Νεα-Πληροφοριες-Λογια-Περιγραφες-Επισκεψεις και αλλες βλακειες: Με τη Navigo στην τσεπη.

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την εμμονή σου με την Ελλάδα. Σοβαρά η Γαλλική αστυνομία δεν επιτίθεται χωρίς λόγο; Δεν βλέπεις τα πεσίματα και το ανελέητο ξύλο που ρίχνουν χωρίς λόγο; Πριν 2 μήνες δεν ήταν που ένας διαδηλωτής έχασε τον ένα του όρχι επειδή ένας άλλος όρχις τον χτύπησε με δύναμη ενώ ήταν πεσμένος κάτω και χωρίς να κάνει τίποτα;

Τέλος πάντων, είναι απίστευτα προκλητικό να περάσει αυτό το νόμο ο Μακρόν, ο οποίος μετά το τέλος της θητείας του θα μπορεί να βγει νόμιμα στη σύνταξη στα 50 του!

Η γενιά μου θεωρώ δεδομένο ότι δεν θα δει σύνταξη ποτέ.
Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις άκρη νε τον tripakia σε πολιτικό θεμα. Άστον στην παράκρουσή του, όπως κάνουν όλοι...
Ειδικα τα περί αυταρχισμού που απλώνεται στην Ευρώπη είναι εντελώς για γέλια, δεν αξίζει να ασχολείσαι.
Υ.Γ. Έχει άλλα σοβαρα προβλήματα η μεταρρύθμιση Macron, όπως π.χ. το ότι το κράτος βάζει χέρι σε αποθεματικά κάποιων ταμείων, αλλά η αύξηση του ορίου ήταν, είναι, και θα παραμένει ακόμα αναγκαία, και ο παλαβος κολλητός της Ζωής που υποκινεί τις αντιδράσεις πρέπει να το αντιληφθεί.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Καμία εμμονή με την Ελλάδα
Ακόμα και σε άσχετα με την Ελλάδα θέματα την κράζεις.

η αύξηση του ορίου ήταν, είναι, και θα παραμένει ακόμα αναγκαία
Είμαι άσχετος από οικονομικά, δεν έχω ιδέα ποια είναι η καλύτερη λύση για το συνταξιοδοτικο, αλλά τόση σιγουριά για το σύστημα άλλης χώρας από που προκύπτει; Η Γαλλία είναι μια χώρα με πολλά βραχυπροθεσμα συμβόλαια μεταναστών, οι οποίοι πληρώνουν κανονικά εισφορές αλλά δεν θα πάρουν φράγκο από σύνταξη της Γαλλίας. Αυτά τα λεφτά που θα πάνε; Επέτρεψε μου να είμαι πολύ επιφυλακτικός για την κυβέρνηση του Μακρόν που κάνει όλη τη βρωμοδουλεια για τα άλλα κόμματα και τα γλιτώνει από το πολιτικό κόστος. Αμφιβάλλω αν θα υπάρχει το κόμμα του στις επόμενες εκλογές.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.065
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις άκρη νε τον tripakia σε πολιτικό θεμα. Άστον στην παράκρουσή του, όπως κάνουν όλοι...
Ειδικα τα περί αυταρχισμού που απλώνεται στην Ευρώπη είναι εντελώς για γέλια, δεν αξίζει να ασχολείσαι.
Υ.Γ. Έχει άλλα σοβαρα προβλήματα η μεταρρύθμιση Macron, όπως π.χ. το ότι το κράτος βάζει χέρι σε αποθεματικά κάποιων ταμείων, αλλά η αύξηση του ορίου ήταν, είναι, και θα παραμένει ακόμα αναγκαία, και ο παλαβος κολλητός της Ζωής που υποκινεί τις αντιδράσεις πρέπει να το αντιληφθεί.
Στην πρεμούρα σου να υποστηρίξεις το νεοφιλελευθερισμό και τις αντιλαϊκές πολιτικές του δεν παρατήρησες πως δεν σχολίασα το νομοσχέδιο. Με το οποίο σαφώς και διαφωνώ καθώς θεωρώ πως υπάρχουν κι άλλες λύσεις που θα έθιγαν όμως τους οικονομικά ισχυρότερους. Αυτό θέλει να αποφύγει άλλωστε και η Δεξιά, να μην την πληρώσουν τα ανώτερα στρώματα αλλά να ρίξουν το βάρος του συνταξιοδοτικού στο εργατικό δυναμικό.

Ακόμα και σε άσχετα με την Ελλάδα θέματα την κράζεις.
Τους πολιτικούς και τα φερέφωνα. Όχι την Ελλάδα. Και άσχετο πολύ δεν είναι, όλη η λειτουργία του σύγχρονου ελληνικού κράτος βασίζεται στο γαλλικό μοντέλο και οι αλλαγές εδώ επηρεάζουν σχεδόν πάντα τις αλλαγές στην Ελλάδα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.065
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Το Παρίσι απόψε δεν θα κοιμηθεί. Η κατάσταση έχει ξεφύγει με συγκρούσεις διαδηλωτών και αστυνομίας σε πολλά σημεία της πόλης. Οι διαδηλωτές καλούν τον κόσμο να κατέβει στους δρόμους. Προσοχή όσοι κινήστε στη γαλλική πρωτεύουσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom