Νησί για τριήμερο όσο πιο εναλλακτικό γίνεται και όσο πιο οικονομικό γίνεται;;

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Πολυ ωραια και γραφικη η ιος και παραλιαρες! Και παρεξηγημενη λογω συγκεκριμενης παστας τουριστων. Φολεγανδρο αν πας, ναι την συνδυαζεις με σικινο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μόλις γύρισα από 1 εβδομάδα σε Σύρο, Πάρο (και Αντίπαρο). Για τριημερο η Συρος είναι μια πολύ καλη επιλογή. Παρόλο που το νησί έχει πάρα πολύ κόσμο, εντούτοις όλα ΟΚ κ προσεγμένα. Μου έκανε εντύπωση που είδα φέτος κ πολλά νέα ζευγάρια (κ Ελλήνων κ ξένων). Αρχές Σεπτεμβρίου που θα έχουν φύγει κ οι οικογένειές, νομίζω θα είναι super. Εάν πας τελικά Σύρο να πάρεις το σκάφος Περλα από το χωριό Κινι κ να δεις παραλιαρες παρθενες στα βόρεια του νησιού να κολυμπάς μόνο εσύ κ το ταίρι σου. Στο νησι γινονται κ πολλες εναλλακτικες δρασεις (πολιτιστικες, περιβαλλοντικές κ άλλες). Επισης αρχές Σεπτεμβρίου θα είναι υπέροχη κ η γλυκιά μου Αντίπαρος. Κ εκεί βρήκα πολύ (κ αρκετά χιπστερ) κόσμο. Νομίζω θα την απολαύσεις πραγματικά κ το Σεπτέμβριο θα έχουν πέσει κ οι τιμές της (δεν την βρήκα ιδιαίτερα φθηνή να σημειώσω εδώ). Ιδανικό μέγεθος νησιού για τριήμερο κ ιδανική απόσταση.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.102
Η Σύρος εκτός από το ότι προσφέρεται λόγω απόστασης,καθώς είναι κοντά στον Πειραιά, έχει και πληθώρα καταλυμάτων και είναι και πολύ όμορφο νησί με πολιτιστικά δρώμενα. Δονούσα δεν ξέρω καν αν είναι εύκολο να βρεις κατάλυμα, από αρχές Ιουλίου έψαχναν κάποιοι και δυσκολεύονταν να βρουν.Πάντως για πολύ απλά δωμάτια οι τιμές ήταν γύρω στα 50 ευρώ για Αύγουστο....Αν τελικά πας Δονούσα να δοκιμάσεις τα καλούδια του φούρνου του νησιού. Πολύ νόστιμα και άνετα αντικαθιστούν ένα γεύμα,ειδικά αν δεν είσαι άτομο που τρώει πολύ....
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας για νησί για ένα τριημερο αρχές Σεπτεμβρίου σχετικα εναλλακτικό και οσο πιο οικονομικό γίνεται τι έχετε να προτείνετε
Ηρακλειά και Δονούσα, διαφορετικά αλλάζεις ημερομηνία και πας Φούρνους 3 μερούλες πριν ή μετά απο την επίσκεψη σας στην Ικαρία.
 
Μηνύματα
15
Likes
1
Καλησπέρα και πάλι σε όλες και όλους ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας. Μετά απο μια συζήτηση με το ετερον ήμισυ έχουμε μια πεντάδα προτιμησεων λέμε συρο Αίγινα Δονούσα υπό προυποθεσεις Σέριφο και Ίο επισης συζηταμε και για κάποιο μερος της ηπειρωτικής Ελλάδας κατάλληλο για τριήμερο θα κάνουμε τρεις διανυκτέρευσεις και που δεν θα εχουμε αυτοκίνητο
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Για τριήμερο ψηφίζω Σύρο η Σέριφο....Δονούσα και Ιος κάπως μακριά για μόνο 3 ημέρες! Αίγινα....δεν θα σου βγάλει τίποτα το εναλλακτικό ούτε τίποτα το νησιωτικό εν τέλει ως κατάσταση, και τέλος όσον αφορά την ηπειρωτική Ελλάδα, χωρίς αυτοκίνητο ένα μεγάλο no!
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα και καλό μήνα. Εναλλακτικό και πολύ οικονομικό νησί θα έλεγα την Κάλυμνο.. ρίξε μια ματιά
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.954
Καλησπέρα και πάλι σε όλες και όλους ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας. Μετά απο μια συζήτηση με το ετερον ήμισυ έχουμε μια πεντάδα προτιμησεων λέμε συρο Αίγινα Δονούσα υπό προυποθεσεις Σέριφο και Ίο επισης συζηταμε και για κάποιο μερος της ηπειρωτικής Ελλάδας κατάλληλο για τριήμερο θα κάνουμε τρεις διανυκτέρευσεις και που δεν θα εχουμε αυτοκίνητο
Συρο ψηφιζω και εγω δαγκωτο αλλα δε το χεις αφησει πολυ λασκα ακομα?εγω που κοιταζα πριν ενα μηνα για 3μερο συρο το πρωτο σκ του σεπτεμβρη με το ζορι βρηκα 2 ξενοδοχεια με νορμαλ τιμη...εκτος και αν πας τελος σεπτεμβρη που ισως βρεις πιο ευκολα..και αιγινα ειναι καλα,λιγοτερος κοσμος απο συρο και πιο νορμαλ τιμες σε ξενοδοχεια και πλοια απο συρο..κλεισεεε αμεσαααα!
 
Μηνύματα
15
Likes
1
Συρο ψηφιζω και εγω δαγκωτο αλλα δε το χεις αφησει πολυ λασκα ακομα?εγω που κοιταζα πριν ενα μηνα για 3μερο συρο το πρωτο σκ του σεπτεμβρη με το ζορι βρηκα 2 ξενοδοχεια με νορμαλ τιμη...εκτος και αν πας τελος σεπτεμβρη που ισως βρεις πιο ευκολα..και αιγινα ειναι καλα,λιγοτερος κοσμος απο συρο και πιο νορμαλ τιμες σε ξενοδοχεια και πλοια απο συρο..κλεισεεε αμεσαααα!
Καλημερααααα!!!! Έχω κλεισει ηδη για ικαρια 13-19 Σεπτέμβριου τωρα κοιτάμε για 1-4 Σεπτεμβρίου λες να κλείσω άμεσα ε πάντως συρο έχω βρει καλες τιμες ειδικά εκτος Ερμούπολης στον γαλησσα στον φοίνικα και στο Κινι τωρα κοίταγα και την Ναξο αλλά δεν ξερω εαν επαρκεί ο χρόνος για να την δούμε αρκετά!! Όσο αφορά την Αίγινα καλη λύση είναι οικονομική οντως....
 
Μηνύματα
15
Likes
1
Συγνώμη, επειδή μπερδεύτηκα λίγο, πως ακριβώς ορίζεις το "εναλλακτικό νησί "; Γιατι ετσι οπως πάμε θα βγάλουμε εναλλακτική τη Μυκονο κ τη Σαντορίνη...
Οταν λέω εναλλακτικο νησί εννοώ να μηνμτο έχει χτυοησει πολύ ο τουρισμός οι κατοικοι του να ειναι οσο πιο αυθεντικοί γίνεται να μπορεις να φας αρκετά φτηνα κι οσο πιο αυθεντικα γίνεται να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερες οργανωμένες παραλίες να έχει πολλά αξιοθεατα να δεις και φτηνά καταλύματα
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Συγνώμη, επειδή μπερδεύτηκα λίγο, πως ακριβώς ορίζεις το "εναλλακτικό νησί "; Γιατι ετσι οπως πάμε θα βγάλουμε εναλλακτική τη Μυκονο κ τη Σαντορίνη...
Αυτή την απορία την είχα πάντα και εγώ...πώς ακριβώς κάποιος ορίζει το τί είναι εναλλακτικό νησί και τί εν τέλει αυτός ο όρος σημαίνει για τον καθένα, γιατί νομίζω πως ο καθένας τον ερμηνεύει κατά το δοκούν. Φταίνε βέβαια και πολύ ταξιδιωτικοί οδηγοί και πολλά free press για αυτό. Προσωπικά πάντως έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως οι περισσότεροι τόποι έχουν και τη mainstream και την εναλλακτική τους πλευρά. Μόνο σε μέρη τύπου Μύκονος/Σαντορίνη νοιώθω ότι δεν θα μπορούσα να βρω τίποτα το εναλλακτικό (ούτε καν αν πήγαινα καταχείμωνο)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom