ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΓΙΑ 2 ΕΝΗΛΙΚΕΣ + 2 ΠΑΙΔΙΑ

vasiliss

Member
Μηνύματα
919
Likes
8.356
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Διαβάζω το φόρουμ αρκετό καιρό και από αυτά που διαβάζω, αποφάσισα να ξεκινήσω κι εγώ ( άγνωστο πότε ) κάποια οικογενειακά ταξίδια στην Ευρώπη.
Η ερώτησή μου είναι: επειδή έχω 2 παιδιά, 5 και 7 χρονών, στην Ελλάδα όπου έχω ταξιδέψει, κλείνω τρίκλινο δωμάτιο, γιατί τα παιδιά είναι μικρά και βολεύονται στο ένα κρεβάτι.
Εάν κλείσω μέσω ίντερνετ σε κάποια χώρα της Ευρώπης ή και στη Τουρκία, τρίκλινο για τους τέσσερίς μας θα έχω πρόβλημα λέτε; Θα με χρεώσουν κάτι επιπλέον παρόλο που δεν θα χρησιμοποιήσω επιπλέον κρεβάτι;
Στο Booking έχω δει ότι κάτι παίζει με τα παιδιά, αλλά είναι άραγε τόσο αυστηρά τα πράγματα; Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;
Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ.
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Vasili καλώς ήρθες και καλά ταξίδια!
Τα ξενοδοχεία έχουν το καθένα ξεχωριστή πολιτική με τα παιδιά!στο Βοοking όταν μπαίνεις στη σελίδα του κάθε ξενοδοχείου κάτω κάτω γράφει πολιτικές του ξενοδοχείου κι εκεί γράφει από πόσο χρονών και μετά χρεώνουν τα παιδιά και αν μπορούν να προσθέσουν κρεβάτια κλπ!είναι πολύ πιθανόν να σε χρεώσουν αν το αγνοήσεις αυτό!
 

Carmen

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ακόμα το ψάχνουμε!
Ταξίδι-Όνειρο
Θέλω να πάω παντού!
Με 2 παιδιά (6 και 8 ετών) κλείσαμε πρόσφατα δωμάτιο στην Κων/πολη. Δυσκολευτηκαμε πολύ αφου τα τετράκλινα είναι περιορισμένα. Τελικα κλείσαμε τρικλινο σε ξενοδοχείο που δεχεται ένα παιδί μεχρι εξι ετών δωρεάν. Η συνεννόηση έγινε απευθείας με το ξενοδοχείο που επιλέξαμε. Στο booking απλά βρήκαμε τα ξενοδοχεία που έχουν τρικλινα δωμάτια.Για Τουρκία εξαιρετικές τιμές δίνουν και τα πρακτορεία τα οποία στη δικιά μας περίπτωση πάλι τρίκλινο πρότειναν.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
919
Likes
8.356
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Vasili καλώς ήρθες και καλά ταξίδια!
Τα ξενοδοχεία έχουν το καθένα ξεχωριστή πολιτική με τα παιδιά!στο Βοοking όταν μπαίνεις στη σελίδα του κάθε ξενοδοχείου κάτω κάτω γράφει πολιτικές του ξενοδοχείου κι εκεί γράφει από πόσο χρονών και μετά χρεώνουν τα παιδιά και αν μπορούν να προσθέσουν κρεβάτια κλπ!είναι πολύ πιθανόν να σε χρεώσουν αν το αγνοήσεις αυτό!
Η πολιτική των ξενοδοχείων συνήθως είναι κάπως έτσι:

Όλα τα παιδιά κάτω των 3 ετών διαμένουν χωρίς χρέωση όταν χρησιμοποιούν το υπάρχον κρεβάτι.
Όλα τα παιδιά κάτω των 3 ετών χρεώνονται EUR 15 ανά νύχτα και ανά άτομο σε βρεφικές κούνιες.
Όλα τα μεγαλύτερα παιδιά ή ενήλικες χρεώνονται EUR 30 ανά νύχτα και ανά άτομο για επιπλέον κρεβάτια.

Χωρίς όμως να διευκρινίζουν τι ισχύει για διαμονή μεγαλύτερου παιδιού σε υπάρχον κρεβάτι.
Μάλλον θα πρέπει να συνεννοούμαι απευθείας με το ξενοδοχείο με τα ΄΄θαυμάσια΄΄ αγγλικά μου!!!
Σας ευχαριστώ και τις δύο.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
919
Likes
8.356
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Με 2 παιδιά (6 και 8 ετών) κλείσαμε πρόσφατα δωμάτιο στην Κων/πολη. Δυσκολευτηκαμε πολύ αφου τα τετράκλινα είναι περιορισμένα. Τελικα κλείσαμε τρικλινο σε ξενοδοχείο που δεχεται ένα παιδί μεχρι εξι ετών δωρεάν. Η συνεννόηση έγινε απευθείας με το ξενοδοχείο που επιλέξαμε. Στο booking απλά βρήκαμε τα ξενοδοχεία που έχουν τρικλινα δωμάτια.Για Τουρκία εξαιρετικές τιμές δίνουν και τα πρακτορεία τα οποία στη δικιά μας περίπτωση πάλι τρίκλινο πρότειναν.
Πώς είναι να ταξιδεύεις με παιδιά αυτής της ηλικίας στο εξωτερικό και ειδικά στην Κωνσταντινούπολη; Ταξιδέψατε με αυτοκίνητο ή αεροπορικώς;
Σκέφτομαι να κάνω σε μερικούς μήνες με αυτοκίνητο αυτό το ταξίδι και έχω λίγο άγχος λόγο των παιδιών.
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Vasili το μόνο άγχος μου για τα παιδιά θα ήταν μην χτύπα ξύλο χρειαστούμε γιατρό η φάρμακα.....!κράτα μαζί σου ένα καλό φαρμακείο με ελληνικά κλασσικά σκευάσματα για παιδιά από αυτά που έχεις ξαναδώσει στα παιδιά σου,αντιπυρετικά και μια αντιβίωση ευρέου φάσματος και δες και τα θέματα στο forum που αφορουν στην ευρωπαική κάρτα ασφάλισης!
 

Carmen

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ακόμα το ψάχνουμε!
Ταξίδι-Όνειρο
Θέλω να πάω παντού!
Εμείς μένουμε Αλεξανδρούπολη οπότε πηγαίνουμε οδικώς. Τα παιδιά μου λατρευουν (όπως κι εμείς) την Κωνσταντινούπολη και είναι η τρίτη φορά που πάμε μαζί τους. Ο τρόπος βέβαια που οδηγούν στην πόλη είναι για γερά νευρα αφού τρέχουν σαν τρελοί και δεν υπολογίζουν κανέναν. Εμεις συνήθως αφήνουμε το αυτοκίνητο στο parking του ξενοδοχείου και κινούμαστε με τα πόδια ή ταξί.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
919
Likes
8.356
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Εμείς μένουμε Αλεξανδρούπολη οπότε πηγαίνουμε οδικώς. Τα παιδιά μου λατρευουν (όπως κι εμείς) την Κωνσταντινούπολη και είναι η τρίτη φορά που πάμε μαζί τους. Ο τρόπος βέβαια που οδηγούν στην πόλη είναι για γερά νευρα αφού τρέχουν σαν τρελοί και δεν υπολογίζουν κανέναν. Εμεις συνήθως αφήνουμε το αυτοκίνητο στο parking του ξενοδοχείου και κινούμαστε με τα πόδια ή ταξί.
Μιας και το έχεις κάνει τόσες φορές και μάλιστα πρόσφατα μήπως θα μπορούσες να μου λύσεις μερικές απορίες;

1. Τα παιδιά θέλουν διαβατήριο. Εμείς μόνο νέα ταυτότητα ή θέλουμε διαβατήριο;
2. Στα διόδια της Τουρκίας τι ακριβώς γίνεται, γιατί σε κάποια ταξιδιωτική ιστορία που διάβασα είδα ότι είχαν ένα μπέρδεμα με κάποια κάρτα ή κάτι τέτοιο.
3. Είναι το Σουλτάναχμετ η καλύτερη περιοχή για να μείνουμε; Σε ποιο ξενοδοχείο μείνατε εσείς;
4. Μπορούσατε να πληρώσετε με ευρώ κι αν ναι, γενικά συμφέρει αυτό;
5. Εκτός από τα διάφορα παλάτια ( που σίγουρα θα ξετρελαθούν τα κορίτσια μου ) τι άλλο νομίζεις ότι αξίζει να δούμε ώστε να το ευχαριστηθούν και τα παιδιά;

Ελπίζω να μην ρωτάω πολλά!!! :)
( έχω ρίξει μια ματιά στον οδηγό του travelstories για την πόλη, απλά θα ήθελα και την γνώμη κάποιου που έχει παιδιά κοντά στην ηλικία των δικών μου )
Ευχαριστώ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπορείτε να πάτε με ταυτότητα οι ενήλικες.
Στην περίπτωση σας που σερνετε και δυο παιδιά θα πρότεινα Σουλταναχμετ, μπας και γλιτώσετε την κίνηση στους δρόμους και γιατί η περιοχή είναι πιο χαμηλή με μικρά σπιτάκια κλπ.
Μπορείς να πληρώσεις με ευρώ, αλλά γενικά δε συμφέρει, γιατλι τρλεχα γύρευε με ποιά ισοτιμία θα στο αλλάξουν. Από την άλλη καθε δυο και τρεις στα τουριστικά μέρη υπάρχουν ανταλλακτήρια και ΑΤΜ.
Για τα παιδιά: http://www.travelstories.gr/%EA%F9%ED%F3%F4%E1%ED%F4%E9%ED%EF%FD%F0%EF%EB%E7/12844-%EA%F9%ED%F3%F4%E1%ED%F4%E9%ED%EF%FD%F0%EF%EB%E7-%E3%E9%E1-%F0%E1%E9%E4%E9%DC.html
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
φιλε βασιλη καλα ταξιδια να χεις.θα σου προτεινα να επιλεξεις διαμερισμα.πιο ανετο και για τα παιδια σου και για σενα.ειχα μεινει στο emirhan inn apartments.
Istanbul apartments, apartment istanbul, apartment in istanbul, Emirhan
πολυ καλο διαμερισμα με θεα βοσπορο και φοβερη τιμη.πολλυ καλοι ιδιοκτητες στην περιοχη σουλταναμετ.στην συνιστω σε σχεση με ταξιμ.εχεις και παιδια μην το ξεχνας.γενικα περα απο παλατια μην παραληψεις το υδραγωγειο του ιστουνιανου στην σουλταναμετ.επισης περα απο το κλασσικο γκραν μπαζαρ πηγαινε και στο αιγυπτιακο παζαρι.κανε κανε χαμαμ στα απειρα που υπαρχουν,δες μια παρασταση με δερβισιδες-τα παιδια ισως βαρεθουν βεβαια-.η βολτα στον βοσποροβ δεν με ενθουσιασε.βεβαια ημουν απο αλκοολ την προηγουμενη νυχτα αρα και η διαθεση μου ηταν καπως,χαχα.αγια σοφια,μπλε τζαμι-ελευθερη εισοδος σε αυτο-,καποια αλλα μικροτερα παλατια στην ευρυτερη περιοχη.πηγαινε και απο την πλευρα της ασιας μια βολτα.περνας την μεγαλη γεφυρα την πολης.κανε παζαρια παντου-χαιρονται με αυτα- ακομα και στα ταξι.πιες μπυρα εφες και ρακι σε καποιο παραδοσιακο καφε.πιες το φοβερο μαυρο τσαι τους και παρε πολλα μπαχαρια για εδω.φαε και κανα γλυκακι με τα απειρα συροπια.μην οδηγεις με τιποτα στην πολη.βαλτο σε ενα παρκινγκ και μετακινησου με ταξι-ειναι φθηνα,το νου σου μη σε κλεψουν,διαπραγματευσου την τιμη-.το να οδηγεις στην τουρκια ειναι σαν να θελεις να σε πληρωσει η ασφαλιστικη σου.γενικα η πολη ειναι υπεροχη και οι ανθρωποι φανταστικοι.θα το καταλαβεις οταν θα λες γιουναν και αυτοι θα σε λενε μπατζανακι......οτι αλλο θελεις ρωτας.με τιποτα μην πληρωνεις σε ευρω.θα σε κλεψουν στην ισοτιμια και θα γελανε κιολας.κανε λιρες.1 ευρω ισουται περιπου με 2 λιρες τουρκικες.εχει πολλα ανταλλακτηρια.δες την καλυτερη ισοτιμια και κανε αμεσως.μολις περασεις τα συνορα σε περιπου 50χλμ εχε ενα καφε στην μεση του πουθενα.κανε εκει καποιες λιρες για τα πρωτα εξοδα.και πιες και το φοβερο τσαι τους.ειναι μια καλη γνωριμια με τους γειτωνες για αρχη.το τσαι θα το πληρωσεις στην φοβερη τιμη των 0.5 λιρες,δηλαδη 0,25 λεπτα του ευρω.σκετο κλεψιμο οι γειτωνες,:haha:
 

Carmen

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ακόμα το ψάχνουμε!
Ταξίδι-Όνειρο
Θέλω να πάω παντού!
Στα διόδια της Τουρκίας τι ακριβώς γίνεται, γιατί σε κάποια ταξιδιωτική ιστορία που διάβασα είδα ότι είχαν ένα μπέρδεμα με κάποια κάρτα ή κάτι τέτοιο.
Είναι το Σουλτάναχμετ η καλύτερη περιοχή για να μείνουμε; Σε ποιο ξενοδοχείο μείνατε εσείς;
Εκτός από τα διάφορα παλάτια ( που σίγουρα θα ξετρελαθούν τα κορίτσια μου ) τι άλλο νομίζεις ότι αξίζει να δούμε ώστε να το ευχαριστηθούν και τα παιδιά;
Με τα διόδια δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα. Μόνο προσοχή θέλει με τα όρια ταχύτητας γιατί γράφουν. Στα σύνορα ζητάνε πράσινη κάρτα και ο ίδιοκτήτης του αυτοκινήτου πρέπει να είναι μαζί (αυτονόητο).
Όταν πηγαίνουμε με τα παιδιά επιλέγουμε ξενοδοχείο με εσωτερική πισίνα. Έτσι σε περίπτωση που βρέξει μπορούμε να τα απασχολήσουμε μέσα στο ξενοδοχείο. Αυτη τη φορά κλείσαμε στο miapera.
Στην Κωνσταντινούπολη εχει ενυδρείο, σόου με δελφίνια, μικρό μουσείο παιχνιδιών και μέγάλα εμπορικά κέντρα με΄δραστηριότητες για παιδιά. Αν όμως σας βοηθάει ο καιρός ακολουθήστε μονο όσα προτείνουν στο φόρουμ και τα παιδιά θα ενθουσιαστούν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.771
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom