Γαλλία Ισπανία Νότια Ισπανία ή Νότια Γαλλία με αυτοκίνητο

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Το Σεπτέμβριο σχεδιάζω ταξίδι σε μια απο τις δύο χώρες (μακάρι να έβγαιναν οι μέρες και για τις δύο). Σκέφτομαι να πετάξουμε για Μαδρίτη και να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να κατηφορίσουμε Ανδαλουσία και πέριξ. Εναλλακτικά σκέφτομαι και Πτήση για Λυόν και περιήγηση στα Γαλλικά παράλια. Η διάρκεια υπολογίζεται σε 2 εβδομάδες περίπου. Το πρόβλημα είναι ότι δε τις ξέρω καθόλου τις χώρες και δεν έχω ιδέα ποιά διαδρομή να ακολουθήσουμε... όποια πρόταση, συμβουλές, εναλλακτικές κτλ. καλοδεχούμενα και με το παραπάνω
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Το Σεπτέμβριο σχεδιάζω ταξίδι σε μια απο τις δύο χώρες (μακάρι να έβγαιναν οι μέρες και για τις δύο). Σκέφτομαι να πετάξουμε για Μαδρίτη και να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να κατηφορίσουμε Ανδαλουσία και πέριξ. Εναλλακτικά σκέφτομαι και Πτήση για Λυόν και περιήγηση στα Γαλλικά παράλια. Η διάρκεια υπολογίζεται σε 2 εβδομάδες περίπου. Το πρόβλημα είναι ότι δε τις ξέρω καθόλου τις χώρες και δεν έχω ιδέα ποιά διαδρομή να ακολουθήσουμε... όποια πρόταση, συμβουλές, εναλλακτικές κτλ. καλοδεχούμενα και με το παραπάνω
Έχω κάνει ακριβώς το δεύτερο από Λυόν με αυτοκίνητο κατά μήκος του Ροδανού μέσα από όλα τα γαλλικά χωριουδάκια , αμπελώνες, Οράγγη, Άρλ, Αβινιόν, Ποντ ντι Γκαρ μέχρι και τα παράλια. Είναι πολύ λιγότερο αυτό που σου λέω βέβαια από το χρόνο που διαθέτεις, πιστεύω ότι μπορείς να δεις κι άλλα εκεί γύρω όπως το φαράγγι του Αρντές που είναι πολύ όμορφο.και όχι μόνο. Πάντως είναι πολύ όμορφο ταξίδι να ξέρεις.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Και επιπλέον τώρα που το θυμήθηκα βορειότερα της Λυόν είναι η Μπόν με πάρα πολλά οινοποιεία, αρκετά από αυτά μικρών παραγωγών με πολύ καλές τιμές. και λίγο πιο πάνω η Ντιζόν, η πόλη της μουστάρδας κι έχει τόσα πολλά είδη.:clap:Αν και την Ισπανία την αγαπάω πολύ , γι'αυτό το ταξίδι έχω να πω ότι με συγκίνησε περισσότερο.
 

katerinab

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εχω κάνει και τις 2 διαδρομές οδικώς και προτιμώ τη Γαλλία!
Μπορείς να πας Λυόν ή και Μασσαλία. Εγω είχα ξεκινήσει από Παρίσι και κατηφορισα.
Οι 2 εβδομάδες είναι αρκετές και πολύ καλή περίδος καθώς θα γλυτώσεις τον πανικό του καλοκαιριού.
Στα παράλια να προτιμήσεις τον επαρχιακό δρόμο όπου περνά από διάφορες μικρές πόλεις και χωριά πανεμορφα. Όπως Cassis, Bandol, St Tropez, Cannes, Juan les Pins, Nice και άλλα που θα ανακαλύψεις. Οι μεγάλεις πόλεις Νίκαια & Κάνες είναι καλές αλλά προσωπικά τα υπόλοιπα με "τράβηξαν" περισσότερο!
Η διαμονή είναι αρκετά τσιμπημένη όμως ειδικά στο κομμάτι της Ριβιέρας, πρόσεχε!
Επίσης υπάρχει κι ένα πανέμορφο χωριό πιο ορεινο, πολύ γραφικό λέγεται Le Castellet και είναι πάνω από την Toulon.
Αν μπεις στο viamichelin θα κατατοπιστείς πλήρως!;)
 

katerinab

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Και τώρα που το σκέφτομαι πέρα απο τις περιοχές που έθεσε και η προλαλησασα ίσως να σου βγαινε και η Μπορντω...λέω εγώ τώρα.
Επίσης στο Juan Les Pins έχει ένα εστιατόριο με φρέσκα όστρακα....σου τρέχουν τα σάλια! Θα θυμηθώ πως το λένε...λίγο τσιμπημένο αλλά καταπληκτικό!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Και επιπλέον τώρα που το θυμήθηκα βορειότερα της Λυόν είναι η Μπόν με πάρα πολλά οινοποιεία, αρκετά από αυτά μικρών παραγωγών με πολύ καλές τιμές. και λίγο πιο πάνω η Ντιζόν, η πόλη της μουστάρδας κι έχει τόσα πολλά είδη.:clap:Αν και την Ισπανία την αγαπάω πολύ , γι'αυτό το ταξίδι έχω να πω ότι με συγκίνησε περισσότερο.
η μπον (beaune) ειναι πανεμορφη!εκει βρισκεται και το μουσειο μουσταρδας..εγω αναγκαστηκα να επιλεξω μεταξυ αυτης και της dijon για μια μονοημερη εκδρομη απο την lyon και τελικα επελεξα dijon!οχι, δεν το μετανιωσα καθολου!πολυ ομορφη πολη, με "ιδιαιτερα" κτιρια!αφου εχεις χρονο, δες τες και τις 2!!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αυτό το πράγμα -το Ανδαλουσιανό- σχεδίαζα σήμερα χωρίς να δω ότι έχει ανοιχτεί και θέμα!

Το έχω για λίγο πιο μακριά στα σχέδια αλλά ενθουσιάστηκα με όλα όσα είδα και διάβασα για την περιοχή.Εν ολίγοις στο δικό μου πρόγραμμα ξεκινώντας από Μαδρίτη κατηφορίζω Τολέδο (που θέλω να το δω οπωσδήποτε) κι από εκεί γραμμή για Γρανάδα,Μάλαγα,Ρόντα,Χερέθ,Σεβίλλη,Κόρδοβα και επιστροφή Ελλάδα από αεροδρόμιο Σεβίλλης.Με λιγάκι πίεση μου βγήκε από Σάββατο σε επόμενη Κυριακή στα σχέδια και μάλλον θα το πραγματοποιήσω όταν ευκαιρήσω.

Εσύ με τις μέρες που λες θα είσαι και πιο χαλαρός και μπορείς να χωρέσεις κι άλλα όπως την Ουέλβα π.χ.

Τώρα από εντυπώσεις θα σου πει κάποιος που τα έχει επισκεφτεί ή διαμένει στην Ισπανία.

Όποιο κι αν αποφασίσεις πάντως.....καλό δρόμο.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Σας ευχαριστώ πολύ όλους, μάλλον προς Ισπανία γέρνει το πράγμα. Πτήση για Μαδρίτη και κάτω προς Ανδαλουσία, ίσως μπούμε και λίγο Πορτογαλία αν φτάσουμε μέχρι την Ουέλβα. Ξέρει κανείς σε τι επίπεδα κυμαίνεται η τιμή της βενζίνης στην Ισπανία? Επίσης απο τις πόλεις Τολέδο, Κόρντομπα, Γρανάδα, Μαρμπέγια, Μάλαγα, Αλμερία, Καντίθ, Εστεπόνα, Σεβίλλη, Ουέλβα ποιές αξίζουν περισσότερο απο 1-2 ημέρες, προβλιματίζομαι για το πού να βάλουμε διανυκτέρευση και που απλά πέρασμα. Διάβασα κάπου ότι η ανατολική ακτή προς Βαρκελώνη (εκτός Βαρκελώνης) δε πολυαξίζει συμφωνείτε?
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Φίλε Νίκο, επειδή έχεις 2 βδομάδες έγινες αχόρταγος και θέλεις να δεις τα πάντα. παθαίνεις αυτό που συμβαίνει σε όλους. μην ανησυχείς και σε μένα το ιδιο συμβαίνει. Λοιπόν αφού κατέληξες Ισπανία και κατηφορίζει από μαδρίτη, φυσικά θα περάσεις από Τολέδο (θα καταλάβεις εκεί γιατί όλοι μιλούν για αυτή την πόλη, η οποία υπήρξε η πρωτεύσουσα της Ισπανίας για περισσότερα από 500 χρόνια). Εμένα με ξετρέλλανε η Σεβίλη, πανέμορφη πόλη. Για την Γρανάδα να σου πω σαν πόλη δεν ενθουσιάστηκα. Βέβαι είχε και απίστευτη ζέστη (επτά το απόγευμα είχε 40 βαθμούς κελσίου). αυτό που σίγουρα αξίζει να δεις είναι το κάστρο με τα αραβουργήματα. Φρόντισε να έχεις κάνει κράτηση γιατί καθημερινώς εισέρχεται συγκεκριμένος αρισθμός τουριστών. Η μάλαγα ωραία πόλη πάνω στην θάλασσα μου θύμισε ένα εμπορικό διαμετακομιστικό κέντρο χωρίς κάτι παραπάνω οπότε δεν σου την προτείνω να μείνεις. Τέτοιες πόλεις στην ελλάδα εκατοντάδες.Τώρα από αναδλουσία ή θα κόψεις για καταλονία ή για τους φίλους ίβηρες, τους οποίους υπερψηφίζω. Μπες Πορτογαλία, μία εντελώς διαφορετική χώρα, επισκέψου την Λισσαβώνα και εάν θέλεις και διακοπές στον Ατλαντικό ανέβα λίγο πιο πάνω στην Φιγκέρα Ντε Φοζ. Από Πορτογαλία επιστρέφεις πίσω μαδρίτη. Η Πορτογαλία είναι σχετικά φθηνή και αξίζει να την γυρίσεις. Αγώ έχω κάνει το ταξίδι από μαδρίτη ανδαλουσία (πέταξα πίσω από μάλαγα) και την πορτογαλία την γύρισα από πάνω μέχρι κάτω την περίοδο του εύρο 2004. Είχα πάει από την αρχή και μέχρι το πρώτο μάτσ γυρνούσαμε όλη τη χώρα. Μετά δε την πρώτη νίκη, με μία ελληνική σημαία στο αυτοκίνητο εξερευνούσαμε πόλεις και χωριά. Μέχρι και ποδόσφαιρο παίξαμε στην πλατεία της Κόϊμπρα με τους φοιτητές. Ότι και αν επιλέξεις καλά να περάσεις. αν θέλεις βοήθεια για ξενοδοχεία ή για συγκεκριμένες διαδρομές, πολύ ευχαρίστως, π.χ. εγώ πήρα τον δρόμο από Τολέδο νοτίως για Κόρντομπα μέσα από τον εθνικό δρυμό και όχι την δική τους άουτο μπανκ και μετά την κόρντομπα μπήκα στον αυτοκινητόδρομο (έτσι είδα φάρμες με ταύρους κ.λ.π.)
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Σταύρο το σκέφτηκα και εγώ να βάλω και Πορτογαλία μέσα απλά δε ξέρω αν μου φτάνουν οι μέρες. Αν το κάνω έτσι ίσως επιστρέψω Ελλάδα απο Λισαβόνα. Δε ξέρω όμως αν η εταιρεία ενοικιάσεως θα έχει πρόβλημα να παραλάβω το αυτοκίνητο απο Μαδρίτη και να το αφήσω Λισαβόνα ή αν θα πρέπει να το ξενοικιάσω και να νοικιάσω άλλο στη Πορτογαλία.

Η διαδρομή που προτείνεις για Ισπανία φαίνεται καλή, στη Σεβίλλη έχω πάει κι εγώ και μου άρεσε πάρα πολύ και φυσικά θα ξαναπάω. Σίγουρα θα μπουν Τολέδο, Γρανάδα, Κορδοβα, Ροντα, Καντίθ και ίσως όχι η Μάλαγα. Για Πορτογαλία εννοείται ότι σε ζηλεύω που ήσουν το 2004 εκεί, τι να πώ αξέχαστη εμπειρία θα ήταν (σήκωσέ το, δε σταματώ να τραγουδώ ποτέ κτλ). Αν προκύψει μάλλον για Νότια μας παιρνει (Φάρο και Λισαβόνα και δε ξέρω τι άλλο).
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Νίκο, αν το αυτοκίνητο το επιστρέψεις στην χώρα που το νοίκιασες δεν θα έχεις πρόβλημα. τώρα αν το νοικιάσεις, ισπανία και το παραδώσεις πορτογαλία, αυτό καλύτερα να το συννενοηθείς εκ των προτέρων, γιατί μπορεία να έχει καμία τρελή χρέωση ή ίσως να μην το δέχονται. Βέβαια μπορείς να το πάρεις από μαδρίτη και να το αφήσεις ανδαλουσία. Δεν ξέρω αν υπάρχει σιδηροδρομική σύνδεση από σεβίλλη για φάρο ή λισαβώνα και να σε βολέψει. και νοικιάζεις ξανά από πορτογαλία. έτσι μία ιδέα λέω, ρίξτο μία ματιά. Όπως και να έχει η Ισπανία η Ιβυρική είναι μαγεία ( μόνο να μην ακούω για μαγιόρκα και ίμπιζα!!!!)
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
( μόνο να μην ακούω για μαγιόρκα και ίμπιζα!!!!)[/quote]

Όντως, η Μαγιόρκα και η Ίμπιζα χαμένος χρονος και κόπος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.980
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom