Νομός Ρεθύμνης

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Το εστιατόριο Παστοποιίο υπάρχει ακόμα εκεί στο Ρέθυμνο ??? με είχε πάει φίλη Ρεθυμνιώτισσα την πρώτη χρονιά που είχε ανοίξει .

Απο διαμονή εντός Ρεθύμνου πάντως προτείνω το Ideon στο παλαιό λιμάνι μπροστά
HOTEL IDEON | RETHYMNO | CRETE | GREECE

Στο κέντρο της νυχτερινής ζωής στον πόλη
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Να πατε Αγιο Παυλο σιγουρα .. ολες οι παραλιες τις νοτιας πλευρας ειναι φανταστικες .. οποτε παρτε τις με την σειρα :D δεν ξερω τι θα γινει με την Μονη Πρεβελη παντως ελπιζω τουλαχιστον για φετος να μην κοιταξουν το κερδος και να την αφησουν κλειστη για να αποκατασταθει λιγο η ζημια .. Επομενως σου προτεινω να μην πατε φετος αφου ετσι και αλλιως κατεβαινετε συχνα Κρητη να την προτιμησετε αλλη φορα :)
Α και μια διορθωση . Τα Ματαλα και η Παναγια της Τρυπητης ειναι στον νομο Ηρακλειου ..
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Το εστιατόριο Παστοποιίο υπάρχει ακόμα εκεί στο Ρέθυμνο ??? με είχε πάει φίλη Ρεθυμνιώτισσα την πρώτη χρονιά που είχε ανοίξει .

Απο διαμονή εντός Ρεθύμνου πάντως προτείνω το Ideon στο παλαιό λιμάνι μπροστά
HOTEL IDEON | RETHYMNO | CRETE | GREECE

Στο κέντρο της νυχτερινής ζωής στον πόλη
To Παστοποιίο εχει αλλαξει χαρακτηρα και απο αυτο το μηνα λειτουργει σαν Πολιτικη κουζινα....
Ειπες οτι εφαγες εκει ???? Για να γραφεις στο φορουμ καθαρη την εβγαλες :bleh::bleh:....εγω με τοσα που ακουσα δεν το ρισκαρα ποτε
 

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
libertine οντως πολυ καλες οι συμβουλες σου απλα καποια πραγματα εχουν αλλαξει. για παραδειγμα το salad bar εχει κλεσει, ο ζησης εχει γινει πλεον βιομηχανια φαγητου και τιποτε αλλο!λοιπον για φαγητο στο ρεθυμνο ειναι το μαιστρος που τα συνδυαζει ολα (θεα, φαγητο, τιμες) και οπωσδηποτε ενα βραδυ σε ενα απο τα πολλα ρακαδικα της παλαιας πολης (κατα προτιμηση μπακαλογατος).
Το Μarine Salad Bar δεν έχει κλείσει, ήμουν εκεί την προηγούμενη εβδομάδα. Απλά έχει μεταφερθεί σε άλλο σημείο της παραλίας, με το όνομα "Σαλαταδικο", ακριβώς δίπλα στο "Exo". Ακριβώς το ίδιο μενού, ίδιες σαλάτες, ίδιος κατάλογος... Έτσι νόμισα κι εγώ όταν πήγα και δεν το βρήκα στη θέση του, αλλά ρώτησα και έμαθα :p Ακόμα και το τηλ για παραγγελίες είναι το ίδιο.

Όσο για το Ζήση... Αυτή τη φορά δεν πήγα, έχω να πάω από τα Χριστούγεννα, που το παρατήρησα όντως αυτό που λες, κάτι με ψιλοχάλασε αλλά σκέφτηκα ότι μπορεί να έτυχε επειδή γινόταν πάλι χαμός... Ωστόσο εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι καλύτερη σαν "ταβέρνα" καθαρά...

Το Μαίστρος πολύ καλό σαν θέα περιβάλλον κλπ, αλλά το φαγητό σε αναλογία με τις τιμές του, δε με ξετρελαίνει. Ωστόσο σε κάτι ανάλογο, εμένα μ'αρέσει και το Πρίμα Πλώρα!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Η αλήθεια είναι ότι αν και έχω επισκεφθεί την Κρήτη αρκετές φορές, το Ρέθυμνο το έχω αδικήσει. Γι΄αυτό το καλοκαίρι, τέλος Ιουλίου, σκεφτόμαστε να του αφιερώσουμε 4 μέρες (μετά από ένα πενθήμερο στα Χανιά που είναι και τα αγαπημένα μας).
Το θέμα είναι αν πρέπει να μείνουμε στην πρωτεύουσα όλες τις μέρες και να μετακινούμαστε, ή αν είναι καλύτερο να μοιράσουμε τις μέρες σε πόλη και κάπου πιο νότια...
Για τα νοτια που ζητησες σου προτεινω το Πλακια γιατι ειναι σχεδον στη μεση του νομου οποτε εχεις προσβαση σε ολες τις νοτιες παραλιες
Ομως οι αποστασεις ειναι μεγαλες και το οδικο δικτυο δεν ειναι και το καλλιτερο, οποτε αν θελεις να δεις ολο το νομο θα σου προτεινα να μεινεις βορεια
Θα σου γραψω καποιες προτασεις για φαγητο που εχω γραψει και σε αλλο τοπικ

Μια ταβερνα που μου αρεσει πολυ ειναι στην Επισκοπη ''Ο κηπος της Αρκούδενας'' με γευσεις απο τη περιοχη των Λαππαιων

Πολυ καλο επισης με ωραιο περιβαλλον και ψαγμενο καταλογο ειναι στα Καψαλιανά, δεν ειναι τοσο οικονικο οσο τα αλλα αλλα αξιζει το κοπο


Για μεσα στη πολη ψηφιζω 'Γευσιπλους" για τη θεα του και το τελειο φαγητο του,η μακαροναδα με θαλασσινα, η σαλατα Γευσιπλους και η σαλατα Ριθη ειναι απιστευτες...

Μπορεις να συνδιασεις μια εκδρομη στο Μυλοποταμο ( μη φοβασαι δεν ειναι ολα μαυρα εκει ) στα Ταλέα Ορη κοντα στο χωριο Απλαδιανα ειναι ιδανικη λυση
Θα δειτε στρουθοκαμηλους στο κτημα, θα περπατησετε στη φυση και θα δοκιμασετε γευσεις τοπικες, τυροπιτακι χειροποιητα, ντοπια τυρια, και ομελετα απο αυγα στρουθοκαμηλου, μπιφτεκια στρουθοκαμηλου, κ.λπ τηλ 6945850363 ζητησε το Γιωργο
Στο Πανορμο επισης σου προτεινω τη ταβερνας''Παρασυρης"" πολυ καλο φαγητο αν εχει τραπεζια εξω η θεα στη παραλια ειναι πολυ ομορφη
Η ταβερνα ''Κορφη'' ειναι πανω στο δρομο βγαινοντας απο Ρεθυμνο στη περιοχη Τρια Μοναστηρια
Παραδοσιακες γευσεις με θεα απο ψηλα ολη τη πολη
Αν βρεθεις στις Βρυσες Χανιων μη ξεχασεις να κανεις σταση στο Καπρή ειναι πανω στο ποταμι με ρεσιταλ παραδοσιακης κουζινας. και παρα πολυ οικονομικο
Θα σου προτεινω επισης τη ταβερνα Δρυμος 16 χιλ εξω απο το Ρεθυμνο
Θα αφησεις το αυτοκινητο διπλα ακριβως απο τη ταβερνα στο παρκινκ
Διπλα στο παρκινκ θα κατεβεις το μονοπατι στο ποταμι, και θα βρεθεις στη σπηλια του Αγιου Αντωνιου, η διαδρομη ειναι πανεμορφη
Πισω ακριβως απο τη ταβερνα ειναι χωρος αναψυχης για τους φυσιολατρες
Το φαγητο ειναι πεντανιοστιμο οικονομικο αλλα ΔΕΝ θα κανεις το μοιραιο λαθος να πας Κυριακη
__________________
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
ευτυχως τα ειπες ΟΛΑΑΑΑΑΑ μπραβο Ευακι!!!:bleh::clap:
 

VDreaming

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
......
Αγαπητή dtm εγώ θα σου πρότεινα να μείνει στον Πλακία και συγκεκριμένα στο Μύρθιο το οποίο είναι το υπερυψωμένο τμήμα του Πλακιά. Η θέα είναι απερίγραπτη και οι παραλίες που έχει γύρω γύρω από τις καλύτερες καθότι νότια κρήτη!!! Εγώ δεν θα έμενα στην πόλη του Ρεθήμνου καλοκαιριάτικα! Βόλτα ναι! Καθότι είναι απίστευτα γραφική και μάλιστα θα τις αφιέρωνα πολλές ώρες!!:) Στο μύρθιο λοιπόν παίζουν μερικά ξενοδοχεία σε πολύ καλές τιμές και με υπέροχη πραγματικά υπέροχη θέα!!!! Και μην σου πώ για το φαγητό!!(βεβαιά αυτό είναι σε όλη την Κρήτη) :)
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
Αγαπητή dtm εγώ θα σου πρότεινα να μείνει στον Πλακία και συγκεκριμένα στο Μύρθιο το οποίο είναι το υπερυψωμένο τμήμα του Πλακιά. Η θέα είναι απερίγραπτη και οι παραλίες που έχει γύρω γύρω από τις καλύτερες καθότι νότια κρήτη!!! Εγώ δεν θα έμενα στην πόλη του Ρεθήμνου καλοκαιριάτικα! Βόλτα ναι! Καθότι είναι απίστευτα γραφική και μάλιστα θα τις αφιέρωνα πολλές ώρες!!:) Στο μύρθιο λοιπόν παίζουν μερικά ξενοδοχεία σε πολύ καλές τιμές και με υπέροχη πραγματικά υπέροχη θέα!!!! Και μην σου πώ για το φαγητό!!(βεβαιά αυτό είναι σε όλη την Κρήτη) :)
συμφωνω απολυτα!επισης παραλίες νοτια του ρεθυμνου που δεν εχουν γραφτει ειναι οι λιγκρες και η αγια φωτια. μαλιστα στην αγια φωτια εχει και μια φανταστική ψαροταβερνα
 

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
Αγαπητέ tdm!:haha:

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις κάποια βασικά όταν επισκέπτεσαι πρώτη φορά έναν τόπο, τελικά θα μείνουμε 3 μέρες Ρέθυμνο και άλλες 2 στον Πλακιά, κατάλαβα ότι πρέπει να αφιερώσουμε και εδώ τον απαιτούμενο χρόνο... (οι διακοπές θα τελειώσουν με ένα διήμερο στην αγαπημένη για προσωπικούς λόγους Σητεία).
 

VDreaming

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
......
ουπσ!!!!!!!! :) Συγνώμη ρε συ tdm!!!! Όλα λάθος τα έγραψα!!! Πάντως ο προορισμός που σου είπα είναι πολύ όμορφος!! Ψάξε στο net το stefanos village που είναι στο Μύρθιο και θα με θυμιθείς!!!! Εστειλά και κάτι άλλους φίλους πέρυσι και ξεφύγαν από τη θέα!!!! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom