Νεπάλ Νεπάλ για 3 εβδομάδες !

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.748
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Kathmandu για 5 μερες μερος Β'...

Η σημερινη μερα (13 Φεβρουαριου 2018) ειναι ιδιαιτερη και πολυ σημαντικη για τους Ινδουιστες. Ηταν ο λογος για τον οποιο καναμε το ταξιδι μας με αυτη την σειρα και να ειμαστε παροντες. Ονομαζεται Maha Shivaratri και σημαινει η νυχτα του Shiva (Ινδουιστικη θεοτητα, ο καταστροφεας του κακου) https://el.wikipedia.org/wiki/Σίβα .
Πραγματοποιειται στο συμπλεγμα ναων του Pashupatinath, οπου μονο οι Ινδουιστες εχουν το δικαιωμα να μπουν μεσα, οι υπολοιποι παραμειναμε γυρω και εξω απο αυτον.
Ρωτησαμε στην ρεσεψιον του ξενοδοχειου μας για την καλυτερη ωρα προσεγγισης του χωρου για καποιον τουριστα και η απαντηση ηταν νωρις το πρωι, πριν ερθει ο πολυς κοσμος. Ετσι και ακολουθησαμε την πολυ καλη συμβουλη του!

Αν και τα ναρκωτικα ειναι απαγορευμενα στην χωρα, την συγκεκριμενη μερα οι "αγιοι" (Sadhus) κανουν το τσιγαρο τους χωρις να τους ενοχλει κανεις. Καποιοι απο αυτους δεν φορανε καθολου ρουχα, ο υλικος κοσμος κανει φτερα :rolleyes: . Θεωρειτε οτι με το ναρκωτικο βρισκονται πιο κοντα στον Shiva. Λιγοι τουριστες βρισκουν την ευκαιρια να δοκιμασουν την απαγορευμενη ουσια. Το ιδιο και καποιοι νεαροι Νεπαλεζοι, οι οποιοι χαχανιζοντας αφηνουν μικρες γραμμες καπνου να ξεφυγει απο τα χειλη τους.


DSC06370.JPG DSC06371.JPG DSC06391.JPG DSC06396.JPG DSC06407.JPG DSC06412.JPG DSC06424.JPG DSC06427.JPG DSC06433.JPG DSC06436.JPG DSC06439.JPG DSC06372.JPG DSC08230.JPG


Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ουρα χιλιομετρων (υπολογισαν οτι 1,3 εκατομμυρια κοσμου προσηλθε στην γιορτη) σε καθε πυλη για την εισοδο στον ναο μας αποθαρρυνε, αλλα αφου ρωτησαμε καποιον προθυμο αστυνομικο, μας περασαν απο αλλου. Φυσικα δεν κλεψαμε την θεση καποιου πιστου, αφου αυτοι περιμενουν στην ουρα για να μπουν μεσα στον απαγορευμενο (για εμας) ναο.


DSC06375.JPG DSC06376.JPG DSC06384.JPG DSC06385.JPG DSC06405.JPG DSC06416.JPG DSC06417.JPG DSC08226.JPG DSC08238.JPG DSC08249.JPG DSC08251.JPG DSC08257.JPG DSC08268.JPG DSC08287.JPG DSC08296.JPG DSC08305.JPG


Κοσμος παντου, πολυχρωμα ντυμενοι με τις καλυτερες φορεσιες τους! Ιερες αγελαδες ξαπλωνουν μεχρι να περασει αλλη μια βαρετη μερα για αυτες. Οι μαιμουδες προσπαθουν να κλεψουν κατι για την μεσημεριανη λιγουρα... Μικροπωλητες πουλανε την πραματια τους, κοσμηματα και στολιδια, χρωματα σε σκονη, και οτι αλλο σκεφτεις. Ακρωτηριασμενοι ζητιανοι αποζητουν την ελεημοσυνη σου...
Οι αρχες με χαμογελο μοιραζουν δωρεαν νερο και χυμους στους παντες ανεξαιρετως! Επισης υπηρχαν παντου νοσοκομειακοι σταθμοι για την αντιμετωπιση των εκτακτων περιστατικων.


DSC06378.JPG DSC06437.JPG DSC06443.JPG DSC06438.JPG

Καποιοι Sadhus στοχευοντας αποκλειστικα σε τουριστες, προσπαθωντας να μας βαλουν λιγη κοκκινη μπογια (Sindur) στο κεφαλι για να εκβιασουν λιγες ή και πολλες ρουπιες... Μερικα μονοτονα "no, no, no" κανουν την δουλεια τους παντως!
Ημασταν παροντες σε καυση νεκρων, στην οποια οι συγγενεις δεν κλαινε, παρα μονο κανουν την διαδικασια που απαιτειται. Καποιος εκ των αρρενων συγγενων γυρναει δεξιοστροφα 3 φορες γυρω απο το σωμα και η σορος παιρνει φωτια. Η ατμοσφαιρα γεμιζει καπνο με μια απροσδιοριστη μυρωδια (οχι κακη παντως) ενω το επομενο σωμα ετοιμαζεται για το τελευταιο ταξιδι την ιεροτερη μερα του χρονου για τους Ινδουιστες... Φυσικα μας αφησε ενα παραξενο συναισθημα...

DSC06379.JPG DSC06382.JPG DSC06387.JPG DSC06399.JPG DSC06401.JPG DSC06444.JPG DSC06380.JPG

Μετα απο καποιες ωρες ειχε ερθει η ωρα της επιστροφης και περπατησαμε την περιπου 1 ωρα για το κεντρο χαζευοντας τον κοσμο και τα μαγαζια.
Το βραδυ πηγαμε και παλι στο ταβερνακι μας, διαλεξαμε απο κατι ο καθενας και χορτασμενοι επιλεξαμε να χαθουμε και να εξερευνησουμε λιγακι το κεντρο της πολης. Ο κοσμος γιορταζε με φωτιες καιγοντας παλια πραγματα, επιπλα, πινακιδες o_O ... Καπου καπου ακουγαμε μουσικες και μονοτονες ψαλμωδιες. Μυρωδιες απο τα στικς-θυμιαματα για τους θεους, πλανωνταν στον αερα...

DSC08306.JPG DSC08310.JPG DSC06459.JPG



Πηγαμε για υπνο (νομιζεις)... μεχρι που η Α δεν ενιωθε καλα και αρχισε τα πηγαινε-ελα μεταξυ κρεβατιου και τουαλετας, συνοδειας διαρροιας και εμετων :rolleyes-80::icon_redface: .
Ακυρωσαμε το rafting που ειχαμε κλεισει για την επομενη μερα και προσπαθησαμε να ξεκουραστουμε λιγακι.

Το πρωι ο Ν και εγω, επιτελους χωρις την Α, καναμε εναν ρομαντικο περιπατο :bleh: στο παλιο κεντρο της πολης. Μην ξεχνατε οτι ηταν 14 Φεβρουαριου, η μερα των ερωτευμενων! Το ιδιο μεσημερι ο Ν ειχε τα συμπτωματα της Α... και το βραδυ ηταν η σειρα μου να δω τα υπολοιπα του στομαχιου μου :rolleyes-80: , ακριβως οπως και την προηγουμενη χρονια στο Βιετναμ! Τελεια :D !
 
Last edited:

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.748
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καταπληκτική ιστορία με θαυμάσιες φωτογραφίες.
Ξέρω ότι δεν πρόκειται ποτέ να πάω σε αυτά τα μέρη (αν και πολύ θα το ήθελα), οπότε "ταξιδεύω" με την ιστορία σου.
Ευχαριστώ πολύ για το "ταξίδι".:)
Σε ευχαριστω παρα πολυ για το μηνυμα σου και σε συγχαιρω για το γουστο σου :p ! Πραγματικα χαρηκα πολυ...

Μάλλον ανατολή εννοείς. Αλλά ξέρω, είναι από τις κλασικές δοκιμασίες των συγγραφέων για να δουν αν προσέχουμε. :haha:
Ε, προσέχουμε!
Μπραβο σου, εισαι ο μοναδικος που το ειδε, (μεταξυ μας) ολοι οι αλλοι απλα χαζευουν τις φωτογραφιες :haha: ! Ευχαριστω πολυ για την επισημανση, το αλλαξα! :)
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.137
Likes
20.403
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Και αναρωτιόμουν που χάθηκες....ΝΑ που χάθηκες!!! Σε όμορφα ψηλά βουνά (η αδυναμία μου), με ζωάκια και πολλά όμορφα λουλουδάκια! Και φυσικά σε μονοπάτια με σκαλοπάτια και δρόμους της κακιάς ώρα (που επίσης έχω αδυναμία!)
Η ανάγνωση των ιστοριών σου είναι απόλαυση.- !

Υ.Γ. Ακόμα γελάω με τις "ταχύτητες" :haha:
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.748
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Γεια σου Τανια, σε ευχαριστω πολυ για τα ομορφα σου λογια. Περασαμε καταπληκτικα και αν αλλαζα κατι αυτο θα ηταν την διαρκεια του trek. Αν ποτε ξαναπαω θα κανω 2 εβδομαδες... αυτη ηταν μια light εισαγωγη στο Νεπαλ!

Υ.Γ. Εγω παλι, οχι... Την τυχη μου μεσα :D !
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το βραδυ πηγαμε και παλι στο ταβερνακι μας
αρχισε τα πηγαινε-ελα μεταξυ κρεβατιου και τουαλετας, συνοδειας διαρροιας και εμετων
και το βραδυ ηταν η σειρα μου να δω τα υπολοιπα του στομαχιου μου
Κάτσε να σημειώσω την διεύθυνση του "ταβερνακίου" μην την χάσω.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τι ωραία η αφήγηση σου! Μας ταξιδεύεις σε έναν προορισμό όνειρο που για μένα είναι στα προσεχώς. Να ρωτήσω αν έχεις πάει και Ινδια; Και αν ναι, ποιες θεωρείς πως είναι οι κυριότερες διαφορές των δυο προορισμών ;
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.748
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Τι ωραία η αφήγηση σου! Μας ταξιδεύεις σε έναν προορισμό όνειρο που για μένα είναι στα προσεχώς. Να ρωτήσω αν έχεις πάει και Ινδια; Και αν ναι, ποιες θεωρείς πως είναι οι κυριότερες διαφορές των δυο προορισμών ;
Δυστυχώς ακόμα δεν έχω πάρει την απόφαση να επισκεφτώ την Ινδία... Θεωρητικά (γιατί ποτέ δεν ξέρεις) είναι στα προσεχώς! Λογικά η μεγαλύτερη διαφορά είναι το μέγεθος, η Ινδία χρειάζεται πολύ χρόνο για να ξύσεις την επιφάνεια της :) , ενώ αντίθετα το Νεπάλ βγαίνει σε λίγες εβδομάδες! Σίγουρα θα βρεθεί κάποιος γνωστής για να απαντήσει στο ερώτημα σου.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σε ευχαριστώ έτσι κι αλλιως για την απάντηση. Έχω πάει Ινδία, πολύ πρόσφατα. Αχανής, χαοτική, ενδιαφέρουσα. Φίλοι που ο ένας μένει εκεί και ο άλλος ταξιδεύει συχνά και έχουν πάει και Νεπάλ μου έλεγαν ότι ειναι σα χωριό της Ινδίας. ....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σίγουρα θα βρεθεί κάποιος γνωστής για να απαντήσει στο ερώτημα σου.
Στο Νεπάλ δεν έχω πάει. Στην Ινδία έχω πάει 4 φορές (και... έπεται συνέχεια!). Διαβάζοντας (και απολαμβάνοντας) την ιστορία σου, καταλήγω ότι - αν εξαιρέσεις το trekking και τα Ιμαλάια - οι ομοιότητες του Νεπάλ με την Ινδία είναι πολλές (έως πάρα πολλές) και μάλλον λίγα θα έχει να μου προσφέρει παραπάνω. Έχοντας κάνει παρόμοια trekking σε άλλες χώρες της Ασίας και έχοντας "φάει" τα βουνά του Ladakh, την επίσκεψη στο Νεπάλ μάλλον θα την έσπρωχνα πιο πίσω στη σειρά των προτιμήσεών μου...
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
@babaduma... Τι είναι αυτό που σε κάνει να επιστρέφεις Ινδια; Η πρώτη φορά για εμένα ήταν τα βασικά, θα ξαναπηγαινα Βόρεια, για τη φύση και την πνευματικότητα που σου προσφέρει ο τόπος.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
@babaduma... Τι είναι αυτό που σε κάνει να επιστρέφεις Ινδια; Η πρώτη φορά για εμένα ήταν τα βασικά, θα ξαναπηγαινα Βόρεια, για τη φύση και την πνευματικότητα που σου προσφέρει ο τόπος.
Η Ινδία είναι τεράστια. Δεν είναι τυχαίο ότι τη λένε sub-continent (υπο-ήπειρο). Έχει 28 πολιτείες μεγέθους κανονικού κράτους. Η κάθε πολιτεία, εκτός από τα κοινά ιστορικά και πολιτιστικά στοιχεία που έχει με όλες τις άλλες, έχει τα δικά της χαρακτηριστικά που είναι τόσο διαφορετικά. Από τις ερήμους του Ρατζαστάν μέχρι την τροπική βλάστηση και τα backwaters της Κέραλα και από τις κορφές του Κασμίρ και του Λαντάκ μέχρι της παραλίες της Γκόα και του Ταμίλ Ναντού, η φύση έχει τέτοια ποικιλία που θες μια ζωή για να την γνωρίσεις.

... Και να μη μιλήσω για την καλύτερη κουζίνα του κόσμου που από μόνη της είναι κίνητρο για να επιστρέφεις ξανά και ξανά! :)
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.748
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
... Και να μη μιλήσω για την καλύτερη κουζίνα του κόσμου που από μόνη της είναι κίνητρο για να επιστρέφεις ξανά και ξανά! :)
Μαζι με αυτην της Ταιλανδης ειναι σιγουρα οι καλυτερες κουζινες του κοσμου! Μαλλον εχεις δικιο babaduma για το Νεπαλ, εφοσον εχεις ηδη επισκεφθει ηδη παρομοια πραγματα. Βεβαια εμεις δεν καναμε καποιο δυσκολο trek μεγαλου υψομετρου. Θα ηθελα πχ να κανω το Gokyo αν μπορεσω καποτε :) ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.138
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom