Νεκροταφεια του κοσμου

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Γεια σου βρε Πηγη ! Και ελεγα δε θα βαλει καποιος αυτες τις φωτος απο την Παλμυρα ? Δυστυχως τις δικες μου τις εχω "χασει" και εχω στεναχωρηθει πολυ ειδικα μετα τον πολεμο εκεί ... μηπως εχεις καμια φωτο απο τις σαρκοφαγους ? Θυμαμαι οτι ηταν πολυ creepy
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Δυστυχως οχι...εχω χασει κι εγω αρκετες απο το μακρινο 2004.Και οχι τιποτα αλλο αλλα ειναι και ντοκουμεντα ενος κοσμου που δεν θελω να πιστεψω οτι εχει χαθει.Ηταν μαγεια η Συρια!!!!!!!!!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Σε κοιμητήριο του Brooklyn ο Κινέζος κυριούλης ετοιμάζει τραπέζι πάνω στον τάφο του πατέρα του. Κάποιος του είπε οτι το ψητό του γουρουνόπουλο ανασταίνει και νεκρούς!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Το Βόρειο Κοιμητήριο της Μανίλα, είναι ίσως το πρώτο νεκροταφείο με... ζωντανούς κατοίκους, αφού ο υπερπληθυσμός ανάγκασε τις φτωχότερες οικογένειες της πρωτεύουσας των Φιλιππίνων, να παραμερίσουν φόβους και δεισιδαιμονίες και να συγκατοικήσουν με τους νεκρούς. Ανάμεσα σε παράγκες με ξύλινες λαμαρίνες, στοιβάζονται καθημερινά εκατοντάδες άνθρωποι, που κοιμούνται πάνω στους κρύους μαρμάρινους τάφους.

Μάλιστα έχουν φτιάξει και πρόχειρες γέφυρες από μαδέρια για να περνούν στην απέναντι 'γειτονιά'

Μπουγάδες απλωμένες πάνω στα οστεοφυλάκια, παιδιά παίζουν ανάμεσα στους τάφους και όσα από αυτά πάνε ακόμα σχολείο μελετούν τα μαθήματά τους σε απόλυτη ησυχία -νεκρική σιωπή.

Τα παιδιά όταν δεν παίζουν μπάσκετ, κουβαλούν φέρετρα για να βγάζουν χαρτζιλίκι


παίζουν χαρτιά

και τραγουδούν καραόκε γιατί η ζωή συνεχίζεται

Υπολογίζεται οτι στο κοιμητήριο μένουν πάνω από 6000 ζωντανοί.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Τα νεκροταφεία στο Μεξικό πρέπει να είναι τα μόνα στον κόσμο που δεν τον κλαίνε, αλλά τον τραγουδάνε το νεκρό.
Η φωτο είναι από το San Miguel de Allende, όπου μια μπάντα μαριάτσι τραγουδά σε κηδεία.

Οι μαριάτσι προσλαμβάνονται από την οικογένεια και καλούνται να ερμηνεύσουν συγκεκριμένα τραγούδια που τους ζητά η οικογένεια και συνήθως ήταν τα αγαπημένα του μακαρίτη. Η κηδεία μετά οργάνων είναι γνωστή ως Funerata και για τους Μεξικανούς είναι ο καλύτερος τρόπος να πεις adios σε αγαπημένο πρόσωπο.
Σε λίγες μέρες που θα γιορτάσουν τη μέρα των νεκρών οι μαριάτσι θα βρεθούν πάλι στα νεκροταφεία και οι κιθάρες θα πάρουν φωτιά!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Φεζ, Μαρόκο.
Οι παρακάτω φωτογραφίες προέρχονται από 2-3 διαφορετικά νεκροταφεία έξω από τη μεδίνα, τα οποία καταλαμβάνουν μια πολύ μεγάλη έκταση και ουσιαστικά ενώνονται.




 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom