Γενικά Ηνωμένο Βασίλειο Να πάω Σκωτία ή Σκανδιναβία;

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Χαιρετώ τα μέλη,

Σκέφτομαι να πάω τον Αύγουστο ένα ταξιδάκι διάρκειας 15 ημερών και είμαι μεταξύ Σκωτίας και Σκανδιναβίας. Μου αρέσει πολύ η φύση και θέλω εκεί που θα πάω να νοικιάσω αυτοκίνητο και να δω την εξοχή και τα μικρά χωριουδάκια. Αρχικά σκεφτόμουν να πάω στις Σκανδιναβικές χώρες αλλά από τις ιστορίες που διάβασα δεν πολύ ενθουσιάστηκα. Αντίθετα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα η Σκωτία. Τι λέτε; Έχω δίκιο;

Οι 15 μέρες που θα διαθέσω μήπως είναι πολλές για τη Σκωτία;

Πόσο δύσκολη είναι η οδήγηση στα δεξιά;

Να προσθέσω και 2 μέρες στο Λονδίνο και να πάω Σκωτία με τραίνο;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.547
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φίλε γούστα είναι αυτά. Τη Σκανδιναβία δεν την έχω γυρίσει ολόκληρη, αλλά είνια πολύ μεγάλη. Φυσικά μπορείς να κάνεις επιλογές και να δεις τα βασικά σε 15 μέρες, αλλά εγώ θα πήγαινα Σκωτία όπου σε δύο εβδομάδες καλύπτεις πολύ πράγμα. Είναι και οι δύο πανέμορφοι προορισμοί, αλλά και πανάκριβοι. Σα φύση -από αυτά που είδα, π.χ Νοβρηγία και Φινωλανδία δεν έχω πάει καθόλου- μου άρεσε περισσότερο η Σκωτία, αλλά και μόνο που βλέπεις τις Σουηδέζες να περπατούν στα πάρκα της Στοκχόλμης ανοίγει η ψυχή σου. Η Σκωτία έχει κάτι το βουκολικότερο, μάλλον κερδίζει στα σημεία για την πάρτη μου.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Το θετικό είναι η σημαντική πτώση της λίρας που από 1,5ευρώ πέρυσι σήμερα είναι 1,2ευρώ.
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Σκωτία κάργα, σε 2 εβδομάδες όχι μονο θα την χαρεις με το πάσο σου αλλα θα γνωρισεις και τα κόλπα της.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Για το Λονδίνο τι λέτε; Αξίζει μια σύντομη επίσκεψη; Το να πάω μετά με τραίνο Σκωτία είναι καλή ιδέα;
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
καλοκαιρι εχω παει και στα δυο μερη που αναφερεις....ειναι δυσκολο να σου πω πιο να προτιμησεις ......καθε προορισμος ειναι διαφορετικος...βεβαια εαν πας βορεια σκανδιναβια θα εχεις μερα συνεχεια..ωραια εμπειρια...η σκανδιναβια ειναι ακριβοτερη ....θυμαμαι ομως οτι οι σκωτσεζοι ειναι ψυχουλες και πρωτοι στο χαβαλε...εχουν πολλες εκδηλωσεις με χορους με πιπιζες και γινονται πολλα events ..θυμαμαι την περιοχη του λοχ λομοντ που εμεινα σε ενα πυργο....αχ τι μου θυμιζεις τωρα.....ενταξει αλλαζω την προταση μου και ψηφιζω σκωτια...καλα να περασεις και μια μπυρα γκινες να πιεις στην υγεια μας....:clap:
 

taxidiara!

Member
Μηνύματα
170
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Φίλε γούστα είναι αυτά. Τη Σκανδιναβία δεν την έχω γυρίσει ολόκληρη, αλλά είνια πολύ μεγάλη. Φυσικά μπορείς να κάνεις επιλογές και να δεις τα βασικά σε 15 μέρες, αλλά εγώ θα πήγαινα Σκωτία όπου σε δύο εβδομάδες καλύπτεις πολύ πράγμα. Είναι και οι δύο πανέμορφοι προορισμοί, αλλά και πανάκριβοι. Σα φύση -από αυτά που είδα, π.χ Νοβρηγία και Φινωλανδία δεν έχω πάει καθόλου- μου άρεσε περισσότερο η Σκωτία, αλλά και μόνο που βλέπεις τις Σουηδέζες να περπατούν στα πάρκα της Στοκχόλμης ανοίγει η ψυχή σου. Η Σκωτία έχει κάτι το βουκολικότερο, μάλλον κερδίζει στα σημεία για την πάρτη μου.

εδω διαβαζω οτι η σκωτια ειναι πανακριβη...αυτο που ηξερα εγω αντιθετα ειναι οτι ειναι πολυ φτηνα,απο τη διαμονη μεχρι το φαγητο και τη διασκεδαση....
τελικα που βρισκεται η αληθεια?:roll:
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
με κλειστα τα ματια η σκανδιναβια δεν παιζεται στον οικονομικο τομεα......ειναι ακριβηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη...
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
παντως αν φτασεις μεχρι σκωτια λονδινο να πας οπωσδηποτε!!!!απο τους αγαπημενους μου προορισμους!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.547
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ τη Σκωτία τη βρήκα σημαντικά ακριβότερη από την Αγγλία, το οποίο αυτομάτως την κάνει πανάκριβη, παρά την πτώση της λίρας.
 

perastikos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Έχω προσωπική εμπειρία μόνο από Σκωτία. Είχα πάει φέτος, την πρωτομαγιά, στο Εδιμβούργο (με φιλοξένησαν και δεν έχω άποψη σχετικά με καταλύμματα), για μία βδομάδα. Έκανα και δύο αυθημερόν εκδρομές σε Γλασκώβη και Χάϊλαντς. Πολύ όμορφη εμπειρία. Η χώρα προσφέρει καταπληκτικά τοπία σε όλη την επαρχία. Οι 15 μέρες είναι αρκετές, ούτε είναι πολλές. Η διάρκεια της ημέρας θα είναι κι εκεί πολύ μεγάλη αυτή την εποχή. Από τιμές, θα έλεγα πως στην αγορά τους (ρούχα) μπορούσες να βρεις πολύ φθηνά πράγματα. Πολύ φθηνή και η μπύρα, αλλά όχι τα υπόλοιπα ποτά. Το φαγητό, μάλλον όπως εδώ. Για την οδήγηση δεν έχω άποψη, αλλά υποθέτω πως συνηθίζεται!
Υγ1. Τον Αύγουστο γίνεται στο Εδιμβούργο και ένα μεγάλο φεστιβάλ, το Military Tattoo. Λένε πως αξίζει...
Υγ2. Γνώμη μου είναι πως το Λονδίνο είναι ένα ξεχωριστό ταξίδι. Αξίζει να αφιερωθείς μόνο στη Σκωτία
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Ενδιαφέρον το Military Tattoo αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν διαθέσιμα εισιτήρια παρά μόνο 25,26/8.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.880
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom