Γενικά Να πάω Άνδρο, Πάρο – Αντίπαρο ή Νάξο

iou79

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Θα πάω με την κοπέλα μου από Θεσσαλονίκη αεροπορικός στην Μύκονο και από εκεί στη Σύρο σε φίλους. Έπειτα θέλω να το συνδυάσω για 6 ημέρες (αρχές Αυγούστου) με κάποιο κοντινό κυκλαδονήσι που να έχει απευθείας σύνδεση με Μύκονο για την επιστροφή μου.
Σκέφτομαι με σειρά προτεραιότητας Άνδρο, Πάρο – Αντίπαρο, Νάξο
Για να βοηθήσω λίγο κυκλαδονήσια που επισκέφτηκα και μου άρεσαν πολύ είναι η φολέγανδρος, η αμοργός, η τήνος, η σαντορίνη, η σίφνος, καλούτσικη μου φάνηκε η κύθνος ενώ δεν μου άρεσε καθόλου η μήλος και μέτρια μου φάνηκε η σύρος.
Είμαστε 32 χρονών.
Μου αρέσει ένα νησί να έχει γραφικότητα, όμορφα τοπία και χωριά και δεν με ενδιαφέρει η νυχτερινή ζωή.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.443
Likes
4.441
Για 6 μέρες και αφού δεν έχεις ξαναπάει θα προτείνω Πάρο. Τη θεωρώ κλάσεις ανώτερη από τις λοιπές επιλογές σου... Έχει μεγαλύτερη ποικιλία είτε σε παραλίες, είτε σε διασκέδαση (παρ'όλο που δε σε πολυενδιαφέρει η νυχτερινή ζωή)...
Η Νάξος είναι κατά τη γνώμη μου για πιο οικογενειακές διακοπές και περισσότερο σαν συμπλήρωμα σε κάποιο άλλο κυκλαδίτικο νησί και η Άνδρος για λιγότερες μέρες από αυτές που έχεις στη διάθεσή σου.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
παρος παρος παρος:clap:

;)
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Ε ναι! Πάρο ! :bleh: Δεν το συζητάμε.....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ούτως ή άλλως η Πάρος είναι σε συνδυασμό με την Αντίπαρο, ειδικά αν μείνεις στην δυτική πλευρά του νησιού που έχει πολύ ωραίες και πιο ήσυχες παραλίες.
Να φανταστείς οτι μας έτυχε πολλές φορές να πάμε στην Αντίπαρο για να δούμε θερινό σινεμά.
Η 'Ανδρος είναι πολύ όμορφη, αλλά μέχρι και εγώ που δεν είμαι καθόλου της βραδινής διασκέδασης κάπου έκοψα λίγο τη φλέβα. Από την άλλη αν είστε φιλότεχνοι, είναι το νησί σας.
Την Νάξο την έχω κάνει μόνο σε μονοήμερες από Πάρο. Πολύ καλές παραλίες, κάποια ενδιαφέροντα χωριά, αλλά για κάποιον λόγο δεν μου έχει κάνει κλικ. Ίσως αν έμενα να την είχα καλύτερα εξερευνήσει και να είχα άλλη γνώμη. Αν βρεθείτε εκεί αξίζει να παρακολουθήσετε κάποια εκδήλωση στον πύργο Μπαζαίου. - Naxos Festival - Bazeos Tower
Επίσης με είχε ενθουσιάσει το περιβόλι που πήγα για να δω έναν μισοτελειωμένο κούρο. Είχα την αίσθηση οτι οτι βρισκόμουν σε ένα μεσογειακό κομμάτι του παραδείσου: Μέλανες Νάξου-melanes naxos Ενημέρωση/Ψυχαγωγία/Πολιτισμός: ΚΟΥΡΟΣ ΜΕΛΑΝΕΣ-KOUROS OF MELANES
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Θα πάω με την κοπέλα μου από Θεσσαλονίκη αεροπορικός στην Μύκονο και από εκεί στη Σύρο σε φίλους. Έπειτα θέλω να το συνδυάσω για 6 ημέρες (αρχές Αυγούστου) με κάποιο κοντινό κυκλαδονήσι που να έχει απευθείας σύνδεση με Μύκονο για την επιστροφή μου.
Σκέφτομαι με σειρά προτεραιότητας Άνδρο, Πάρο – Αντίπαρο, Νάξο
Για να βοηθήσω λίγο κυκλαδονήσια που επισκέφτηκα και μου άρεσαν πολύ είναι η φολέγανδρος, η αμοργός, η τήνος, η σαντορίνη, η σίφνος, καλούτσικη μου φάνηκε η κύθνος ενώ δεν μου άρεσε καθόλου η μήλος και μέτρια μου φάνηκε η σύρος.
Είμαστε 32 χρονών.
Μου αρέσει ένα νησί να έχει γραφικότητα, όμορφα τοπία και χωριά και δεν με ενδιαφέρει η νυχτερινή ζωή.
Με δεδομενο το τι σου αρεσει και το οτι θα ερχεσαι απο μυκονο, σαφως και δεν θα πας παρο.
Η ανδρος εχει περισσοτερο πρασινο, ωραιες παραλιες, μουσεια.
Η ναξος ανηκει στις κλασσικες κυκλαδες. Καλο φαι, ωραιες παραλιες , αρχαια μνημεια, μεγαλο νησι με πολλες επιλογες.
Εγω θα προτιμουσα την ναξο
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Νάξο δεν έχω πάει. Άνδρο πήγα βέβαια μικρή, όμως απ όσα θυμάμαι δεν είναι νησί του γούστου μου: ούτε ο κόσμος εκεί μου άρεσε, ούτε τα τοπία (έχει βέβαια χωριά κ πράσινο, όμως δεν έχει την χαρακτηριστική κυκλαδίτικη αρχιτεκτονική κ πολύ ερημιά με την αρνητική έννοια κ όχι με την έννοια της χαλάρωσης). Πάρος κ Αντίπαρος: Η Αντίπαρος (αν κ έκατσα μία μέρα μονάχα) μου άρεσε πολύ περισσότερο από την Πάρο λόγω των ήσυχων κ όμορφων παραλιών, του μαγευτικού ηλιοβασιλέματος από την περιοχή Σιφνέικο κ των χαλαρών ρυθμών (α, έχει κι ένα πολύ αξιόλογο σπήλαιο αλλά εμείς δεν προλάβαμε να το δούμε γιατί αργήσαμε να πάμε). Η Πάρος δεν είναι κ το πιο γραφικό κυκλαδονήσι, οι κάτοικοι όμως έχουν άψογη τουριστική συνείδηση, οι παραλίες είναι πολλές κ κάποιες πολύ συμπαθητικές, έχει βέβαια πολύ κόσμο αλλά μπορείτε να βρείτε κ ησυχία σε λίγα μέρη κ η βόλτα το βράδυ στα μπαράκια (όχι όμως στα κλαμπ!) της Νάουσας πολύ όμορφη! Η μόνη ένσταση γι αυτόν τον συνδυασμό είναι ότι δεν σου άρεσε η Μήλος (στην οποία δεν έχω πάει)..αν δεν σου άρεσε λόγω άσχημων υποδομών, ακρίβειας κτλ. θα είναι πολύ καλύτερα Αντίπαρος-Πάρος. Αν όμως δεν σου άρεσε η Μήλος λόγω έλλειψης γραφικότητας....δεν ξέρω αν θα σου αρέσουν αυτά τα 2 (κ ειδικά η Πάρος).
Εγώ πχ θα πήγαινα Νάξο (σε συνδυασμό με Μικρές Κυκλάδες πχ Δονούσα -όπου θα πάω φέτος!) ή Αντίπαρο-Πάρο (όχι το ανάποδο!)
Να σου πω όμως κι ένα μυστικό?? Αφού σου άρεσαν Αμοργός-Φολέγανδρος κτλ., τα νησιά που θα σε ξετρελάνουν είναι η Ανάφη κ η Σίκινος (αν κ αρκετά μακριά από Μύκονο κ όχι με απ ευθείας σύνδεση... κάποια άλλη ίσως στιγμή μην παραλείψεις με τίποτα να τα επισκεφτείς!!!) :) :) :)
 
Last edited by a moderator:

iou79

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Όντως η Μήλος δεν μου άρεσε καθόλου λόγω έλλειψης γραφικότητας παρ' όλου που είχε τέλειες παραλίες. Η Σύρος θα μου άρεσε για να μείνω και όχι για διακοπές γιατί είναι πόλη και μέχρι τώρα έχω συνηθίσει τα πιο μικρά μέρη αλλά έχουμε φίλους εκεί οπότε περνάμε τέλεια.
Για Σίκινο θα το ξαναπροτείνω στο έτερον ήμιση μήπως και την πείσω παρ' όλου που δεν πολυβολεύει.
Σκεφτόμουνα μήπως κάποιο από τα 4 νησιά που πρότεινα να πάμε δεν είναι πολυδιαφημισμένο ενώ είναι πανέμορφο (έτσι μας φάνηκε η τήνος για παράδειγμα), γι' αυτό ρώτησα.
Σας ευχαριστώ πάντως όλους.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Όντως η Μήλος δεν μου άρεσε καθόλου λόγω έλλειψης γραφικότητας παρ' όλου που είχε τέλειες παραλίες. Η Σύρος θα μου άρεσε για να μείνω και όχι για διακοπές γιατί είναι πόλη και μέχρι τώρα έχω συνηθίσει τα πιο μικρά μέρη αλλά έχουμε φίλους εκεί οπότε περνάμε τέλεια.
Για Σίκινο θα το ξαναπροτείνω στο έτερον ήμιση μήπως και την πείσω παρ' όλου που δεν πολυβολεύει.
Σκεφτόμουνα μήπως κάποιο από τα 4 νησιά που πρότεινα να πάμε δεν είναι πολυδιαφημισμένο ενώ είναι πανέμορφο (έτσι μας φάνηκε η τήνος για παράδειγμα), γι' αυτό ρώτησα.
Σας ευχαριστώ πάντως όλους.
πείσε την, πείσε την!!!:D Αφού δίνετε πρώτη βάση στην γραφικότητα αφήστε όλα τα υπόλοιπα... Ανάφη ιδίως (μιάμιση-δυο ώρες από Σαντορίνη), αλλά κ Σίκινος.... εκπληκτικά μέρη:
www.anafi.gr
www.sikinos.gr
Οινοποιείο Μάναλης - Σίκινος (κ αυτό που παρέθεσε σε άλλη σελ η φίλη Έρση)
και κοίτα αν θες κ τις φωτό στο προφίλ μου από τις περσινές διακοπές σε αυτά τα δύο μικρά "διαμαντάκια"!:clap:
 

iou79

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
τελικά καταλήξαμε άνδρο

τελικά καταλήξαμε να πάμε στην άνδρο, από αυτά που διάβασα μου φάνηκε το πιο συμπαθητικό σε σχέση με τα υπόλοιπα νησιά που έχουν απευθείας σύνδεση με μύκονο . Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σας
 
Μηνύματα
35
Likes
41
σωστη επιλογη ..η καλυτερη εγω εχω παει κ στα 4 που λες πεντε εξι φορες ..σωστη επιλογη...απο μυκονο θα φχαριστηθεις κυκλαδες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.072
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom