ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΑΞΙΔΙΟΥ-Προταση-αποψη

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
364
Likes
1.199
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Θα ηθελα να καταθεσω την αποψη-προταση μου σε οτι αφορα μια σωστη προετοιμασια,πριν απο καθε ταξιδι και η οποια υλοποιειται,απλα, με την ατομικη εργασια αποτυπωσης-προγραμματισμου του ταξιδιου,επι χαρτου.
Ισως ειναι λιγο χρονοβορο,αλλα πιστεψτε με οτι θα σας αποζημιωσει.κατα την διαρκεια του ταξιδιου σας, διοτι ανα πασα στιγμη,θα ειστε ετοιμοι και προετοιμασμενοι για οτιδηποτε.
Η αποψη-προταση μου περιλαμβανει τα εξης βηματα
1.Ευρεση-καταγραφη ΠΡΟΓΡΑΜΜΑτων ΤΑΞΙΔΙΟΥ και αποψεις ταξιδιωτων για παρομοιο ταξιδι
και αξιοθεατα
2.Ευρεση ολων των ΑΞΙΟΘΕΑΤΩΝ και φωτο -συμφωνα με τις δικες σας επιλογες- της περιοχης,που
θα πατε (διαδικτυακη ερευνα με επιμερους googl-αρισμα των αξιοθεατων συμφωνα με την
ονομασια τους)
3.ΕΠΙΛΟΓΗ επιθυμητων ΑΞΙΟΘΕΑΤΩΝ και φωτο της περιοχης,αναλογως των ημερων και
χρηματων,που διαθετετε. (Πολλες φορες δεν "πηγα" σε αξιοθεατα που ηθελα,διοτι δεν
προλαβαινα,ή κοστιζαν πολυ για να τα επισκεφτω)
4.Καταγραφη ΠΛΑΝΟυ ΤΑΞΙΔΙΟΥ με χιλιομετρικες αποστασεις,χρονους κλπ. των σημειων που ηδη
εχω επιλεξει
Μοναδικη βοηθεια για την καταγραφη αυτη , αποτελει το GOOGLE MAPS και η ΛΗΨΗ
ΟΔΗΓΙΩΝ,μεταξυ σημειων,η οποια πραγματικα βοηθα στον καταρτισμο προγραμματος
μετακινησεων-μεταφορων,αλλα και ομαδοποιησης σημειων επισκεψης ανα ημερα.Μπορειτε να
βαζετε ακομη και αποστασεις μεταξυ αξιοθεατων και να σας δινει αποστασεις και χρονους,
οδικως ή περπατωντας
ΣΥΜΒΟΥΛΗ.ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΕΡΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΑ ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ,που επιθυμειτε!!.
Αυτο σημαινει οτι καλο θα ειναι να μπορειτε να περπατησετε ημερησια 8-12 χιλιομετρα,ωστε να
απολαυσετε τα αξιοθεατα,που εχετε επιλεξει να επισκεφτειτε.
5.Αφου εχετε καταληξει ποσες μερες θελετε για να επισκεφτειτε τον τοπο προορισμου σας και
γνωριζετε το χρονικο διαστημα,που εχετε ελευθερο.τοτε ειστε ετοιμοι να ψαξετε για
ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ
Προταση μου νε ελεγξετε πρωτα σε RYANAIR & EASYJET.
Οχι για να τις διαφημισω,αλλα αν πηγαινουν στον προορισμο σας,ειναι οι φθηνοτερες.
6.Αφου κλεισετε και τα αεροπορικα εισιτηρια σας,τοτε εφτασε το τελευταιο βημα,που ειναι το
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΩΝ.Βooking,travelplanet24,trivago και αλλα πολλα ειναι sites,που
μπορειτε να ψαξετε.
ΠΡΟΣΟΧΗ.Πριν απο το κλεισιμο (καντε εικονικη ολοκληρωση κρατησης,χωρις να δωσετε
στοιχεια της πιστωτικης σας) και
6.1 διασφαλιστε οτι η τιμη "που υποτιθεται οτι σας δινουν" ειναι ιδια με αυτην ποιυ θα σας
χρεωσουν. Μην απορησετε αν δειτε μια τιμη των 60€/ημερα να γινεται 110€/ημερα,στην
οριστικοποιηση της καρτας σας.
6.2 διασφαλιστε οτι η τιμη περιλαμβανει οτι επιθυμειτε (πχ ατομικο WC.πρωινο,Wi-Fi,δωρεαν
ακυρωση κρατησης, parking και πολλα ακομη,που ενω μπορει να τα θεωρειτε αυτονοητα,
πιστεψτε με ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Μια τελευταια προταση
ΚΡΑΤΑΤΕ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ,ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΩΝ κλπ, ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ,
για καθε ενδεχομενο.
Ελπιζω να μπορεσα να σας βοηθησω με τις εμπειριες μου (που,πιστεψτε με απεκτησα κατοπιν αρκετων προβληματων) και σας ευχομαι ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ!!!
 
Last edited:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Θα ήθελα να προσθαίσω και την δική μου μικρή εμπειρία. Εκτός όλων όσων αναφέρονται προηγουμένως, ετοιμάζω έναν μίνι οδηγό για τον προορισμό. Πχ για τη Ρώμη ο οδηγός αυτός ήταν γύρω στις 28 σελίδες. Σε αυτές γράφω περιληπτικά για την πόλη, για τα αξιοθέατα που με ενδιαφέρουν, δραστηριότητες, φαγητό και ενδεχόμενες μικρές αποδράσεις. Ο οδηγός κλείνει με μερικά tips-σημεία που έχουν να κάνουν είτε με την ιστορία της πόλης είτε με αυτά που με ενδιαφέρουν.
Ένα σημαντικό σκέλος είναι η αναγραφή των ωρών λειτουργίας, του κόστους εισόδου και της πρόσβασης στα αξιοθέατα που αναγράφονται με αναζήτηση στο διαδίκτυο και κατά προτίμηση στο σάιτ των αξιοθεάτων.
Μετά την επιλογή του προορισμού που γίνεται συνήθως αρκετά νωρίτερα, παρακολουθώ την διαδρομή για να δω ποιες είναι οι χαμηλότερες τιμές εισιτηρίων και σε τι χρονικό διάστημα πριν την αναχώρηση εμφανίζονται. Μόλις δω μια τιμή που είναι χαμηλή κλείνω το εισιτήριο όχι κατά ανάγκη και την επιστροφή έχοντας ελέγχει φυσικά εναλλακτικά πλάνα. Αυτό διότι είναι γνωστό τουλάχιστον για την Ryanair ότι παρατηρείτε αρκετή διακύμανση στις τιμές των εισιτηρίων της ανάλογα με την ημερομηνία κράτησης.
Πριν το κλείσιμο του ταξιδιού ενημερώνομαι για την ώρα δύσης στον προορισμό για να δω πόσες ώρες θα έχω στην διάθεσή μου δεδομένου ότι δεν θα ξυπνάω από τις 6:00. Προφανώς, ελέγχουμε κ τις συνήθεις θερμοκρασίες για την περίοδο επίσκεψης για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως.
ΥΓ Για τους μη έμπειρους ταξιδιώτες (λίγοι εδώ) ΠΡΟΣΟΧΗ στα παπούτσια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom