Ντουμπάι Ντουμπάι-ο τόπος των ψευδαισθήσεων

Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Πολλά έχουν γραφτεί για το έρμο το Ντουμπάι,
σε σημείο που θα πρεπε να το σβήσουμε απ το χάρτη.
Δε λέω σεβαστή η γνώμη του καθενός αλλά ρε παιδιά
αυτό το ,χτίζουν στην άμμο,που επαναλαμβάνεται συνεχώς
με οδηγεί στην εξής απλή σκέψη.
Μια χώρα γεμάτη άμμο είναι,τι να κάνει να προμηθευτεί χώμα και πέτρες
ώστε να δικαιολογηθεί η ανέγερση κτιρίων?
Δεν μπορεί ,να ναι τόσο άσχετοι και αδαής,κάποιες μελέτες
θα χουν γίνει από ειδικούς.
Οι πυραμίδες που όλοι θαυμάζουμε ,που είναι χτισμένες?
Στην έρημο και στέκουν εκεί τόσους αιώνες.
Όχι μην βιαστείτε να πυροβολήσετε,δεν συγκρίνω ουρανοξύστες με πυραμίδες,αλλά και τα δυο οικοδομήματα πάνω στην άμμο δεν είναι?
Όλα αυτά τα μνημεία που τρέχουμε να δούμε ή τέλος πάντων
τα περισσότερα απ αυτά την ανθρώπινη ματαιοδοξία δεν ικανοποίησαν?
και μάλιστα εις βάρος των φτωχότερων πάντα.


Κλεοπάτρα θα σου έλεγα ν ακούσεις αυτό που λέει η vilia

αξίζει ο κόπος να πας μέχρι εκεί (αρκεί να ξέρεις τί να περιμένεις) για την απαράμιλλη φιλοξενία τους και τις καλές υπηρεσίες που προσφέρουν, την καθαριότητα των δημόσιων και ιδιωτικών χώρων που κάνουν την Αθήνα μας να φαντάζει τόσο βρώμικη...
Λογικό και σεβαστό αυτό που λες Ντίνα. Και εγώ έχω γελάσει με τις αντιδράσεις μας στο θέμα του Ντουμπάι που συμπεριφερόμαστε σαν ταύροι που έχουν δει κόκκινο πανί.
Ξέρω ότι ουσιαστικά δεν διαφωνούμε, εσύ μιλάς για το Ντουμπάι ως προορισμό εγώ πάλι που δεν έχω πάει μιλάω για το Ντουμπάι ως … φιλοσοφία.
Καταρχήν να διευκρινίσω λέγοντας για παλάτια στην άμμο δεν το λέω με την κυριολεκτική έννοια αλλά μεταφορικά.
Αν έχω καταλάβει καλά τα περισσότερα από τα μνημεία που θαυμάζουμε σήμερα σαφώς και εξυπηρετούσαν την ματαιοδοξία και την ανάγκη για αιώνια φήμη, αλλά εξέφραζαν και την λατρεία, το δέος, την πίστη. Δεν έγιναν για τουριστικούς λόγους.
Θα δεχτώ πως στο Ντουμπάι ίσως να υπάρχουν θαύματα της νέας τεχνολογίας αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω σαν υπερφίαλα την χιονοδρομική πίστα, τις τεχνικές λίμνες, τα τεράστια συγκροτήματα με τα πανάκριβα μαγαζιά. Οι πυραμίδες δεν επιβιώνουν εις βάρος κανενός, μέρη σαν το Ντουμπάι κατασπαταλά νερό και ενέργεια καθημερινά για να γλεντάμε το χιόνι στην μέση της ερήμου.
Θεωρώ ότι είναι πολύ λογικό για έναν ταξιδευτή να αποφασίσει κάποια στιγμή της ζωής του να πάει και εκεί, να γνωρίσει και αυτό το είδος των προορισμών και να απολαύσει τις ανέσεις του. Και εγώ χαίρομαι που θα μείνω εκεί για μια μέρα και θα έχω την ευκαιρία να γνωρίσω την ευγένεια, την καθαριότητα και την φιλοξενία τους.
Φοβάμαι όμως αυτούς που νομίζουν ότι ο κόσμος μας πρέπει να είναι ένα ατελείωτο Ντουμπάι που θα εξυπηρετεί οποιαδήποτε ανάγκη μας.
 
Last edited by a moderator:

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Σαφώς και ο κόσμος μας δεν είναι Ντουμπάι,αλίμονο σ αυτούς
που θα τολμήσουν έστω και να το σκεφτούν.
Όσο για το αν οικοδομήθηκε για τουριστικούς λόγους,
προσωπικά δεν με χαλάει,ίσα ίσα που δημιουργούνται και θέσεις εργασίας,
κάτι που στις μέρες μας σπανίζει.
Στο θέμα ενέργεια,ελπίζω ότι οι δημιουργοί αυτών των σύγχρονων τεχνολογικών θαυμάτων να χρησιμοποιούν ανανεώσιμες πηγές.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Μεταφέρθηκε στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες της Ασίας. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom