Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Νορβηγία Νορβηγία: φιορδ, παγετώνες, raspberries και μανιτάρια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος Menia21, στις 14 Σεπτεμβρίου 2018.

1. Menia21

Menia21 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Το σχεδιάζω...
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Photography trip
    Ντινα να εισαι καλα! Εγω εχω πει οτι θα ξαναεπιστρεψω σε δυο χωρες: την αγαπημενη μου Ισλανδια και τωρα την Νορβηγια. Που να πρωτοπας ομως;;; Τι εποχη και σε ποια περιοχη; Ασε, δραμα!!

Dina Z likes this.
  2. Thanos92

Thanos92 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Νάξος
    Μακάρι τα μόνα μας προβλήματα στην ζωή να ήταν αυτά...:D

Menia21 likes this.
  3. mariath

mariath Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Όλη η Νότια Αμερική
    Παρακολούθησα την ιστορία σου με μεγάλο ενδιαφέρον γιατί και πολύ καλογραμμένη ήτανε αλλά και γιατί ένα μέρος της συνέπεσε με το δρομολόγιο που ακολουθήσαμε εμείς στις αρχές Αυγούστου. Αφού προσγειωθήκαμε στο Άλεσουντ, πήραμε αυτοκίνητο και κάναμε έναν κύκλο στα δυτικά φιορδ μέχρι το Μπέργκεν και πάλι πίσω.
    Να συμπληρώσω μόνο κάποια οικονομικά στοιχεία σ' αυτά που παραθέτεις γιατί πράγματι θέλει καλό προγραμματισμό για να τα βγάλεις πέρα με την ακρίβεια της χώρας.
    Το κόστος του αυτοκινήτου σε μας δεν ήταν τόσο μεγάλο. Δώσαμε περίπου 60 ευρώ την ημέρα στην Hertz για ένα Toytota Auris με πλήρη ασφάλιση, κλεισμένο μέσω Rentalcars τον Μάρτιο. Δυστυχώς το κόστος εκτοξευότανε αν ήθελες να το αφήσεις σε άλλη πόλη. Έτσι εγκαταλείψαμε το αρχικό πλάνο που ήταν να το παραδώσουμε στο Όσλο γιατί η επιβάρυνση της άλλης πόλης μόνο ήταν στα 500 ευρώ και προτιμήσαμε να πετάξουμε από το Άλεσουντ στο Όσλο με την Norvegian.
    Το κόστος για το Loen Skylift ήταν 27 ευρώ one way, δηλαδή κάπου 55 ευρώ το άτομο.
    Κάθε πέρασμα φιορδ με το αυτοκίνητο (εκτός του Geiranger) ήταν στα 10 - 20 ευρώ και έχει πολλά περάσματα αυτή η διαδρομή.
    Σ' ευχαριστούμε για τη όμορφη ιστορία σου και για τις φανταστικές φωτογραφίες.

chris7, Menia21 and Dina Z like this.
  4. seitaridis1918

Φανταστική η ιστορία σου!!!!Χάζεψα και ταξίδεψα με τις φωτογραφίες!Σε ευχαριστώ πολύ γιατί είναι ένας από τους μελλοντικούς μας προορισμούς έαν καταφέρω και πίσω τη γυναίκα....χααχαχχαχαχαα!!!!

Menia21 likes this.
  5. Menia21

Menia21 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Το σχεδιάζω...
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Photography trip
    mariath εχεις δικιο, ξεχασα να αναφερω τα πορθμεια, τα οποια δεν ειναι ακριβα κ συμφερει να βγαλεις το εισιτηριο που περιλαμβανει το αμαξι με τον οδηγο του συν τα υπολοιπα ατομα, και οχι μονο του το αμαξι συν τους ανθρωπους (συμπεριλαμβανομενου του οδηγου). Το Geiranger-Hellesylt θεωρειται κρουαζιερα στα φιορδ κ γι αυτο τσιμπαει η τιμη. Οπως κ το Gudvangen-Kaupanger , πριν στριψουμε για Laerdal, κι αυτο ειναι ακριβο γιατι ειναι 3ωρη κρουαζιερα. Το Alesund εχω σκυλομετανιωσει που δεν το εβαλα στο προγραμμα. Αλλα γενικα, οπως ανεφερα πιο πανω, ειναι τοσοι οι συνδυασμοι τοποθεσιων που μπορεις να κανεις, που σε πιανει απελπισια! Τετοιο ψαξιμο δεν εχω ξανακανει για ταξιδι!

Dina Z and mariath like this.
  6. silversurfer

silversurfer Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    Καύκασος
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γύρος Του Κόσμου