Νεαπολη Λακωνιας

SCS66

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπερα!Ενδιαφερομαστε με την οικογενεια μου να παμε 15 μερες διακοπες στην Νεαπολη.Εκτος απο την Ελαφονησο και την Πουντα εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε για θαλασσα;Φοβομαστε οτι δεν θα εχουμε επιλογες και θα βαρεθουμε.Ξερω οτι η Μονεμβασια ειναι κοντα αλλα θεωρω οτι θα παμε εκει για καφε και οχι για μπανιο.ευχαριστω πολυ
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
1.Βελανιδια, απο τη μερια του αιγαίου, καλη παραλία αλλα πιο βαθιά. Κανα 2 ταβερνομεζεδοπωλεια για τσιμπημα.Το χωριό πολύ γραφικό και ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής.
2. Αγια μαρινα,κανατάκια,ριζμαρι απο τη μερια του καβο μαλεα. Μικρές πιο αγνωστες παραλίες, στα συν τα γαλάζια νερα, στα πλην η πιο δυσκολη πρόσβαση για τις 2 πρώτες.Η τρίτη μαζευει αρκετό κόσμο απο το κοτντινό χωριό.
3. Ταβέρνα Νεράιδα στο χωριο αγιος νικόλαος. Απο τις αγαπημένες πανελληνίως..το μοσχαράκι με χιουνκιαρ το ονειρευομαι ακομα,οσο για τα χειροποίτητα γλυκά και παγωτα δεν υπάρχουν λόγια...
4. Κοντά στο χωριό ελίκα υπάρχει συμπαθέστατος παραθαλάσσιος οικισμός με καλή παραλία και ταβερνάκια. μέσα στο ιδιο το χωριο υπάρχει καλη ταβέρνα με κρέατα.
5. Στο χωριό καστανία πάλι απο τη μεριά του αιγαίου πέρα απο πολυ όμορφο σπήλαιο υπάρχει και μια καλή παραλία η παναγίτσα
6.δίπλα απο τη νεάπολη,στο παλαιόκαστρο υπάρχει μια πολυ ρηχη παραλία, μικρή όμως, πέρσι υπήρχε και τροχόσπιτο καντίνα
7. σε απόσταση μισής ωρας υπάρχει ο αρχάγγελος, γραφικό μέρος με ταβέρνες ,οχι καλό για μπάνιο
8. σε απόσταση λιγο παραπάνω απο μισή ωρα υπάρχει η πλύτρα, καλη ρηχή παραλία ,αλλα μόνο αν είσαι λάτρης των οργανωμένων
9. με το καράβι βρίσκεσαι σε 50 λεπτά κυθηρα, αν βαρεθείς θα βρεις διέξοδο....

θα επανέλθω με περισσότερες προτάσεις
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Με κάλυψε το ψαράκι από πάνω αλλά θα προσθέσω κι εγώ 2-3 πράγματα.Όχι επειδή είναι τα μέρη μου αλλά το μόνο που δεν πρέπει να σε φοβίζει οτι θα βαρεθείς είναι οι παραλίες, εκτός κι αν θες παραλίες σούπερ οργανωμένες με μπαράκια με μουσική και κτλ, τέτοιο πράγμα (ευτυχώς) δεν έχουμε...μόνο 2-3.
Στη Νεάπολη η παραλία είναι μια χαρά, μεγάλη με άμμο και σε κάποια σημεία έχει και ξαπλώστρες (κάτω από το ξενοδοχείο Limira Mare),εκεί θα σου φέρουν και κανένα καφέ αν χρειαστεί...Εγώ προσωπικά έχω να κολυμπήσω χρόνια γιατί έχω έρωτα με τις παραλίες της Πούντας αλλά ειδικά αν έχεις παιδιά είναι ιδανική...
Στην Πούντα τώρα που είναι η παραλία μετά το χωριό Βιγκλάφια στο δρόμο που παίρνεις το καραβάκι για Ελαφόνησο η παραλία είναι με άσπρη ψιλή άμμο και γαλαζοπράσινα ζεστά και ρηχά νερά. Έχει δυο τρεις παραλίες κατά κάποιο τρόπο, η πρώτη είναι κοντά στο μώλο που φεύγει το καράβι, απλά συμπαθητική, η δεύτερη που είναι και η γνωστή θα πρέπει να οδηγήσεις καμιά 500 μέτρα σε χωματόδρομο και η 3η και η καλύτερη είναι το μυστικό μου και θα σκεφτώ να το αποκαλύψω...πλάκα κάνω...εκεί θα δεις μια λιμνοθάλασσα τη Στρογγύλη αν την ακολουθήσεις παράλληλα και προς τη μεριά που είναι η Νεάπολη θα βρεθείς σε μια από τις ωραιότερες παραλίες στα μέρη μας, προσοχή όμως πολλές φορές η λιμνοθάλασσα βγάζει νερά και θα πρέπει να πας με τα πόδια κανένα 10λεπτο και εκεί εννοείται δεν υπάρχει τίποτα...πολλές φορές ούτε άλλος άνθρωπος.
Στην Αγια Μαρίνα η ωραιότερη παραλία είναι η Μεγάλη Λυγιά δυστυχώς όμως παρκάρεις σε κάποιο σημείο και μετά κατεβαίνεις 5-10 λεπτά από κάτι βράχια, είναι εύκολο πολύ αλλά δεν ξέρω τι ηλικίας είναι τα παιδιά σου, επίσης από εκεί κολυμπώντας πας και στη Μικρή Λυγιά που είναι προσβάσιμη μόνο μέσω θαλάσσης.Το τοπίο θυμίζει Μήλο, είναι φοβερό και εκεί η παραλία χωράει το πολύ δύο παρέες.Τέλος πάνω από τις παραλίες αυτές και τα Κανατάκια που ανέφερε η mfish βρίσκεται ένα απολιθωμένο δάσος.Ειδικά αν μετά συνδιαστεί με μια επίσκεψη στην Ταβέρνα Νεράιδα (α ρε Παντελάκη με τα ωραία σου) θα σας μείνει μια μέρα αξέχαστη.
Στα μέρη αυτά αν έχεις όρεξη μπορείς να κάνεις και 2 πεζοπορικές διαδρομές:
Βελανίδια-Φάρος Μαλέα :2 ώρες χαλαρά και εύκολη και για παιδιά ή Αγία Μαρίνα-Αγία Ειρήνη όπου είναι και το ακρωτήριο του Κάβο Μαλιά με τα παλιά μοναστήρια της Αγίας Ειρήνης και του Αγίου Γεωργίου και το ασκηταριό του αγίου Θωμά εν Μαλεώ: πιο δύσκολη αλλά και πιο ωραία γύρω στη 1,5 ώρα.
Προϋπόθεση για την περιοχή της Αγίας Μαρίνας οτι δεν έχετε πρόβλημα να βάλετε το αμάξι σε χωματόδρομο.
Κοντά στη Νεάπολη επίσης υπάρχουν άλλες δύο παραλίες ωραίες η Παναγίτσα στο χωριό Κάμπος και ο Μάγγανος στον Άγιο Γεώργιο, έχουν και οι δύο καντίνα και ξαπλώστρες αλλά πολλές φορές οι μουσικές επιλογές είναι τραγικές...
Κατά τα άλλα κοντινές διαδρομές όπως είπε η φίλη μου, Αρχάγγελος, Πλύτρα (σούπερ οργανωμένη παραλία -φρίκη για μένα..χαχα), Μονεμβασιά, Ελαφόνησος και αν βαρεθείτε πάτε 2-3 μέρες Κύθηρα, εγώ μάλλον θα το συνδιάζα ούτως ή άλλως.
Η Νεάπολη δεν είναι φοβερά τουριστικό μέρος αλλά προσφέρει σίγουρα ωραίες παραλίες και χαλάρωση...και χταποδάκια με ούζα.
Βέβαια να τονίσω οτι εγώ αγαπώ τα μέρη αυτά και ίσως να μην είμαι αντικειμενική κι επίσης δεν μου αρέσει η τουριστική εκμετάλλευση των παραλιών οπότε χαίρομαι που οι περισσότερες στα μέρη μου είναι χωρίς ξαπλώστρες κτλ για κάποιον όμως μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα, πάντως με λίγη καλή διάθεση και τα 2 γούστα καλύπτονται...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Τα κορίτσια σου κάλυψαν 110% τις απορίες
αλλα 15 μέρες διακοπές στην Νεάπολη ;;;;;

Μήπως μετα την 4-5 μέρα βαρεθειτε ;;

Μήπως αν μοιραζατε τις 15 μέρες σε 3 μέρη θα ήταν καλύτερα ????
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Είναι απολύτως σωστό αυτό που λέει ο Χρήστος, αν δεν έχετε σκοπό να κάνετε κοντινές αποδράσεις, να πάτε να δείτε σπήλαια, απολιθωμένο δάσος,τα γύρω χωριά και τις πιο δυσπρόσιτες παραλίες θα βαρεθείτε σίγουρα, εκτός και θέλετε μόνο μπάνια και χαλάρωση οπότε οκ. Γι αυτό και είπα να πάτε Κύθηρα 2-3 μέρες και Ελαφόνησο μπορείτε 1-2. Πάντως μια ωραία ιδέα θα ήταν να το συνδιάζατε και με Λακωνική Μάνη (την original...:haha:).
 

SCS66

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τα παιδιά μου είναι 4 χρονώ. οπότε βράχια δεν κατεβαίνουμε. Η αλήθεια είναι ότι είμαστε ανάμεσα στην Νοτια Κρήτη και στην Νεάπολη αλλά ο φόβος μας είναι ότι στην Νεάπολη θα βαρεθούμε 15 μέρες. Θα κοιτάξω μήπως το συνδιάσω και με Κύθηρα αν και φοβάμαι μηπως ανέβει το κόστος. Η αλήθεια είναι ότι μας αρέσουν οι παραλίες που δεν έχουν κόσμο, ξαπλώστρες, φραπέδες κλπ παρότι με τα παιδιά είναι χρήσιμο. Παίρνουμε μαζί μας τα νερά μας και τις ομπρέλες μας. Ο αδελφός μου μου είπε για Νεάπολη γιατί του αρεσει το μυστικό σου Nedelja..!Επίσης θέλουμε να είναι το μέρος και οικονομικό το οποίο νομίζω ότι είναι οκ για την Νεάπολη. Θα κοιτάξω και τα Κύθηρα. Οτι άλλες πληροφορίες έχετε να μου δώσετε ευπρόσδεκτες. Το Κυπαρίση είναι μακριά? Η Μάνη είναι μακριά? Δηλαδή πάμε το πρωί και γυρνάμε το βράδυ?ευχαριστώ πολύ
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Στη Νεάπολη θα είναι πιο χαλαρά από τη Νότια Κρήτη αυτό είναι σίγουρο...Από τη στιγμή κιόλας που λόγω παιδιών είστε λίγο περιορισμένοι σε κάποιες δραστηριότητες ίσως βαρεθείτε 15 μέρες. Κυπαρίσσι και Μάνη μονοήμερη δεν πας, αυτό που μπορείς να κάνεις αν δε θες να πας Κύθηρα (εκεί όντως ανεβαίνει το κόστος λίγο) είναι να μείνεις μια εβδομάδα Νεάπολη και μετά να πας προς Μάνη και αν μπορείς να φύγεις από Μεσσηνιακή Μάνη (Στούπα, Καρδαμύλη με τη 2η να είναι πιο ωραία ασφαλώς). Αέρα πάντως έχει και στα δικά μας μέρη μας δυστυχώς....
Όσο για τον αδερφό σου και το μυστικό μου απορώ που το ξέρει αν δεν έχει σχέση με τα μέρη...νομίζω θα πρέπει να βρω τρόπο να του κλείσω το στόμα....:haha::haha::haha:
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Τη Μάνη για ημερήσια δεν την προλαβαίνεις, αλλά γιατί δεν κανονίζεις να περάσεις 5 μέρες Νεάπολη, 10 Μάνη; Έχει πάρα πολλές παραλίες και πανέμορφα μέρη να επισκεφτείς..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Να ευχαριστησω τις φιλεναδες μου για τα ωραια τιπς και το προμοταρισμα της Μανης !!!!!!
Οντως η Μανη ειναι κανενα 2μισαωρο-3ωρο μονο να πας ..και εχει πολλα μερη να γυρισεις ..οποτε για ημερησια μεσα στη νταλα ζεστη και με παιδια 4 ετων ..ΔΕΝ ενδεικνυται.
Αρα συνδυασε μια βδομαδα Νεαπολη και μια Μανη..ωστε να ψιλογυρισεις και τα 2 ποδια Ταιναρο και Μαλεα.

Επισης εμεις καλοκαιρι τρελους αερηδες τυπου Κυκλαδες δεν εχουμε ..συνηθως νοτιας ή δυτικος πιανει τα μερη ..αλλα δεν ειναι οι θαλασσες συνεχεια φουρτουνιασμενες και να μην μπορουν να ηρεμησουν με τιποτα.
Αυτο που εχει σχεδον παντα κυμα ειναι το Μαρμαρι στο Ακροταιναρο.
Περσι το βρηκα σχετικα ηρεμο μετα απο καμια δεκαρια χρονια και εκανα 10 ευχελαια:haha::haha:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ΚΛΕΟ Η Καρδαμύλη που κοντά βρίσκεται; έχεις πάει;
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Η Καρδαμύλη είναι Μεσσηνιακή Μάνη κοντά στη Στούπα κανένα 40λεπτο από Καλαμάτα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οχι ποτε:bleh::haha::haha:
Αχ καπιτανο μου η ομορφη Καρδαμυλη ειναι αμεσως μετα τη Στουπα .
Απο κει και περα ο δρομος ανηφοριζει για Καλαματα ..αφηνουμε τα παραλιακα δηλ.
Ομορφη η Καρδαμυλη ..αλλα εγω αγαπω τον Αγιο Νικολαο (Σελινιτσα) πριν τη Στουπα.
Εχει περισσοτερο αυθεντικο χρωμα και γραφικοτητα.
Ο,τι αλλο θες ..στη διαθεση σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.880
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom