Ταϊλάνδη Να συστηθω και να ρωτησω (για ταιλανδη)

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Χαιρετε!
Λοιπον ως νεο μελος ανακαλυψα το φορουμ ψαχνοντας πληροφοριες για Ταιλανδη. Οπως καταλαβαινετε εκει θα ειναι το επομενο ταξιδι μου που θα ειναι και το πρωτο στην Ασια. Τωρα λοιπον ειμαι στο ψαξιμο για τα μερη που αξιζει να επισκεπτω εκει (φανταζομαι οτι θα ειναι πολλα οποτε θα πεσει φιλτραρισμα στην αρχικη λιστα)

Μιας και απ'οτι καταλαβα υπαρχουν αρκετοι φαν της χωρας στο φορουμ θα ηθελα μερικες πληροφοριες βαση των εμπειριων σας!

Ξεφυλλιζοντας οδηγους μου εκαναν αρκετα μεγαλη (και πολυ καλη με πρωτη ματια) εντυπωση τα πολλα εθνικα παρκα της χωρας. Σκεφτομαι οτι θα ειναι ενδιαφερον να επισκεφτω καποια απο αυτα αφου φαινονται εντυπωσιακης φυσικης ομορφιας, στα περισσοτερα υπαρχει δυνατοτητα διαμονης εντος και σε καποια μπορεις να συνδιασεις τη βολτα σου με επισκεψη σε φυλες κτλ.

Δεν ξερω ομως ποια να διαλεξω και εδω θα ηθελα τη βοηθεια σας. Επισης μου εκανε εντυπωση που δεν βρηκα κατι σχετικα με αυτα με αναζητηση στο φορουμ και αρχισα να αναρωτιεμαι αν απλα ειμαι τοσο αχρηστη στη αναζητηση (αν ειναι ετσι και υπαρχουν θεματα παρκαλω καντε τον κοπο να με παραπεμψετε) η αν απλα δεν ειναι τοσο ομορφα οσο μου φαινται μεσα απο τις σελιδες του οδηγου και γι αυτο δεν προτιμονται απο εμπειρους..

Αυτα για αρχη και μαλλον θα επιστρεψω αργοτερα με περισσοτερες ερωτησεις!
Καλως σας βρηκα!
 

MARIA AP

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
Iνδία
σε ποιό μέρος της ταιλάνδης θέλεις να πας? πέρυσι το νοέμβριο πήγα στο πουκετ ....οτι πληροφορία χρειαστείς είμαι στη διαθεσή σου!
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Μαρια (εισαι και συνονοματη) ευχαριστω για την απαντηση. Το πλανο δεν εχει ολοκληρωθει ακομα αλλα πανω κατω ειναι το εξης:
-Μπανκογκ και Αγιουταγια
-Μετα βορεια προς Τσιανγκ Μαι
-Και τελος νοτια για χαλαρωση σε καποιο νησακι (θελω ομως να αποφυγω το Πουκετ, δεν ειμαι του κοσμοπολιτικου)

Επειδη ειδα καποια εθνικα παρκα κοντα στο Τσιανγκ Μαι αλλα και θαλλασια παρκα στα νοτειοδυτικα (πχ στα νησακια Σουριν) αναρωτιεμαι αν θα αξιζε να επισκεπτω καποιο.

Οποια πληροφορια ευπροσδεκτη!
 

MARIA AP

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
Iνδία
μαρία η αλήθεια είναι οτι το πουκετ είναι αρκετά κοσμοπολίτικο.....
αύτο που μπορώ να σου πώ εγώ είναι οτι για την βόρεια ταιλάνδη(τσιανγκ μαι, τσιανγκ ραι) έχω ακούσει τα καλύτερα!οσο για κάποιο νησί μετα που θέλεις για χαλάρωση νομίζω κάλη επιλογή θα είναι το κο σαμουι!
αυτά απο εμενα....
 
Last edited by a moderator:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Μαρια (εισαι και συνονοματη) ευχαριστω για την απαντηση. Το πλανο δεν εχει ολοκληρωθει ακομα αλλα πανω κατω ειναι το εξης:
-Μπανκογκ και Αγιουταγια
-Μετα βορεια προς Τσιανγκ Μαι
-Και τελος νοτια για χαλαρωση σε καποιο νησακι (θελω ομως να αποφυγω το Πουκετ, δεν ειμαι του κοσμοπολιτικου)

Επειδη ειδα καποια εθνικα παρκα κοντα στο Τσιανγκ Μαι αλλα και θαλλασια παρκα στα νοτειοδυτικα (πχ στα νησακια Σουριν) αναρωτιεμαι αν θα αξιζε να επισκεπτω καποιο.

Οποια πληροφορια ευπροσδεκτη!

Εισαι σε καλό δρόμο..εκεί να πάς!!
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
αχ,πάρε με μαζί σου!!! Μία φορά, ποτέ δεν είναι αρκετή ούτε για την Ταιλάνδη, ούτε για πουθενά!!! Στην Μπανγκόκ μην παραλείψεις να κάνεις το γύρο της πόλης με το παραδοσιακό όχημα "τουκ τουκ"!!! Επίσης, αν θέλεις να επισκεφτείς κάποιο από τα μοναστήρια τους ή ναούς του Βούδα, τότε καλό είναι να είσαι "ευπρεπώς ντυμένη". Εμείς την πρώτη μέρα ήμασταν-άντρες-γυναίκες με σορτσάκια και φάγαμε πόρτα. Κι είναι κρίμα να χάσεις τόσο όμορφα μέρη λόγω "με ευπρεπούς ενδυμασίας". Ακόμα, μη χάσεις με τίποτα 1 παραδοσιακό thai massage. Υπάρχουν πάρα πολλά είδη και διαλέγεις από 1 πολυσέλιδο τιμοκατάλογο τί ακριβώς θέλεις. Είναι και πάμφτηνα-αν θυμάμαι καλά, δώσαμε κάπου 10 ευρώ για 2 ώρες. Τέλος, αν πάρεις ταξί, να κοιτάς το ταξίμετρο γιατί 2 φορές μας καταέκλεψαν. Τη δεύτερη φορά βέβαια, τον απειλήσαμε ότι θα φέρουμε την αστυνομία, φοβήθηκε κ δε μας πήρε καθόλου λεφτά. Πολύ όμορφα νησάκια είναι τα Phi Phi. Αυτά σε γενικές γραμμές!!! Είμαι σίγουρη ότι θα περάσεις υπέροχα!!! :clap:
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Εκτός από το koh samui, θα σου έλεγα να ρίξεις λίγο και μία ματιά στο νησάκι koh nang yang (κάπως έτσι) και στο koh tao. Βρίσκονται και τα δύο βόρεια του koh samui, είναι μικρότερα, πιο απομονωμένα, λιγότερο τουριστικά αλλά περισσότερο όμορφα κατά την δική μου γνώμη. Στο koh nang yang δεν έχει ρεύμα και νερό όλο το εικοσιτετράωρο αλλά κάποιες συγκεκριμένες ώρες της ημέρας. Το koh samui, είναι σαφώς πιο οργανωμένο, μπορείς να βρεις τα πάντα. Ανάλογα με το τι προτιμάς λοιπόν.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Eυχαριστω παιδια για τις πληροφοριες. Βασικα σχετικα με νησι κατι σαν αυτο που προτινει η Εlenik ψαχνω, μικρο και ησυχο χωρις πολλες πολυτελιες και πολυ κοσμο.. Θα τσεκαρω αυτα που λες, thanks!

Mια λιγο χαζη ερωτηση τωρα.. Εχω μια ακατανοητη παθολογικη φοβια για τα φιδια.. Και σκεφτομουν αν κανονισω εκδρομη στα βορεια απο αυτες που διανυκτερευεις στο δασος υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ερθει κανενα φιλαρακι για επισκεψη και να παθω αποπληξια?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.768
Μόλις γύρισα από Ταϊλάνδη και το βορρά της, να πας, είναι υπέροχος, με πολιτισμό και φύση. Αν αντέχεις και μπορείς, κάνε τρεκ 2-3 ημερών, όχι τόσο για την τουριστικοποιημένη εμπειρία με τις φυλές (δε το έκανα προσωπικά, αλλά δυστυχώς έτσι είναι), όσο για την επαφή με την εκπληκτική τροπική φύση. Όπου φύση βέβαια θα έχει και τις αραχνούλες της και τα φιδάκια της, αλλά μάλλον είναι απίθανο να πέσεις σε κανένα, τα ζωντανά αν ακούσουν άνθρωπο από χιλιόμετρα τη κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια. Μπορείς λοιπόν να μείνεις Chiang Mai 2-3 μέρες να δεις τη πόλη και τα πέριξ και μετά να πάρεις (στη κυριολεξία) τα βουνά.

Όσο για νησί, εξαρτάται πότε πας. Καλοκαίρι, αυτό που ψάχνεις θα το βρεις στο Koh Phangan και δευτερευόντως στο Koh Tao. Μακριά από το Koh Samui, το νησί είναι επιεικώς μέτριο, ίσως για μια φορά 2-3 μέρες να δεις τι παίζει, αλλά μόνο αν έχεις 2-3 μέρες για χάσιμο, παραλίες μετριότατες έως κακές, πολύ ακριβό και τουριστικό. Πολύ κακό για το τίποτα. Αν πας χειμώνα, έχει άπειρα νησάκια η χώρα που είναι ακόμα σχετικά ήσυχα. Η Ταϋλάνδη είναι υπέροχη χώρα, αλλά όχι φυσικά παντού. Ψάξου καλά πού θα πας...
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Τί λέει η Ταϊλάνδη για Αύγουστο έχει πολλές βροχές? εμπειρίες κανενός? λέμε για Μπανγκογκ, Κραμπι Τσιανγ Μάι για πείτε αξίζει αυτή τη περίοδο?
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Αύγουστο πήγε πριν δύο χρόνια η κολλητή μου στο πουκέτ (στην ίδια πλευρά είναι και το κράμπι) και μου είπε για φοβερή υγρασία και πολύ κύμα. Μάλλον δεν είναι η καλύτερη περίοδος για εκείνη την πλευρά αν σε ενδιαφέρει και το μπάνιο και οι παραλίες.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
GTC ακριβως αυτο ειχα στο νου μου, 2-3 μερες Chiang Mai και μετα εκδρομη. Γενικα γουσταρω φυση και αντιλαμβανομαι οτι σ αυτη περιλαμβανεται και η πανιδα. Η απορια μου ειναι κατα ποσο ειναι ευκολο να μπει ενα φιδι πχ στο καταλημα το βραδυ (λες και δεν εχει αλλη δουλεια θα μου πεις αλλα οι φοβιες ειναι ετσι κι αλλιως παραλογες). Ενας γνωστος μου πχ ξυπνησε σε εκδρομη στο Chiang Rai παρεα με μια αραχνη και φρικαρε. Εγω δεν εχω προβλημα γενικα με τα ζωακια-εντομα κτλ αλλα αμα το πρωτο που θα αντικρισω ανοιγοντας τα ματια μου ειναι ο Διαμαντης θα παω πριν την ωρα μου..
Τεσπα, το ταξιδι το κανονιζω για Μαρτη, πιστευω θα ειναι αξιοπρεπης ο καιρος..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.859
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom