Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα Ντουμπάι - Κανένας μα κανένας λόγος να πας

Andreas K

Member
Μηνύματα
32
Likes
111
Ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα. Εγω που τρελαινομαι για ουρανοξυστες, συγχρονα αρχιτεκτονικα αριστουργηματα ή τερατουργηματα (οπως το βλεπει ο καθενας), μετα απο Χονγκ Κονγκ, Κουαλα Λουμπουρ, Σιγκαπουρη, Νεα Υορκη και Λας Βεγκας, οφειλω να επισκεφθω το Ντουμπαι καποια στιγμη. Φυσικα, απο Νοεμβριο μεχρι και Απριλιο. Εμ, το εχω μελετησει το φορουμ!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Υπάρχει λόγος να πας: αν είσαι "συλλέκτης" χωρών με ένα weekend στο Ντουμπάι προσθέτεις μάνι-μάνι μια ακόμα χώρα στη λίστα σου. :p:p
Εγώ πάλι που δεν έχω τέτοια κάψα δεν το είχα ποτέ στα ταξιδιωτικά μου πλάνα, για τους λόγους που αναφέρεις. Όχι ότι δε θα κάνω μια βόλτα αν κάποια στιγμή βρεθώ εκεί με μεγάλο stopover, αλλά τίποτα παραπάνω. Μου αρέσει που στην ιστορία σου λες τη γνώμη σου καθαρά, λιτά και χωρίς να ωραιοποιείς. :)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Εδώ άλλοι κάνουν day trips στην Ανατολική Ευρώπη και στα Βαλκάνια για να συλλέξουν όχι μία αλλά δύο και τρεις χώρες σε μια μέρα. Τουλάχιστον το Ντουμπάι σαν τοπ τουριστικός προορισμός παγκοσμίως, δεν απευθύνεται σε συλλέκτες χωρών αλλά σε τουρίστες που είναι συνειδητοποιημένοι ότι θέλουν να ζήσουν το Μανχάτταν της Μ. Ανατολής με την υπερβολή και τα τεχνολογικά του επιτεύγματα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Αυτές οι συλλογές θα μας φάνε - το Βατικανό το πιάνουμε για ξεχωριστή χώρα ή όχι; :D:bleh::fishing:
Ξεχωριστη χωρα ειναι και υπαρχει σοβαρη περιπτωση καποιος να αφιερωσε 4 ωρες στα μουσεια του, οταν αλλος εκανε περασμα 2 ωρων απο πρωτευουσα, την εβαλε στον χαρτη του και εκφραζει και αποψη για το αν μετραει η δεν μετραει ως προορισμος. Οποτε ολα ειναι σχετικα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Το Βατικανό είναι ανεξάρτητο κράτος.Μοναδικά μουσεία που σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό και ιστορικόθρησκευτικό ενδιαφέρον επίσης να σημειωθεί. Μικρό-ξεμικρό είναι κράτος.


Υπάρχει λόγος να πας: αν είσαι "συλλέκτης" χωρών με ένα weekend στο Ντουμπάι προσθέτεις μάνι-μάνι μια ακόμα χώρα στη λίστα σου. :p:p
Εγώ πάλι που δεν έχω τέτοια κάψα δεν το είχα ποτέ στα ταξιδιωτικά μου πλάνα, για τους λόγους που αναφέρεις. Όχι ότι δε θα κάνω μια βόλτα αν κάποια στιγμή βρεθώ εκεί με μεγάλο stopover, αλλά τίποτα παραπάνω. Μου αρέσει που στην ιστορία σου λες τη γνώμη σου καθαρά, λιτά και χωρίς να ωραιοποιείς. :)
Έχω σχεδόν ίδια άποψη και οπτική. Δεν με ελκύει καθόλου το Ντουμπάι, συλλέκτης χωρών δεν είμαι(αν και είναι πολλές οι χώρες ανα τον κόσμο που βρίσκω ταξιδιωτικά ενδιαφέρουσες) .
Δεδομένου ότι ο χρόνος και το χρήμα που μπορεί να διαθέσει κανείς στα ταξίδια είναι συγκεκριμένος, δεν μπαίνει στα-άμεσα τουλάχιστον- ταξιδιωτικά μου πλάνα. Όπως λες και εσύ αν τύχει να βρεθώ εκεί οκ ή αν έχω φτάσει να δω όλα όσα θέλω στον κόσμο και μου μείνουν αυτά που δεν πολυεκτιμώ ως ταξιδιωτικούς προορισμούς πάλι οκ. Αλλιώς δεν μπαίνει στην λίστα.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
ΕΣΥ ΤΑ ΕΙΔΕΣ ΜΕ ΑΛΛΑ ΜΑΤΙΑ, ΕΓΩ ΤΑ ΕΙΔΑ ΜΕ ΑΛΛΑ......ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ....
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟ ΝΤΟΥΜΠΑΙ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ ΜΕ΄ΣΕΝΑ..
ΦΙΛΙΚΑ.............
νομίζω τα κεφαλαία γράμματα απαγορεύονται.....
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Έχω σχεδόν ίδια άποψη και οπτική. Δεν με ελκύει καθόλου το Ντουμπάι, συλλέκτης χωρών δεν είμαι(αν και είναι πολλές οι χώρες ανα τον κόσμο που βρίσκω ταξιδιωτικά ενδιαφέρουσες) .
Δεδομένου ότι ο χρόνος και το χρήμα που μπορεί να διαθέσει κανείς στα ταξίδια είναι συγκεκριμένος, δεν μπαίνει στα-άμεσα τουλάχιστον- ταξιδιωτικά μου πλάνα. Όπως λες και εσύ αν τύχει να βρεθώ εκεί οκ ή αν έχω φτάσει να δω όλα όσα θέλω στον κόσμο και μου μείνουν αυτά που δεν πολυεκτιμώ ως ταξιδιωτικούς προορισμούς πάλι οκ. Αλλιώς δεν μπαίνει στην λίστα.
Καλά, αυτό για τους "συλλέκτες χωρών" το είπα χιουμοριστικά, προσωπικά πηγαίνω και ξαναπηγαίνω και ξαναπηγαίνω στις ίδιες χώρες για να τις "εμπεδώσω". :) Υπάρχουν βέβαια πολλοί ταξιδιώτες που δίνουν έμφαση στην "ποσότητα", καθένας με τις προτιμήσεις του. Από εκεί και πέρα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου-είναι τόσο μεγάλος ο κόσμος και τόσο περιορισμένος (για τους περισσότερους) ο ελεύθερος χρόνος (να μη μιλήσω για το οικονομικό), που αναγκαστικά βάζουμε προτεραιότητες βάσει των ενδιαφερόντων μας. Τα stopovers είναι καλή ευκαιρία για εξερεύνηση, από την άλλη μου έχει τύχει πχ 8ωρη αναμονή στη Σιγκαπούρη (που με ενδιαφέρει ως προορισμός απείρως περισσότερο από το Ντουμπάι) και δε βγήκαμε στην πόλη λόγω κούρασης.
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Καλά, αυτό για τους "συλλέκτες χωρών" το είπα χιουμοριστικά, προσωπικά πηγαίνω και ξαναπηγαίνω και ξαναπηγαίνω στις ίδιες χώρες για να τις "εμπεδώσω". :) Υπάρχουν βέβαια πολλοί ταξιδιώτες που δίνουν έμφαση την "ποσότητα", καθένας με τις προτιμήσεις του.
Ναι το κατάλαβα πως το είπες χιουμοριστικά αν και πράγματι υπάρχουν άνθρωποι που αποφεύγουν να πηγαίνουν στις ίδιες χώρες.Ξέρεις πόσες φορές με έχουν ρωτήσει γιατί πάω πάλι στην Ιταλία,Ισπανία,Πορτογαλία,Αγγλία κλπ; Λες και πρόκειται με 3-4 ταξίδια να χορτάσει π.χ.κανείς ολόκληρη Ισπανία.Άσε που πολλές χώρες έχουν τέτοια ποικιλομορφία που έχει τεράστια διαφορά π.χ.ένα ταξίδι στην Λισσαβώνα με ένα ταξίδι στις Αζόρες. Τελείως διαφορετική εμπειρία αν και πρόκειται για την ίδια χώρα.Από εκεί και πέρα κι εγώ βρίσκω ενδιαφέρον να επισκέπτομαι και διαφορετικές χώρες, αρκεί να έχουν να μου πουν κάτι.Δεν θα πάω ένα ταξίδι μόνο και μόνο για να "γράψω"στη λίστα μου άλλη μια χώρα.

Θυμάμαι όταν ήμουν στην Λατινική Αμερική μου έλεγαν πως ήταν δημοφιλή κάτι ταξιδιωτικά πακέτα με βαρύγδουπους τίτλους "Γύρος Ευρώπης", όπου επισκεπτόσουν π.χ. σε 8 μέρες 7 χώρες.Μου έλεγαν πως έβλεπαν 1 μέρα Ρώμη,1 μέρα Λονδίνο, 1 μέρα Παρίσι,1 μέρα Πράγα κλπ...Πέρα από το ότι επέστρεφαν οι Λατίνοι πτώμα στην κούραση στις χώρες τους, ούτε μια μικρή γεύση Ευρώπης δεν έπαιρναν και πολλοί το καταλάβαιναν. Απλώς έλεγαν πως είδαν πολλές χώρες, χωρίς να έχουν δει τίποτα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Θυμάμαι όταν ήμουν στην Λατινική Αμερική μου έλεγαν πως ήταν δημοφιλή κάτι ταξιδιωτικά πακέτα με βαρύγδουπους τίτλους "Γύρος Ευρώπης", όπου επισκεπτόσουν π.χ. σε 8 μέρες 7 χώρες.Μου έλεγαν πως έβλεπαν 1 μέρα Ρώμη,1 μέρα Λονδίνο, 1 μέρα Παρίσι,1 μέρα Πράγα κλπ...Πέρα από το ότι επέστρεφαν οι Λατίνοι πτώμα στην κούραση στις χώρες τους, ούτε μια μικρή γεύση Ευρώπης δεν έπαιρναν και πολλοί το καταλάβαιναν. Απλώς έλεγαν πως είδαν πολλές χώρες, χωρίς να έχουν δει τίποτα.
Θετικό ότι πολλοί το κατάλαβαν. Δε συμβαίνει πάντα. Πόσες και πόσες φορές βλέπουμε ανθρώπους μετά από ένα διήμερο-τριήμερο σε μια πόλη να βγάζουν συμπεράσματα για ολόκληρη τη χώρα, το λαό, την κουλτούρα. Αυτά δε μπορώ. Δε λέω, μια γεύση την παίρνεις, αλλά ως εκεί (εξαίρεση τα κρατίδια ίσως).
(σα να βγήκαμε λίγο off :p )
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αγαπητές, αυτή τη συζήτηση έχει βγει εκτός θέματος, σε σχέση με την ιστορία που την φιλοξενεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom