Κίνα Ξέρει κανείς για ποταμό Γιανγκτσέ Κίνας?

anikoum

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κυανή Ακτή
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος
:roll:Παιδιά Help!!!
Έχω βρει ένα πακέτο για Κϊνα με Cosmorama, όπου εμπεριέχει και τριήμερη κρουαζιέρα στον ποταμό Γιανγκτσέ. Επίσης Πεκίνο Ξιάν Σαγκάη Νανζίνγκ. Ξέρει κανείς αν αξίζει τον κόπο αυτή η κρουαζιέρα; Καταλήγει στα 3 φαράγγια όπου είναι λέει το πρόγραμμα το πιο ωραίο σήμείο της κρουαζιέρας.
Τα άλλα που έχω βρει είναι Πεκίνο Ξιαν Χαντζόου Σουτσόου Σαγκάη και το Τελευταίο Πεκίνο Ξιαν Γκουλίν Σαγκάη. Τα δύο τελευταία με Cel. Please πείτε μου τη γνώμη σας.
 
Last edited by a moderator:

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Όταν ήμουν στην Κίνα ήταν να κάνουμε την "κρουαζιέρα" αυτή αλλά το τελευταίο βράδυ αλλάξαμε γνώμη και πήραμε το τραίνο και πήγαμε στη Xi'an να δούμε τον πήλινο στρατό. Είναι σίγουρα από τα πιο εντυπωσιακά αξιοθέατα και τοπία της Κίνας αλλά άλλοι ταξιδιώτες μας είπαν πως αν πάρεις το γρήγορο πλοίο δεν βλέπεις τίποτα, αν πάρεις το αργό είναι βαρετό. Το πιο όμορφο κομμάτι είναι τα "3 μικρά φαράγγια" που δεν πάει το μεγάλο πλοίο και πρέπει να πας με βάρκα. Από πρώτο χέρι δεν μπορώ να σου πω αν αξίζει γιατί τελικά δεν το έκανα πάντως θεωρείται από τα πιο όμορφα φυσικά τοπία. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο google θα διαβάσεις και για το φράγμα που χτίζεται στον ποταμό όπου θα πλημμυρίσει μια τεράστια περιοχή και 2 εκατομμύρια άνθρωποι θα πρέπει να φύγουν από τα χωριά τους.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
:roll:Παιδιά Help!!!
Πεκίνο Ξιαν Γκουλίν Σαγκάη. Τα δύο τελευταία με Cel. Please πείτε μου τη γνώμη σας.
αυτό έκανα πρίν 4 χρόνια!! σου λέω με βεβαιότητα οτι ήταν υπέροχο...
η μικρή πόλη Γκουλίν εκπληκτική!! μείνετε λίγες μέρες εκεί..ο ομώνυμος ποταμός επίσης συναρπαστικός,και γενικά η κρουαζιέρα ξεκούραστη,και με την φωτογραφική στο χέρι...
ενημερώσου και για τα υπόλοιπα,μήπως ειναι καλύτερα!! μη σε παρω στο λαιμό μου..
 
Last edited by a moderator:

DAVID

Member
Μηνύματα
75
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
αν είναι η κρουαζιέρα τριήμερη πόσο διαρκεί το ταξίδι? δεν μας λες την κρουαζιέρα από που την ξεκινούν γιατί ο ποταμός αυτός είναι ο τέταρτος σε μέγεθος του κόσμου.Αν αναφέρεσαι στην κρουαζιέρα στο ΓΚΟΥΙΛΙΝ είναι συνήθως μονοήμερη και ενδιαφέρουσα.Γνώμη μου είναι να επιλέξεις πρόγραμμα που θα αφιερώνει πολλές μέρες στο ΠΕΚΙΝΟ και στο ΧΙΑΝ .Ετσι κι αλλιώς η Κίνα είναι τεράστια και ένα ταξίδι ποτέ δεν φτάνει
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
αν είναι η κρουαζιέρα τριήμερη πόσο διαρκεί το ταξίδι? δεν μας λες την κρουαζιέρα από που την ξεκινούν γιατί ο ποταμός αυτός είναι ο τέταρτος σε μέγεθος του κόσμου.Αν αναφέρεσαι στην κρουαζιέρα στο ΓΚΟΥΙΛΙΝ είναι συνήθως μονοήμερη και ενδιαφέρουσα.Γνώμη μου είναι να επιλέξεις πρόγραμμα που θα αφιερώνει πολλές μέρες στο ΠΕΚΙΝΟ και στο ΧΙΑΝ .Ετσι κι αλλιώς η Κίνα είναι τεράστια και ένα ταξίδι ποτέ δεν φτάνει
την μονοήμερη κάναμε απο γκουιλίν. δεν την παλεύω με τίποτα τρείς μέρες στα ποταμόπλοια..πάντως βαρετή δεν ήταν!! σίγουρα.
 

anikoum

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κυανή Ακτή
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος
αν είναι η κρουαζιέρα τριήμερη πόσο διαρκεί το ταξίδι? δεν μας λες την κρουαζιέρα από που την ξεκινούν γιατί ο ποταμός αυτός είναι ο τέταρτος σε μέγεθος του κόσμου.Αν αναφέρεσαι στην κρουαζιέρα στο ΓΚΟΥΙΛΙΝ είναι συνήθως μονοήμερη και ενδιαφέρουσα.Γνώμη μου είναι να επιλέξεις πρόγραμμα που θα αφιερώνει πολλές μέρες στο ΠΕΚΙΝΟ και στο ΧΙΑΝ .Ετσι κι αλλιώς η Κίνα είναι τεράστια και ένα ταξίδι ποτέ δεν φτάνει
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις και αποψεις σας. Φίλε David το πρόγραμμα είναι 12 ήμερο και είναι
Πεκίνο Ξιάν- Τσονγκτσίνγκ- Κρουαζιέρα Γιανγκτσέ - Φενγκντού - Φαράγγια Κουτάνγκ & Βου -Μπαντόνγκ - Σενόνγκ - Σιλίνγκ -Γι΄τσάνγκ- Σαγκάη (μπαίνει και Νανζίνγκ).
Τα άλλα 2 πακέτα που αναφέρθηκα μένουν στο Γκουλίν 2 ημέρες το ένα και το άλλο μένει από 1 ημέρα Σουτσόου και 1 Χαντζόου
 

DAVID

Member
Μηνύματα
75
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
από το λ'ιγο που το διάβασα στο site του COSMORAMA φαίνεται ενδιαφέρον και θα δείτε αρκετή ενδοχώρα.Πάντως ότι και να επιλέξεις καλά να περάσεις και προσοχή να θυμάσαι πάντα ότι η Κίνα είναι η χώρα της ΜΑΙΜΟΥΣ.Ακόμα και τα άδεια μπουκάλια νερού τα μαζεύουν, τα γεμίζουν με νερό βρύσης , τα παγώνουν και ο αφελής τα αγοράζει για εμφιαλωμένα μέχρι να πάθει διάρροια.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
πήγα στην κίνα το καλοκαίρι του 2007. Πεκίνο, ξιάν , σαγκάη. 12 ημέρες. αυτό που έχω να πως είναι ότι πέρασα φανταστικά. θα σε συμβούλευα για 12 ημέρες να μην κάνεις τόσο μεγάλο πρόγραμμα. το πεκίνο έχει απίστευτα μέρη να δεις (απαγορευμένη πόλη, σινικό τείχος, θερινά ανακτορα, ναό του ουρανού κ.λ.π.) το ξιάν έχει τον μαγικό πήλινο στρατό, που αποτελεί την μεγαλύτερη αρχαιολογική ανακάλυψη του 20ου αιώνα και η σαγκάη μοιάζει αμερική. Για 12 ημέρες περιορίσου σε λιγότερα μέρη. εγώ δεν θα άκανα 3ημερη κρουαζιέρα. καλά να περάσεις (εγώ πήγα με χερόνια και έμεινα πολύ ευχαριστημένος αλλά και τα άλλα πρακτορεία έμαθα ότι είναι εξίσου καλά οργανωμένα).
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Παιδιά μην μπερδεύεστε. Άλλος ο ποταμός Yangtze (αυτός με τα 3 Φαράγγια) που ρώτησε ο/η anikoum και άλλο ο ποταμός Li που εννοεί η Renata (που περνάει από Guilin και Yangshuo). Όπως λέει ο DAVIV, η "κρουαζιέρα" στον ποταμό Li είναι μονοήμερη και συνήθως πάει από το Guilin στο Yangshuo. Εγώ προτείνω στον ποταμό Li αντί να πάρεις το μεγάλο πλοίο, να πας με μικρή βάρκα/κανό που είσαι στην κυριολεξία πάνω στο νερό! Για το Yangshuo και τις γύρω περιοχές (και για τον ποταμό Li) τα έχω γράψει και στο αντίστοιχο θέμα: Yangshuo, Κίνα.

Επίσης Renata πιστεύω πως όταν λες υπέροχη μικρή πόλη εννοείς το Yangshuo, όχι το Guilin. Καλό και το Guilin αλλά είναι μεγάλη πόλη (με την τεράστια πλατεία και τη νυχτερινή αγορά), το Yangshuo είναι μικρή πόλη (λιθόστρωτη και γραφική). ;)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ


Επίσης Renata πιστεύω πως όταν λες υπέροχη μικρή πόλη εννοείς το Yangshuo, όχι το Guilin. Καλό και το Guilin αλλά είναι μεγάλη πόλη (με την τεράστια πλατεία και τη νυχτερινή αγορά), το Yangshuo είναι το μικρή πόλη (λιθόστρωτη και γραφική). ;)
λές?????περιττό να πώ οτι δεν θυμάμαι την τύφλα μου πέρα απο τα βασικά και βαρύγδουπα ονόματα!!:rolleyes:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
λές?????περιττό να πώ οτι δεν θυμάμαι την τύφλα μου πέρα απο τα βασικά και βαρύγδουπα ονόματα!!:rolleyes:
Απ'όσο σε "ξέρω", πιστεύω πως το Yangshuo εννοείς! Δες εδώ τις φωτογραφίες για να θυμηθείς! :D Ξαναλέω, όχι ότι το Guilin είναι άσχημο αλλά δεν συγκρίνεται με το Yangshuo!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Απ'όσο σε "ξέρω", πιστεύω πως το Yangshuo εννοείς! Δες εδώ τις φωτογραφίες για να θυμηθείς! :D Ξαναλέω, όχι ότι το Guilin είναι άσχημο αλλά δεν συγκρίνεται με το Yangshuo!
κι όμως "δυστυχώς" μείναμε στο guilin ...το yangshuo θα το θυμόμουνα όπως το βλέπω..
κείνο το ταξίδι ήταν πολύ μαυρο για μένα!
πρέπει να το ξαναπάω!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.928
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom