Νεκροταφεια του κοσμου

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
θα ξεπατωθούμε στα like πάλι για τους τάφους.:D:D
Άντε ντε ... στο τέλος θα παρεξηγηθούμε ότι ψάχνουμε για τελευταία κατοικία...α τι ωραίο νεκροταφείο αυτό α τι ωραίο εκείνο...:rolleyes:
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
μην γκρινιαζεις,ιδεες περνουμε...προπονηση κανουμε..εμενα μου αρεσουν πολυ!
 

desbio

Member
Μηνύματα
50
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Οι κατακόμβες της Μήλου ήταν ο τόπος συγκέντρωσης των πρώτων Χριστιανών, αλλά και το πρώτο χριστιανικό κοινοτικό νεκροταφείο του 2ου αιώνα μ.Χ.. Πρόκειται για ένα δαιδαλώδες συγκρότημα μέσα στο ηφαιστειογενές πέτρωμα της Μήλου. Είναι παγκοσμίως γνωστές, όπως είναι και οι κατακόμβες της Ρώμης. Δυστυχώς από τη Ρώμη δεν βρίσκω τις φωτογραφίες μου από τις κατακόμβες. Οι συγκεκριμένες φωτογραφίες είναι από περσινή μου εξόρμηση στο νησί της Μήλου. Λίγο πιο πάνω από τις κατακόμβες βρίσκεται το σημείο που βρέθηκε από τον αγρότη το άγαλμα της Αφροδίτης της Μήλου.
ελικά είχα πάει και εγώ εκδρομή σε νεκροταφείο και δεν το είχα καταλάβει!!:xalara:
DSC_0324.JPG
DSC_0322.JPG
DSC_0318.JPG
DSC_0319.JPG
DSC_0320.JPG
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.140
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Αφού περάσαμε σε κατακόμβες ας ανεβάσω κι εγώ το κατιτίς μου! :p
Οι παρακάτω φωτός είναι από τις κατακόμβες του Jajce στην Βοσνία-Ερζεγοβίνη, για τις οποίες μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα εδώ.




 

Erisadesu

Member
Μηνύματα
14
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος της Ανατολικής Ασία
τον Μάρτιο πήγα στις κατακόμβες του Παρισιού, μια τεράστια έκταση που φιλοξενεί χιλιάδες οστα, η ξεναγός είπε πως αυτή τη στιγμή σιτς κατακόμβες έχει περισσότερα οστά απ' ότι οι κάτοικοι του παρισιού. Οι κατακόμβες ήταν νταμάρια ορυχείων, που καθώς η πόλη μεγάλωνε αυτά άρχισαν να καταρέουν, στην ανάγκη τους λοιπόν να κλείσουν τα νταμάρια και να αδειάσουν τα νεκροταφεία τους αποθήκευσαν τα οστά εκει μέσα. Ωραία εμπειρία

Φυσικά πήγα στο νεκροταφείο του Perr Lachaise όπου εκεί είναι θαμμένη όλη η ελιτ του παρισιού του παρελθόντος (ενδεχομένως και του παρόντος) όπως και να έχει η εμπειρία ηταν πολτισιμικό σοκ γιατί εκεί φαίνεται όλη η ματαιοδοξία του ανθρώπου.
Τάφοι που θύμιζαν αρχαία μαυσωλεία, πυραμίδες αιγυπτιακες, ινκας, ήταν ένα πολιτισμικό σοκ.

Εχω πάει και σε ένα νεκροταφείο της Βόνης, μικρό και με γοτθική αισθητική και εκεί ειδα μικρές πινελιές υπερβολής.

Γιατι τόση εμμονή με τα νεκροταφεία; γιατί εκεί καταλήγουμε όλοι και εκεί μπορούμε να καταλάβουμε αρκετά για έναν πολιτισμό επίσης μεγάλωσα δίπλα στα κενοτάφια του Ζeitelink στη θεσσαλονίκη όπου σε ένα χώρο συνδυάζονται 4 διαφορετικοί πολιτισμοί και αισθητικές.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Ζeitelink στη θεσσαλονίκη όπου σε ένα χώρο συνδυάζονται 4 διαφορετικοί πολιτισμοί και αισθητικές.
Αυτό είναι όντως εντελώς σημειολογικό, οι εγγλέζικοι με το κουρεμένο στο πόντο γρασίδι πεντακάθαροι, οι ιταλικοί χαμένοι μέσα στα κυπαρίσσια, οι σέρβικοι και οι ρώσικοι μάλλον απεριποίητοι και λίγο χύμα, δυστυχώς η πρόσφατη ανακαίνιση του γαλλικού τμήματος στέρησε την δυνατότητα να κάνουμε συγκρίσεις αλλά θα δούμε στο μέλλον.
 

Erisadesu

Member
Μηνύματα
14
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος της Ανατολικής Ασία
Αυτό είναι όντως εντελώς σημειολογικό, οι εγγλέζικοι με το κουρεμένο στο πόντο γρασίδι πεντακάθαροι, οι ιταλικοί χαμένοι μέσα στα κυπαρίσσια, οι σέρβικοι και οι ρώσικοι μάλλον απεριποίητοι και λίγο χύμα, δυστυχώς η πρόσφατη ανακαίνιση του γαλλικού τμήματος στέρησε την δυνατότητα να κάνουμε συγκρίσεις αλλά θα δούμε στο μέλλον.
εμένα με είχε σοκάρει βασικά το μαυσωλείο - μνημείο - θυσιαστήριο που έφτιαξαν οι Ιταλοί
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
πολωνια ιουλ 2011 242.jpg
Κρακοβία
Περιοχή Κάζιμιερ
Εβραϊκό Νεκροταφείο

τυνησια νοεμ 2012 112.jpg
Τυνησία - Καϊρουάν
Μουσουλμανικό Νεκροταφείο
Ανήκει σε μία μόνο οικογένεια


τυνησια νοεμ 2012 058.jpg
Τυνησία- Μοναστήρ
Μαυσωλείο Χαμπίπ Μπουργκίπα


2014 ιαν κωνσταντ 217.jpg
Κωνσταντινούπολη
Νεκροταφείο Εγιούπ


2014 πασχα περσια 232.jpg
Ιράν - Γιάζντ
Νεκροταφείο Ζωροαστρών
με τον "Πύργο της Σιωπής"


persia 005.jpg
Ιράν - Πασαργάδες
Τάφος Κύρου


persia 021.jpg

persia 022.jpg
Ιράν - Νεκρόπολη "Νάγκσε Ροστάμ"
Λαξεμένοι Βασιλικού Τάφοι


100_4269.JPG

100_4271.JPG
Ινδονησία - Μπαλί
Νεκροταφείο Μαργκαράνα


100_1397.JPG
Μόσχα
Νεκροταφείο Νοβοντέβιτσι


100_2116.JPG
Πεκίνο
Αυτοκρατορικό Μαυσωλείο
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μετά από 2 χρόνια και κάτι, ας ξεθάψω :bleh: το θέμα με Φιλιππίνες και μακαρίτες που αν αναστηθούν (ένεκα των ημερών ε?)

πάνε κατευθείαν για σνόρκελ και μάλιστα σε μία από τις ωραιότερες παραλίες του νησιού Siargao.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom