Νορβηγία η χώρα με τις καλύτερες συνθήκες ζωής

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Νορβηγία η χώρα με τις καλύτερες συνθήκες ζωής


a4.bp.blogspot.com__k0QnDLFvNWg_SslwLWlXVBI_AAAAAAAAADs_HpVZrIp8GTc_s320_norbhg_3Bia.jpg
Στην κορυφή των πιο επιθυμητών χωρών του πλανήτη για να ζει κάποιος παρέμεινε και φέτος η Νορβηγία, σύμφωνα με το Πρόγραμμα των Ηνωμένων Εθνών για την Ανάπτυξη (UNDP).

Ανάμεσα στις 182 χώρες μέλη του ΟΗΕ και βάσει στοιχείων που περισυλλέχθηκαν το 2007 πριν από το ξέσπασμα της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης του 2008/2009, οι άνθρωποι που ζουν στην Νορβηγία, στην Αυστραλία,....

στην Ισλανδία και τον Καναδά διαθέτουν τον υψηλότερο Δείκτη Ανθρώπινης Ανάπτυξης (ΔΑΑ). Αντίθετα, ο Νίγηρας, το Αφγανιστάν και η Σιέρα Λεόνε διαθέτουν τις χειρότερες επιδόσεις στον τομέα της ανθρώπινης ανάπτυξης.

Ο υπολογισμός του ΔΑΑ γίνεται βάσει του προσδόκιμου ζωής κατά τη γέννηση, του ποσοστού του αλφαβητισμού του πληθυσμού, του κατά κεφαλήν Ακαθάριστου Εγχώριου Προϊόντος, καθώς και της αγοραστικής δύναμης των κατοίκων που εκτιμάται σε δολάρια.

"Παρά τις σημαντικές βελτιώσεις που έγιναν, η πρόοδος ήταν άνιση. Πολλές χώρες έχουν αντιμετωπίσει επιβραδύνσεις τις τελευταίες δεκαετίες λόγω των οικονομικών προβλημάτων, των κρίσεων που έχουν σχέση με τις συγκρούσεις και την επιδημία του HIV/AIDS, κάτι που υπήρχε πριν από την επίδραση της οικονομικής κρίσης" αναφέρει σε ανακοίνωση του το UNDP.

Το προσδόκιμο ζωής στο Νίγηρα είναι τα 50 χρόνια, περίπου 30 χρόνια λιγότερο από αυτό της Νορβηγίας, ενώ το κάθε δολάριο που κερδίζει ένας άνθρωπος στην αφρικανική χώρα αντιστοιχεί σε 85 δολάρια στη σκανδιναβική χώρα. Μεγάλο προσδόκιμο ζωής έχουν οι Ιάπωνες με 82,7 χρόνια, ενώ το Αφγανιστάν έχει 43,6 χρόνια.

Το Λιχτενστάιν διαθέτει το υψηλότερο κατά κεφαλήν Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν το οποίο φτάνει τα 85,383 δολάρια. Οι πιο φτωχοί είναι οι κάτοικοι της Δημοκρατίας του Κονγκό όπου το ετήσιο κατα κεφαλήν εισόδημα ήταν 298 δολάρια.

Φέτος, πέντε χώρες η -Κίνα, η Βενεζουέλα, το Περού, η Κολομβία και η Γαλλία- κατάφεραν να σκαρφαλώσουν στην λίστα, βελτιώνοντας τους μισθούς και το προσδόκιμο ζωής. Η Κίνα, η Κολομβία και η Βενεζουέλα βελτίωσαν τις αποδόσεις τους και στην εκπαίδευση. Τη μεγαλύτερη πτώση σημείωσε η Τζαμάικα.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Καλά όλα αυτά και κάθε χρόνο οι Σκανδιναβικές χώρες πάνε όλο και καλύτερα σε αντίστοιχες λίστες, αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο θα ήθελα να ζω σε τόσο ιδανικές και αποστειρωμένες κοινωνίες. Έχω αρκετούς φίλους και φίλες από τη Σουηδία και τη Φινλανδία που μου λένε ότι η ζωή τους είναι πολύ βαρετή και γενικότερα ζουν λίγο "στην κοσμάρα τους", ακριβώς επειδή έχουν σχεδόν μηδαμινά προβλήματα στην πολιτική και οικονομική καθημερινότητά τους. Κάπου μάλιστα είχα διαβάσει, και μου το επιβεβαίωσαν και οι γνωστοί μου, ότι στις σκανδιναβικές χώρες τα μεγάλα ποσοστά αυτοκτονιών σε νεαρές ηλικίες δεν οφείλονται μόνο στη μεγάλη διάρκεια της νύχτας, όπως πιστεύεται ευρέως εδώ, αλλά και στη βαρεμάρα και την ανία που τους πλήττει συχνά από μικρές ηλικίες..

Οπότε καλά όλα αυτά, ωραίες οι Σκανδιναβικές χώρες για επίσκεψη ή και μεσοπρόθεσμη διαμονή, αλλά μάλλον θα συνεχίσω να θαυμάζω τα επιτεύγματά τους από μακριά :bleh:
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ας ειχα εγω την οικονομικη δυνατοτητα να ταξιδευω 3 μηνες τον χρονο και δεν θα βαριομουνα ποτε....!!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Είμαι πολύ μπροστά από το ρεπορτάζ. Έχω στείλει βιογραφικά και περιμένω...
 

Magda

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Σας το εύχομαι ολόψυχα !!

Είμαι πολύ μπροστά από το ρεπορτάζ. Έχω στείλει βιογραφικά και περιμένω...
Αν κατάλαβα καλά, θέλετε να εργασθείτε στη Νορβηγία. Πολύ έξυπνη κίνηση . Τον Αύγουστο ήμουν εκεί και ενθουσιάστηκα. Μπορείτε να δείτε και το βιντεάκι που ανέβασα. Εύχομαι ολόψυχα , να πάρετε την καλύτερη προσφορά !!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Έχεις καμιά ιδέα για ιστοσελίδες με αγγελίες εργασίας; γιατί μέχρι στιγμής πόρτα τρώω.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.772
Πριν λίγο καιρό δεν είχε "βγεί" η Αυστρία ως πρώτη χώρα από άποψη ποιότητας ζωής? :roll:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Μπα, δε θυμάμαι κάτι τέτοιο, τα τελευταία χρόνια τη Νορβηγία ακολουθούν πολλές χώρες σε τέτοιες έρευνες.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Καλά θυμάται η Vario. Σύμφωνα με αυτή την έρευνα η πόλη με την υψηλότερη ποιότητα ζωής είναι η Βιέννη. Σύμφωνα με αυτή την έρευνα είναι το Vancouver του Καναδά. Εδώ πάλι βγάλαν τη Ζυρίχη. Βέβαια αυτές οι έρευνες είναι για πόλεις και όχι για χώρες. Στις χώρες μπορεί να είναι στην κορυφή όντως η Νορβηγία.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
147
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Καλά όλα αυτά και κάθε χρόνο οι Σκανδιναβικές χώρες πάνε όλο και καλύτερα σε αντίστοιχες λίστες, αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο θα ήθελα να ζω σε τόσο ιδανικές και αποστειρωμένες κοινωνίες. Έχω αρκετούς φίλους και φίλες από τη Σουηδία και τη Φινλανδία που μου λένε ότι η ζωή τους είναι πολύ βαρετή και γενικότερα ζουν λίγο "στην κοσμάρα τους", ακριβώς επειδή έχουν σχεδόν μηδαμινά προβλήματα στην πολιτική και οικονομική καθημερινότητά τους. Κάπου μάλιστα είχα διαβάσει, και μου το επιβεβαίωσαν και οι γνωστοί μου, ότι στις σκανδιναβικές χώρες τα μεγάλα ποσοστά αυτοκτονιών σε νεαρές ηλικίες δεν οφείλονται μόνο στη μεγάλη διάρκεια της νύχτας, όπως πιστεύεται ευρέως εδώ, αλλά και στη βαρεμάρα και την ανία που τους πλήττει συχνά από μικρές ηλικίες..

Οπότε καλά όλα αυτά, ωραίες οι Σκανδιναβικές χώρες για επίσκεψη ή και μεσοπρόθεσμη διαμονή, αλλά μάλλον θα συνεχίσω να θαυμάζω τα επιτεύγματά τους από μακριά :bleh:
έχεις ένα δίκιο και ίσως είναι στη φύση του ανθρώπου όταν δεν αντιμετωπίζει προκλήσεις να γίνεται μαλθακός και να παθαίνει διάφορα ψυχοσωματικά. αλλά απο την άλλη είναι λόγος αυτός να μη τους ζηλεύεις? αυτοκτονίες και άνθρωποι που νιώθουν ανία υπάρχουν σε όλες τισ κοινωνίες και φυσικά υπάρχουν και στη Νορβηγία. Αυτό όμως δε τη κάνει λιγότερο αξιοζήλευτη ως χώρα. Να χαιρόμαστε που έχουμε προβλήματα και δε βαριόμαστε? Δε νομίζω.
 
Μηνύματα
49
Likes
5
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΥΤΑΝ
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom