Νησί με ωραιές παραλίες

Sofiaskg

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
Καλησπέρα σε όλους, ξεκινήσαμε αναζήτηση προορισμού για φέτος.
Ψάχνουμε λοιπόν προορισμό με αμμουδερες, ησυχες, παραδεισενιες παραλίες .
Τα μονα νησιά που ευχαριστηθηκαμε εως τώρα Μήλος και κουφονήσι.
Λατρεψαμε και τις παραλίες αλλα και το νησί γενικότερα.
Βγάζουμε εκτος γιατί πήγαμε και δε μας αρεσαν καθόλου :
Ναξος
Θάσος
Παξους
Λευκάδα
Πήλιο
Σκιάθος
Και Κέρκυρα και Χαλκιδική εχουμε πάει παρα πολλες φορές οπότε θελουμε κατι καινούριο.
Έχουμε στο μυαλό μας την Σίφνο αλλα δεν ξερω καθόλου αν οι παραλιες ειναι αντίστοιχες με Μήλο και κουφονήσι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
Λήμνος. Πολλές παραλίες με άμμο,καθαρά νερά,οργανωμένες και μη.
 

Sofiaskg

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
Μου έχουν πει οτι τα Κύθηρα έχουν βότσαλα, δεν ισχύει;

Alma την Λήμνο ξεχασα να την αναφέρω στα νησιά που δε μας άρεσαν καθόλου.
Πολυ μέτριες οι παραλίες για τα δικά μου γούστα.
 

Sofiaskg

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
Ανέφερα τη Μήλο και το Κουφονήσι γιατί μόνο εκει είδαμε εξωπραγματικα όμορφες παραλίες. Αν δεν υπάρχει κατι αντίστοιχο θα προτιμούσα να ξαναπάω εκεί.
Για εμάς το μόνο που μετράει στις διακοπές στο νησί είναι η παραλία. Είμαστε απο Θεσσαλονίκη και κάνουμε μαραθώνιο για να φτάσουμε σε αυτά τα νησιά, θέλουμε να αξίζει τον κόπο λοιπόν.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Μου έχουν πει οτι τα Κύθηρα έχουν βότσαλα, δεν ισχύει;

Alma την Λήμνο ξεχασα να την αναφέρω στα νησιά που δε μας άρεσαν καθόλου.
Πολυ μέτριες οι παραλίες για τα δικά μου γούστα.
Εχουν κ με βοτσαλα κ με αμμο. Βρισκεις τα παντα! Ριξε μια ματια. Γενικα ειναι ενδιαφερον νησι! Αλλα αυτα ειναι γουστα, πχ εγω τρελαινομαι για πηλιο και τις παραλιες του.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
εαν σε ενδιαφερει η αμμουδερημ εξωτικη παραλια αποκλειστικα, κλεισε ενα δωματιο πανω απο τα νησια της παναγιας στην ελαφονησο και θα χορτασεις θαλασσα. Το νησι εχει μονο 3 παραλιες και ενα χωριο με ταβερνες μπαρακια. Στην παραλια του καμπινγκ γινεται χαμος, στα νησια της παναγιας ειναι αρκετα πιο ανετα χωρις να στερουνται ομορφιας.

Επειδη εχω επισκεφτει και μηλο και κουφονησια ειναι το μονο αναλογο σε αμμουδερη παραλια που μπορω να σκεφτω,

https://www.google.gr/search?q=νησι...uMnSAhXLDxoKHX2tDL0Q_AUICCgB&biw=1280&bih=660
 

Sofiaskg

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
Ακριβώς αυτό με ενδιαφέρει.
Το σημειώνω . Μου έχουν πει οτι ελαφονησο εχει πολυ οικογένεια με παιδάκια, ισχύει;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Θα ελεγα οτι εχει πολλους νεους, λογω καμπινγκ και ζευγαρια. Δεν ενδεικνυται για οικογενειες, λογω εγκαυματων στην παραλια απο τον υπερβολικο ηλιο. Γενικα το νησι μαζευει πολυ κοσμο γυρω απο τον δεκαπενταυγουστο και ολα τα σκ του καλοκαιριου. Οσον αφορα τις παραλιες,εγω διαλεγω παραλια αναλογα την ημερα και τον καιρο πχ ο πολυς κοσμος (εικοσαχρονα, τενιστες, κατασκηνωτες κτλ) μαζευεται στην μεγαλη παραλια μπροστα απο το καμπινγκ, ο σιμος ειναι πιο κλειστη για τις μερες με βορειους ανεμους και τις καθημερινες πιο χαλαρη απο κοσμο, τα νησια της παναγιας εχουν λιγοτερο κοσμο, καλυτερη σκια και προσβαση και υπαρχει και η μικροσκοπικη λευκη για τους πιο ψαγμενους.

Το νησι εχει μονο παραλιες, αν σε ενδιαφερει και κατι παραπανω, μπορεις να συνδιασεις στο δρομο επισκεψη στη μονεμβασια η να τρυγυρισεις στα μερη προς καβο Μαλια. Υπαρχουν πολυ καλες αμμουδερες παραλιες σε ολη την περιοχη. Ακομα και η παραλια απεναντι απο το νησι, πουντα λεγεται εχει λιγο κοσμο και τελεια νερα.Εκει βρισκεται και η βυθισμενη πολη παυλοπετρι.
https://www.google.gr/search?q=πουν...u8nSAhUEPxoKHULOB1AQ_AUICCgB&biw=1280&bih=660
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Τωρα ειδα οτι ειστε απο θεσσαλονικη και σας στελνω στην αλλη ακρη του κοσμου. Ισως να σκεφτειτε κρητη προς μερια χανιων (μπαλος, ελαφονησι κτλ) ειναι πιο βολικα, πιθανα να βρειτε πτηση και οι παραλιες οπως τις ζητατε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.550
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom