Αυστρία Γερμανία Ν. Βαυαρία - Τυρόλο: Κουφalles in Ordnung

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Για τα μάτια σας μόνο!

Έχει ξημερώσει ένα υπέροχο, ηλιόλουστο σαββατιάτικο πρωινό. Δεν έχουμε ούτε λεπτό για χάσιμο γι' αυτό μαζεύουμε γρήγορα γρήγορα τα μπαγκάζια μας και κατεβαίνουμε για το σιχτίρ πιλάφι. Άφου την κάνουμε ταράτσα, αφήνουμε με βαριά καρδιά τη δωματιάρα μας και πάμε γι' άλλες -όχι πολιτείες αλλά- λίμνες. Και τι λίμνες! Βασιλικές! Ω ναι, καλά το καταλάβατε! Η μέρα απαιτεί βαρκάδα στην Königssee!

Να και το υπέροχο δωμάτιο που αφήσαμε πίσω.
IMG_0475.JPG
IMG_0476.JPG
IMG_0478.JPG


Η θέα του Κapuzinerberg από το παράθυρο του δωματίου
IMG_0477.JPG


Η ομίχλη κάνει σταθερά την εμφάνισή της για μια ακόμα μέρα
IMG_0480.JPG


Στο δρόμο για το Berchtesgaden
IMG_0481.JPG
IMG_0483.JPG


Βρισκόμαστε πλέον σε γερμανικό έδαφος αν και έχουμε διανύσει μόλις 25 χλμ και σταματάμε για να χαζέψουμε λίγο το Μπερχτεσγκάντεν. H πόλη περιβάλλεται από τις Βαυαρικές Άλπεις και είναι χτισμένη στην είσοδο του ομώνυμου εθνικού πάρκου. Οπως σωστά φαντάζεστε η περιοχή είναι πόλος έλξης για φυσιολάτρες και σκιέρ. Όμως η πλούσια φυσική ομορφιά της δεν είναι ικανή να σβήσει το μελανό αποτύπωμα της Ιστορίας. Αναφέρομαι φυσικά στον Χίτλερ ο οποίος αγάπησε τόσο πολύ την περιοχή ώστε έφτασε στο σημείο να αγοράσει κι ένα εξοχικό με τα χρήματα που έβγαλε από την πώληση του "Mein Kampf". To δεύτερο μέρος του βιβλίου του μάλιστα το έγραψε κατά τη διάρκεια της διαμονής του σ΄ ένα ξενοδοχείο στο Μπερχτεσγκάντεν όπου παραθέριζε. Στο σαλέ που αγόρασε λοιπόν (και το ονόμασε Berghof http://en.wikipedia.org/wiki/Berghof_(residence), http://www.uncommon-travel-germany.com/berghof.html) έμελλε να περάσει τον περισσότερο χρόνο του κατά τη διάρκεια του Β' Π.Π., σχεδιάζοντας την εξόντωση εκατομμυρίων ανθρώπων.

IMG_0484.JPG
IMG_0485.JPG
IMG_0486.JPG


Βολτάρουμε στα στενά της μικρής αυτής πόλης
IMG_0488.JPG
IMG_0489.JPG
IMG_0490.JPG
IMG_0491.JPG
IMG_0492.JPG


H πόρτα της καθολικής εκκλησίας του Αγ. Ανδρέα
IMG_0499.JPG


Στο εσωτερικό της εκκλησίας
IMG_0500.JPG
IMG_0501.JPG
IMG_0502.JPG
IMG_0503.JPG
IMG_0504.JPG
IMG_0505.JPG
IMG_0506.JPG
IMG_0507.JPG
IMG_0510.JPG
IMG_0513.JPG
IMG_0517.JPG
IMG_0518.JPG
IMG_0521.JPG
IMG_0523.JPG
IMG_0524.JPG


Η εκκλησία και το μοναστήρι των Φραγκισκανών
IMG_0525.JPG


Με τους λουλουδάτους τάφους στον περίβολο
IMG_0526.JPG
IMG_0529.JPG
IMG_0530.JPG
IMG_0533.JPG
IMG_0534.JPG


Αφήνοντας πίσω την πόλη
IMG_0535.JPG
IMG_0539.JPG


Οδηγώντας προς τη λίμνη
IMG_0542.JPG


Αφού φτάνουμε στο πάρκινγκ λίγο πριν τη λίμνη, παρκάρουμε και βγάζουμε εισιτήριο από τα αυτόματα μηχανήματα για ολοήμερη παραμονή (δεν θυμάμαι το κόστος, νομίζω κάτω από 5 ευρώ). Η περιοχή είναι πολύ ανεπτυγμένη τουριστικά. Παίρνουμε το κατηφορικό δρομάκι και στο διάβα μας συναντάμε συνεχώς ένα σωρό μαγαζάκια, άλλα με φαγητό (σφολιατοειδή, μπρέτσελ, λουκάνικα, παγωτά κλπ) κι άλλα με μπιχλιμπίδια. Δεν το περίμενα τόσο πανηγυρτζίδικο για να πω την αλήθεια. Τουριστική εκμετάλευση στο φουλ!
Φτάνοντας στη λίμνη περνάμε πρώτα από το γκισέ για να βγάλουμε τα εισιτήρια για τη βαρκάδα. (13,90 το άτομο αλέ ρετούρ) Πληροφορίες εδώ: http://www.seenschifffahrt.de/en/koenigssee/
Έχει αρκετό κόσμο κι έτσι δεν τηρείται το ωράριο, απλά γεμίζουν οι βαρκούλες και αναχωρούν. Η όλη διαδικασία γίνεται πολύ σύντομα και δεν καθυστερούμε καθόλου. Η βαρκάδα μας έχει ήδη ξεκινήσει!

IMG_0550.JPG
IMG_0551.JPG


Μέχρι στιγμής η διαδρομή είναι τέλεια, σε λίγο όμως το σκηνικό αλλάζει. Πυκνή ομίχλη σκεπάζει το τοπίο όσο μπαίνουμε πιο βαθιά στη λίμνη. Απίστευτες εικόνες!

IMG_0556.JPG
IMG_0559.JPG
IMG_0564.JPG
IMG_0565.JPG


Καθόλη τη διάρκεια υπάρχει ένας κύριος με μικρόφωνο που δίνει πληροφορίες για τη λίμνη. Λέει και διάφορα άλλα αστεία γιατί κατά διαστήματα οι επιβάτες σκάνε στα γέλια. Μάταια προσπαθώ να καταλάβω τι εννοεί, πιάνω μόνο τα πολύ βασικά. Τσάμπα τα λεφτά που έδωσαν οι γονείς μου στα φροντιστήρια γερμανικών. :haha:
Κάπου στη μέση της διαδρομής ο οδηγός αφήνει το τιμόνι και πιάνει... την
τρομπέτα. Ανοίγει ένα παράθυρο που λέτε και με την τρομπέτα έξω από τη βάρκα παίζει μερικές νότες. Η ηχώ ακούγεται πεντακάθαρα και έχει αρκετή διάρκεια. Σούπερ! Όμως μετά τις πρώτες νότες ένα μωρό τα παίρνει τελείως στην κράνα κι αρχίζει να κλαίει ασταμάτητα. Απτόητος ο τρομπετίστας συνεχίζει το παίξιμο. Τρισχειρότερες γκαρίκλες το μωρό! Έτσι έληξε άδοξα λοιπόν αυτή η ατραξιόν.
Γκάιντα - Τρομπέτα σημειώσατε 1.

Μετά από λίγο φτάνουμε στον προορισμό μας που είναι το εκκλησάκι του Αγ. Βαρθολομαίου. Εδώ κάνουν τέρμα οι βάρκες τους χειμερινούς μήνες, ενώ το καλοκαίρι πηγαίνουν πιο πέρα ακόμη στο Salet κι από κει μπορεί κανείς μετά από μια σύντομη πεζοπορία να βρεθεί σε μια δεύτερη λίμνη, την Obersee. Δυστυχώς εμείς δεν έχουμε αυτήν την ευκαιρία.
IMG_0569.JPG
IMG_0574.JPG


Στο εσωτερικό της εκκλησίας όπου νωρίτερα είχε λάβει χώρα ένας γάμος.
IMG_0575.JPG
IMG_0577.JPG
IMG_0578.JPG


Χιόνια παντού τριγύρω
IMG_0580.JPG
IMG_0582.JPG
IMG_0596.JPG
IMG_0597.JPG
IMG_0598.JPG

IMG_0605.JPG
IMG_0610.JPG
IMG_0613.JPG


Κατά την επιστροφή μας η ομίχλη έχει διαλυθεί τελείως κι έτσι απολαμβάνουμε διαφορετικές εικόνες.
IMG_0614.JPG
IMG_0619.JPG
IMG_0622.JPG
 

Attachments

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
emouli,πραγματι ησουν πολυ καλα προετοιμασμενη και τα κειμενα σου θα ειναι ενας υπεροχος οδηγος,για οσους ταξιδιωτες ακολουθησουν τις ιδιες διαδρομες.
Οι φωτο εδεσαν με τα κειμενα σου και με «ταξιδεψαν».
Μονο αν μου επιτρεπεις, μια καλοπροαιρετη προταση.
Καλο θα ηταν -οταν οι φωτο ειναι αρκετες,οπως στο ταξιδι σου αυτό- να δημιουργεις ένα η και περισσοτερα αλμπουμς και να καταγραφεις την διευθυνση τους κατω απο καθε συγκεκριμμενο θεμα,ωστε και το κειμενο σου να "ρεει",αλλα και οι φωτο σου να εχουν την δικη τους υποσταση.
Σ’ευχαριστω και παλι για το ταξιδι (εχω παει Haalstat & Salzburg) και περιμενω νεες διαδρομες σου
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
emouli,πραγματι ησουν πολυ καλα προετοιμασμενη και τα κειμενα σου θα ειναι ενας υπεροχος οδηγος,για οσους ταξιδιωτες ακολουθησουν τις ιδιες διαδρομες.
Οι φωτο εδεσαν με τα κειμενα σου και με «ταξιδεψαν».
Μονο αν μου επιτρεπεις, μια καλοπροαιρετη προταση.
Καλο θα ηταν -οταν οι φωτο ειναι αρκετες,οπως στο ταξιδι σου αυτό- να δημιουργεις ένα η και περισσοτερα αλμπουμς και να καταγραφεις την διευθυνση τους κατω απο καθε συγκεκριμμενο θεμα,ωστε και το κειμενο σου να "ρεει",αλλα και οι φωτο σου να εχουν την δικη τους υποσταση.
Σ’ευχαριστω και παλι για το ταξιδι (εχω παει Haalstat & Salzburg) και περιμενω νεες διαδρομες σου
Σ' ευχαριστώ πολύ! Στην προετοιμασία του ταξιδιού με βοήθησε πάρα πολύ το φόρουμ το οποίο αποδείχθηκε για μία ακόμη φορά θησαυρός! Οι ταξιδιωτικές ιστορίες που έχουν γραφτεί για την περιοχή καθώς και οι πολύτιμες συμβουλες κάποιων συμφορουμιτών όπως ο @greco και o @Desiro αλλά και οι καίριες φωτογραφικές παρεμβάσεις του @chris7 και του @makisg ήταν σωτήριες! (Να με συμπαθάνε οι αγαπητοί συμφορουμίτες αν έχω ξεχάσει κάποιους :oops:) Τους ευχαριστώ όλους από καρδιάς γιατί η συμβολή τους ήταν καθοριστική στην πραγματοποίηση τόσο αυτού του ταξιδιού όσο και άλλων που έχω κάνει από το 2010 και μετά που πρωτογνώρισα το φόρουμ. Είναι πραγματικά πολύτιμο εργαλείο. :clap:

Όσο για το άλμπουμ που μου λες, επειδή είμαι αυτοδίδακτη και ολίγον (εως πολύ) άσχετη στον χειρισμό δεν ξέρω άλλον τρόπο για να ανεβάσω τις φωτογραφίες. Αυτός που προτείνεις είναι πιο εύκολος;
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
@chrgkoutz oι φωτογραφίες πρέπει να είναι μέσα στο κείμενο. Και όταν λέω πρέπει εννοώ πως είναι το καλύτερο ανάμεσα στην περιγραφή να βλέπεις και τις εικόνες της περιγραφής.
Φυσικά και είναι σπαστικό όταν αρκεί να φορτώσει αλλά αυτό κρατάει λίγα δευτερόλεπτά. Μετά ανενόχλητος απολαμβάνεις την ιστορία.


@emouli εσύ ήταν που έλεγες οτι τραβάς κακές φωτογραφίες? Μήπως αλλάξαμε και μηχανή :p? Πραγματικά εξαιρετικά τοπία και τα προτιμώ στην μουντίλα του Φθινοπώρου.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
@emouli εσύ ήταν που έλεγες οτι τραβάς κακές φωτογραφίες? Μήπως αλλάξαμε και μηχανή :p? Πραγματικά εξαιρετικά τοπία και τα προτιμώ στην μουντίλα του Φθινοπώρου.
Όντως, μερικές μέρες πριν το ταξίδι αγοράσαμε μια dslr Cannon 1200d με φακό 18-55 IS και μ΄αυτήν τραβήξαμε τις φωτογραφίες. Βέβαια ακόμα τη μαθαίνουμε γι' αυτό κάποιες φωτογραφίες είναι καλύτερες από κάποιες άλλες. Πειραματιζόμαστε..;)
 
Last edited by a moderator:

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Οι φωτογραφιες σας ειναι υπεροχες!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.914
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καταπληκτικές φωτογραφίες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Κι αν είσαι λεφτάς στις Άλπεις θα πας!

Έχοντας αναζωογονηθεί ψυχή τε και σώματι από την καθαρή ατμόσφαιρα που μας πρόσφερε απλόχερα η αλπική λίμνη λέμε να συνεχίσουμε τη φυσιολατρική περιήγηση στο εθνικό πάρκο. Ανηφορίζουμε λοιπόν προς το παρκινγκ όπου στον ίδιο χώρο βρίσκεται κι ένα γραφείο τουριστικών πληροφοριών. Η περιοχή προσφέρεται για πλήθος δραστηριοτήτων, όπως πεζοπορία και σκι στο βουνό Jenner αφού πρώτα πάρεις το τελεφερίκ που σε ανεβάζει πιο ψηλά (http://www.jennerbahn.de/de/englisch/). Εμείς έχουμε σκοπό να ανέβουμε στα 1834 μ. ώστε να επισκεφτούμε την Αετοφωλιά του Χίτλερ και να θαυμάσουμε την υπέροχη θέα προς τις Άλπεις. Όμως ενημερωνόμαστε πως λόγω του χιονιού είναι κλειστά. Κρίμα! Πληροφορίες για το Kehlsteinhaus (όπως είναι η επίσημη ονομασία του) εδώ: http://www.kehlsteinhaus.de/en/ και γενικές πληροφορίες για δραστηριότητες χειμώνα-καλοκαίρι στην περιοχή εδώ: http://www.koenigssee.com/en/

Αφού ναυάγησαν τα σχέδιά μας για ακόμα μια φορά, μπαίνουμε στο αμάξι και συνεχίζουμε. Απόψε θα διανυκτερεύσουμε στο Ινσμπρουκ, όμως μέχρι εκεί δε θα το παμε σερί. Η διαδρομή που επιλέγουμε να ακολουθήσουμε είναι μέσα από επαρχιακές οδούς ώστε να πάρουμε μια γεύση απ΄τα χωριά του Τυρόλο. Πραγματικά η διαδρομή, ειδικά κατά διαστήματα, είναι πολύ γραφική!
Σε κάποια φάση οδηγάμε κατά μήκος του ποταμού Saalach και η φύση είναι υπέροχη. Μάλιστα είδαμε και κάποιους που έκαναν ράφτινγκ. Να πω ακόμα πως συχνά πυκνά έκαναν την εμφάνισή τους και ράγες, πράγμα που μαρτυράει πως το ταξίδι με τρένο θα είναι επίσης μια αξέχαστη εμπειρία

Απαραίτητη στάση για φωτογράφιση του ποταμού.

IMG_0623.JPG

IMG_0624.JPG


Στο ίδιο σημείο υπάρχουν και 3-4 ξέμπαρκα σπίτια!
IMG_0630.JPG

IMG_0632.JPG


Στο Kirchdorf in Tirol κάναμε μια παράκαμψη και μπήκαμε μέσα στην κωμόπολη, αλλά δεν είδαμε κάτι γραφικό κι έτσι συνεχίσαμε την πορεία μας. Λίγο πιο κάτω περάσαμε έξω από το St. Johann in Tirol, όμως η περιοχή είναι βιομηχανική κι έτσι το αφήσαμε πίσω μας χωρίς δεύτερη σκέψη.

Και να που σε λίγο μπαίνουμε στο Kitzbühel. Εδώ μάλιστα! Έχει έρθει η ώρα να παρκάρουμε το αυτοκίνητο για να κάνουμε μια βόλτα σ' αυτήν την μικρή αλλά υπερκυριλέ μεσαιωνική πόλη. Αυτό το δημοφιλές χειμερινό θέρετρο -παράδεισος των σκιέρ- βρίσκεται στην καρδιά του Τιρόλο και περιτριγυρίζεται από τις ομώνυμες Άλπεις (Kitzbüheler Alpen). Το κέντρο της πόλης με τα πέτρινα δρομάκια και τα πολύχρωμα σπίτια και μαγαζιά είναι κουκλίστικο. Φαντάζομαι πως την περίοδο των Χριστουγέννων που θα είναι όλα χιονισμένα και στολισμένα το σκηνικό θα γίνεται τελείως παραμυθένιο!
IMG_0634.JPG

IMG_0635.JPG

IMG_0637.JPG

IMG_0640.JPG

IMG_0641.JPG

IMG_0643.JPG

IMG_0644.JPG

IMG_0646.JPG

IMG_0648.JPG


Υπαίθρια καντίνα που πουλάει ντόπια προϊόντα όπως τυριά, αλλαντικά κ.α.
IMG_0649.JPG

IMG_0650.JPG


Αφού κάναμε μια πρώτη βόλτα και διαπιστώσαμε πως το Κιτσμπουελ δικαιώνει τη φήμη του και με το παραπάνω, καθόμαστε για καφεδάκι και γλυκάκι στο Pano (http://www.pano.coop/Kitzbuehel.html). Εδώ θα βρείτε μεγάλη ποικιλία από ψωμιά, σνακς, γλυκά, καφέδες κλπ όλα βιολογικά. Ο καιρός είναι μαλακός οπότε αράζουμε σ' ένα τραπεζάκι έξω (στο βάθος φαίνεται το μαγαζί με τα τραπεζια και τις ομπρέλες).
IMG_0651.JPG


Ο καπουτσίνο που παραγγείλαμε δεν έλεγε και πολλά όμως τα γλυκά τους ήταν άπαιχτα! Κι από τιμές; Καθόλου κακές αν αναλογιστούμε πού βρισκόμαστε. Για 2 διπλούς καπουτσίνο και 3 (παρακαλώ) γλυκά -το ένα με συνοδευτική σαντιγύ- πληρώσαμε 18 ευρώ. Νομίζω πως σε οποιοδήποτε καφέ της Αθήνας πάνω κάτω τις ίδιες τιμές θα βρείτε.
Μετά το γλυκό διάλειμμα, συνεχίζουμε την περιήγηση στα σοκάκια.

IMG_0652.JPG

IMG_0654.JPG

IMG_0655.JPG


H γοτθική Katharinenkirche
IMG_0656.JPG


Και εσωτερικά
IMG_0657.JPG

IMG_0658.JPG

IMG_0659.JPG

IMG_0660.JPG

IMG_0661.JPG

IMG_0663.JPG

IMG_0664.JPG


Βιτρίνες με παραδοσιακά ρούχα τα οποία είναι πανάκριβα!
IMG_0665.JPG

IMG_0667.JPG

IMG_0668.JPG



Λίγο πριν πάρουμε το αυτοκίνητο για να συνεχίσουμε το δρόμο μας προτείνω στον σύζυγο να επισκεφτούμε ακόμα μία εκκλησία.
Κάπου εκεί ο άνθρωπος (ίσως και με το δίκιο του) ξεσπάθωσε:

- Τι σ’ έχει πιάσει παιδάκι μου και έχεις πάρει σβάρνα όλες τις εκκλησίες, λες και είσαι καμιά θεούσα; Δεν έχουμε αφήσει εκκλησία για εκκλησία που να μην μπούμε μέσα. Δηλαδή πόσο διαφορετικές είναι μεταξύ τους εσωτερικά;

- Χρυσέ μου, δεν ξέρεις πως μεγαλώνοντας ο άνθρωπος και φοβούμενος τα γηρατειά και το θάνατο το ρίχνει στη θρησκεία και στην εκκλησία για να σώσει την ψυχή του;

Μετά απ' αυτό αρκέστηκε σε ένα υποτιμητικό βλέμμα (τύπου: τι να σου πω παιδάκι μου...) κουνώντας το κεφάλι του.

Πραγματικά κάτι τέτοιες στιγμές είναι που έχω απεριόριστη συμπάθεια στους άντρες. Όταν -κατά κανόνα- σπάνια ανοίγουν το στόμα τους για να κάνουν κάποιο παράπονο ή να γκρινιάξουν για κάτι και πριν καν τελειώσουν την πρότασή τους έχουν ήδη λάβει πληρωμένη απάντηση από τη γυναίκα τους. Και τι απάντηση! Αποστομωτική!

Νομίζω πως αν ήμουν άντρας σε μια τέτοια στιγμή θα έφτανα στο φόνο! :D

Οδεύοντας στον τόπο του εγκλήματος:
IMG_0670.JPG

IMG_0671.JPG


IMG_0674.JPG


Ορίστε που γκρίνιαζε! Είδαμε ακόμα ένα μικρό και περιποιημένο νεκροταφείο.
IMG_0675.JPG

IMG_0676.JPG


Και στο εσωτερικό του Αγ. Ανδρέα
IMG_0678.JPG

IMG_0680.JPG


Η θέα απ' τον περίβολο
IMG_0677.JPG

IMG_0682.JPG


IMG_0672.JPG
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Να υποθεσω οτι δεν ειχε και πολλους τουριστες οταν πηγατε ε?
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Να υποθεσω οτι δεν ειχε και πολλους τουριστες οταν πηγατε ε?
Στο Σάλτσμπουργκ είχε αρκετούς τουρίστες κυρίως Ασιάτες. Στη λίμνη Koenigssee που βρεθήκαμε Σάββατο πρωι γινόταν χαμός από κόσμο. Στο Κιτσμπουελ και σε άλλα χειμερινα θέρετρα όπως στο Γκάρμις-Πάρτενκιρχεν ήταν πάρα πολύ χαλαρά. Εξάλλου γι' αυτούς τώρα είναι off season. Στο Πάρτενκιρχεν μάλιστα μας είπαν πως το Νοέμβριο είναι μήνας διακοπών γι' αυτούς και πως ξενοδοχεία και μαγαζιά κλείνουν.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ορίστε που γκρίνιαζε! Είδαμε ακόμα ένα μικρό και περιποιημένο νεκροταφείο.
Λες αυτο να περιμενε να δει ο δυσμοιρος...:p
Όταν -κατά κανόνα- σπάνια ανοίγουν το στόμα τους για να κάνουν κάποιο παράπονο ή να γκρινιάξουν για κάτι
...κρατα τον γερα....μη σου φυγει:Dεγω γιατι εχω την εντυπωση οτι ολο γκρινιαζουν...
Παντως υπεροχη εκδρομη,μπορει να μην σου βγηκε ολο το προγραμμα αλλα ειδατε πολλα αλλα,εξισου ομορφα.....
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Λες αυτο να περιμενε να δει ο δυσμοιρος...:p

...κρατα τον γερα....μη σου φυγει:Dεγω γιατι εχω την εντυπωση οτι ολο γκρινιαζουν...
Παντως υπεροχη εκδρομη,μπορει να μην σου βγηκε ολο το προγραμμα αλλα ειδατε πολλα αλλα,εξισου ομορφα.....
Καρφιτσούλα, το στερεότυπο θέλει τη γυναίκα γκρινιάρα και τον άντρα ζαμανφού. Εγώ αυτό ξέρω, αυτό εμπιστεύομαι.:p
Όντως είδαμε πολλά και όμορφα μέρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom