Τουρκία Ξεναγός στην Κωνσταντινουπολη

Eel

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα στην πολύ όμορφη παρέα. Σας παρακολουθώ τακτικότατα, όχι μόνο όταν οργανώνω κάποιο ταξίδι, αλλά και όταν θέλω να πάρω ιδέες . . . Είναι πολύτιμη η βοήθεια, κυρίως διότι δεν υπάρχει ο φόβος της παραπλάνησης. Ο καθένας γράφει τις εμπειρίες του, χωρίς να υποκρύπτει κατι άλλο. Ελπίζω κάποια στιγμή να μοιραστώ και εγώ κάποιες ταξιδιωτικές εμπειρίες μου μαζί σας και να βοηθήσω με την σειρά μου κάποιους να οργανώσουν τις δικές τους μαγικές στιγμές. Μετά από αυτή την "μικρή" εισαγωγή, ζητώ βοήθεια για το εξης: τρεις οικογένειες με 4 παιδιά θα πάμε στην Πόλη τέλος Αυγούστου. Θέλουμε να βρούμε ξεναγό για την Αγία Σοφιά τουλάχιστον. Όπου και αν έχω ψάξει έχω βρει μόνο Ελληνόφωνους. Πείτε το ιδιοτροπία, όμως θα ήθελα τα παιδιά μου ν ακούσουν από Έλληνα την ιστορία της
Όχι ότι δεν κάνουν καλά την δουλειά τους οι Τούρκοι, όμως μου χει κολλήσει η ιδέα ότι. . . . παραλείπουν σημαντικά στοιχεία . . . .έψαξα και στο προξενείο, αλλά τζιφος! Νομίζω ότι ενόψει εκλογών, έχουν βαρεσει διάλυση. Και δυστυχώς ο Αγγελής που αναφέρεται από άλλους ταξιδιώτες, έχει αλλάξει ήπειρο . . . Κάποιος γράφει ότι θα βρω στα εκδοτήρια, όμως θα ήθελα να το έχω ήδη κλείσει, μια και θα έχουμε και τα παιδιά. Θα ναι εμπειρία ζωής . . . . πειράζει που επιμένω στον Έλληνα ξεναγό; Αν κάποιος έχει κάποιον να μου προτείνει, θα με βοηθήσει αφάνταστα. Ευχαριστώ πολύ, πρωτίστως για την υπομονή σας να διαβάσετε οοοοολο αυτό το μήνυμα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Και εγώ όταν έρθω στην πόλη σου θέλω να μου βρεις καταλανό/ή ξεναγό που να διαμένει η οικογένεια του/της στη Βαρκελώνη τουλάχιστον 400 χρόνια και αν γίνεται να μπορεί να το αποδείξει με τα ανάλογα έγγραφα.
 
Last edited:

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΝΤΟΥ

Eel

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Τους δύο πρώτους τους έχω ήδη προσεγγίσει, έχουν κλεισμένο πρόγραμμα. Τον τρίτο δεν τον ήξερα, θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω. Ευχαριστώ πολυ
 

Eel

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Και εγώ όταν έρθω στην πόλη σου θέλω να μου βρεις καταλανό/ή ξεναγό που να διαμένει η οικογένεια του/της στη Βαρκελώνη τουλάχιστον 400 χρόνια και αν γίνεται να μπορεί να το αποδείξει με τα ανάλογα έγγραφα.
Με προβληματίζει η απάντηση σου. Ναι, ίσως έχεις δίκιο. Ζητώ συγνώμη αν ο λόγος μου παρερμηνευτηκε, μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να προσβάλλω ανθρώπους η επαγγελματίες.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Με προβληματίζει η απάντηση σου. Ναι, ίσως έχεις δίκιο. Ζητώ συγνώμη αν ο λόγος μου παρερμηνευτηκε, μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να προσβάλλω ανθρώπους η επαγγελματίες.
Δεν είναι το θέμα αν προσβάλλεις κάποιους αλλά ότι έχεις συγκεκριμένα πράγματα στο μυαλό σου, τα οποία απλά θες να τα επιβεβαιώσεις. Το ενδιαφέρον θα ήταν να έχεις διαβάσει προσεκτικά ένα ελληνικό βιβλίο για την Αγία Σοφία και μετά να κάνεις το τουρ με Τούρκο ξεναγό για να μπορείς να κρίνεις.
Τέλος συγγνώμη που γίνομαι κακός αλλά χαίρομαι που δεν βρήκες κανένα στο ελληνικό προξενείο, θέλω να ελπίζω ότι αυτούς τους πραγματικά δύσκολους καιρούς θα ασχολούνται με σημαντικότερα ζητήματα.
 

Eel

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Δεν είναι το θέμα αν προσβάλλεις κάποιους αλλά ότι έχεις συγκεκριμένα πράγματα στο μυαλό σου, τα οποία απλά θες να τα επιβεβαιώσεις. Το ενδιαφέρον θα ήταν να έχεις διαβάσει προσεκτικά ένα ελληνικό βιβλίο για την Αγία Σοφία και μετά να κάνεις το τουρ με Τούρκο ξεναγό για να μπορείς να κρίνεις.
Τέλος συγγνώμη που γίνομαι κακός αλλά χαίρομαι που δεν βρήκες κανένα στο ελληνικό προξενείο, θέλω να ελπίζω ότι αυτούς τους πραγματικά δύσκολους καιρούς θα ασχολούνται με σημαντικότερα ζητήματα.
Αλλιμονο αν είχαμε όλοι τις ίδιες απόψεις . .. και αλλιμονο αν δεν μπορούσαμε να τις εκφραζουμε . . . αν εσύ δεν έχεις "κουτάκια" στην ζωή σου, χαίρομαι ιδιαιτέρως για την γνωριμία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom