Νεκροταφεια του κοσμου

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Παρίσι...
Το Πάνθεον των Παρισίων χρησιμεύει σήμερα ως ένα μαυσωλείο που περιέχει τα λείψανα διακεκριμένων ανδρών, κυρίως Γάλλων πολιτών (αλλά και άλλων εθνικοτήτων). Αρχιτεκτονικά έχει ως πρότυπο το Πάνθεον της Ρώμης.
Θεωρείται τιμητικός τόπος ταφής. Το Γαλλικό έθνος θάβει τους επιφανείς άνδρες του στο Πάνθεον αναγνωρίζοντας έτσι την τιμή που έλαβε από αυτούς, εξού και η επιγραφή πάνω από την είσοδο: "Στους μεγάλους άνδρες της, η ευγνωμονούσα πατρίδα".
View attachment 205172
View attachment 205175

Κατά την επίσκεψή μας στο Πάνθεον ειδαμε:

Τον τάφο του Βολταίρου...
View attachment 205174

Του Ζαν Ζακ Ρουσσώ...
View attachment 205179

Και κατεβαίνοντας στην κρύπτη είδαμε...
View attachment 205176
Τους τάφους της Marie Curie (μοναδικής γυναίκας) και του συζύγου της Pierre Curie...
View attachment 205177

View attachment 205178

Του Victor Hugo (αριστερά), του Emile Zola (δεξιά) και του Alexandre Dumas στο κέντρο...
View attachment 205173
Τέλεια !!! Παρίσι δεν έχω πάει....αλλά βλέπω οτι έχω να δώ αρκετούς τάφους όταν πάω χαχαχαχαχα
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πάνθεον Ρώμης....η λειψανοθήκη των αθανάτων της Ρώμης !!!

Τάφος Ραφαήλ


Δυστυχώς οι υπόλοιπες φώτο που έχω απο τους τάφους είναι θολές γιατί τότε δεν είχα καλή κάμερα για νυχτερινές λήψεις....άλλωστε φαίνεται και απο αυτές τις φώτο !
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Τέλεια !!! Παρίσι δεν έχω πάει....αλλά βλέπω οτι έχω να δώ αρκετούς τάφους όταν πάω χαχαχαχαχα
Πράγματι, τώρα που ξέθαβα φωτογραφίες, στο ταξίδι του Παρισιού βρήκα πολλά ...μακάβρια. Τις κατακόμβες, το νεκροταφείο Montparnasse, το Πάνθεον. Δεν ψάχνω άλλο...:lol:
Μάλλον όμως έτυχε. Το Παρίσι εξάλλου έχει πολύ υλικό για όλα τα θέματα!;)
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Βέλγιο. Ypres.
Menin Gate.
Δεν είναι νεκροταφείο…
Είναι μία Πύλη – Τύμβος, πάνω στην οποία είναι γραμμένα τα ονόματα των πεσόντων στρατιωτών του Α΄ Παγκοσμίου Πολέμου, των οποίων οι τάφοι είναι άγνωστοι.
Είναι χτισμένη πάνω στη γέφυρα Μένιν, από την οποία περνούσαν τα στρατεύματα για να πάνε στη μάχη.
Κάθε βράδυ κάτω από την Πύλη πραγματοποιείται το Last Post Ceremony, στις 8:00 ακριβώς.

IMG_7326.JPG


Τα ονόματα των πεσόντων είναι γραμμένα στους τοίχους της Πύλης, στις κολώνες, παντού.
IMG_7317.JPG


Ο χώρος είναι γεμάτος με σταυρουδάκια, στεφάνια και παπαρούνες.
IMG_7320.JPG



IMG_7323.JPG


IMG_7324.JPG


IMG_7466.JPG


The Last Post Ceremony είναι η τελετή απότισης φόρου τιμής στους πεσόντες, με κατάθεση στεφανιών από τους επισήμους και από όποιον πολίτη θέλει (συνοδεία μπάντας) και 5’ λεπτά σιγή στη μνήμη τους. Αυτό γίνεται κάθε βράδυ. Κάθε βράδυ….. από το 1927!!!!!
Ένα από αυτά τα βράδια ήμουν και εγώ εκεί…μαζί με πολυυυυυύ κόσμο!
Οι περισσότεροι μετά την τελετή άφησαν τα αφιερώματά τους πάνω σε ξύλινα σταυρουδάκια στολισμένα με παπαρούνες.

IMG_7467.JPG



IMG_7320.JPG

Για τους στρατιώτες του χειμώνα του 1914!!!
IMG_7320.JPG
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Βέλγιο. Ypres.
Menin Gate.
Δεν είναι νεκροταφείο…
Είναι μία Πύλη – Τύμβος, πάνω στην οποία είναι γραμμένα τα ονόματα των πεσόντων στρατιωτών του Α΄ Παγκοσμίου Πολέμου, των οποίων οι τάφοι είναι άγνωστοι.
Είναι χτισμένη πάνω στη γέφυρα Μένιν, από την οποία περνούσαν τα στρατεύματα για να πάνε στη μάχη.
Κάθε βράδυ κάτω από την Πύλη πραγματοποιείται το Last Post Ceremony, στις 8:00 ακριβώς.

View attachment 205719

Τα ονόματα των πεσόντων είναι γραμμένα στους τοίχους της Πύλης, στις κολώνες, παντού.
View attachment 205714

Ο χώρος είναι γεμάτος με σταυρουδάκια, στεφάνια και παπαρούνες.
View attachment 205713


View attachment 205715

View attachment 205716

View attachment 205717

The Last Post Ceremony είναι η τελετή απότισης φόρου τιμής στους πεσόντες, με κατάθεση στεφανιών από τους επισήμους και από όποιον πολίτη θέλει (συνοδεία μπάντας) και 5’ λεπτά σιγή στη μνήμη τους. Αυτό γίνεται κάθε βράδυ. Κάθε βράδυ….. από το 1927!!!!!
Ένα από αυτά τα βράδια ήμουν και εγώ εκεί…μαζί με πολυυυυυύ κόσμο!
Οι περισσότεροι μετά την τελετή άφησαν τα αφιερώματά τους πάνω σε ξύλινα σταυρουδάκια στολισμένα με παπαρούνες.

View attachment 205718


View attachment 205720
Για τους στρατιώτες του χειμώνα του 1914!!!
View attachment 205721
Άφωνη.-
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Ομολογώ ότι είχα εντυπωσιαστεί και εγώ όταν είχα μάθει για το Last Post Ceremony και ήθελα πολύ να πάω να τη δω από κοντά.
Οταν πήγα...συγκλονίστηκα!
Υπήρχε στα πρόσωπα όλων μια διάχυτη συγκίνηση. Σαν να είχε τελειώσει ο πόλεμος πρόσφατα και όχι πριν 100 χρόνια!!!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Ρουμανία.
Sighisoara. Το νεκροταφείο της εκκλησίας του λόφου Biserica din Deal...
IMG_1666.JPG


Brasov.
Το νεκροταφείο του Αγίου Νικολάου...
IMG_1715.JPG
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Scotland - Isle of Skye - Kilmuir Graveyard - Γαελικά: Chille Mhoire Cladh
Εδώ βρίσκεται ο τάφος της Flora MacDonald, η οποία βοήθησε τον πρίγκιπα Κάρολο (τον τελευταίο των Στιούαρτ και αποκαλούμενο "ωραίο" πρίγκιπα) να διαφύγει στο νησί Skye, μετά την ήττα του στο Culloden. Το άγαλμα της βρίσκεται μπροστά απο το κάστρο του Inverness.
Η Φλόρα ενταφιάστηκε με σάβανό της το σεντόνι απο το κρεβάτι του "ωραίου" πρίγκιπα Κάρολου.

Εδώ υπάρχουν μόνο τάφοι πολέμου της Κοινοπολιτείας.

Ο Τάφος της Flora MacDonald




Ο τάφος διατηρείται σαν κόρη οφθαλμού μέχρι και σήμερα, είναι πεντακάθαρος και έχει υποστυλωθεί ( φυσάει πολύυυυυυυυυυ εκεί πάνω ).

Και μία γενική εικόνα του νεκροταφείου


Με θέα τις εξωτερικές Εβρίδες στο βάθος!

Λίγο πιο κάτω βρίσκονται τα νεότερα νεκροταφεία της περιοχής του Kilmuir

 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Scotland - Edinburgh Castle - The dog cemetery


Το 1988 αρχαιολογική ανασκαφή αποκάλυψε στο σημείο αυτό του κάστρου, που βρίσκεται κάτω απο την πλατεία του Στέμματος, πάνω απο 25 σκελετούς σκύλων. Όλα τα σκυλάκια είχαν σκοτωθεί το ίδιο χρονικό διάστημα και θάφτηκαν στο σημείο αυτό του κάστρου τον 16ο αιώνα !
Πρόκειται για σκυλιά που ανήκαν στo 42o βασιλικό τάγμα των Χαϊλάντερς, καθώς και άλλων σκύλων που συμμετείχαν σε στρατιωτικές μάχες και ανήκαν σε στρατιώτες !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom