Νομός Φλώρινας: Ένας προορισμός «έκπληξη»

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Τωρα που το σκεφτομαι ειχα παει μικρη και στη Δροσοπηγη και μου ειχε αρεσει πολυ. Δεν ξερω ποσο αλλαξε απο τοτε (ας μας πει καποιος που εχει παει προσφατα), αλλα ηταν ενα πολυ γραφικο χωριο με αρκετα πετροχτιστα σπιτια και απιθανο φαγητο (το οποιο δεν ξεχναω ποτε:haha:)
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Πολυ ωραια εκδρομη σκιουρακι.
Εγω δεν θα ξεχασω την διαδρομη φλωρινας-καστοριας μεσω βιγλας και την πεζοπορια απο το νυμφαιο στον αρκτουρο που ηταν πραγματικα καταπληκτικη.
Μπραβο σκιουρακι!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
ναι οντως ηταν πολυ ωραια εκδρομη kosvik.σκεφτομαι οτι καποια στιγμη πρεπει να ξαναπαω αλλα αυτη την φορα ανοιξη και να επισκεφτω μονο νυμφαιο και τα γυρω χωρια που αναφερθηκαν.σας ευχαριστω ολους για την συμμετοχη!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Συγχαρητηρια σκιουράκι για το υπεροχο ταξίδι που μας πρόσφερες στην άγνωστη για αρκετούς Ελλάδα μας:clap:. Ειχα παει και εγώ περσι τετοια εποχή στην Φλώρινα και τα μέρη ειναι πανέμορφα!

Σε βλέπω να κερδίζεις κ στον διαγωνισμό της Ελλάδας. Είσαι φαβορί!:bleh::haha:
Αντε να ταξιδεψεις κ εκτος ευρωπαικων συνορων, να μας γραψεις και απο εκει μια ιστορία και να κάνεις τρία στα τρία:haha:
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
gracias θανο!αλλα με 7 συμμετοχες ολο και ολο ,ολοι μας φαβορι ειμαστε!

αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι θα πας πρωτος βιεννη και αν γραψεις για αυτον τον προορισμο οπως γραφεις για την barca ,την εκατσα:bleh::haha::bleh:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO


Mάλλον πρεπει κάτι να γίνει με τις συμμετοχές: ισως να προσφερθει ενα δωρεάν ταξίδι :haha::bleh:για το εξωτερικό!
Να δεις που ολοι μας θα στρωθούμε το Σαββατοκύριακο να γράψουμε κ καμια Ελληνική ιστορία γιατι οντως ειμαστε αδικαιολόγητοι μιας κ εχουμε γράψει τοσες ιστορίες για το εξωτερικό κ ελάχιστες για την Ελλάδα μας που ολοι μας την έχουμε επισκεφτεί!:D

Σε οτι αφορά την Βιέννη, δεν νομιζω οτι θα τα καταφέρω τοσο καλά οσο με την Βαρκελώνη, που σιγά την ιστορία. Δυο μηνες εχουν περάσει και δεν εχω τελειώσει την περιγραφή απο την 1η μέρα. Με βλεπω να την ολοκληρώνω του χρονου!:(

και για να ειμαστε ον τοπικ :

να επιβεβαιώσω ολα τα σχετικά με το Σκλήθρο και τον Θωμά: εστιατόριο μοναδικό, απο τα καλυτερα που εχω επισκεφτει πανελλαδικά κ πανευρωπαικά. Στο Τσάμπιονς Λιγκ παίζει ...η κατηγορία του!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
και μετά το υπέροχο ταξίδι που μας προσφερε στην αρχή το σκιουράκι μας:clap:
στην ακριτική Φλώρινα, ενα ακόμη ταξίδι στην ιδια περιοχή, οπτικοακουστικό αυτή τη φορά!

Καλό σας ταξίδι!:cool:
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
:oscar:για αλλη μια φορα thanosth rules!!!εγραψε και παλι!χιλια ευχαριστω συμφορουμιτη!ειναι τελειο το βιντεακι !το οσκαρ το εχεις στο τσεπακι!
 

sotiria

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ελλαδα αλλα που?
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΡ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ
Να δωσω και εγω μερικα τιπς μια και ειμαι της περιοχης? Ετσι για τους πιο ψαγμενους...

1. Στο Νυμφαιο δεν αξιζει να μεινει κανεις για φαγητο, γιατι η σχεση ποιοτητας -τιμης δεν ειναι η ιδανικοτερη. Αναζητηστε το χωριο Σκληθρο (κατεβαινοντας απο το Νυμφαιο και κανοντας δεξια στον κεντρικο ειναι το επομενο χωριο). Εκει θα φατε στον Θωμα. Ισως να το εχετε ακουσει το μερος, εχει απιστευτα πιατα και ξεχωριστο περιβαλλον (τουλαχιστον για τα δεδομενα της επαρχιας).

2. Το επομενο χωριο που αξιζει μια επισκεψη ειναι το Λεχοβο. Χωριο οικοδομων κατα κυριο λογο με ωραια πετροχτιστα σπιτια και μια μοναδικη πλατεια (τα στενα ειναι αποτομα και ανηφορικα, προτεινω να αφησετε το αυτοκινητο στην αλανα διπλα στην εκκλησια που ειναι πανω στον δρομο και να ανεβειτε με τα ποδια) Στην κεντρικη πλατεια εχει ενα υπεροχο αιωνοβιο πλατανι και κατω ακριβως ειναι ο Γερο Πλατανος. Το περιβαλλον ειναι βουκολικο (υφαντα, φλοκατες κτλ) και θα δοκιμασετε πεντανοστιμες πιτες (αλλαζουν καθε μερα, ελπιζω να πετυχετε τσουκνιδοπιτα) και ψητα κρεατα.

3. Απο τη Φλωρινα και αν εχετε χρονο και διαβατηριο, μπειτε στο Φυρομ και καντε μια βολτα μεχρι τα Μπιτολα (το Μοναστηρι που λεμε εμεις στην περιοχη). Οχι οτι θα ενθουσιαστειτε, αλλα εχει εναν πολυ ομορφο πεζοδρομο και μπορειτε να κανετε και τα ψωνια σας απο τα αφορολογητα.

4. Ο Ακτρουρος (http://www.arcturos.gr/gr/) εκτος απο τις αρκουδες προστατευει και τους λυκους. Με το ιδιο εισιτηριο (που νομιζω ισχυει για δεκα μερες) μπορειτε να επισκευτειτε και το κεντρο προστασιας λυκων στο χωριο Αγραπιδια.

5. Αν εχετε χρονο καντε ενα πικνικ στη λιμνη Ζαζαρη. Ειναι η λιμνη που φαινεται ανεβαινοντας για το Νυμφαιο. Το χωριο διπλα στη λιμνη λεγεται Λιμνοχωρι (τιποτα ιδιαιτερο κατα τη γνωμη μου) ομως διπλα στη λιμνη εχει χορταρι και τραπεζια ξυλινα και η θεα του βουνου ειναι μαγευτικη. Αποφυγετε μερες οπως η Καθαρα Δευτερα, η Πρωτομαγια κτλ, γιατι γινεται χαμος (εκτος αν σας αρεσει ο κοσμος).

Αυτα! Φιλια απο το νομο Πελλας στο νομο Φλωρινας! :bleh:
αχινε θα θελα να παω την εβδομαδα των χριστουγεννων φλωρινα να μεινω εκει κ αν μπορεσω να παω και μια καστορια. ενδυκνειται εκεινη την περιοδο για φλωρινα λογω καιρικων συνθηκων εννοω η λες να το αφησω? εννοω θα εχω προβλημα σε μετακινησεις λογω χιονιων κλπ? θα θελα τα φωτα σου μιας κ εισαι κ απο κει κατι θα ξερεις παραπανω.;)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
αχινε θα θελα να παω την εβδομαδα των χριστουγεννων φλωρινα να μεινω εκει κ αν μπορεσω να παω και μια καστορια. ενδυκνειται εκεινη την περιοδο για φλωρινα λογω καιρικων συνθηκων εννοω η λες να το αφησω? εννοω θα εχω προβλημα σε μετακινησεις λογω χιονιων κλπ? θα θελα τα φωτα σου μιας κ εισαι κ απο κει κατι θα ξερεις παραπανω.;)
Οι Νομαρχιες Φλωρινας και Καστοριας, επειδη καθε χρονο εχουν πολυ χιονι ειναι πολυ οργανωμενες στο θεμα αυτο και δεν αφηνουν τους δρομους να κλεισουν: εχουν εκχιονισιτκα μηχανηματα και τους ανοιγουν συνεχως. Απο την αλλη θα εχεις μαζι σου αλυσιδες, γιατι οταν χιονιζει η τροχαια δεν αφηνει κανεναν να κυκλοφορει χωρις αλυσιδες. Και ειναι πολυ πιθανον (αλλα οχι σιγουρο) την εβδομαδα των Χριστουγεννων να χιονισει πολυ. Αλλες φορες χιονιζει πολυ και αλλες καθολου. Κανεις δεν μπορει να το ξερει εκ των προτερων. Το βραδι στις 22/12 (προπαραμονη Χριστουγεννων) στη Φλωρινα αναβουν τις Φωτιες. Αν σου βγαινει αξιζει τον κοπο να μην το χασεις. Επισης κατα τη γνωμη μου εξαιρετικη ταβερνα ειναι η ταβερνα του Κοντοσωρου στο Ξυνο Νερο στα ριζα του Νυμφαιου: ΚΟΝΤΟΣΩΡΟΣ :: ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ - ΞΕΝΩΝΑΣ
 

sotiria

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ελλαδα αλλα που?
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΡ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ
Οι Νομαρχιες Φλωρινας και Καστοριας, επειδη καθε χρονο εχουν πολυ χιονι ειναι πολυ οργανωμενες στο θεμα αυτο και δεν αφηνουν τους δρομους να κλεισουν: εχουν εκχιονισιτκα μηχανηματα και τους ανοιγουν συνεχως. Απο την αλλη θα εχεις μαζι σου αλυσιδες, γιατι οταν χιονιζει η τροχαια δεν αφηνει κανεναν να κυκλοφορει χωρις αλυσιδες. Και ειναι πολυ πιθανον (αλλα οχι σιγουρο) την εβδομαδα των Χριστουγεννων να χιονισει πολυ. Αλλες φορες χιονιζει πολυ και αλλες καθολου. Κανεις δεν μπορει να το ξερει εκ των προτερων. Το βραδι στις 22/12 (προπαραμονη Χριστουγεννων) στη Φλωρινα αναβουν τις Φωτιες. Αν σου βγαινει αξιζει τον κοπο να μην το χασεις. Επισης κατα τη γνωμη μου εξαιρετικη ταβερνα ειναι η ταβερνα του Κοντοσωρου στο Ξυνο Νερο στα ριζα του Νυμφαιου: ΚΟΝΤΟΣΩΡΟΣ :: ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ - ΞΕΝΩΝΑΣ
σε ευχαριστω ερση εχω αδεια εκεινη την εβδομαδα κ θα θελα να παωβορεια ελλαδα οποτε μαλλον για εκει ειμαι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.121
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom