Γερμανία Νυρεμβέργη τα Χριστούγεννα!

Julia21r

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Nuremberger
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καλησπέρα και απο εμένα...στις 17 Δεκέμβρη ετοιμαζόμαστε για Νυρεμβέργη για 10 μέρες..η εκδρομή αποφασίστηκε πολύ βιαστικά κ δυστυχώς δεν έχουμε ιδέα ούτε για τη πόλη , ούτε για το τι μπορούμε να δούμε εκεί ή και στα περίχωρα ! Δεν θα πάμε με κάποιο γκρούπ ή με αυτοκίνητο οπότε θα ήθελα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε λιγάκι!!!!
Ευχαριστώ πολύ !!!!!!!:D
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.041
Likes
1.634
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Πριν αρκετά χρόνια είχα κάνει Χριστούγεννα στην Νυρεμβέργη. Είχα πάει σαν επισκέπτης και είδα την πόλη επιφανειακά. Το ιστορικό κέντρο με τα παλιά γοτθικά κτίρια συγκεντρώνει από νωρίς τα απογεύματα πλήθος κόσμου και στις πλατειούλες επικρατεί ατμόσφαιρα πανηγυριού με τους υπαίθριους πάγκους με τα χριστουγεννιάτικα, τις καντίνες με τα «βούστ» και το ζεστό κρασί και τις κωδωνοκρουσίες των εκκλησιών. Μετά τις 9 όμως το βράδυ τα καταστήματα κλείνουν και οι δρόμοι ερημώνουν. Ήμουν με αμάξι και έκανα ημερήσια τουρ σε Μόναχο, Ρέγκενσμπουργκ κλπ. Προετοιμάσου για πολύ κρύο.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Περισυ,που ημασταν Βαυαρια,δεν πηγαμε Νυρεμβεργη αλλα γενικα εχω ακουσει πολυ καλα λογια.
Παντως,εγω σε ζηλευω που θα λειπεις στη Γερμανια 10 μερες!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.502
Likes
29.158
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα και απο εμένα...στις 17 Δεκέμβρη ετοιμαζόμαστε για Νυρεμβέργη για 10 μέρες..η εκδρομή αποφασίστηκε πολύ βιαστικά κ δυστυχώς δεν έχουμε ιδέα ούτε για τη πόλη , ούτε για το τι μπορούμε να δούμε εκεί ή και στα περίχωρα ! Δεν θα πάμε με κάποιο γκρούπ ή με αυτοκίνητο οπότε θα ήθελα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε λιγάκι!!!!
Ευχαριστώ πολύ !!!!!!!:D
Ήμουν εκεί πριν 2 χρόνια, περίπου τις ίδιες ημερομηνίες. Η χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα - και η αγορά - είναι μαγική για 1-2 βράδια, και η πόλη έχει αξιοθέατα και μουσεία που εξαντλούνται σε 2 άντε 3 ημέρες. Τις υπόλοιπες μέρες και χωρίς αυτοκίνητο.... Φροντίστε να μένετε κοντά στο σταθμό και να κινηθείτε και σε άλλες πανέμορφες πόλεις εκεί κοντά (π.χ. Bamberg, Regensburg κ.α.).
 

Julia21r

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Nuremberger
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σας..ψάχνω στην σελίδα μας για να οργανώσω κάπως το ταξίδι και να μπορέσουμε να δούμε κ κάποια άλλα μέρη γειτονικά γιατί όντως 10 μέρες για Νυρεμβέργη είναι πάρα πολλές πιστεύω.
Σημειώνω τα μέρη που μου γράψατε παραπάνω και αν γνωρίζετε και κάποια άλλα μέρη που αξίζει να επισκεφτούμε θα σας είμαι υπόχρεη αν μου τα αναφέρετε!!! Ελπίζω να τα καταφέρουμε χωρίς αυτοκίνητο και ξεναγό .. και να γυρίσουμε με πολλές ωραίες αναμνήσεις απο εκεί !!Πρώτη φορά πηγαίνω στο εξωτερικό τέτοιες μέρες και πιστεύω πως όσο να ναι θα είναι τέλεια !!! Για να δούμε :D
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Μια χαρα ειναι 10 μερες,με τοσες επιλογες ολογυρα.Τα τρενα να'ναι καλα!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σας..ψάχνω στην σελίδα μας για να οργανώσω κάπως το ταξίδι και να μπορέσουμε να δούμε κ κάποια άλλα μέρη γειτονικά γιατί όντως 10 μέρες για Νυρεμβέργη είναι πάρα πολλές πιστεύω και εγώ !!! Ελπίζω να τα καταφέρουμε χωρίς αυτοκίνητο και ξεναγό .. και να γυρίσω με πολλές πληροφορίες και φωτογραφίες !!
πραγματικά οι επιλογές είναι πολλές και τοσο ωραίες ....μελέτησε προσεχτικά τα θέματα που υπάρχουν στο forum και θα αντλήσεις πολλές πληροφορίες.
πραγματικά σε ζηλεύω!!!!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.927
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
---μια κοντινή κωμόπολη που αξίζει να την επισκεφτείτε είναι φυσικά και η Rothenburg ob der Tauber που σιδηροδρομικώς απέχει μόλις 1 ώρα και 15 λεπτά
--- και η πόλη του Wuerzburg ειναι πολύ ομορφη και αξιας μιας επίσκεψης...

φυσικά επιβάλλεται η χρήση του Bayern Ticket!
Bayern ticket

στο φόρουμ υπάρχουν ιστορίες και πληροφορίες ουκ ολίγες για την συγκεκριμένη πόλη...

αν θες ομως μπορείς να επισκεφτείς και την ιστοσελίδα της πόλης
Sightseeing

η πόλη προσφέρεται κ για σόπινγκ, αν αυτό είναι στα ενδιαφέροντά σας..

φυσικά μην παραλείψεις να δοκιμάσετε τα φημισμένα της Lebkuchen
η πόλη διαθέτει και κινηματογραφική αίθουσα τύπου IMAX, μια εμπειρία που δεν πρέπει να χάσετε


και για οποιαδήποτε άλλη απορία,,,
here we are!;)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.927
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Καλησπέρα και απο εμένα...στις 17 Δεκέμβρη ετοιμαζόμαστε για Νυρεμβέργη για 10 μέρες..:D
...ξέχασα να προσθέσω οτι αν θελήσετε να εκκλησιαστείτε τις Αγιες Μέρες των Χριστουγέννων, μπορείτε να το πράξετε στην

[SIZE=-1]Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία Νυρεμβέργης Αποστόλου Παύλου
[SIZE=-1]

[SIZE=-1] Obere Kanal Str.35, 90429 Nuernberg -

[SIZE=-1]τηλ: 0911/2878282




[SIZE=-1]
 

Julia21r

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Nuremberger
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Δεν θα το πιστέψεις ότι ήταν η επόμενη ερώτησή μου έτσι???:D
Στο ταξίδι θα είναι κ οι γονείς μου και...ΝΑΙ!!Η μάνα μου τρελάθηκε μόλις της το είπα,σε σημείο που νόμιζε ότι την ''δουλεύω'' !!! Σ ευχαριστώ πολύ για την χρήσιμη πληροφορία που μου έδωσες !!!! Όσο να ναι..Άγιες μέρες θα είναι !!!:)
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Αχ, ζηλεύωωωω!!!
Επίσης να αναφέρω, πέραν των υπολοίπων που ανέφερε ο Θάνος, και την Χαϊδελβέργη (Heidelberg).
Πάντως δεν θα έπρεπε να σας εκπλήσει η ύπαρξη της ορθοδόξου εκκλησίας, καθότι στην Γερμανία το ποσοστό των Ελλήνων είναι μεγάλο και ως εκ τούτου, υπάρχει ναός σε πολλές πόλεις.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.927
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Δεν θα το πιστέψεις ότι ήταν η επόμενη ερώτησή μου έτσι???:D
Στο ταξίδι θα είναι κ οι γονείς μου και...ΝΑΙ!!Η μάνα μου τρελάθηκε μόλις της το είπα,σε σημείο που νόμιζε ότι την ''δουλεύω'' !!! Σ ευχαριστώ πολύ για την χρήσιμη πληροφορία που μου έδωσες !!!! Όσο να ναι..Άγιες μέρες θα είναι !!!:)
ενα ερώτημα που θα έχεις ειναι "και πως θα πάμε εκεί";
με μετρό βασικά και μετά 5 με 10 λεπτά το πολύ περπάτημα

με το μετρό αν το πάρετε από τον σταθμό,
εξαρτάται από ποια γραμμή μετρό θα πάρετε.
αν πάρετε το U1, την μπλε γραμμή δηλαδή με κατεύθυνση Fuerth, κατεβαίνεται στην στάση Gostenhof και απο εκει περπάτημα το πολύ 5 λεπτά
αν πάρετε το U2 και U3, την κόκκινη γραμμή/ροζ με κατεύθυνση Roethenbach/Gustav Adolfstr. κατεβαίνετε στην στάση Rothenburger str. και απο εκει 5 λεπτα με τα πόδια

σε αυτο το σάιτ ολες οι λεπτομέρειες για τις μετακινήσεις στην πόλη με τα ΜΜΜ
VAG - ?berlegen bewegen.
http://www.vag.de/consoleo_files/mo...ten/Netzplaene/VN_N-Fue_Aufkleber_12-2010.pdf

εδώ εχω βγάλει μια διαδρομή με αφετηρία τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό για να δείτε που κοντά ειναι η εκκλησία.

Άγνωστος δρόμος προς Obere Kanalstraße - Χάρτες Google

Υ.Γ.1: Η Χαιδελβέργη μου φαίνεται κάπως μακρυά, μιας και το τρένο κάνει πάνω από 3 ωρες
Y.Γ.2: περιττό να γράψω οτι κ εγώ ζηλεύω αφάνταστα που θα είστε Χριστουγεννα στην Νυρεμβέργη και θα ζήσετε την προχριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα. Ευχομαι να περάσετε πολύ πολύ ωραία!;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.285
Μηνύματα
886.650
Μέλη
38.954
Νεότερο μέλος
panatsitsi123

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom