Άγιος Ευστράτιος Λήμνος Να περάσουν όλα αυτά, να πάμε Λήμνο

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Όταν είχαμε πάει εμείς έφευγε 6 το πρωί το πλοίο για Άγιο Ευστράτιο. Δυστυχώς έπρεπε να ξυπνήσουμε κατά τις 5 για να το προλάβουμε και δεν πήγαμε τελικά. Στο λιμάνι της Λήμνου τα πρακτορεία θα σας δώσουν πληροφορίες.
Πάντως η Λήμνος για μένα αξίζει για 10ήμερο και μόνη της. Έχει από τους σημαντικότερους αρχαιολογικούς χώρους (Πολιόχνη, Ιερό των Καβείρων, αρχαία Ηφαιστία κλπ), μουσεία(αρχαιολογικό, εκκλησιαστικό, λαογραφικό κλπ), αξιοθέατα (Κάστρο Μύρινας με την πανέμορφη θέα και τα ελάφια κλπ), πολύ ιδιαίτερες και ιστορικές εκκλησίες(Παναγία Κακκαβιώτισσα, ταξιάρχες Μούδρου κλπ), παραλίες ζεστές και με άμμο, ιδιαίτερα μέρη που δεν βρίσκεις συχνά στην Ελλάδα(αμμοθίνες), ωραίο φαγητό με ντόπια προιόντα και τυριά όπως καλαθάκι και μελίχλωρο...Έχει παραγωγή το νησί δεν βασίζεται μόνο στον τουρισμό.
Για μένα είναι πολύ καλή επιλογή η Λήμνος για διακοπές και με πολλές επιλογές.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Μέχρι και ηλεκτρικές κουβέρτες φτιάχνουν :)

(Δεν το βάζω για διαφήμιση.Απλά μου είχε κάνει εντύπωση).

https://dream.com.gr/σχετικά-με-εμάς/οι-εγκαταστασεισ-μασ/

Εντυπωσιακό. Δεν το γνώριζα. Πάντως μου αρέσει να έχουν παραγωγή τα νησιά και να μην εξαρτώνται μόνο από τον τουρισμό, τους δίνει αυθεντικότητα περισσότερη για μένα.
Προσωπικά και στην Λήμνο και σε άλλα νησιά που έχουν δική τους παραγωγή, εστιάζω στα τρόφιμα όταν πάω. Όχι πως δεν μπορείς να βρεις φλωμάρια, μελίχλωρο και καλαθάκι Λήμνου στην Αθήνα ή μπύρα Χίος και χιώτικα τυριά στην Αθήνα, αλλά αφενός πολλά από αυτά τα βρίσκεις σε επιλεγμένα μαγαζιά γκουρμέ-παραδοσιακών προϊόντων κλπ. , αφετέρου συχνά δεν βρίσκω την ίδια ποικιλία στην Αθήνα. Οπότε πηγαίνοντας στα νησιά , στοκάρω κάμποσα τοπικά προϊόντα για να τα έχω. :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Εντυπωσιακό. Δεν το γνώριζα. Πάντως μου αρέσει να έχουν παραγωγή τα νησιά και να μην εξαρτώνται μόνο από τον τουρισμό, τους δίνει αυθεντικότητα περισσότερη για μένα.
Προσωπικά και στην Λήμνο και σε άλλα νησιά που έχουν δική τους παραγωγή, εστιάζω στα τρόφιμα όταν πάω. Όχι πως δεν μπορείς να βρεις φλωμάρια, μελίχλωρο και καλαθάκι Λήμνου στην Αθήνα ή μπύρα Χίος και χιώτικα τυριά στην Αθήνα, αλλά αφενός πολλά από αυτά τα βρίσκεις σε επιλεγμένα μαγαζιά γκουρμέ-παραδοσιακών προϊόντων κλπ. , αφετέρου συχνά δεν βρίσκω την ίδια ποικιλία στην Αθήνα. Οπότε πηγαίνοντας στα νησιά , στοκάρω κάμποσα τοπικά προϊόντα για να τα έχω. :)
Ναι και εγώ το είδα ξαφνικά στην μέση του πουθενά και μου έκανε εντύπωση.Μετά το έψαξα και είδα ότι όντως υπάρχει παραγωγή εκεί.
 

korlef

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες!Θα ακολουθήσω τη συμβουλή του ser_kav για διαμονή στο Πλατύ που είναι πολύ κοντά στη Μύρινα (περίπου 2 χλμ.).Ψάχνω στην ιστοσελίδα lemnosrooms.gr που προτείνει ο ίδιος για καταλύματα στο Πλατύ και βλέπω ότι υπάρχουν πολλά.

Για ενοικίαση αυτοκινήτου υπάρχει κάποια πρόταση για γραφείο εκεί ή μέσω μηχανής αναζήτησης στο διαδίκτυο;;Θα το παραλάβω από το αεροδρόμιο και θα το αφήσω πάλι εκεί στην αναχώρηση.

Για το καράβι για τον Άγιο Ευστράτιο όντως δεν έχουν ανακοινωθεί τα δρομολόγια του Ιουλίου αλλά είδα για το Μάιο ότι υπάρχει το πλοίο Αιολίς (όπως γράφει ο barkour).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Για το καράβι για τον Άγιο Ευστράτιο όντως δεν έχουν ανακοινωθεί τα δρομολόγια του Ιουλίου αλλά είδα για το Μάιο ότι υπάρχει το πλοίο Αιολίς (όπως γράφει ο barkour).
Βλέπεις κάπου συγκεκριμένα τα δρομολόγια αυτού του «Αιολίς» ;
Να το έχουμε στα υπόψιν εφόσον εκτελεί το δρομολόγιο...
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Βλέπεις κάπου συγκεκριμένα τα δρομολόγια αυτού του «Αιολίς» ;
Να το έχουμε στα υπόψιν εφόσον εκτελεί το δρομολόγιο...
Εκανα μια μικρη ερευνα στο διαδυκτιο και βρηκα οτι φευγει απο Αι - Στρατη στις 06,30 το πρωι και επιστροφη απο Μυρινα 15,00. Εισητηρια στο πρακτορειο MYRINA TRAVEL
8th October Sq., 14 00 Myrina, Limnos
Tel (22540) 22460, Fax (22540) 23560
Ειναι ενα σκαρι του 1968



1589608644202.png
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ακόμα πάντως δεν έχει ανακοινωθεί κανένα δρομολόγιο με το συμβατικό πλοίο.
Θέλω να πιστεύω ότι είναι θέμα ημερών όσο πλησιάζουμε προς τον Ιούνιο και πηγαίνουν όλα καλά.
Ήδη για Λήμνο άρχισαν να φαίνονται δρομολόγια και για τον Ιούλιο με μια σχετική συχνότητα τριών ανά εβδομάδα από το λιμάνι της Καβάλας.
Σιγά - σιγά μπαίνουμε σε ρυθμό.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Όλα αυτά δε περάσανε (μάλλον τώρα αρχίζουν) αλλά τη Λήμνο καταφέραμε και τη πήγαμε τελικά!
Οι δύο μέρες που προέκυψαν στο νησί δεν ήταν παρά ελάχιστες. Ένα νησί που πραγματικά χρήζει αναφοράς, έχει τα πάντα και αξίζει αρκετές μέρες επίσκεψης.

Ξεκινάω όμως τη καταγραφή μου με τα λίγα αρνητικά του.

1. Ακριβή διαμονή εντός Μύρινας. Θα μου πείτε εντάξει, τι θέλεις μεσα Αυγούστου; Επιτρέψτε μου να έχω άλλη γνώμη καθώς 75 και 80 για ένα απλό δωμάτιο χωρίς πρωϊνό ήταν αρκετά.
2. Υπερβολική κίνηση, μποτιλιάρισμα, μηδενικές υποδομές για πεζούς εντός Μύρινας.
3. Ανύπαρκτες συγκοινωνίες. Δύο μέρες οδηγώντας στο νησί δε πέτυχα ποτέ λεωφορείο. Επίσης αυτό που συμβαίνει στο αεροδρόμιο είναι αλητεία. Δεν υπάρχει λεωφορείο που να εκτελεί κάποιο δρομολόγιο από το αεροδρόμιο προς τη Μύρινα, οπότε αναγκαστικά παίρνεις ταξί που τσούζει (30 ευρώ ρε απαράδεκτοι); Εξωφρενικό.
4. Υπερβολικά πολλές οικογένειες. Παιδάκια παντού να τσιροκοπάνε και ανεύθυνοι γονείς.

Τα θετικά του στοιχεία είναι όμως πάρα πολλά. Τι να πει κανείς για το φαγητό του, τις παραλίες του, τα αξιοθέατα του, τις χαμηλές τιμές σε όλα, την ομορφιά γενικότερα του νησιού;

Φτάσαμε με το πλοίο από τον Άγιο Ευστράτιο που είχε προηγηθεί. Στο λιμάνι μας περίμενε το αυτοκίνητο από τους εξαιρετικούς επαγγελματίες Eu....e car.
DSC_1773.JPG

Παραλάβαμε το δωμάτιο του ξενοδοχείου και πεταχτήκαμε για μια πρώτη βουτιά στη παραλία ''Ρηχά νερά'' που ήταν ακριβώς από κάτω:
DSC_1774d.jpg

Στη συνέχεια ακολούθησε η παραλία Γομάτι, με τα πολύ όμορφα νερά της:

DSC_1779.JPG DSC_1788.JPG DSC_1809.JPG

Η οποία συνδυάζεται άψογα με το εστιατόριο ''Φλωμάρι'' που βρίσκεται στη μια της άκρη:

DSC_1821.JPG DSC_1828.JPG DSC_1828b.jpg

(η εξαιρετική κουζίνα και το πιάτο ζυγουρι με φλωμάρια, τα παραδοσιακά ζυμαρικά δηλαδή του νησιού, με στιγμάτισαν)

Στη συνέχεια πήραμε το διπλανό δρόμο για ένα από τα σημαντικότερα αξιοθέατα του νησιού, το μοναδικο φαινόμενο στον ελλαδικό χώρο που ακούει στο όνομα ''αμμοθίνες''

DSC_1831b.jpg DSC_1839.JPG DSC_1843.JPG DSC_1846.JPG

Δε πρέπει κανείς να παραλείψει την επίσκεψη εκεί. Θα συμφωνήσω ότι η καλύτερη ώρα είναι αυτή που πέφτει ο ήλιος και δημιουργεί ανεπανάληπτα χρώματα:

DSC_1892.JPG DSC_1909.JPG DSC_1929.JPG

Το βράδυ έκλεισε με ένα ποτάκι στη Μύρινα, στη πολυσύχναστη παραλιακή με θέα το κάστρο:

DSC_1949b.jpg DSC_1949c.jpg

Το άλλο πρωί μας βρήκε από νωρίς στους δρόμους, ανηφορίζοντας για τη ''Παναγία Κακκαβιώτισσα'', το εκκλησάκι δηλαδή που φιλοξενείται μέσα σε μια σπηλιά:

DSC_1950a.jpg DSC_1953.JPG DSC_1974.JPG

Η εικόνα μας αποζημίωσε για το 20λεπτο ζόρικο περπάτημα μέσα στον ήλιο, προκειμένου να φτάσουμε ως εκεί:

DSC_1976.JPG DSC_1986.JPG DSC_1988.JPG

Ακολούθησαν περίπου 30 χιλιόμετρα οδήγησης έως μετά το Μούδρο και τη παραλία ''Μικρό φαναράκι'' μια όντως μικρή και συμπαθητική παραλία με ωραία νερά:

DSC_2007.JPG DSC_2012.JPG DSC_2023c.jpg

Ήπιαμε το καφέ μας και κάναμε το μπάνιο ως το μεσημέρι, όπου συνεχίσαμε μέσω της παραλιακής διαδρομής και κάποιων χωριών

DSC_2024.JPG

για την παραλία ''Θανους'', υπερβολικά φορτωμένη και οργανωμένη με ωραία νερά:

DSC_2029.JPG DSC_2030.JPG DSC_2040.JPG

Το φαγητό στο ''Γιαννάκαρο'' που ακολούθησε ήταν εξίσου καλό, ελάχιστα πιο ακριβό του αναμενομένου.

Φτάσαμε νύχτα σχεδόν στη Μύρινα όπου μπλέξαμε και στη κίνηση, οπότε αναγκάστηκα να αφήσω το αμάξι και να γυρίσω με τα πόδια γιατί ήθελα να ψωνίσω. Προτιμήστε το εκπληκτικό παντοπωλείο φτιαγμένο με πολύ μεράκι και υπέροχα κρασιά και τοπικά προϊόντα, με το όνομα ''Χύμα και τσουβαλάτα''.

Ακολούθησε μια βόλτα στη πόλη, και στο γνωστό πεζόδρομο με τα μαγαζιά, είδη λαϊκής τέχνης κ.α.

DSC_2071.JPG

Αλλά και τη παραλιακή που βρίσκονται όλα τα μπαρ:

DSC_2083.JPG DSC_2085.JPG

Πίνοντας το ποτό μας και καταλήγοντας στο πολύ όμορφο ''παλιό λιμάνι''

DSC_2042.JPG DSC_2046.JPG DSC_2057.JPG

Δυστυχώς όπως προανέφερα οι μέρες ήταν ελάχιστες, ίσα που πήραμε μια γεύση. Το νησί είναι ανεξάντλητο, με δικό του ξεχωριστό χαρακτήρα και διαφορές σε σχέση με τα υπόλοιπα του Βορείου Αιγαίου. Σε κάποιες φάσεις μπορώ να πω ότι μου θύμισε τη Λέρο στο πολύ μεγαλύτερο.

Είναι δεδομένο ότι θα το επισκεφτώ ξανά και για περισσότερες ημέρες. Άφησα αμέτρητες εκκρεμότητες τις οποίες θέλω να εκπληρώσω. Η Λήμνος είναι νησί το οποίο σίγουρα δε σου φτάνει μια φορά και θέλεις να ξαναπάς, καθώς πάντα έχει κάτι να σου δώσει. Καταλαβαίνω απόλυτα όσους το πράττουν και την επισκέπτονται ξανά και ξανά. Ελπίζω να δοθούν αντίστοιχες ευκαιρίες στο μέλλον με οικονομικά αεροπορικά για να καταφέρει να δει το νησί περισσότερος κόσμος.

Ναι στη Λήμνο λοιπόν!

DSC_2066.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom