (η Jalan Kajeng). Έχει παραδοσιακό χρώμα, δε πιστεύεις πως είναι δυνατόν λίγα μέτρα μακριά από τη τουριστική πλευρά του χωριού βρίσκεται ένας μικρός παράδεισος, γεμάτο μπουτίκ ξενοδοχεία και homestay, ντόπιους, παιδιά να παίζουν, κότες, προσφορές στους θεούς, αγάλματα, στικάκια να ευωδιάζουν τον αέρα...είναι πραγματικά τζακποτ να μείνεις σε ένα όμορφο κατάλυμα εκεί. Επίσης, πίσω από τα καταλύματα της αριστερής πλευράς όπως ανεβαίνεις το δρομάκι, είναι μια πανέμορφη μικρή χαράδρα με ένα ποταμάκι, κατάφυτη, δροσερή, φανταστική. Στο τέλος του δρόμου είναι το πάμφθηνο και φανταστικό σπα του Ubud Sari (τα έχω γράψει και στο στόρι μου για το Μπαλί). Δε συγκρίνεται η εμπειρία να μείνεις σε ένα απλό, καθαρό, σπίτι ντόπιων, να ζεις μαζί τους στην αυλή τους με όλη την ατμόσφαιρα δική σου να τη ρουφήξεις. Αυτό είναι το Ubud....

2. Χάπια για ελονοσία δε χρειάζονται, μην ασχοληθείς καν.

3. Βίζα βγάζεις επί τόπου στο αεροδρόμιο, απλή διαδικασία, ίσως λίγο χρονοβόρα (κανά μισάωρο) αν έχει πολλές αφίξεις εκείνη την ώρα. Υπομονή και θα φύγετε για το Ubud...μην ασχοληθείς από εδώ. Μόνο δες το ποσό για τη βίζα πόσο είναι να έχεις μαζί σου.

4. Χρήματα θα έχεις ρουπίες, θα βγάζεις εκεί από ΑΤΜ και είσαι αρχόντισσα. Αν μπορείς πλήρωνε εστιατόρια ή ότι άλλο μπορείς με πιστωτική, είναι μεγάλη ευκολία.

Καλό ταξίδι να έχεις, θα περάσεις υπέροχα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.716
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom