Νησιώτικα διλήμματα

gtgt

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Καλημερα σε ολους! Εδω και λιγες μερες προσπαθω να βρω ενα νησι για διακοπες με το φιλο μου! Να σημειωσω οτι είναι Γαλλος και ειναι η πρωτη του φορα στην Ελλαδα. Θα ερθουμε 2 βδομαδες περιπου Ελλαδα μεσα Ιουλιου, οπου μετα απο ενα τριημερο στην Αθηνα θα φυγουμε σε καποιο/α νησιά!! Το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω ποιο να διαλεξω ετσι ωστε αν αποκτηση μια πρωτη πολυ καλη εντυπωση..
Σκεφτομαι για κουφονησια λογω της ηρεμιας και παραλιων αλλα δισταζω λιγο λογω χωρας. Το ιδιο και για Μηλο, καθως σε πολλες αναρτησεις διαβασα οτι προκειται για ενα υπερεκτιμημενο νησι με οχι τοσο ομορφη χωρα.. Και σ 'αυτα τα δυο νησια ερχεται να προστεθει η Αναφη και η Αστυπαλαια...
Οποτε θα θελα να ρωτησω ποιο νησι η ποιο συνδυασμο νησιων θα μπορουσαμε να επιλεξουμε ωστε να αποκτησει μια ολοκληρωμενη αποψη των κυκλαδων; Δηλαδη παραλιες και ομορφη χωρα;
Σας ευχαριστω εκ των προτέρων!!!
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Επειδη οι μερες ειναι αρκετες θα σου προτεινα μεγαλο νησι Κρητη ας πουμε που εχει απ ολα!Θαλασσα βουνο υπεροχα μερη !
Να μην μεινετε σε ενα μερος να πατε Χανια , Αγιο Νικολαο να κανετε γυρο δλδ του νησιου.
Εαν ειναι και του βουνου περνατε και φαραγγι Σαμαριας που ειναι πανεμορφο ,ευκολο και καταληγει στη θαλασσα κ το καραβακι σας παει στη Χωρα .
 

gtgt

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Η αληθεια είναι οτι την Κρητη τη σκεφτηκα κι εγω! Γιατι κεφτομουν και καποιες μερεσ στη Γαυδο.. Το προβλημα ειναι η εκταση του νησιου οπου θελει σιγουρα μεταφρικο.. Ετσι δεν είναι; Εγω έχω διπλωμα αλλα εχω 3 χρονια να οδηγησω...:(
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Ναι χρειαζεσαι μεταφορικο σιγουρα αλλα θα δειτε τοσα πολλα .
Μεχρι το καλοκαιρι εχεις ακομα ξεκινα σιγα σιγα οδηγηση ξανα να τα θυμηθεις δεν ξεχνιεται αυτο!
 

gtgt

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Ναι χρειαζεσαι μεταφορικο σιγουρα αλλα θα δειτε τοσα πολλα .
Μεχρι το καλοκαιρι εχεις ακομα ξεκινα σιγα σιγα οδηγηση ξανα να τα θυμηθεις δεν ξεχνιεται αυτο!
Καλα σιγουρα! Αν κι απ'οσο θυμαμαι οι δρομοι της Κρητης δεν είναι και οι καλυτεριι που υπαρχουν.. Ειδαλλως απο Κκυκλαδες θα είχες να μου προτεινεις κατι;
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
παραλίες και όμορφη χώρα:
- Αστυπάλαια 5 ημ. (θέλει μεταφορικό) - Αμοργός 6 ημ. (ημερήσια Κουφονήσι ή Δονούσα),
- Μήλος 7 ημ. (ημερήσια Κίμωλο) - Σέριφο 4 ημ.
- Σαντορίνη 5 ημ. - Ανάφη 6 ημ. (χαλαρά.....)
- Νάξο 8 ημ. - Αντίπαρος 3 ημ.

Μην αποκλείεις τα Δωδακάνησα όμως:
- Πάτμος 7 ημ. (ημερήσιες Αγαθονήσι - Αρκιούς-Λειψούς) - Λέρο 4 ημ.
- Σύμη 3 ημ. - Χάλκη 2 ημ. - Ρόδος 6 ημ.
 

gtgt

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
παραλίες και όμορφη χώρα:
- Αστυπάλαια 5 ημ. (θέλει μεταφορικό) - Αμοργός 6 ημ. (ημερήσια Κουφονήσι ή Δονούσα),
- Μήλος 7 ημ. (ημερήσια Κίμωλο) - Σέριφο 4 ημ.
- Σαντορίνη 5 ημ. - Ανάφη 6 ημ. (χαλαρά.....)
- Νάξο 8 ημ. - Αντίπαρος 3 ημ.

Μην αποκλείεις τα Δωδακάνησα όμως:
- Πάτμος 7 ημ. (ημερήσιες Αγαθονήσι - Αρκιούς-Λειψούς) - Λέρο 4 ημ.
- Σύμη 3 ημ. - Χάλκη 2 ημ. - Ρόδος 6 ημ.
Ευχαριστω πολυ! Η Πατμος περασε απο το μυαλο μου.. Απο παραλιες τι παιζει; Ωστοσο η Σαντορινη δεν ειναι τοσο του στυλ μας.. Θ προτιμουσαμε κατι πιο χαλαρο.. Οπως Φολεγανδρο και Αμοργο.. Ομως σ αυτα δεν θαηθελα να ξαναπω λογω του οτι εχω βρεθει πολλες φορες στο παρελθον!

Επισης Συμη Χαλκη μου φαινεται πολυ καλη ιδεα! γνωριζει καποιος καποια παραπανω πραγματα για τα δυο νησια;
 
Last edited by a moderator:

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Απο παραλιες τι παιζει;
Η μία καλύτερη από την άλλη, πάρα πολύ καλές παραλίες οι καλύτερες σε όσα από τα Δωδεκάνησα έχω πάει (δεν έχω πάει μόνο Κάσο - Κάρπαθο - Ροδο).

Επισης Συμη Χαλκη μου φαινεται πολυ καλη ιδεα! γνωριζει καποιος καποια παραπανω πραγματα για τα δυο νησια;
Ότι θέλεις διαθέσιμος
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Αν σας παίρνει οικονομικά, το ιδανικό για μένα θα ήταν να νοικιάσετε ιστιοπλοϊκό και να περιηγηθείτε στα Δωδεκάνησα...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Για τι κοστος μιλαμε;
Εξαρτάται από το σκάφος, τις παροχές κλπ.
Μπορείτε να βρείτε κοντά στα 1.500/εβδομάδα για την ενοικίαση και, εάν δεν έχετε σχετικό δίπλωμα, περίπου 100-150€ την ημέρα για τον skipper (καπετάνιο).
 

gtgt

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Εξαρτάται από το σκάφος, τις παροχές κλπ.
Μπορείτε να βρείτε κοντά στα 1.500/εβδομάδα για την ενοικίαση και, εάν δεν έχετε σχετικό δίπλωμα, περίπου 100-150€ την ημέρα για τον skipper (καπετάνιο).
Οκ.. Δυστυχως ψαχνουμε κατι πιο οικονομικό....
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.987
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom