Ντουμπάι Ντουμπάι...αξίζει?

eclipse00

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Καλησπέρα παιδια, αυτό το καιρό σκεφτόμουν να "ζήσω το όνειρο" στο Ντουμπάι για καμια 10ρια μέρες, και ενώ ήμουν αρκετά ψημένος, διάβασα αρκετές ιστορίες "τρόμου" με τουρίστες που βρέθηκαν σε κρατητήρια για μήνες, για εντελώς ανόητους λόγους, όπως το ότι φίλησαν την κοπέλα τους σε εξωτερικό χώρο, ή ακόμα και γιατί ένα ζευγαρι ανύπαντρο έμεινε στο ίδιο δωμάτιο ξενοδοχείου. Ισχύουν όλα αυτά? Είναι τόσο εύκολο να καταλήξεις σε κρατητήρια ή φυλακές ακόμα και ως τουρίστας εκεί? Από την μια θέλω να παω, αλλά από την άλλη άμα είναι να παω διακοπές, να δώσω ένα σωρό χρήματα, και να φοβάμαι μην μπλέξω με το κράτος εκεί, μπαίνω σε σκέψεις.

Μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος που έχει πάει?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.006
Το μακρινο 2005 ταξιδεψα στο Ντουμπαι ως ανυπαντρη (μιλαμε για αναισχυντη) με τον συντροφο μου (μετα ομως με αποκατεστησε με παπα και με κουμπαρο 🤣) και μια χαρα στο ιδιο δωματιο κοιμηθηκαμε χωρις να ζησουμε «το Εξπρες του Μεσονυχτιου».
Εμενα η απορια μου ειναι τι εννοεις «να ζησεις το ονειρο»;
 

eclipse00

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Αυτή συνδέεται και με το ανάλογο μπάτζετ....
Δεν πηγαίνω πολύ συχνά διακοπές οπότε μιας και τώρα θα πάω είπα να το ευχαριστηθώ και να μη σκεφτώ τόσο πολύ τα χρήματα.. Περισσότερο αγχώθηκα με αυτά που διαβάσα με τις συλλήψεις χχαχαχ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.308
Δεν πηγαίνω πολύ συχνά διακοπές οπότε μιας και τώρα θα πάω είπα να το ευχαριστηθώ και να μη σκεφτώ τόσο πολύ τα χρήματα.. Περισσότερο αγχώθηκα με αυτά που διαβάσα με τις συλλήψεις χχαχαχ
Για τις συλλήψεις τα δημοσιεύματα τα θεωρώ ακραία...
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Το Ντουμπάι είναι πολύ ανεκτικό σε σχέση με άλλες χώρες π.χ. Σαουδική Αραβιά, Κατάρ, Μπαχρέιν.
Έχει πάρα πολύ τουρισμό, είναι μια πόλη πολυεθνική και δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Εννοείται όμως ότι πρέπει να δείξεις σεβασμό στους κανόνες και τους νόμους τις χώρας που επισκέπτεσαι δηλ όχι ακρότητες, όπως ναρκωτικά, προκλητικό ντύσιμο, μεθύσια.
 

eclipse00

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Μια ακόμα ερώτηση παιδιά…πρέπει να εχω πιστωτική μαζί μου στο Ντουμπάϊ, ή μπορώ να κάνω τα πάντα με μετρητά;
 

STAVROS9

Member
Μηνύματα
58
Likes
8
Καλησπέρα παιδια, αυτό το καιρό σκεφτόμουν να "ζήσω το όνειρο" στο Ντουμπάι για καμια 10ρια μέρες, και ενώ ήμουν αρκετά ψημένος, διάβασα αρκετές ιστορίες "τρόμου" με τουρίστες που βρέθηκαν σε κρατητήρια για μήνες, για εντελώς ανόητους λόγους, όπως το ότι φίλησαν την κοπέλα τους σε εξωτερικό χώρο, ή ακόμα και γιατί ένα ζευγαρι ανύπαντρο έμεινε στο ίδιο δωμάτιο ξενοδοχείου. Ισχύουν όλα αυτά? Είναι τόσο εύκολο να καταλήξεις σε κρατητήρια ή φυλακές ακόμα και ως τουρίστας εκεί? Από την μια θέλω να παω, αλλά από την άλλη άμα είναι να παω διακοπές, να δώσω ένα σωρό χρήματα, και να φοβάμαι μην μπλέξω με το κράτος εκεί, μπαίνω σε σκέψεις.

Μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος που έχει πάει?
Καλησπέρα.. έχω πάει δύο φορές τα τελευταία 5 χρόνια.. είναι φανταστικό.. ακριβό βέβαια (μόνο τα ταξί είναι φθηνά)..
Πεντακάθαρα όλας.. ασφαλές 100%..
Έχει ότι μπορείς να φανταστείς.. από αυτά για κρατητήρια που γράφεις δεν ισχύει τίποτα, είναι Ευρώπη εκεί πλέον!!
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Μια ακόμα ερώτηση παιδιά…πρέπει να εχω πιστωτική μαζί μου στο Ντουμπάϊ, ή μπορώ να κάνω τα πάντα με μετρητά;
Να βγάλεις κάρτα Revolut. Δεν χρειάζεσαι μετρητά. Τα πάντα με κάρτα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.659
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom