Νεπάλ Νεπάλ το Νοέμβριο

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Καλησπέρα παιδιά! Γι άλλη μια φορά Έρχομαι να ζητήσω τα φώτα σας. Έχω κλείσει εισιτήρια για το Νεπάλ το Νοέμβριο. Απ ότι διαβάζω μπορούμε να προμηθευτούμε visa on arrival στο αεροδρόμιο στο Κατμαντου, όποτε δε χρειάζεται να κάνω κατι από εδώ. Αυτό που πάντα με μπερδεύει είναι το εξής. Διάβασα ότι θα πρέπει το διαβατήριο να έχει διάρκεια τουλάχιστον 6 μήνες ...από τη στιγμή της έκδοσης visa???εμενα που λήγει 2/16 δεν κάνει; Οποίος γνωρίζει ας μου πει και οποια άλλη συμβουλή/πληροφορία είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη!
Ευχαριστώ
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Αν δεν κάνω λάθος,το εξάμηνο της ισχύς του διαβατηρίου ισχύει για σχεδόν όλες τις χώρες. Δυστυχώς για εσένα αυτό που μετράει είναι η ημερομηνία εισόδου στην χώρα. Οπότε λογικά κάνε νέο διαβατήριο και απόλαυσε εναν (ελπίζω) μελλοντικό μου προορισμό. :)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
αλλαξε διαβατηριο και στα γρηγορα...
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Και λεγα μπας και τ αποφύγω...αν το δηλώσω απώλεια (γιατί το παλιό το θελω, κουβαλάει ιστορία) ξέρετε ποσό θέλει για καινούριο; Τα στάνταρ; 1 εβδομάδα;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
δεν σου κρατουν το παλιο εγω τα εχω όλα τα παλια... 4 εργασιμες μερες εδω στα χανια
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αυτό που έχω να πώ εγώ, είναι στο Νεπάλ να πάρεις δρόμο να πάς όσο πιο μπροστά στην ουρά για τη βίζα μπορείς!!! Ζήτα θέση κατά το τσεκ ιν, στο αεροπλάνο κοντά σε έξοδο, ώστε να βγείς νωρίς και να πάς απο τους πρώτους για βίζα, διαφορετικά μπορείς άνετα να χάσεις 3 ώρες περιμένοντας....
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
3 ώρες; Μη μου λες τέτοια...στο Βιετνάμ όταν πήγα περίμενα κανα 40 λεπτό και έσπασαν τα νερά μου...τι άλλο μπορώ να κάνω; Πρεσβεία εδώ δεν υπάρχει, μόνο πρόξενος υπάρχει αν δεν κάνω λάθος..άρα θα πρέπει να τρέχω σα τον Βέγγο...
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Εγώ συμπλήρωσα την αίτηση από πριν και πήρα μαζί μου 2 αντίτυπα και τις φωτογραφίες. Έκτος από αυτό χρειάζεται να συμπληρώσεις και κάτι άλλες κάρτες που τις έχουν στο αεροδρόμιο πριν από τα κισσέ για την βίζα.

http://online.nepalimmigration.gov.np/tourist-visa

Επίσης έκανα ακριβώς ότι και ο _antonis_ με το check in στο αεροπλάνο. Και μετά στο λεωφορείο που σε μεταφέρει στο τέρμιναλ , στάθηκα ακριβώς μπροστά στην πόρτα (παρόλο που με σπρώχνανε να μπω πιο μέσα!) Με το που σταμάτησε εκτοξεύτηκα από το λεωφορείο έτρεξα μπροστά μπροστά και έτσι ήμουνα δεύτερη στην ουρά και τελείωσα μέσα σε 10 λεπτά.
 

Ftero

Member
Μηνύματα
18
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία-Μαυροβούνιο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλή ταξιδιωτική χρονιά σε όλους!
Το Μάρτιο θα πάω στο Νεπάλ και θα κάνω το poonhill trek.Αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο αξιόπιστο νεπαλέζικο γραφείο να οργανώσει το trekking παρακαλώ ας το παραθέσει.ευχαριστω:)
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Καλή χρονιά και απο εμενα και με πολλα ταξιδια! Τον περασμενο Απριλιο εκανα το Everest Base Camp Trek και εκλεισα με Νεπαλεζικο πρακτορειο. Εκανα αναλυτικη ερευνα για τα trekking agencies πιο πριν, οποτε μπορω να σου στειλω πληροφοριες σε προσωπικο μυνημα.
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Polly πόσο σου στοίχισε το trek και πόση ήταν η διάρκεια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom