ΟΣΕ, Πως μπορω να κλεισω Αθηνα-Θεσσαλονικη με 9 ευρω;

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Giannoula, τα 9άρια δεν βγαίνουν τελευταία στιγμή. Απλά πέτυχες τη μέρα που βγήκαν οι προσφορές για τον Μάρτιο. Οι προσφορές για το Μάρτιο βγήκαν την Τρίτη 26 Φεβρουαρίου, γι' αυτό και βρήκες φθηνό εισιτήριο. Αν για παράδειγμα ήθελες να ταξιδέψεις το Σάββατο 23 Μαρτίου και προσπαθούσες να κλείσεις εισιτήριο 3 μέρες πριν θα ήταν αδύνατον να βρεις σε αυτήν την τιμή.

Αν κανείς θέλει να πετύχει 9άρια, πρέπει να είναι σε "επιφυλακή" από τις 25 του προηγούμενου μήνα. Οι προσφορές άλλες φορές βγαίνουν στις 26, άλλες στις 27, άλλες στις 28 του μήνα... Εννοείται ότι οι προσφορές αφορούν εισιτήρια του αμέσως επόμενου μήνα.

Όπως είπα και παραπάνω για το Σάββατο είναι σχετικά εύκολο να βρεις 9άρι. Παρασκευή και Κυριακή σχεδόν αδύνατο γιατί ο ΟΣΕ, συνήθως, δεν βάζει προσφορές γι' αυτές τις μέρες.

Οι προσφορές "απελευθερώνονται" σταδιακά, οπότε, αν το ψάξεις, μπορείς να βρεις φθηνό εισιτήριο ακόμα και αν δεν το κλείσεις την ημέρα που βγαίνουν οι προσφορές.

Δεν ξέρω τι ισχύει σε άλλες περιπτώσεις στη δική μου πάντως επειδή είχα κλείσει μόνο το να πάω 15 μέρες περίπου νωρίτερα, έμπαινα κάθε μέρα τουλάχιστον 10 φορές αλλά δεν είχαν βγάλει καθόλου τιμές για την ημερομηνία που ήθελα. Έτσι ρίσκαρα και περίμενα μέχρι τελευταία στιγμή γιατί είχα σκεφτεί ότι στη χειρότερη θα πλήρωνα το εισιτήριο κανονικά. 2 μέρες πριν να φύγω έβγαλα επιτέλους τιμές και έτσι το πέτυχα...
 

mia_matsy

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα παιδια..εκανα προσφατα λογαριασμο στο site του trainose γιατι πλεον πρεπει να εισαι χρηστης για να αγοραζεις εισητηρια on line Και παροτι μου στειλανε mail επιβεβαιωσης οταν παω να μπω μου λεει οτι ο λογαριασμος μου δεν εχει ενεργοποιηθει.Μηπως μπορρι καποιος να με βοηθησει??
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Δηλαδή πάτησες το μεγάλο μπλε πλαίσιο στο μέιλ που σου στείλανε που λέει "ΕΠΙΚΥΡΩΣΤΕ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΜΑΙL ΣΑΣ" και δεν έγινε τίποτα;
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
καλησπερα!ενδιαφερομαι κι εγω γι αυτα τα εισητηρια της προσφορας των 9 ευρω που βγαζει ο ΟΣΕ.οποιος εχει ταξιδεψει και ξερει μπορει να μου πει πως ειναι οι συνθηκες με ενα τοσο οικονομικο εισητηριο?θελω να πω δεν σε βαζουν στην οροφη να καθεσαι ετσι?χαχα!ευχαριστω πολυ!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
έχω ταξιδέψει άπειρες φορές με 9άρια αν και τώρα τελευταία είναι αρκετά δύσκολο να βρεις. Οι προσφορές βγαίνουν συνήθως από τις 24 -27 του μηνός και εξαντλούνται πάρα πολύ γρήγορα. Εγώ προσωπικά δεν έχω βρει διαφορές εκτός από την πρώτη θέση που σου προσφέρουν μαζί με το εισιτήριο και φαγητό.
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
δεν εχω θεμα καθως θελω να κλεισω για 28 Απριλη οποτε εχω περιθωριο!Σ'ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση ανταποκριση!
 

akis1966

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
ΠΑΝΤΑ ταξιδεύω με 9€. Μόνο που ΔΕΝ με νοιάζει πότε ακριβώς θα ταξιδέψω, δεν με ενοχλεί να σηκωθώ χαράματα ή να γυρίσω μεσάνυχτα και καραδοκώ πάνω από τον υπολογιστή κατά τις 25-28 κάθε μήνα για τον επόμενο. Αν δεν τα κάνεις αυτά ή δεν θέλεις κάτι από αυτά, το να βρεις εισιτήριο των 9€ είναι πιο σπάνιο από να σου κάτσει το λαχείο! Α! και βέβαια δεν είναι ιδιαίτερες θέσεις, είναι ίδιες με τις άλλες :)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
ΠΑΝΤΑ ταξιδεύω με 9€. Μόνο που ΔΕΝ με νοιάζει πότε ακριβώς θα ταξιδέψω, δεν με ενοχλεί να σηκωθώ χαράματα ή να γυρίσω μεσάνυχτα και καραδοκώ πάνω από τον υπολογιστή κατά τις 25-28 κάθε μήνα για τον επόμενο. Αν δεν τα κάνεις αυτά ή δεν θέλεις κάτι από αυτά, το να βρεις εισιτήριο των 9€ είναι πιο σπάνιο από να σου κάτσει το λαχείο! Α! και βέβαια δεν είναι ιδιαίτερες θέσεις, είναι ίδιες με τις άλλες :)
Ε, εντάξει υπερβάλλεις λιγάκι. 9άρια δεν έχει μόνο ξημερώματα ή μεταμεσονύκτια. Μπορείς να βρεις σχετικά εύκολα και "καλές" ώρες, για παράδειγμα στις 10 το πρωί ή στις 12 το μεσημέρι, αρκεί να το παρακολουθείς λιγάκι. Επίσης, μην ξεχνάμε ότι πλέον δεν βγαίνουν όλες οι προσφορές με τη μία, όπως παλιά. Κατά συνέπεια, μπορείς να βρεις 9άρι ακόμα και μετά τις 10 με 15 του μήνα, αρκεί να υπάρχει ένα χρονικό περιθώριο μέχρι το ταξίδι σου και να μη θέλεις να ταξιδέψεις Παρασκευή ή Κυριακή.
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ε, εντάξει υπερβάλλεις λιγάκι. 9άρια δεν έχει μόνο ξημερώματα ή μεταμεσονύκτια. Μπορείς να βρεις σχετικά εύκολα και "καλές" ώρες, για παράδειγμα στις 10 το πρωί ή στις 12 το μεσημέρι, αρκεί να το παρακολουθείς λιγάκι. Επίσης, μην ξεχνάμε ότι πλέον δεν βγαίνουν όλες οι προσφορές με τη μία, όπως παλιά. Κατά συνέπεια, μπορείς να βρεις 9άρι ακόμα και μετά τις 10 με 15 του μήνα, αρκεί να υπάρχει ένα χρονικό περιθώριο μέχρι το ταξίδι σου και να μη θέλεις να ταξιδέψεις Παρασκευή ή Κυριακή.
Mήπως ξέρεις περίπου ποιες ώρες βγαίνουν?
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Mήπως ξέρεις περίπου ποιες ώρες βγαίνουν?
Συνήθως, ακριβώς μετά τα μεσάνυχτα "απελευθερώνονται" κάποιες από τις προσφορές. Βέβαια μπορεί να μην είναι κάθε μέρα και ένα 9άρι, μπορεί να είναι και 19άρι. Αλλά, σε γενικές γραμμές, αν είναι να ανοίξει μια προσφορά, τις περισσότερες φορές ανοίγει μετά τις 12 τα μεσάνυχτα.
 

Sevsp

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Όταν λέτε "ανοίγουν οι προσφορές" εννοείται εμφανίζονται κάπου ή πρέπει να τσεκάρεις μία-μία τις ημερομηνίες του επόμενου μήνα για προσφορές;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Όταν λέτε "ανοίγουν οι προσφορές" εννοείται εμφανίζονται κάπου ή πρέπει να τσεκάρεις μία-μία τις ημερομηνίες του επόμενου μήνα για προσφορές;
Κοιτάς τις ημερομηνίες που σε ενδιαφέρουν και εκεί βλέπεις να γράφει ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ, 10 κλειστές, για παράδειγμα, και περιμένεις πότε θα ανοίξουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.094
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom