Νοέμβρης 2022 - Salzburg & Innsbruck μέσω Μονάχου

rose_dam

Member
Μηνύματα
65
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
και λίγες λήψεις βραδινές....💜🖤το βράδυ κάνανε έναρξη γιατα christmaw market και είχε διάφορες εκδηλώσεις. Γενικά μου φάνηκε πως ήταν λίγο πιο μοντέρνα πόλη, σαν να είχε περισσότερο νυχτερινή ζωή...
 

Attachments

rose_dam

Member
Μηνύματα
65
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Απο κρύο? Παλευόταν? Θα παω κι εγω Νοεμβρη και θελω να προετοιμαστω ψυχολογικα και οχι μόνο....;)
στο Innsbruck είχε περισσότερο κρύο ναι !!! άσε που είχε χιονίσει στις κορυφές των βουνών και μάλιστα 2 μέρες μετά αφού είχαμε φύγει το είχε στρώσει και μέσα στη πόλη. Εμείς είμασταν innsbruck στις 18 και 19 Νοέμβρη! Εννοείται πως παλεύεται ένα καλό μπουφάν θες, μην φανταστείς ισοθερμικά κ τέτοια..:p Να περάσεις τέλεια!!!!!!!
 

rose_dam

Member
Μηνύματα
65
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Τελευταία μέρα στο Innsbruck και εξαφανίσθηκε ο ήλιος! σύννεφα, ψιλόβροχο και αρκετό κρύο!!!! Να αναφέρω πως δεν επισκεφθήκαμε καθόλου μουσεία εκεί, καθώς δεν είχαμε αρκετό χρόνο! Προτιμήσαμε να γυρίσουμε την πόλη και τα πάρκα!!! Ενθουσιάστηκα με τα πάρκα όσο πουθενά αλλού!!! και ειδικότερα με ένα συγκεκριμένο. Το Innsbrucker Hofgarten!!! Nα πάτε οπωσδήποτε. εντωμεταξύ λόγω της έναρξης των χριστουγεννιάτικων θεαμάτων και αγορών, είχαν στολίσει το πάρκο με τεράστια φωτιστικά εκθέματα με ζώα της ζούγκλας🐒🦉🦘🐼🐻🦁🐯🦜🦋🐝 και όχι μόνο. Δυστυχώς όμως το βράδυ που θα τα άναβαν για να μπεις είχε εισιτήριο που δεν θυμάμαι πόσο έκανε. Ήταν η χαρά του παιδιού σίγουρα και όχι μόνο :p Εμείς τα είδαμε το πρωί και έτσι καλά ήταν, αλλά φανταστείτε τι όμορφα που θα ήταν φωτεινά!
 

Attachments

rose_dam

Member
Μηνύματα
65
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
να πάτε οπωσδήποτε στο φούρνο Ruetz!!! κάτι σαν τον Βενέτη της Αυστρίας :p ό,τι δοκιμάσαμε ήταν τρομερό!!! Επίσης για καφέ και γλυκό στο Strudel Cafe Kroll, συναντήσαμε και έναν συμπατριώτη μας εκεί, ο οποίος δούλευε σερβιτόρος και χάρηκε πολύ που μίλησε ελληνικά :p πιάσαμε κουβέντα και μας είπε πως τελείωνε το διδακτορικό του στη φυσικοθεραπεία και θα έμενε εκεί μόνιμα! μεγάλη χαρά και για εμάς που τον γνωρίσαμε :) Για ιταλικό πήγαμε στο Trattoria-Pizzeria Due Sicilie, επίσης φίλοι μας οι σερβιτόροι Ιταλοί, αφού ήξεραν μέχρι και την Καλαμάτα :p
 

Attachments

rose_dam

Member
Μηνύματα
65
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Τελευταίες φωτογραφίες και σας αφήνω να σκεφτείτε πότε θα πάτε!!!!! :D Άποψή μου είναι πως το Salzburg είναι πιο κλασική και ρομαντική πόλη, ενώ το Innsbruck πιο μοντέρνα και εναλλακτική! και οι δύο πανέμορφες και χαίρομαι που πρώτη φορά στην Aυστρία επισκέφθηκα επαρχία! Νομίζω μια χώρα τη καταλαβαίνεις καλύτερα αν δεις τα γύρω μέρη. Σίγουρα όμως μελλοντικά θα επισκεφθώ και τη Βιέννη! 🔜🇦🇹
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom