Νεπάλ Νεπάλ το Νοέμβριο

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Polly πόσο σου στοίχισε το trek και πόση ήταν η διάρκεια?
12 μερες ηταν το τρεκ ( 11 νυχτες και το πρωι της δωδεκατης επιστρεψαμε στο Κατμαντου). Μπορεις να διαλεξεις σε ποσες μερες θα το κανεις, παντως 12 ειναι το μινιμουμ και ισως θα προτεινα και μια παραπανω μερα. Το πακετο κοστιζε $1195 το ατομο αλλα αυτο συμπεριλαμβανε τα εξης
  • To τρεκ (μαζι με καποιον εξοπλισμο)
  • 3 νυχτες στο Κατμαντου
  • Μια ολοημερη ξεναγηση στο Κατμαντου.
Αν θελεις παραπανω πληροφοριες πες μου!
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Σε ευχαριστώ. Θα χρειαστώ σίγουρα κάποια στιγμή τη βοήθεια σου!!
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Καλησπέρα!! Πήγαμε στο Νεπάλ τον Νοέμβριο και κάναμε το poonhill trek. Θαυμάσια και εξουθενωτική εμπειρία. Εμείς κλείσαμε οδηγό απο το Chilean national park. Πήγαμε εκεί πριν το Τρεκ για να δούμε τους ελέφαντες και στο πρακτορείο που κλείσαμε κάποιες δραστηριότητες εκεί, ο ιδιοκτήτης μας συμπάθησε και ήρθε ο ίδιος μαζί μας στο trek! Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία του.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Συγνώμη, το πάρκο λέγεται chitwan
 

Ftero

Member
Μηνύματα
18
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία-Μαυροβούνιο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σ ευχαριστώ rena1988 αλλά έχω καταλήξει σε ένα short list γραφείων και είμαι κοντά στην τελική επιλογή. Ωστόσο μιας και πήγες τόσο πρόσφατα μπορείς να μου πείς τι ταξιδιωτική ασφάλιση έκανες,δυσκολίες που συνάντησες στη χώρα ειδικά μετά το σεισμό και εντυπώσεις -tips για τα lodges στο trek?
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Λοιπόν, για να δούμε....ταξιδιωτική ασφάλιση δεν κάνω ποτέ ξεχωριστά. Κλείνω τα πάντα με πιστωτική και μου παρέχει η τραπεζα μου ταξιδιωτική ασφάλιση. Τα καταφύγια που μείναμε εμείς (τα οποία ήταν απο τα σχετικά ακριβότερα-φθηνά για τα ελληνικά δεδομένα) ήταν σε γενικές γραμμές καλα με πολυ νόστιμο σπιτικό φαγητό. Ενα πολυ πολυ μεγάλο μείον που έχουν θαρρω όλα τα καταφύγια ειναι η έλλειψη θέρμανσης και ζεστού νερού. ΠΑΓΩΝΑΜΕ τα βραδια. Πάρτε πολυ ζεστά ρούχα γιατι μετα τα 2.700m ο καιρός αγριεύει πολυ. Άσε που, για να δείτε την Ανατολή στο poonhill (όπως κανουν όλοι) θα ξυπνήσετε κατα τις 4-5 το χάραμα για να περπατήσετε τα απαραίτητα σκαλιά και να φτάσετε στην κορυφή...όποτε...ζεστά ρούχα κασκόλ γάντια οπωσδηποτε. Γενικά απο ενα σημείο κ μετα έχει πολυυυυυυ σκαλί!! Όσο για τον σεισμό...το αίσθημα οτι συνέβη κάτι τόσο τραγικό θα το νιώσεις κυρίως στο Κατμαντου. Εκεί θα δεις κτίρια μισογκρεμισμένα, αλλά να έχουν γείρει κ να τα συγκρατούν με ξύλα. Εκτός της κοιλάδας δε θα το νιώσεις.
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Να προσθεσω και εγω παρολο που δεν γνωριζω σε τι υψομετρο φτανεις κατα την διαρκεια του poon hill τρεκ. Αλλα τσεκαρε αν η ασφαλεια θα σε καλυπτει. Πολλες ασφαλειες δεν καλυπτουν πανω απο 3.000 μ. Εμεις επειδη φτασαμε στα 5.600 ειχαμε κλεισει ειδικη ασφαλεια.
 

Ftero

Member
Μηνύματα
18
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία-Μαυροβούνιο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Polly που την είχες κάνει την ασφάλεια?ήταν σε συμβατική ασφαλιστική εταιρεία ή on line(τύπου world nomads)?
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Polly που την είχες κάνει την ασφάλεια?ήταν σε συμβατική ασφαλιστική εταιρεία ή on line(τύπου world nomads)?
Online- σε ασφαλιστικη που ειδικευται σε trekking και αλλα oudoor sports. Θα κοιταξω μηπως βρω το website να στο στειλω αλλα εχει και πολλες online. Ειχαμε μεσω τραπεζας/ και πιστωτικης μια γενικη ασφαλεια και κλεισαμε αυτη συγεκριμενα για να καλυπτει το τρεκ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.269
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom