Νησί για τριήμερο όσο πιο εναλλακτικό γίνεται και όσο πιο οικονομικό γίνεται;;

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Προσωπικά πάντως έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως οι περισσότεροι τόποι έχουν και τη mainstream και την εναλλακτική τους πλευρά.
Συμφωνώ απολύτως.

Οταν λέω εναλλακτικο νησί εννοώ να μηνμτο έχει χτυοησει πολύ ο τουρισμός οι κατοικοι του να ειναι οσο πιο αυθεντικοί γίνεται να μπορεις να φας αρκετά φτηνα κι οσο πιο αυθεντικα γίνεται να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερες οργανωμένες παραλίες να έχει πολλά αξιοθεατα να δεις και φτηνά καταλύματα
Πληρεί δηλαδή η Αιγινα, η Συρος ή η Ναξος αυτά τα κριτήρια; να πεσω απο το παράθυρο, ειμαι και στον 6ο τωρα...
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
15
Likes
1
Πληρεί δηλαδή η Αιγινα, η Συρος ή η Ναξος αυτά τα κριτήρια; να πεσω απο το παράθυρο, ειμαι και στον 6ο τωρα...
Εναλλακτικά νησια με τη σημασία της λέξης ειναι η Σίκινος το Καστελόριζο εν μέρει και εν πολλοις η ικαρια η Δονούσα η Ηρακλεια η σχοινουσα η Αστυπάλαια η Νίσυρος όμως εάν συγκρίνουμε τη συρο καο τη Νάξο με την σαντορινη τη Μυκονο τη παρο τη Ρόδο την Κω και την ζακυνθο τα λες και εναλλακτικα εν μερει
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Ανάποδα θα τα εβαζα. Εν πολλοίς η Σικινος και το Καστελόριζο και εν μερει - εως καθολου - τα υπολοια. Δυστυχώς πια δεν υπάρχουν ανεγγιχτα απο τον τουρισμο νησια, ιδιαιτερα αν μιλαμε για καλοκαιρι. Το ιδιο και απο θεμα ακριβειας...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.954
Καλημερααααα!!!! Έχω κλεισει ηδη για ικαρια 13-19 Σεπτέμβριου τωρα κοιτάμε για 1-4 Σεπτεμβρίου λες να κλείσω άμεσα ε πάντως συρο έχω βρει καλες τιμες ειδικά εκτος Ερμούπολης στον γαλησσα στον φοίνικα και στο Κινι τωρα κοίταγα και την Ναξο αλλά δεν ξερω εαν επαρκεί ο χρόνος για να την δούμε αρκετά!! Όσο αφορά την Αίγινα καλη λύση είναι οικονομική οντως....
Οι περιοχες που μου λες ειναι εκτος κεντρου αρα θα θες κτελ ή αμαξι για να πας και να ρθεις..θα προτεινα καπου πιο κεντρικα ετσι ωστε να σαι πιο ευελικτος...κλεισε οσο προλαβαινεις!
Πληρεί δηλαδή η Αιγινα, η Συρος ή η Ναξος αυτά τα κριτήρια; να πεσω απο το παράθυρο, ειμαι και στον 6ο τωρα...
Μπορει να μην ειναι φουλ εναλλακτικη ή και καθολου ειναι ενα νησι ομως που δε γινετε ο κακος χαμος απο τουριστες και παρτυ σε οφ σεζον εποχη εστω(για ναξο δε ξερω)ισως δε χρησιμοποιησε τη πιο σωστη εκφραση
 
Μηνύματα
15
Likes
1
Οι περιοχες που μου λες ειναι εκτος κεντρου αρα θα θες κτελ ή αμαξι για να πας και να ρθεις..θα προτεινα καπου πιο κεντρικα ετσι ωστε να σαι πιο ευελικτος...κλεισε οσο προλαβαινεις!

Μπορει να μην ειναι φουλ εναλλακτικη ή και καθολου ειναι ενα νησι ομως που δε γινετε ο κακος χαμος απο τουριστες και παρτυ σε οφ σεζον εποχη εστω(για ναξο δε ξερω)ισως δε χρησιμοποιησε τη πιο σωστη εκφραση
Καλησπέρααααα!!! Εμείς Δεν θα εχουμε αυτοκινητο όμως έχω ακούσει ότι η Σύρος εχει πολύ καλές συγκοινωνίες και τις καλύτερες τιμες τις έχω βρει στον γαλησσακαι στον φοινικα όπως και στο κινι
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.041
Η Συρος ειναι ο ορισμος του οικογενειακου νησιου. Επισης η διαβιωση δεν εχει κατι το οικονομικο, τιμες Αθηνας. Το ιδιο και η Αιγινα. Τωρα πως κολλησαν σε εναλλακτικους προοσρισμους δεν το καταλαβαινω.
Εναλλακτικα θεωρω τα μικρα νησια των Δωδεκανησων. Επειδη εχω χρονια να παω, δεν ξερω αν ειναι ακομη και οικονομικα. Αλλα δεν ειναι για τριημερο, προφανως.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πριν 3 ημέρες γύρισα από Σύρο...ηταν η 5η μου φορά στο νησί (τη λατρεύω κ έχω πια φίλους εκει)...τα τελευταία χρόνια το νησι μαζεύει και πολλά ζευγάρια (λόγω ρομαντικού ίσως φόντου κ καλής συγκοινωνίας), αλλά κ διανοουμενιστικες παρέες λόγω των πολλων πολιτιστικων εκδηλώσεων. Μια φορά κ έναν καιρό ήταν αμιγώς οικογενειακό νησί (όχι βέβαια ότι δεν έχει κ οικογένειές). Βασικά έχει μάλλον πολυσυλλεκτικό προφίλ πια ως νησί. Και παρεπιπτοντως πολύ κόσμο γενικά αυτή την περίοδο
 
Μηνύματα
15
Likes
1
Πριν 3 ημέρες γύρισα από Σύρο...ηταν η 5η μου φορά στο νησί (τη λατρεύω κ έχω πια φίλους εκει)...τα τελευταία χρόνια το νησι μαζεύει και πολλά ζευγάρια (λόγω ρομαντικού ίσως φόντου κ καλής συγκοινωνίας), αλλά κ διανοουμενιστικες παρέες λόγω των πολλων πολιτιστικων εκδηλώσεων. Μια φορά κ έναν καιρό ήταν αμιγώς οικογενειακό νησί (όχι βέβαια ότι δεν έχει κ οικογένειές). Βασικά έχει μάλλον πολυσυλλεκτικό προφίλ πια ως νησί. Και παρεπιπτοντως πολύ κόσμο γενικά αυτή την περίοδο
Εγώ οσες μερες ψάχνω στη Συρο έχω βρει αρκετά καταλύματα μεταξυ 120-180 ευρω για 3 διανυκτέρευσεις πάντως....αρκετααοικονομικα επειδή οι κυρίες διακοπές θα είναι Ικαρία λέμε οσο πιο οικονομικό μπορούμε να βρούμε τόσο καλύτερα
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Επειδή βλεπω ότι προσανατολιζεσαι να μείνεις εκτός Ερμούπολης, θα σου πρότεινα καλύτερα το Κινι..θα είσαι κοντά στις καλύτερες παραλίες του νησιού. Παράλληλα έχει κ τακτικοτατη συγκοινωνία με Ερμούπολη...Επιπλέον έχει κ θεαματικοτητο ηλιοβασίλεμα☺
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.435
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
και μια ερώτηση στην Ικαρία θα δυσκολεύτουμε πολύ που δεν θα εχουμε αυτοκίνητο;
Ναι πολυ. Λιγα δρομολογια. Το κακό ειναι οτι ο Κάμπος οπου θα μένετε εχει πολυ περιορισμένες επιλογές για φαγητό ποτο (νομιζω 2). Το καλό είναι οτι βρίσκεται σχετικά κοντά στον Ευδηλο και μπορείτε να περπατατε εως εκει. Με λεωφορείο θα μπορεσετε να φτασετε μεχρι Αρμενιστη για να κανετε μπανιο σε δυο απο τις καλύτερες παραλίες του νησιου. Για ολα τα υπολοιπα μερη είτε θα νοικιασετε ειτε θα ελπίζετε σε οτοστοπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.705
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom