Γερμανία Ντίσελντορφ και πέριξ

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
@drDorothy πραγματι, την τελευταια φορα που βρεθηκα Βελγιο τελος Ιουνη ειχε 30ρια.
@Marios_Gr βαλε μια προσομοιωση των Βαλτικων χωρων για καλοκαιρι. Οι πιο ελκυστικες θερμοκρασιες και χωρις να αδειασει η τσεπη σου, αν το κλιμα ειναι το ζητουμενο.
Έχω παει και στις 3 Βαλτικές ήδη. Η ιστορία μου για αυτές έγινε best seller...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.122
Likes
20.352
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Να διευκρινίσω ότι θα διανυκτερεύσω και τις 4 ημέρες στο Ντίσελντορφ, ημερήσιες επισκέψεις θα κάνω στις άλλες πόλεις.
Σε λάθος πόλη έβαλες τις διανυκτερεύσεις. Τη Κολωνία έπρεπε να έχεις ως βάση και η Κολωνία δεν είναι μόνο ένας καθεδρικός....
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Σε λάθος πόλη έβαλες τις διανυκτερεύσεις. Τη Κολωνία έπρεπε να έχεις ως βάση και η Κολωνία δεν είναι μόνο ένας καθεδρικός....
Ήταν πιο φθηνό το Ντίσελντορφ και στα αεροπορικά και στη διαμονή. Είπα να μείνω στην πρωτεύουσα και μου φάνηκε πιο όμορφο.

Διόρθωση: Για Κολωνία η Aegean δεν έχει καν πτήσεις για Ιούλιο και Αύγουστο αυτή τη στιγμή.
 
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.024
Ε μικρό το κακό, οι αποστάσεις είναι αστείες, και να βγεις βράδυ Κολωνία μπορείς και να γυρίσεις Düsseldorf ότι ώρα θες. Γενικά ο κόσμος κινείται στην περιοχή από τη μια πόλη στην άλλη οπως εμείς μες στην Αθήνα, και οι αποστάσεις σε χρόνο τουλάχιστον είναι αντίστοιχες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.122
Likes
20.352
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ήταν πιο φθηνό το Ντίσελντορφ και στα αεροπορικά και στη διαμονή. Είπα να μείνω στην πρωτεύουσα και μου φάνηκε πιο όμορφο.
Δεν πειράζει, εσύ να είσαι καλά, δουλειά θα γίνει και απο το μοντέρνο Ντίσελντορφ :)

Στη Κολωνία αν πας τελικά, τσέκαρε τι εποχικές εκθέσεις έχει στο Βάλραφ-Ρίχαρτς . Εγώ είχα πετύχει αφιέρωμα στον Ρέπραντ και γενικά το μουσείο είναι ωραίο! Το Λούτβιχ το άφησα για την επόμενη φορά. Η Κολωνία είναι η 4η μεγαλύτερη πόλη της Γερμανίας και όπως προαναφέρθηκε είναι πολύ ζωντανή! Σε μία μέρα, χωρίς κανένα μουσείο, μπορείς να δεις κάποια βασικά σημεία της πόλης, αυτά που βλέπουν όλοι. Αλλά η πόλη έχει πάρκα, μοντέρνα αρχιτεκτονική όμορφα συνδυασμένη με κάποια γραφικά σημεία της και εκτός κέντρου έχει πανέμορφες γειτονιές! Απο Κολωνία είχα κάνει μία μονοήμερη (με αυτοκίνητο) και επισκέφτηκα το Άαχεν (ιστορία και γραφικότητα) και το Μονσάου (γραφικότητα). Αν πας στο Άαχεν τσέκαρε ώρες λειτουργίας του Καθεδρικού για να μπορέσεις να τον δεις σωστά! Πριν πάω είχα σταμπάρει απο πόλεις και χωριά, τη Βόννη (ιστορία) και το Μίνστερ (πολιτισμός και γραφικότητα). Έχουν μείνει για την επόμενη φορά αυτά, όπως και πολλά άλλα τριγύρω.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Επειδή η Γερμανία έχει κάστρα να φάνε και οι κότες, υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον κάστρο κοντά στο Ντίσελντορφ; Λίγο έξω από τη Βόννη υπάρχει το πολύ εντυπωσιακό Drachenburg, αλλά είναι αμφίβολο αν θα προλάβω να το δω σε μια μονοήμερη επίσκεψη στην πόλη.

1000_F_204007212_mXP0if4CRCkMGI2NDt4qpG1CAhTujkHM.jpg
 
Last edited:

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
Ευχαριστώ, αυτά λίγο πολύ τα έχω ήδη εντοπίσει, αλλά είναι περισσότερο αρχοντικά και παλάτια. Εγώ θέλω κάστρο με πυργίσκους, πύλη και τάφρο με κροκοδείλους. 🏰 🐊
Κροκόδειλο στη Γερμανια,Ειδικα σε τάφρο,δεν ξερω που θα βρεις.Αν το σηκώνει το μπατζετ σου,νοίκιασε ενα αυτοκινητο για 24ωρες και κατέβα προς Ρηνανία Παλατινατο που ειναι το κρατιδιο με τα πιο πολλα κάστρα στη χωρα.

Εναλλακτικα,δες το βιντεακι που εκανα περυσι με τη βεσπα μου,σε μια διαδρομη 150χλμ προστατευμένη απ την UNESCO λογω των μεσαιωνικών κάστρων της και που ξερεις…μεχρι δράκους μπορει να βρεις εκει!

 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Κροκόδειλο στη Γερμανια,Ειδικα σε τάφρο,δεν ξερω που θα βρεις.Αν το σηκώνει το μπατζετ σου,νοίκιασε ενα αυτοκινητο για 24ωρες και κατέβα προς Ρηνανία Παλατινατο που ειναι το κρατιδιο με τα πιο πολλα κάστρα στη χωρα.

Εναλλακτικα,δες το βιντεακι που εκανα περυσι με τη βεσπα μου,σε μια διαδρομη 150χλμ προστατευμένη απ την UNESCO λογω των μεσαιωνικών κάστρων της και που ξερεις…μεχρι δράκους μπορει να βρεις εκει!

Ωραία η Ρηνανία, όπως και το Παλατινάτο, αλλά αυτά τα κάστρα λίγο ψωραλέα... 🙄 Κάτι πιο επιβλητικό θέλω.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.122
Likes
20.352
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ευχαριστώ, αυτά λίγο πολύ τα έχω ήδη εντοπίσει, αλλά είναι περισσότερο αρχοντικά και παλάτια. Εγώ θέλω κάστρο με πυργίσκους, πύλη και τάφρο με κροκοδείλους. 🏰 🐊
Merode Castle κοντά στο Άαχεν, αλλά δεν ξέρω πως θα πας εκεί χωρίς αυτοκίνητο.....Εκτός απο τη προσέγγιση του, αν θες να μπεις στο εσωτερικό, θα πρέπει να το δεις απο πριν γιατί είναι ιδιωτική κατοικία! Δεν έχω πάει, αλλά ψάχνοντας τη περιοχή το είχα βρει και μου είχε αρέσει!
merode.jpg


Edit: Εδώ ο τρόπος προσέγγισης και οι ώρες που μπορείς να το επισκεφτείς.... Route/Contact | Schloss Merode
 
Last edited:

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Merode Castle κοντά στο Άαχεν, αλλά δεν ξέρω πως θα πας εκεί χωρίς αυτοκίνητο.....Εκτός απο τη προσέγγιση του, αν θες να μπεις στο εσωτερικό, θα πρέπει να το δεις απο πριν γιατί είναι ιδιωτική κατοικία! Δεν έχω πάει, αλλά ψάχνοντας τη περιοχή το είχα βρει και μου είχε αρέσει!
View attachment 410854
Α, πολύ ωραίο. Συν του ότι η βαλτώδης τάφρος σίγουρα θα κρύβει κροκοδείλους.
Ουδέν πρόβλημα αν είναι ιδιωτική κατοικία, θα προσποιηθώ τον υποψήφιο για τη θέση του μπάτλερ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.693
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom