Νορβηγία Νορβηγία με αυτοκίνητο

nikos_kon

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους
Είμαι αρκετό καιρό μέλος και ενώ έχω παρακολουθήσει αρκετά θέματα δεν έχω ξεκινήσει ποτέ ένα δικό μου. Τώρα χρειάζομαι την βοήθεια σας.
Με το πέρας αυτής της κατάστασης που ζούμε θέλω να κάνω ένα ταξίδι στην όμορφη Νορβηγία το φθινόπωρο. Σκέφτομαι 2-3 μέρες στο Όσλο ( από ότι έχω διαβάσει δεν χρειάζεται περισσότερο ) και μετά να νοικιάσω αυτοκίνητο να κινηθώ δυτικά προς Μπέργκεν κ τα γειτονικά φιορδς για άλλες 3-4 μέρες.
Οι απορίες μου είναι οι εξής:
Ποιες περιοχές και φιόρδ προτείνετε?
Αρκούν 4 μέρες για τα βασικά στην δυτική Νορβηγία?
Πώς είναι το οδικό δίκτυο?
Η ενοικίαση αυτοκινήτου από ότι είδα είναι οικονομική. Η βενζίνη και τα διόδια? Είναι οικονομικά εφικτό ένα τέτοια ταξίδι?
Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων
 
Last edited:

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Καλώς ήλθες.
Το κόστος ενός ταξιδιού, οπουδήποτε, στη Νορβηγία είναι γενικά από τα πιο υψηλά.
Ενοικίαση αυτ/του και Νορβηγία, για μένα, δεν πολύ ταιριάζει. Υπάρχει διαρκής Αστυνόμευση ως προς τα όρια ταχύτητος που συνήθως είναι τα 50km/h και οι δρόμοι γενικά είναι στενοί. Αν τύχει και έχει κακό καιρό ή κυκλοφορούν τροχόσπιτα-αυτοκινούμενα τότε τα χλμ δεν μαζεύονται όπως θα τα είχες υπολογίσει.
Λύση ικανοποιητική είναι το εκτεταμένο σιδηροδρομικό δίκτυο χωρίς βέβαια να είναι και μονόδρομος.
Με ένα σκάρτο 3ήμερο στο Οσλο (εξαρτάται απο το τι ώρα φθάνεις εκεί) και ένα 4ήμερο στο Μπέργκεν (εκμεταλλευόμενος μάλιστα τη νυχτερινή διαδρομή του τρένου η άλλη διαδρομή θα ειναι μέρα για να την ευχαριστηθείς) όπου θα μπορείς να επισκεφθείς τουλάχιστον :
. Το Fjord Nutshell
. Το πανέμορφο Flam & τον οδοντωτό σιδηρόδρομο
. Το χειμερινό θέρετρο Voss
Κάπως έτσι, κινούμενος, θα δεις αρκετά από τα "βασικά".
Καλή οργάνωση.
 

store

New Member
Μηνύματα
4
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Καλημέρα ταξιδιώτες,
λέμε την άνοιξη ( Απρίλιο ή Μάιο) να ξεκινήσουμε για Νορβηγία. Ο χρονικός μας ορίζοντας είναι 1 μήνας πάνω κάτω.
Το αρχικό σχέδιο ήταν να κάνουμε κυρίως ελεύθερο κάμπινγκ αλλά υπάρχει και το ενδεχόμενο να πάρουμε ένα μικρό τροχόσπιτο
( όχι αυτοκινούμενο ) γύρω στα 3,5 μέτρα.
Ποια είναι η γνώμη σας για την δεύτερη λύση? ενδείκνυνται οι δρόμοι για κάτι τέτοιο?
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Καλημέρα ταξιδιώτες,
λέμε την άνοιξη ( Απρίλιο ή Μάιο) να ξεκινήσουμε για Νορβηγία. Ο χρονικός μας ορίζοντας είναι 1 μήνας πάνω κάτω.
Το αρχικό σχέδιο ήταν να κάνουμε κυρίως ελεύθερο κάμπινγκ αλλά υπάρχει και το ενδεχόμενο να πάρουμε ένα μικρό τροχόσπιτο
( όχι αυτοκινούμενο ) γύρω στα 3,5 μέτρα.
Ποια είναι η γνώμη σας για την δεύτερη λύση? ενδείκνυνται οι δρόμοι για κάτι τέτοιο?
Καλησπέρα @store
Καλό το εγχείρημα & με τροχόσπιτο! Eίναι περίοδος ήπιας κυκλοφορίας και γίνεται ακόμη καλύτερο τον Μάιο !
Ο χρόνος είναι επαρκής αν και ο ατομικος σας εξοπλισμός θα είναι extreme, τότε, δε θα έχετε γενικά και ειδικά πρόβλημα.
Με την ευκαιρία παραθέτω και μερικά χρήσιμα link για την Νορβηγία :
• Όλες οι καμερες,
Norske webkamera plassert på kartet - Kamerakartet
• Η κατάσταση των δρόμων,
Trafikkinformasjon
• Αναλυτικός καιρός,
https://www.yr.no/kart/?spr=eng#lat=66.08936&lon=28.24287&zoom=4&laga=nedbørskyer&proj=3575
• Βέβαια & στο
www.bestbikingroads.com
• Κάποιες «καλές» διαδρομές που υπάρχουν στο
Motorcycle ride plan, motorcycle tour and track | Tourstart.org
• Και τέλος, το που κυμαινονται τα καύσιμα/χώρα, αφού έχετε δρόόόμο έως εκεί !
fuel-prices-europe.info

Καλό προγραμματισμό, να έχετε, σε όλα.
 

store

New Member
Μηνύματα
4
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Καλησπέρα @store
Καλό το εγχείρημα & με τροχόσπιτο! Eίναι περίοδος ήπιας κυκλοφορίας και γίνεται ακόμη καλύτερο τον Μάιο !
Ο χρόνος είναι επαρκής αν και ο ατομικος σας εξοπλισμός θα είναι extreme, τότε, δε θα έχετε γενικά και ειδικά πρόβλημα.
Με την ευκαιρία παραθέτω και μερικά χρήσιμα link για την Νορβηγία :
• Όλες οι καμερες,
Norske webkamera plassert på kartet - Kamerakartet
• Η κατάσταση των δρόμων,
Trafikkinformasjon
• Αναλυτικός καιρός,
https://www.yr.no/kart/?spr=eng#lat=66.08936&lon=28.24287&zoom=4&laga=nedbørskyer&proj=3575
• Βέβαια & στο
www.bestbikingroads.com
• Κάποιες «καλές» διαδρομές που υπάρχουν στο
Motorcycle ride plan, motorcycle tour and track | Tourstart.org
• Και τέλος, το που κυμαινονται τα καύσιμα/χώρα, αφού έχετε δρόόόμο έως εκεί !
fuel-prices-europe.info

Καλό προγραμματισμό, να έχετε, σε όλα.
Ευχαριστώ πολύ!!! Εξαιρετικά κατατοπιστικά τα σάιτ. Θα τα κοιτάξω λεπτομερέστερα αφού τελειώσω την οργάνωση που κάνω τώρα για Βουδαπέστη.
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλησπέρα.. Σχεδιάζω ένα 10μερο roadtrip τον Αύγουστο για Νορβηγία, μπεργκεν μέχρι κ το δρόμο του Ατλαντικού από Όσλο,μια κυκλική διαδρομή. έχω σημειώσει κάποια αξιοθέατα μέσο κάποιων ιστοριών εδώ όπως preikstolen, trolltunga, latefossen, flam-mydral (θα κατέβω με ποδήλατο στην επιστροφή), geiranger, Bergen,lien skylift, alesund, trollstigen, παγετώνες, klimapark 2469 κτλ ..από καταλύματα έχω δεί διάφορα κάμπινγκ σε λίμνες κ rbnb..θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει στο περίπου πως θα μπορούσα να μοιράσω τις τις μέρες κ από Όσλο θα ήταν καλύτερα να φύγω για preikstolen και λοιπά όπως βλέπουμε στον χαρτί;
 

Geokan1

New Member
Μηνύματα
2
Likes
11
Μετά την εγγραφή μου στο forum θα ήθελα πληροφορίες και κατευθύνσεις για ένα ταξίδι όνειρο για μένα που ετοιμάζω για τον Ιούνιο 2023 στη Νορβηγία.
Θα ταξιδέψουμε με τη σύζυγό μου την δεκατριάχρονη κόρη μας και την ξαδέλφη της συζύγου μου στη Νορβηγία το τρίτο δεκαήμερο του Ιουνίου για επτά νύχτες. Ήδη έχουμε κλείσει τα αεροπορικά εισιτήρια με Aegean Αθήνα - Όσλο -Αθήνα, θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο και έχουμε καταλήξει στο παρακάτω πρόγραμμα:
1η μέρα: άφιξη στις 10.45 στο αεροδρόμιο - αναχώρηση για STRYN (δύο νύχτες σε κάμπινγκ)
2η μέρα: STRYN - BRIKSDAL - GEIRANGER - HELLESYLT - STRYN
3η μέρα: STRYN - BERGEN (διαμονή BERGEN)
4η μέρα: BERGEN (διαμονή)
5η μέρα: BERGEN - GUDVANGEN - FLAM - GEILO (διανυκτέρευση)
6η μέρα: GEILO - OSLO
7η μέρα: OSLO
8η μέρα: αναχώρηση

Θα ήθελα από κάποιους που έχουν παρόμοια εμπειρία πληροφορίες για τα παρακάτω:
- με δεδομένο τους επαρχιακούς δρόμους της χώρας, τα πορθμεία και τα χαμηλά όρια ταχύτητας, είναι το παραπάνω πρόγραμμα εφικτό? Σημειώνω ότι θα είμαστε 2 οδηγοί.
- κάποιες προτάσεις για διαμονή σε νορμάλ κόστος, με δεδομένο ότι σαν γκρουπ θα χρειαστούμε ή διαμερίσματα ή αυτόνομα σπιτάκια σε κάμπινγκ
- κάποια μέρη που θα πρέπει να επισκεφτούμε. Η παραπάνω επιλογή έγινε με βάση προγράμματα πρακτορείων και εμπειριών άλλων ταξιδιωτών
- πιθανό εναλλακτικό πρόγραμμα με βάση τον αριθμό των ημερών που διαθέτουμε.

Αυτά για αρχή.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Μετά την εγγραφή μου στο forum θα ήθελα πληροφορίες και κατευθύνσεις για ένα ταξίδι όνειρο για μένα που ετοιμάζω για τον Ιούνιο 2023 στη Νορβηγία.
Θα ταξιδέψουμε με τη σύζυγό μου την δεκατριάχρονη κόρη μας και την ξαδέλφη της συζύγου μου στη Νορβηγία το τρίτο δεκαήμερο του Ιουνίου για επτά νύχτες. Ήδη έχουμε κλείσει τα αεροπορικά εισιτήρια με Aegean Αθήνα - Όσλο -Αθήνα, θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο και έχουμε καταλήξει στο παρακάτω πρόγραμμα:
1η μέρα: άφιξη στις 10.45 στο αεροδρόμιο - αναχώρηση για STRYN (δύο νύχτες σε κάμπινγκ)
2η μέρα: STRYN - BRIKSDAL - GEIRANGER - HELLESYLT - STRYN
3η μέρα: STRYN - BERGEN (διαμονή BERGEN)
4η μέρα: BERGEN (διαμονή)
5η μέρα: BERGEN - GUDVANGEN - FLAM - GEILO (διανυκτέρευση)
6η μέρα: GEILO - OSLO
7η μέρα: OSLO
8η μέρα: αναχώρηση

Θα ήθελα από κάποιους που έχουν παρόμοια εμπειρία πληροφορίες για τα παρακάτω:
- με δεδομένο τους επαρχιακούς δρόμους της χώρας, τα πορθμεία και τα χαμηλά όρια ταχύτητας, είναι το παραπάνω πρόγραμμα εφικτό? Σημειώνω ότι θα είμαστε 2 οδηγοί.
- κάποιες προτάσεις για διαμονή σε νορμάλ κόστος, με δεδομένο ότι σαν γκρουπ θα χρειαστούμε ή διαμερίσματα ή αυτόνομα σπιτάκια σε κάμπινγκ
- κάποια μέρη που θα πρέπει να επισκεφτούμε. Η παραπάνω επιλογή έγινε με βάση προγράμματα πρακτορείων και εμπειριών άλλων ταξιδιωτών
- πιθανό εναλλακτικό πρόγραμμα με βάση τον αριθμό των ημερών που διαθέτουμε.

Αυτά για αρχή.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας
- Το πρόγραμμα από άποψη χρόνου βγαίνει μια χαρά, τον Ιούνιο θα είναι μεγάλη η μέρα. Τα πορθμεία είναι τακτικά και δεν χάνεις πολύ χρόνο περιμένοντας.
- Για διαμονή από τα μέρη που αναφέρεις μόνο στο Bergen συμπίπτουμε. Είχαμε μείνει στο Citybox Bergen που ήταν οικονομικό, τώρα όμως βλέπω ότι οι τιμές εκτοξέυτηκαν.
Αν σας βολέψει σαν διαμονή έχω να προτείνω το Lunde turiststasjion στις όχθες της Jolstravatnet. Πολύ καλό και οικονομικό με αυτόνομα μπανγκαλόους αλλά και δωμάτια στο κυρίως κτίριο, και σε ένα καταπληκτικό σημείο.
- Για τη διαδρομή από Stryn για Geiranger αξίζει πολύ το ορεινό πέρασμα μέσω Djupevatn όπως αξίζει να κάνετε και την παράκαμψη για Geiranger Skysslag για την απίστευτη πανοραμική θέα του φιορδ (Αύγουστο μήνα και είχε ακόμη λίγο χιόνι στο πλάι του δρόμου). Ο δρόμος της παράκαμψης έχει διόδια.
Το μουσείο παγετώνων αξίζει μια επίσκεψη ειδικά αφού θα έχετε και παιδί μαζί σας.
Γενικά όπου βλέπετε view points στα φιορδ να σταματάτε. Οι εικόνες που θα δείτε είναι ονειρικές.
 

Special Traveler

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Θα συμφωνήσω με την mariath.
Επέλεξα πέρυσι το lunde turiststatsjion και είναι μαγεία,μς τον παγετώνα στα δέκα λεπτά..κτλ.
Αν θέλεις μπορώ να σε βοηθήσω (ίσα ίσα βέβαια διότι φαίνεσαι ταξιδιαρης😊) και τηλεφωνικά
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μόλις γυρίσαμε από Νορβηγία. 10ήμερο road trip. Οι δρόμοι σαν τους δικούς μας τους ορεινούς. Για μας τους Έλληνες όχι ιδιαίτερης δυσκολίας.. Διαδρομή Όσλο, Γκολ. Λιρνταλ, Φλαμ, Γκουντβαγκεν, Μπέργκεν, Σκει, Γκειραγκερ, Τρολστιγκεν, Αλεσουντ, Δρόμος του Ατλαντικού, Κριστιανσουντ, Όσλο. Σύνολο 80 ευρώ διόδια περίπου.. Νοικιάσαμε από Hertz Toyota CHR, το οποίο ήταν άβολο για 5 άτομα. Το είχαμε κλείσει με Aegean περίπου 470 ευρώ και η φούλ ασφάλεια μας πήγε στο γκισε επιπλέον 210 ευρώ. Τα όρια ταχύτητας συνήθως στα 80 χιλιόμετρα και κάποιες φορές 60. Γενικά αξίζει η ελευθερία που σου δίνει το αυτοκίνητο Μπέργκεν το γκαράζ 30 ευρώ η μέρα στο (Μπρυγκεν) μέναμε στο Clarion Bergen, Όσλο 35 (μέναμε στο Thon cesil).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom