Ξενάγηση σε φίλο τουρίστα.

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια σας.
Τον Αύγουστο θα έρθει στην Αθήνα ενας φίλος Εκουαδορ-ιανος κ σκέφτηκα μιας και κανόνισε να έρθει τις μερες που θα έχω άδεια, να πάρω το αμάξι και να του δείξω την Ελλάδα έτσι ωστε να την ερωτευτεί.
Δεν εχω την πρόθεση να κάνω τον γύρο της Ελλάδας αλλά να παω σε περιοχές κοντά στην Αττική/Αθήνα με ιστορία και ομορφιά , τουριστικές και μη.
Κοίταξα στο tripadvisor και βρήκα αρκετά μέρη εντός Αθήνας αλλά ενδιαφέρομαι και για πόλεις, περιοχές εκτός Αθηνών (όχι ομως πολυ μακριά... πχ Θεσσαλονίκη).
Κι εδω θα χρειαστώ την βοήθειά σας, να μου προτείνετε μέρη (εντός & εκτός Αθηνών) για να κάνω το πλάνο και να μαζέψω τις πληροφορίες ωστε να έχω να πω κάτι στον άνθρωπο για τα μέρη που θα του δείξω.
 

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
-Αρχαια Κορινθος-Επιδαυρος-Μυκηνες-Ναυπλιο
-Μετεωρα
Ναύπλιο - Επίδαυρος - Μυκήνες τα είχα στο μυαλό μου. Πήγα πρόσφατα Ναύπλιο και ήταν πανέμορφα. Θέλω να πάω στο θέατρο της Επιδαύρου. Μυκήνες είχα παει μικρός αλλά δεν εχω αναμνήσεις.
Μετέωρα πολυ ωραία αλλά ολιγον μακριά.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν και θα απιρρίψεις την ιδέα μου να ξέρεις τον Αύγουστο έχει πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη η ryanair με επιστροφή 35 ευρώ.Ένα 2ημερο δεν θα ήταν άσχημα να δει και την δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της χώρας μας που αξίζει βεβαίως:D
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεν μας είπες πόσες μέρες
Εγώ θα επέλεγα να παω:
  • Αρχαία Κόρινθο
  • Θέατρο Επίδαυρου (οι Μυκήνες δεν ξέρω πόσο θα τον εντυπωσιάσουν αν δεν γνωρίζει την ιστορία)
  • Μετόχι (να πεταχτείτε Ύδρα που αποκλείεται να μη του αρέσει),
  • Πόρτο Χέλι (για να πεταχτείτε Σπέτσες, οφείλει να δει και κανένα νησί και νομίζω είναι τα καλύτερα του Αργοσαρωνικού),
  • Ναύπλιο,
  • Μονεμβασιά,
  • Μυστρά,
  • Ολυμπία,
  • και μετά περνάτε απέναντι Δελφούς και Μετέωρα.
Είναι γύρος Πελοποννήσου με ολίγη Στερεά. .
Ιστορικά καλύπτετε πολλές περιόδους της ελληνικής ιστορίας, ειδικά το Βυζάντιο που είναι σχεδόν άγνωστο στους περισσότερους. Αλλά μιας και θα είναι Αύγουστος αναζήτησε και μερικές παραλίες να ρίξετε μια βουτιά
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραία είναι και το Γαλαξίδι-Δελφοί και γίνεται εύκολα σε ημερήσια.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Στην Αττική θα έβαζα και Μονή Καισαριανής-Μονή Δαφνιού-Βραυρώνα-Πόρτο Γέρμενο-Πάρνηθα.

Την Κόρινθο μπορείς να την συνδυάσεις με Λίμνη Βουλιαγμένης-Ηραίο.
 

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Κοίταξα την ιδέα του φίλου για φθηνές πτήσεις απο Αθήνα προς Θεσσαλονίκη και όντως έχει εισιτήρια απο 18 ευρώ. Του πρότεινα την ημέρα που ξεκινά η άδεια μου να ανέβει θεσσαλονίκη και να ξεκινήσουμε απο εκει προς Αθήνα με το αμάξι. Θα προσπαθήσω να συνδυάσω τα περισσότερα... και ειδικά Ναύπλιο και θέατρο Επιδαύρου... ανάλογα τα οικονομικά μας και τον δρόμο (θα προτιμήσω προορισμούς με άνετη οδήγηση, όχι απότομες στροφές κτλ κτλ)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.343
Και στην Αττικη μη παραλειψετε βολτες στην εκπληκτικη αθηναικη ριβιερα για χαλαρο ποτο, να δει και το παιδι τις ομορφιες μας:D
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
εννοει την παραλιακη ,ολοι οι ξενοι εντυπωσιαζονται,τους φαινεται απιστευτο οτι υπαρχει ολο αυτο τοσο κοντα στην πολη.Ειναι απο τα σημεια που ουδεποτε διανοηθηκε να προωθησει μια τουριστικη καμπανια..ολα αυτα τα καλοπληρωμενα σαινια..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.770
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom