Ισπανία Ξενοδοχεία και πληροφορίες Τενερίφη?

Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες. Να το ξέρεις ότι η La Graciosa σου ήταν αυτή που μας έπεισε περισσότερο, σύν φυσικά τον καιρό που θα μας επιτρέψει λογικά να είμαστε σε εξωτερικούς χώρους (ελέω πανδημίας...)
Σκεφτόμαστε όντως να μείνουμε Corralejo στη Fuerteventura και κάπου κοντά στο Teguise στο Lanzarote. Και στα δύο θα νοικιάσουμε αμάξι για περαιτέρω εξερεύνηση. Και φυσικά La Graciosa με διανυκτέρευση ελπίζουμε. Όσο για το πλοίο Fuerte-Lanza λέω να το ρισκάρουμε, μισή ώρα είναι και είμαστε και νησιώτες, λογικά θα το παλέψουμε.
Γενική πληροφορία για όλους τους αναγνώστες από προηγούμενες εμπειρίες μας σε Τενερίφη και Gran Canaria. Η θάλασσα τον Δεκέμβρη "παλεύεται" για σύντομη βουτιά μόνο (5-10λ. max) αρκεί φυσικά να έχει λιακάδα εκείνη την ημέρα και να μην λυσσομανάει ο άνεμος (που συνήθως λυσσομανάει...). Έτσι κι αλλιώς οι πισίνες στα περισσότερα budget καταλύματα δεν είναι θερμαινόμενες οπότε είναι μία η άλλη.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες. Να το ξέρεις ότι η La Graciosa σου ήταν αυτή που μας έπεισε περισσότερο, σύν φυσικά τον καιρό που θα μας επιτρέψει λογικά να είμαστε σε εξωτερικούς χώρους (ελέω πανδημίας...)
Σκεφτόμαστε όντως να μείνουμε Corralejo στη Fuerteventura και κάπου κοντά στο Teguise στο Lanzarote. Και στα δύο θα νοικιάσουμε αμάξι για περαιτέρω εξερεύνηση. Και φυσικά La Graciosa με διανυκτέρευση ελπίζουμε. Όσο για το πλοίο Fuerte-Lanza λέω να το ρισκάρουμε, μισή ώρα είναι και είμαστε και νησιώτες, λογικά θα το παλέψουμε.
Γενική πληροφορία για όλους τους αναγνώστες από προηγούμενες εμπειρίες μας σε Τενερίφη και Gran Canaria. Η θάλασσα τον Δεκέμβρη "παλεύεται" για σύντομη βουτιά μόνο (5-10λ. max) αρκεί φυσικά να έχει λιακάδα εκείνη την ημέρα και να μην λυσσομανάει ο άνεμος (που συνήθως λυσσομανάει...). Έτσι κι αλλιώς οι πισίνες στα περισσότερα budget καταλύματα δεν είναι θερμαινόμενες οπότε είναι μία η άλλη.

Αν θυμάμαι καλά κι εμείς Corralejo είχαμε μείνει τίποτα το αξιοσημείωτο. Γενικά οι πόλεις της Fuerteventura δεν είναι το δυνατό της χαρτί. Έχω ακούσει καλά λόγια για την Betancuria αλλά δεν έχω προσωπική άποψη.

Το Teguise στο Lanzarote νομίζω είναι πολύ καλή επιλογή, πολύ όμορφο.
 

antreas_

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Γεια σας φίλοι ταξιδιώτες!
Κλείσαμε αεροπορικά για Τενερίφη με το ταιρι μου για τέλος Γενάρη για 4 μέρες.
Δεν έχουμε κλείσει ακόμη δωμάτιο.
Δεν έχουμε δίπλωμα οδήγησης.

Έχετε κάποια τιπς για το ταξίδι?
Που λέτε καλύτερα να μείνουμε αυτή την εποχή και χωρίς μεταφορικό?
Με λεωφορείο θα μπορέσουμε να επισκεφθουμε κάποια κομμάτια του νησιού?

Ευχαριστω!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Γεια σας φίλοι ταξιδιώτες!
Κλείσαμε αεροπορικά για Τενερίφη με το ταιρι μου για τέλος Γενάρη για 4 μέρες.
Δεν έχουμε κλείσει ακόμη δωμάτιο.
Δεν έχουμε δίπλωμα οδήγησης.

Έχετε κάποια τιπς για το ταξίδι?
Που λέτε καλύτερα να μείνουμε αυτή την εποχή και χωρίς μεταφορικό?
Με λεωφορείο θα μπορέσουμε να επισκεφθουμε κάποια κομμάτια του νησιού?

Ευχαριστω!

Στη θέση σας θα εμένα στη Santa Cruz de Tenerife. Έχει μάλλον τις καλύτερες συνδέσεις με λεωφορεία σε όλο το νησί. Έχει και μια παραλία που αν και τεχνητή δεν είναι άσχημη. Είναι και πιο κοντά στα πιο ωραία μέρη του νησιού. La laguna πχ είναι δίπλα και αξίζει να βγείτε ένα βράδυ εκεί να πάρετε γεύση από ντόπια βραδινή ζωή. Προειδοποίηση ίσως στη la laguna να έχει κρύο.

Επειδή έχετε λίγες ημέρες και δεν έχετε μεταφορικό μπορεί να σας βολεύει κάποια οργανωμένη εκδρομή σαν αυτές που ποσταρε η @mikrh tsopana στην πρώτη σελίδα. Νομίζω ότι έκανε κάποια ίσως να μπορεί να σας βοηθήσει αν αξίζει αν δει το μήνυμα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Στη θέση σας θα εμένα στη Santa Cruz de Tenerife. Έχει μάλλον τις καλύτερες συνδέσεις με λεωφορεία σε όλο το νησί. Έχει και μια παραλία που αν και τεχνητή δεν είναι άσχημη. Είναι και πιο κοντά στα πιο ωραία μέρη του νησιού. La laguna πχ είναι δίπλα και αξίζει να βγείτε ένα βράδυ εκεί να πάρετε γεύση από ντόπια βραδινή ζωή. Προειδοποίηση ίσως στη la laguna να έχει κρύο.

Επειδή έχετε λίγες ημέρες και δεν έχετε μεταφορικό μπορεί να σας βολεύει κάποια οργανωμένη εκδρομή σαν αυτές που ποσταρε η @mikrh tsopana στην πρώτη σελίδα. Νομίζω ότι έκανε κάποια ίσως να μπορεί να σας βοηθήσει αν αξίζει αν δει το μήνυμα.
Δυστυχως πλεον οι συνδεσμοι δεν ειναι διαθεσιμοι, ειχα κανει μια εκδρομη, μαλλον την πρωτη. Γενικα ειχαμε παει Teide, Maca και Icod de los Vinos σιγουρα. Δε θυμαμαι αν ειχαμε παει και καπου αλλου. Γενικα μου αρεσε παρα πολυ και θα τη συστηνα, ειδικα για ατομα που δεν εχουν δικο τους μεσο. Για να ειμαι ειλικρινης και μεταφορικο μεσο να ειχε καποιος, δε θα του προτεινα να παει με αυτο στη Maca. Ο οδηγος του δικου μας λεωφορειου φαινοταν πολυ εμπειρος και ειναι πολυ σημαντικο για τετοιους δρομους. Ομως σε καθε περιπτωση η Maca ειναι αχαστη.

Ηθελα να σας πω επειδη κι εγω ημουν ακριβως ετσι, οτι να μη βασιζεστε στα ωραρια των δρομολογιων των λεωφορειων, καθοτι τουλαχιστον απο τη δικη μου εμπειρια 3 χρονια πριν δεν τηρουνταν. Σε καθε περιπτωση το νησι ειναι αρκετα οικονομικο και με μια ή περισσοτερες εκδρομες θα δειτε αρκετα πραγματα. Αν γυρνουσα το χρονο πισω θα ηθελα να μεινω περισσοτερο στο Laguna, φοβερο μερος, μου θυμισε πολυ το Εκουαδορ.
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Η πρώτη επιλογή είναι σούπερ. Βλέπεις ολα τα highlights σε μια μέρα και σε πολύ καλή τιμή. Teide όπως σου ειπα δεν έχω πάει, αλλά όσους ήξερα που πήγαν έμεναν σ'ενα καταφύγιο που έχει εκεί (altavista) για να δουν δύση, βράδυ, αυγη και ανατολή. Έλεγαν ότι είναι μαγικά.

Και μιας και είπες ότι λογικά θα ξαναπας κι επειδή μπορεί να το διαβάσει και κανενας αλλος που ενδιαφέρεται στο icod de los vinos, που είναι πολυ ωραιο χωριό και ένα από τα μέρη της πρώτης εκδρομής, υπάρχει η μεγαλύτερη σπηλιά της Ευρώπης (cueva del viento) που εχει δημιουργηθεί απο λάβα. Δεν πήγα γιατί μόνο βλέποντας φωτο με πιάνει δυσπνοια!

Επισης στο βορειοτερο κομμάτι του νησιου υπάρχει άλλο ενα φυσικό πάρκο το anaga. Εκεί είναι δύο πολύ καλές παραλίες benijo και taganana. Εκει πηγαίνουν για μαθήματα surfing σχολές από το Σάντα Κρουζ. Η διαδρομή μεχρι να φτάσεις στις παραλιες είναι φανταστική. Δεν το πρότεινα αρχικα γιατι δεν είναι στο δρόμο σου αλλά να το εχεις στο μυαλό σου μελλοντικά.

Το μεγαλύτερο κομμάτι του νησιού όπως ισως έχεις καταλαβει είναι φυσικα πάρκα. Είναι τοπ προορισμός από άποψη φύσης κατά τη γνώμη μου. Πιστεύω θα εκπλαγεις ευχάριστα!
Καλησπέρα! Καθώς βλέπω πως γνωρίζετε αρκετά πράγματα για το νησί αυτό. Θα ήθελα να ρωτήσω, καθώς σκέφτομαι να πραγματοποιήσω με το αγορι μου ενα τριήμερο ταξίδι στην Τενερίφη στιε αρχές Απριλίου, αν θα μπορούσατε να μου πρότεινεται μια καλή περιοχή για διαμονή στην οποία θα μπορούσαμε να δούμε πράγματα κοντά λόγω των λίγων ημερών 😊
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Καλησπέρα! Καθώς βλέπω πως γνωρίζετε αρκετά πράγματα για το νησί αυτό. Θα ήθελα να ρωτήσω, καθώς σκέφτομαι να πραγματοποιήσω με το αγορι μου ενα τριήμερο ταξίδι στην Τενερίφη στιε αρχές Απριλίου, αν θα μπορούσατε να μου πρότεινεται μια καλή περιοχή για διαμονή στην οποία θα μπορούσαμε να δούμε πράγματα κοντά λόγω των λίγων ημερών 😊
Δύο διανυκτερευσεις έχετε; Ποια είναι τα χρονικά περιθώρια; Τι ψάχνετε στις διακοπές σας; Τι μέρη θέλετε να δείτε;
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Δύο διανυκτερευσεις έχετε; Ποια είναι τα χρονικά περιθώρια; Τι ψάχνετε στις διακοπές σας; Τι μέρη θέλετε να δείτε;
Σκεφτόμαστε για 2 ή 3 βράδια. Μας αρέσουν πολύ τα βουνά και η φύση, δηλαδή δεν θέλουμε να δούμε τόσο αξιοθέατα. Θέλουμε απλα να κάνουμε μια βόλτα σε όμορφα μέρη του νησιού, έχοντας μηχανή ως μεταφορικο μεσο. Δηλαδή το ιδανικό για μας θα είναι να δούμε μέρη με βουνά, φύση κλπ και το βραδυ να παμε στα πιο τουριστικά στενά για διασκέδαση.
Γενικα ψάχνουμε μέρη για λίγες μερες την εβδομαδα του πασχα και σκεφτομαστε αρκετες περιοχες μια απο αυτες ειναι και η Τενερίφη.
Αν γνωρίζεις και άλλα μέρη εκτος της Τενερίφης και εχεις να πρότεινεις κατι θα σου ειμαι ευγνώμων 😊
 

jerry727

Member
Μηνύματα
26
Likes
36
Αν δεν έχετε αμάξι, η Santa Cruz ίσως είναι μονόδρομος για να έχετε καλύτερες ευκαιρίες. Αν προσγειωθείτε στο αεροδρόμιο στο νότο (TFS), υπάρχει λεωφορείο που σε πάει Santa Cruz (αλλά παίρνει ώρα). Αν προσγειωθείτε στο βορρά (TFN), είναι 15-20 λεπτά.

Μπορείτε να κάνετε κάποιες εκδρομές με λεωφορείο είτε στον "τουριστικό" νότο που έχει κάποιες καλές παραλίες είτε προς το βορρά που έχει κάποια ωραία χωριά (π.χ. San Cristobal de la Laguna -στα 15 λεπτά λεωφορείο ή πιο μακρυά όπως η Orotava). Μπορείτε να πάτε και Puerto de la Cruz (με τη μαύρη παραλία) αν και εμένα μου φάνηκε πολύ τουριστικό.

Ήμουν με αμάξι οποτε δε ξέρω αν υπάρχει καλή σύνδεση από Santa Cruz με Icod de los Vinos.

Για μένα δύο είναι τα άχαστα, απλά χωρίς αμάξι ίσως θα πρέπει να βασιστείτε σε tour:

- Teide (ηφαίστειο, πάρκο, βουνό κλπ). Το πάρκο έχει πολλά μέρη να δείτε και μπορείτε να ανέβετε με το τελεφερίκ (και μετά λίγο περπάτημα) στην ψηλότερη κορφή της Ισπανίας!
- Masca (μέσα στα βουνά, φτάνεις με μια οδήγηση από στροφές κλπ, αλλά η θέα αξίζει).
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Συμφωνώ κι εγώ για Masca, είναι το νο 1 μέρος του νησιού κατά τη γνώμη μου. Ο δρόμος είναι δύσκολος και θέλει πολύ προσοχή, πόσο μάλλον αν πάτε με μηχανή.

Αν έχετε δικό σας μεταφορικό μέσο κοντά στην Orotava είναι η πιο όμορφη παραλία του νησιού που είδα. Η los patos, ελπίζω να εμφανίζεται ο χάρτης: La Orotava to Playa Los Patos

Έχει μαύρη άμμο, αλλά είναι εντυπωσιακή. Δεν θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι θα είναι καλά για βουτιά από άποψη θερμοκρασίας νερού και κύματος.

Το βράδυ πιστεύω αξίζει η La Laguna. Δεν είναι τόσο τουριστικό αλλά έχει πολλές επιλογές για μπαρ, κλαμπ κλπ. Για πιο τουριστικά θα έβγαινα και στη Santa Cruz. Θα απέφευγα εντελώς το νότο το βράδυ, τουρισμός επιπέδου Μάλια, Φαληράκι κλπ. Θα τον απέφευγα και το πρωί αφού ο χρόνος σας είναι περιορισμένος και το νότο της Τενερίφης τον θεωρώ σκέτο χάσιμο χρόνου.
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Αν δεν έχετε αμάξι, η Santa Cruz ίσως είναι μονόδρομος για να έχετε καλύτερες ευκαιρίες. Αν προσγειωθείτε στο αεροδρόμιο στο νότο (TFS), υπάρχει λεωφορείο που σε πάει Santa Cruz (αλλά παίρνει ώρα). Αν προσγειωθείτε στο βορρά (TFN), είναι 15-20 λεπτά.

Μπορείτε να κάνετε κάποιες εκδρομές με λεωφορείο είτε στον "τουριστικό" νότο που έχει κάποιες καλές παραλίες είτε προς το βορρά που έχει κάποια ωραία χωριά (π.χ. San Cristobal de la Laguna -στα 15 λεπτά λεωφορείο ή πιο μακρυά όπως η Orotava). Μπορείτε να πάτε και Puerto de la Cruz (με τη μαύρη παραλία) αν και εμένα μου φάνηκε πολύ τουριστικό.

Ήμουν με αμάξι οποτε δε ξέρω αν υπάρχει καλή σύνδεση από Santa Cruz με Icod de los Vinos.

Για μένα δύο είναι τα άχαστα, απλά χωρίς αμάξι ίσως θα πρέπει να βασιστείτε σε tour:

- Teide (ηφαίστειο, πάρκο, βουνό κλπ). Το πάρκο έχει πολλά μέρη να δείτε και μπορείτε να ανέβετε με το τελεφερίκ (και μετά λίγο περπάτημα) στην ψηλότερη κορφή της Ισπανίας!
- Masca (μέσα στα βουνά, φτάνεις με μια οδήγηση από στροφές κλπ, αλλά η θέα αξίζει).
Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Με βοήθησαν πολύ οι πληροφορίες σου. Έχω βρει ενα ξενοδοχείο κοντα στο san cristobal de la laguna πιστεύεις θα είναι καλή επιλογή;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom