ΗΠΑ Νεο μελος και νεος στα ταξιδια

Giannis25

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Καλησπερα σε ολα τα μελη του φορουμ και συγχαρητηρια για την υπεροχη δουλεια που κανετε.Το ονομα μου ειναι Γιαννης και ειμαι 25 ετων και θα ταξιδεψω για πρωτη φορα οποτε αν ειναι δυνατο θα ηθελα λιγη βοηθεια.

Πρωτο ταξιδι με αεροπλανο λοιπον,για αμερικη(ουασιγκτον)με Delta airlines και ανταποκριση απο JFK για DC.

Εισητηρια κλεισμενα απο τωρα,απο το viva στα 417 ευρο μαζι με ασφαλεια ακυρωσης για 20 γεναρη μεχρι τελος του μηνα.

Διαβασα αρκετες αναφορες στο φορουμ και εχω μερικες ερωτησεις.
Βασικο μου ερωτημα(ως φοβισμενος λογω πρωτου ταξιδιου με αεροπλανο και διαρκεια ανω των 11 ωρων)ειναι το πως ειναι η πτηση.Δηλαδη αναταραξεις,κλπ κλπ.
Δευτερο,ο καιρος(οχι τοσο για την διαμονη μου εκει)οσο πιο πολυ για το αεροπλανο,λογω Γεναρη και ισως χιονιου και αερα για το ποσο θα μου κανει δυσαρεστη την πτηση.
Τελος αν ειναι ευκολο,μερικες πληροφοριες για την ζωη εκει,αν θα χρειαστει να νοικιασω καποιο αυτοκινητο λογω του οτι θα ειμαι εκτος DC περιπου 10 χλμ μακρια και γενικα για τα εξοδα.

Ευχαριστω εκ των προτερων,ελπιζω να μην κουρασα και καλως σας βρηκα :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σου Γιάννη και καλώς ήρθες.

Για πρώτο ταξίδι πάντως, ο προορισμός σκίζει. Πας για δουλειά/σπουδές να υποθέσω;

Για την πτήση μην ανησυχείς, κατ'αρχήν σχετικά με το κρύο μέσα στο αεροπλάνο είναι *σχετικά* ζεστά, αλλά σου δίνουν και κουβέρτες αν χρειαστείς. Για τις αναταράξεις μην αγχώνεσαι, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Για τη ζωή στην DC δεν έχω να πω πολλά, όσο έχω μείνει εκεί και απ'ότι θυμάμαι, στην Georgetown σύχναζα κυρίως τα απογεύματα/βράδια. Για τα πρωινά η DC έχει πάρα πολλά πράγματα να δεις, ειδικά αν σε ενδιαφέρει η αμερικάνικη ιστορία.
 

Giannis25

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Βασικα θα ακουστει λιγο τρελο,αλλα κανενα απο τα δυο,πιο πολυ διακοπες και να δω κατι φιλους :D

Δεκα μερουλες θα παω,συγκεκριμενα Alexandria και πιο συγκεκριμενα στην Lincolnia και ως ψιλο ασχετος δεν εχω ιδεα για την το θα συναντησω.Απο μνημεια εχω τσεκαρει αρκετα,απλα λογικα θα χρειαστω αμαξι να φανταστω :roll:

Απλα μου εχουν πει κατι τρελα,απο το οτι ειναι επικίνδυνα μεχρι οτι μπορεις να φανταστεις :shock:

Για το αεροπλανακι,οχι οτι εχω ξαναμπει ποτε και πιο πολυ λογικα γι'αυτο με εχει πιασει ενα μικρο αγχος :roll:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τρελό δεν ακούγεται, στο Travelstories είσαι, από τέτοια "τρελά" άλλο τίποτα :D

Τι επικίνδυνα; πού; στην DC? παίζει νάναι και η πιο ασφαλής πόλη της Αμερικής.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Τρελό δεν ακούγεται, στο Travelstories είσαι, από τέτοια "τρελά" άλλο τίποτα :D

Τι επικίνδυνα; πού; στην DC? παίζει νάναι και η πιο ασφαλής πόλη της Αμερικής.
Το DC έχει αρκετή εγκληματικότητα, αλλά είναι όλη περιορισμένη στις "κακές" γειτονιές κυρίως στο SE DC. (To καπιτόλιο χωρίζει την πόλη σε τέσσερα τετεαρτημόριο, NW, NE, SE, SW - και οι τουρίστες πάνε μόνο στο NW γενικά)

Άλλο Lincolnia, άλλο Alexandria - αλλά είναι κοντά και τα δυο.

Δεν χρειάζεσαι αμάξι για τα μνημεία, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται αν μένεις στο Lincolnia.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ορίστε. Ενημέρωση από πρώτο χέρι λέγεται αυτό :D
 

Giannis25

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες και χρησιμες απαντησεις :)

Το αμαξι το ηθελα πιο πολυ για βραδινες μετακινησεις κλπ,πιο πολυ γιατι δεν ξερω ποσο θα βολευουν το ΜΜΜ.Οποτε να φανταστω στο μερος που παω οτι ειναι ''ψιλο ησυχα''?

Οσο για τον ''φοβο'' που μπορω να πω οτι ειχα για το αεροπλανο,με αυτα που διαβασα εδω μεσα πλεον γυρισε σε ενθουσιασμο για το πως θα ειναι :lol:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εννοείται. Κάτσε μάλιστα στο πίσω μέρος, προς την ουρά (αν έχει θέσεις άδειες) που κουνάει πιο πολύ :D
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Καλώς μας ήρθες λοιπόν!!!!!!!!! Και καλά να περάσεις!!!!!!!!!!!!
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Γιάννη καλώς όρισες..!!!
Καλά ταξίδια να έχεις.:p
Στη DC τα τελευταία χρόνια η εγκληματικότητα έχει μειωθεί και η πόλη έχει αναζωογονηθεί!
 

Giannis25

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Ευχαριστω πολυ :D Χαχα,για το πισω μερος στο αεροπλανο θα το κοιταξω,ειμαι και λιγακι ''τρελος'' και μπορει να το δοκιμασω :D
 

Giannis25

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Ωχ ερωτηση γιατι το ξεχασα,θελω να νοικιασω αμαξι εκει,το ροζ διπλωμα χωρις τους λατινικους κανει ή πρεπει να βγαλω το καινουργιο που ειναι σαν πιστωτικη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.599
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom