Γαλλία Ντίσνεϋλαντ ΠΑΡΙΣΙ (Eurodisney) για παιδιά .....μικρά και μεγάλα..

adim2102

Member
Μηνύματα
12
Likes
8
Καλησπερα Adim210, ησουν πολυ περιγραφικος και κατατοπιστικος και περνω το θαρρος να ρωτησω καποια πραγματα... Εμεις θα επισκεφτουμε την Disneyland 8/11 με τα παιδια μας, 16 (αγορι) και 13 ( κοριτσι). Πολλοι προτεινουν το disney park αλλα δεδομενης της ηλικιας των παιδιων μηπως ειναι καλυτερα το disney studios; Επισης σκοπευουμε να βγαλουμε το εισιτηριο και για τα 2 παρκα, με σκοπο αν προλαβουμε να κανουμε εστω μια βολτα στο κλασσικο παρκο που κλεινει 2 ωρες αργοτερα. Υπαρχουν καποια σημεια/παιχνιδια που προτεινεις να μη χασουμε; Ευχαριστω πολυ!!!
Καλησπερα και συγνωμη που αργησα να απαντησω. Ψευδωνυμο Adim ονομα Αγγελος.
Η ημερομηνια που διαλεξατε ειναι αρκετα καλη. Εχει περασει η σχολικη αργια της Γαλλιας και για αυτο το εισητηριο ειναι το mini.
Κατα τη δικη μου αποψη μια ημερα δεν φτανει και για τα 2 παρκα. Ειναι τοσα πολλα που μπορεις να δεις και να κανεις συν οτι δεν εισαι μηχανη ,καποια στιγμη θα πρεπει να σταματησεις να φας, οποτε μια ημερα δεν σε φτανει. Πρεπει να εισαστε (και μακαρι) τυχεροι ωστε αν δεν εχει κινηση σε καθε θεαμα να μην εχετε μεγαλη αναμονη (το καθε θεαμα διαρκει απο 3 εως 10 λεπτα) και να χανετε χρονο για να μπειτε σε καθε θεαμα.
Ενα παραδειγμα θα αναφερω δικο μου. Για το θεαμα του piter pan περιμενα 1.30 ωρα και το θεαμα διηρκησε 7 λεπτα περιπου αν θυμαμαι και καλα.

Επειδη εχουμε και το χρηματικο κομματι ομως που ειναι μεγαλο στην disneyland, αν πεσεις σε καλη ημερα (που ετσι δειχνει),αγορασε και για τα δυο παρκα 1 ΗΜΕΡΑ και σιγουρα θα δεις οσα πρεπει και θελεις να δεις. Εαν το budget σου βγαινει για 2 ημερες σιγουρα θα το απολαυσεις καλυτερα και πιο ηρεμα.
Συνοψιζω οποτε , 1 ημερα 2 παρκα για εμενα και αν τελικα επιλεξεις 1 παρκο αυτο ειναι σιγουρα το κετρικο και οχι τα studios (δεν σημαινει οτι το δευτερο παρκο ειναι περισσοτερο για παδια, στη πραξη μια επεκταση ειναι με λιγο διαφορετικα θεαματα).
Μη ξεχασεις μονο την αποσταση για τη disneyland μιας και με τον προαστιακο (RER) θελεις περιπου 45 λεπτα απο το κεντρο του παρισιου.

Εγω αποφασισα να κανω αλλη μια επισκεψη στο παρισι οποτε θεου θελοντος 23/11 θα ειμαι eurodisney.
Τα θεαματα που μου ζητησες για το studio ειναι τα εξης.
1)The twillight zone of teror (αυτο για μεγαλους κυριως,αν τα παιδια σας δεν φοβουνται το πανω -κατω θα το απολαυσουν)
2) Studio tram tour
3) Ratatouille the adventure
4)Armageddon (κυριως εχει special εφε).

Τσεκαρε τα και εδω γιατι παντα υπαρχει παντα ο υποκειμενικος παραγοντας
http://www.disneylandparis.co.uk/attractions/walt-disney-studios-park/

Οτι αλλο χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σου.
 

adim2102

Member
Μηνύματα
12
Likes
8
προτείνω δυο μέρες, μια σε κάθε πάρκο. Θα έχετε το χρόνο να δείτε τα πάντα και να κάνετε ξανά και ξανά όποια atraction αρέσει σε εσάς και τα παιδιά.
Δεν θα διαφωνισω φιλε μου αλλα το κοστος για μια οικογενεια για τα 2 παρκα (1 ημερα στο καθε ενα) φτανει μια περιουσια. Αξιζει εννοειται απλα εκει ζυγιζεις το χρηματικο ποσο που μπορεις να διαθεσεις με τις παραχωρησεις που πρεπει να κανεις.
 

Liana16

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα και συγνωμη που αργησα να απαντησω. Ψευδωνυμο Adim ονομα Αγγελος.
Η ημερομηνια που διαλεξατε ειναι αρκετα καλη. Εχει περασει η σχολικη αργια της Γαλλιας και για αυτο το εισητηριο ειναι το mini.
Κατα τη δικη μου αποψη μια ημερα δεν φτανει και για τα 2 παρκα. Ειναι τοσα πολλα που μπορεις να δεις και να κανεις συν οτι δεν εισαι μηχανη ,καποια στιγμη θα πρεπει να σταματησεις να φας, οποτε μια ημερα δεν σε φτανει. Πρεπει να εισαστε (και μακαρι) τυχεροι ωστε αν δεν εχει κινηση σε καθε θεαμα να μην εχετε μεγαλη αναμονη (το καθε θεαμα διαρκει απο 3 εως 10 λεπτα) και να χανετε χρονο για να μπειτε σε καθε θεαμα.
Ενα παραδειγμα θα αναφερω δικο μου. Για το θεαμα του piter pan περιμενα 1.30 ωρα και το θεαμα διηρκησε 7 λεπτα περιπου αν θυμαμαι και καλα.

Επειδη εχουμε και το χρηματικο κομματι ομως που ειναι μεγαλο στην disneyland, αν πεσεις σε καλη ημερα (που ετσι δειχνει),αγορασε και για τα δυο παρκα 1 ΗΜΕΡΑ και σιγουρα θα δεις οσα πρεπει και θελεις να δεις. Εαν το budget σου βγαινει για 2 ημερες σιγουρα θα το απολαυσεις καλυτερα και πιο ηρεμα.
Συνοψιζω οποτε , 1 ημερα 2 παρκα για εμενα και αν τελικα επιλεξεις 1 παρκο αυτο ειναι σιγουρα το κετρικο και οχι τα studios (δεν σημαινει οτι το δευτερο παρκο ειναι περισσοτερο για παδια, στη πραξη μια επεκταση ειναι με λιγο διαφορετικα θεαματα).
Μη ξεχασεις μονο την αποσταση για τη disneyland μιας και με τον προαστιακο (RER) θελεις περιπου 45 λεπτα απο το κεντρο του παρισιου.

Εγω αποφασισα να κανω αλλη μια επισκεψη στο παρισι οποτε θεου θελοντος 23/11 θα ειμαι eurodisney.
Τα θεαματα που μου ζητησες για το studio ειναι τα εξης.
1)The twillight zone of teror (αυτο για μεγαλους κυριως,αν τα παιδια σας δεν φοβουνται το πανω -κατω θα το απολαυσουν)
2) Studio tram tour
3) Ratatouille the adventure
4)Armageddon (κυριως εχει special εφε).

Τσεκαρε τα και εδω γιατι παντα υπαρχει παντα ο υποκειμενικος παραγοντας
http://www.disneylandparis.co.uk/attractions/walt-disney-studios-park/

Οτι αλλο χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σου.
Ευχαριστώ πολυ!!! Ησουν πολυ κατατοπιστικος!!!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Δεν θα διαφωνισω φιλε μου αλλα το κοστος για μια οικογενεια για τα 2 παρκα (1 ημερα στο καθε ενα) φτανει μια περιουσια. Αξιζει εννοειται απλα εκει ζυγιζεις το χρηματικο ποσο που μπορεις να διαθεσεις με τις παραχωρησεις που πρεπει να κανεις.
μια περιουσία δεν φτάνει , σίγουρα όμως είναι υψηλό. Προσωπικά επειδή είμαι πολύ μεγάλος fun των θεματικών πάρκων και επειδή το να ταξιδεύεις δεν είναι εύκολο, προτιμώ όταν πηγαίνω να το απολαμβάνω στο έπακρο.
Πάντως αν κάποιος λόγο κόστους, δεν μπορεί-θέλει να πάει για δυο μέρες σε διαφορετικό πάρκο, τότε σίγουρα προτείνω να πάει μια ολόκληρη μέρα σε ένα πάρκο. Θα το δει εξονυχιστικά , θα έχει άνεση χρόνου, θα περάσει τέλεια και θα πληρώσει το ελάχιστο δυνατό.
 

spiros_ts23

Member
Μηνύματα
56
Likes
17
Θέλω δυο εισιτήρια για Ντίσνεϋλαντ στις 16/6/19 και για τα δυο πάρκα. Τι πρέπει να κλείσω; Και ποσό θα μου βγει; Μια μέρα θα τα προλάβω;
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
16/6 ειναι Κυριακή, τα σχολεία εχουν κλείσει, άρα θα εχει πολύ κόσμο και ουρές...
Ανάλογα που θέλεις να ανέβεις, να υπολογίσεις και τον χρόνο σου.
Αν θες να ανέβεις σε μερικά παιχνίδια και γενικά να γυρίσεις τα πάρκα και να δεις μερικα πραματα στα στούντιος, σου φτανει μια μερα (αλλά να φροντίσεις να πατε νωρις).
Θα πρέπει να απορρίψεις ομως μερικα παιχνίδια λόγω μεγάλης ουρας.

Εγω ειχα παει Σεπτέμβρη μεσοβδόμαδα και ηταν πολυ λάσκα.
Τα παιδια ανέβηκαν σχεδον σε ολα τα παιχνιδια και σε μερικα πηγαν και δευτερη φορα.
Εγω που δεν ανεβαινω στα τραινακια ασχοληθηκα περισσοτερο στα στουντιος (μη χάσεις το τραινάκι που σου δείχνει τα εφε εκρήξεων πλημμυρών κλπ, ειναι στα στούντιος στο τελος)

Τωρα για το απο που θα παρεις τα εισητηρια, υπαρχουν αρκετες πληροφοριες αν ψαξεις σ'αυτο το νημα.
Γενικα τσεκαρε τιμες απο το σάιτ της disneyland δηλώνοντας Ελλάδα, μετα κανε το ιδιο δηλώνοντας χωρα "Γαλλία" και "Αγγλία".
Παίζουν κάποιες καλές προσφορες κατα καιρους

καλα να περασετε
 

spiros_ts23

Member
Μηνύματα
56
Likes
17
16/6 ειναι Κυριακή, τα σχολεία εχουν κλείσει, άρα θα εχει πολύ κόσμο και ουρές...
Ανάλογα που θέλεις να ανέβεις, να υπολογίσεις και τον χρόνο σου.
Αν θες να ανέβεις σε μερικά παιχνίδια και γενικά να γυρίσεις τα πάρκα και να δεις μερικα πραματα στα στούντιος, σου φτανει μια μερα (αλλά να φροντίσεις να πατε νωρις).
Θα πρέπει να απορρίψεις ομως μερικα παιχνίδια λόγω μεγάλης ουρας.

Εγω ειχα παει Σεπτέμβρη μεσοβδόμαδα και ηταν πολυ λάσκα.
Τα παιδια ανέβηκαν σχεδον σε ολα τα παιχνιδια και σε μερικα πηγαν και δευτερη φορα.
Εγω που δεν ανεβαινω στα τραινακια ασχοληθηκα περισσοτερο στα στουντιος (μη χάσεις το τραινάκι που σου δείχνει τα εφε εκρήξεων πλημμυρών κλπ, ειναι στα στούντιος στο τελος)

Τωρα για το απο που θα παρεις τα εισητηρια, υπαρχουν αρκετες πληροφοριες αν ψαξεις σ'αυτο το νημα.
Γενικα τσεκαρε τιμες απο το σάιτ της disneyland δηλώνοντας Ελλάδα, μετα κανε το ιδιο δηλώνοντας χωρα "Γαλλία" και "Αγγλία".
Παίζουν κάποιες καλές προσφορες κατα καιρους

καλα να περασετε
Σάββατο η Κυριακή προτείνετε;; Ευχαριστώ για όλα
 

spiros_ts23

Member
Μηνύματα
56
Likes
17
Αξίζει για εκείνη τη μέρα 16/6 να παρω fast pass?
Άλλο το εισιτήριο και άλλο το fast pass?
 
Last edited:

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Αξίζει για εκείνη τη μέρα 16/6 να παρω fast pass?
Άλλο το εισιτήριο και άλλο το fast pass?
το fast pass σου δινει προτεραιότητα σε κάποια παιχνιδια.
Το βγάζεις οταν πας στο παρκο.
Αν πας 16/6 μάλλον θα το χρειαστείς για να μη φας ολη τη μερα σου σε 2 ουρές
 

spiros_ts23

Member
Μηνύματα
56
Likes
17
το fast pass σου δινει προτεραιότητα σε κάποια παιχνιδια.
Το βγάζεις οταν πας στο παρκο.
Αν πας 16/6 μάλλον θα το χρειαστείς για να μη φας ολη τη μερα σου σε 2 ουρές
Βρίσκω εισιτήριο για δυο πάρκα 88€ και fast pass 90€. Κάνω κάτι λάθος; Πολλά δεν είναι;
 

spiros_ts23

Member
Μηνύματα
56
Likes
17
Επειδή δεν έχω καταλάβει καλά και για να μην μπερδεύτω... το fast pass είναι έξτρα εισιτήριο ;;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.378
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom