Νησιώτικα διλήμματα

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Τι να πρωτοδείς σε 3 μέρες στην Κέρκυρα;! Η σκιάθος μια χάρα είναι για τις μέρες που έχουν. Πάντως αν είχα να επιλέξω 1 ελληνικό νησί, αυτό θα ήταν η σαντορίνη όσο κλίσε και αν ακούγεται! Ναι, υστερεί σε παραλίες αλλά με τι μπορει να συγκριθεί η καλντέρα, το φαγητο και το κρασιά της;!
 

anna.p

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Μπορούν να νοικιάσουν αλλά νομίζω πως αν μπορούν να το αποφύγουν χρησιμοποιώντας και τα κτελ θα το κάνουν. Όπως είπα είναι ακόμα στο σχεδιασμό απλά πρέπει να κανονίσουν τα πάντα από τώρα και να τα κλείσουν.

Ισχύει ότι η Κέρκυρα είναι μεγάλο νησί και δεν μπορούν να δουν πολλά. Απλά σκέφτηκα ότι έστω και λίγα από αυτή θα είναι αρκετά.
Θέλουν να συνδυάσουν κάτι σε γραφικότητα και παραλίες, για νυχτερινη ζωη σιγουρα καποια ποτα αλλα οχι και παραπάνω γιατί ακολουθεί η πόλη του Άμστερνταμ στο πρόγραμμά τους. ;)

Στη Σαντορίνη δεν έχω πάει προσωπικά, έχω ακούσει απ' όλους τα καλύτερα, λες δηλαδή ότι θα είναι καλύτερη επιλογή;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μπορούν να νοικιάσουν αλλά νομίζω πως αν μπορούν να το αποφύγουν χρησιμοποιώντας και τα κτελ θα το κάνουν. Όπως είπα είναι ακόμα στο σχεδιασμό απλά πρέπει να κανονίσουν τα πάντα από τώρα και να τα κλείσουν.

Ισχύει ότι η Κέρκυρα είναι μεγάλο νησί και δεν μπορούν να δουν πολλά. Απλά σκέφτηκα ότι έστω και λίγα από αυτή θα είναι αρκετά.
Θέλουν να συνδυάσουν κάτι σε γραφικότητα και παραλίες, για νυχτερινη ζωη σιγουρα καποια ποτα αλλα οχι και παραπάνω γιατί ακολουθεί η πόλη του Άμστερνταμ στο πρόγραμμά τους. ;)

Στη Σαντορίνη δεν έχω πάει προσωπικά, έχω ακούσει απ' όλους τα καλύτερα, λες δηλαδή ότι θα είναι καλύτερη επιλογή;
Η σαντορίνη θεωρείται φαινόμενο σε ολόκληρο τον κόσμο. Τι να λέμε τώρα! Παραλίες φανταστικές μπορείς να βρεις σε πολλά νησία εντός και εκτός ελλάδας τροπικές κτλ. Την ενέργεια όμως του νησιού αυτού και τα σπίτια που κρέμονται κυριολεκτικά στην καλντέρα, πουθενά!
Σε ότι αφορά τις παραλίες δε είναι οτι είναι κακές, απλά δε είναι κατι φοβερό!
 

anna.p

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ναι έχεις αρχίσει να μου αλλάζεις τη γνώμη και θα τους προτείνω αυτό. Αφού θα είναι τόσες λίγες μέρες στην Ελλάδα και με πιθανότητα να μην ξαναέρθουν, καλύτερα να δουν το καλύτερο και χωρίς τις καλύτερες παραλίες.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Κ εγώ Σαντορίνη θα πρότεινα,με τέτοια θέα τι να την κάνουν την θάλασσα..αν κ στην Περισσα μετα το beach bar chilli η θάλασσα ειναι πολυ καλή,μια χαρά θα κάνουν και τα μπάνια τους
 

anna.p

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Τέλεια! Ναι δε θέλουν κάτι παραπάνω από κάποιο beach bar σίγουρα. Μιλάμε για ηλικίες 25 και 28. Θα ψάξω τους ταξιδιωτικούς οδηγούς εδώ να δω τι λένε κιόλας οι υπόλοιποι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μα τι λεμε τωρα;Ειναι δυνατον να μη δουν τη ναυαρχιδα της χωρας;Για μενα ειναι μονοδρομος..παραλιες.. ξεπαραλιες.
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Και γω συμφωνώ ότι είναι το number one η Σαντορίνη !!! Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να κλείσουν δωμάτιο σε κάποιο που να έχει βεράντα με θέα την καλντέρα (Φηρά , Φηροστεφάνι, Ημεροβίγλι αλλά με ΘΕΑ καλντέρα είπαμε- είναι άπαιχτο το σκηνικό....)
 

anna.p

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Και γω συμφωνώ ότι είναι το number one η Σαντορίνη !!! Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να κλείσουν δωμάτιο σε κάποιο που να έχει βεράντα με θέα την καλντέρα (Φηρά , Φηροστεφάνι, Ημεροβίγλι αλλά με ΘΕΑ καλντέρα είπαμε- είναι άπαιχτο το σκηνικό....)
Για Καρτεράδος, Περίσσα ξέρετε? Είναι πιο μακριά;
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ο Καρτεράδος είναι κοντά στα Φηρά (1-1,5 χλμ) στο κέντρο του νησιού. Η Περίσσα είναι παραθαλάσσια νοτιοανατολικα του νησιού, 12χλμ απο τα Φηρά. Αν δεν υπάρχει μεταφορικό, η βάση σου πρέπει να είναι τα Φηρά, γιατι εκεί βρίσκεται η αφετηρία των κτελ για όλα τα δρομολόγια. Υπάρχουν και οικονομικές επιλογές καταλυμμάτων στα Φηρά. Φυσικά τα οικονομικά καταλυμματα δεν έχουν θέα καλντέρα. Πολλά βλέπουν θάλασσα, αλλά απο την άλλη μεριά του νησιού.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Καλημέρα σε όλη την παρέα...Ηρθε η ώρα να γράψω και εγώ το δικό μου δίλημμα. Μ ε το αγόρι μου βασικά δεν ξέρουμε που να πάμε.. Απο νησιά του Ιονίου είμαστε αναμεσα Κεφαλλονιά και Ζάκυνθο. Κατα τ'αλλα είμαστε νοιχτοι σε κάθε πρόταση. Δεν μας πειραζει το θεμα κόσμου,ησυχίας κτλ φτάνει να μην είναι ερημιά.Ευχαριστώ!!!
 

mr.mojorisin

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά.
Σκεφτόμαστε με τη κοπέλα μου να πάμε σε κάποιο νησί το Σεπτέμβρη.
Θα ήθελα να μου προτείνετε με βάση τις δικές σας εμπειρίες κάποιο νησί για να πάμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.067
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom