Αυστρία Γερμανία Ελβετία Να παω από δω ή απο εκεί;

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Χαιρετώ τα πλήθη...

Καταρχήν ναι το ξέρω ότι είναι νωρίς και ότι ο Οκτώβρης αργεί, αλλά καλοκαιράκι είναι, άλλο ταξίδι (πέρα από κανά νησάκι) δεν προβλέπεται, ότι πρέπει για λίγη μελέτη. :clap: Και φυσικά εδώ έρχεστε εσείς τώρα να μου δώσετε τα φώτα σας.

Είχα κλείσει με την Aegean με την τελευταία προσφορά που έβγαλε εισιτήρια για Μόναχο. Οι ημερομηνίες είναι άφιξη Μόναχο Πεμ, 22 Οκτ, 10:15 και αναχώρηση από Μόναχο Σαβ, 31 Οκτ, 17:45.

Οταν τα έκλεισα είχα στο μυαλό μου βόλτα σε Αυστρία με αυτοκίνητο που θα νοίκιαζα από το αεροδρομιο του Μονάχου και διαμονές σε Σάλτζμπουργκ, Ιννσμπρουγκ και Βιέννη. Διαβάζοντας όμως στο φόρουμ βρήκα τόσες προτάσεις που πελάγωσα. Ρομαντική οδός, ταξίδι στην Βαυαρία, Χαϊδελβέργη, Λίμνες Ελβετίας, Λίμνες Αυστρίας. Οπότε σκέφτηκα :rolleyes: μήπως να αφήσω την Βιέννη εκτός μιας και μπορώ να πάω εκεί ένα τετραήμερο κάποια άλλη στιγμή και να κάνω μία άλλη διαδρομή σε αυτό το ταξίδι. :roll: Η μήπως είναι πολλές οι μέρες για να γυρίζω και τελικά μείνω και σε μία μεγάλη πόλη μερικές μέρες; :shock:

Οποιος μπορεί ας μου δώσει 1-2 ιδέες για το πως να αξιοποιηθούν καλύτερα αυτές οι μέρες. :lol:

Thanks :clap:
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
το δεύτερο θα έκανα εγώ... Το "άλλη φορά Βιέννη" πλάνο δηλαδή.
Αλλά άλλοι θα κάναν άλλα.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Kι εγώ θα συμφωνήσω. Βιέννη πας άλλη φορά για να τη δεις με την ησυχία σου. Κάνε το ρομαντικό trip και γράψε μας πληροφορίες για αν πάρουμε ιδέες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εφόσον πάς κατακαλόκαιρο, εκμεταλεύσου το για να δείς κυρίως τα ορεινά. Saltzburg, Hallstatt, από τη μία, Innsbruck τυρόλο από την άλλη, και μετά πας παραπέρα. Η Νότια Βαυαρία, αλλά και η Ελβετία έχουν πολλά να προσφέρουν. Και μετά, περνας από ένα Black Forest και μια Χαιδελβέργη (αν και χωρίς τους φοιτητές η τελευταία χάνει πολύ).
Μην πας κατακαλόκαιρο σε μεγαλουπόλεις (Μόναχο, Βιέννη κλπ), θα δεις μόνο τουρίστες εκεί.
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Εφόσον πάς κατακαλόκαιρο, εκμεταλεύσου το για να δείς κυρίως τα ορεινά. Saltzburg, Hallstatt, από τη μία, Innsbruck τυρόλο από την άλλη, και μετά πας παραπέρα. Η Νότια Βαυαρία, αλλά και η Ελβετία έχουν πολλά να προσφέρουν. Και μετά, περνας από ένα Black Forest και μια Χαιδελβέργη (αν και χωρίς τους φοιτητές η τελευταία χάνει πολύ).
Μην πας κατακαλόκαιρο σε μεγαλουπόλεις (Μόναχο, Βιέννη κλπ), θα δεις μόνο τουρίστες εκεί.
Thanks Taver, πάω Οκτώβριο όμως όχι καλοκαίρι. Καλοκαίρι θέλω να κάνω την μελέτη μου που έχω λίγο χρόνο και ησυχία :p
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Κι εγώ από 'κει θα έλεγα να πας! :)
Αν και μόνο τη Βιέννη έχω επισκεφθεί, νομίζω πώς η άλλη διαδρομή "κολλάει" περισσότερο με το Μόναχο! Συν του ότι για Βαυαρία, Χαϊδελβέργη κ.λ.π. έχω ακούσει τα καλύτερα από πάρα πολύ κόσμο (συμπεριλαμβανομένων των travelstorιτών)!
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά με βλέπω για romantic road + Χαϊδελβέργη. Η Αυστρία μπορεί να περιμένει :)
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ωραια! Καλο σου ταξιδι (αν και εχεις καιρο ακομη) και ο,τι πληροφορια χρειαστεις για Γερμανια (ειδικα για Βαυαρια), εδω ειμαστε!
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Οταν γυρίσω να μπω και στο γκρουπ των γερμανών να έρχομαι για μπύρες και κότσια :)
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Καλησπέρα σε όλους,

επαναφέρω λίγο αυτό το thread μην ανοίγω άλλο. Εχω κάνει κάποιες σκέψεις σχετικά με ταξίδι στην Βαυαρία (και λίγο παραπέρα) και έχω βγάλει την εξής διαδρομή.

Οι διανυκτερεύσεις είναι ώς εξής: 2 νύχτες Fussen, 2 νύχτες Konstanz, 2 νύχτες Baden-Baden, 1 νύχτα Wurzburg, 2 νύχτες σε 2 χωριά στην ρομαντική οδό.

Σας φαίνετε εφικτό; Μήπως θα έπρεπε να αφήσω κάτι έξω; Και κάτι ακόμα. Τέλος Οκτωβρίου τι καιρό έχει στην περιοχή εκεί;

Thanks :lol:

υγ. Οποιος μπορεί ας αλλάξει και τον τίτλο του thread :clap:
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Καλησπέρα σε όλους,

επαναφέρω λίγο αυτό το thread μην ανοίγω άλλο. Εχω κάνει κάποιες σκέψεις σχετικά με ταξίδι στην Βαυαρία (και λίγο παραπέρα) και έχω βγάλει την εξής διαδρομή.

Οι διανυκτερεύσεις είναι ώς εξής: 2 νύχτες Fussen, 2 νύχτες Konstanz, 2 νύχτες Baden-Baden, 1 νύχτα Wurzburg, 2 νύχτες σε 2 χωριά στην ρομαντική οδό.

Σας φαίνετε εφικτό; Μήπως θα έπρεπε να αφήσω κάτι έξω; Και κάτι ακόμα. Τέλος Οκτωβρίου τι καιρό έχει στην περιοχή εκεί;

Thanks :lol:

υγ. Οποιος μπορεί ας αλλάξει και τον τίτλο του thread :clap:
Προσωπικά θα σου πρότεινα δύο μικρές αλλαγές:
1)μετα το Lindau να πάς από κάτω από Bregentz - Schafhausen για να δείς και τους καταράχτες του Ρήνου ,είναι κάποια χιλιόμετρα παραπάνω αλλα αξίζει τον κόπο .
2)Δεν θα έκανα διανυκτέρευση στο Wurtzburg αλλά στο Bamberg το οποίο θεωρώ πιο όμορφο.
Αλλά όπως είπα αυτά είναι προσωπικές επιλλογές και άρα υποκειμενικές.όπως και να έχει όμως σου εύχομαι καλά να περάσεις :D:D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.755
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom